*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012  (Αναγνώστηκε 681272 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2604 στις: Αύγουστος 21, 2012, 07:36:46 μμ »
 foibos81, αν απ' αυτό που σου έγραψα, εσύ κατάλαβες ότι δεν πρέπει/ δεν μπορείς να μιλάς, ή εγώ είμαι υπέρ των βυσμάτων...οk! Δεν έχω λόγια ούτε έχει νόημα η περαιτέρω συζήτηση! Για να μην παρεξηγηθώ ωστόσο, σου αναφέρω ότι δεν έχω ούτε 0,001 μόριο βυσματικής προϋπηρεσίας (βλ. ΠΔΣ, εκκλησιαστικά κι ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς!) Κι εγώ δε διορίστηκα αλλά δε βλέπω παντού εχθρούς κι αν δεν ξέρω για κάποιον κάτι συγκεκριμένο, δεν τον κατηγορώ! Αυτά... :)
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:56:08 »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2605 στις: Αύγουστος 21, 2012, 08:00:21 μμ »
foibos81, αν απ' αυτό που σου έγραψα, εσύ κατάλαβες ότι δεν πρέπει/ δεν μπορείς να μιλάς, ή εγώ είμαι υπέρ των βυσμάτων...οk! Δεν έχω λόγια ούτε έχει νόημα η περαιτέρω συζήτηση! Για να μην παρεξηγηθώ ωστόσο, σου αναφέρω ότι δεν έχω ούτε 0,001 μόριο βυσματικής προϋπηρεσίας (βλ. ΠΔΣ, εκκλησιαστικά κι ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς!) Κι εγώ δε διορίστηκα αλλά δε βλέπω παντού εχθρούς κι αν δεν ξέρω για κάποιον κάτι συγκεκριμένο, δεν τον κατηγορώ! Αυτά... :)
συγνωμη που παρεμβαινω αλλα επειδη παρακολουθω τη συζητηση δε νομιζω να ειπωθηκε κατι τετοιο απο το Φοιβο ουτε μιλησε επι προσωπικου!
Αν μη τι αλλο τα ατομα που εχουν 3 χρονια ΦΕΚ διορισμου και το εχουν κανει κορνιζα....εχουν τουλαχιστον το δικαιωμα να νιωθουν οργισμενοι και εξαπατημενοι!
Οχι και να τους αφαιρεθει το δικαιωμα να εκφρασουν τη δυσαρεσκεια τους.....παει πολυ!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2606 στις: Αύγουστος 21, 2012, 08:07:23 μμ »
Οι διορισμοί μονίμων εκπαιδευτικών ποτέ μα ποτέ δεν συμβάδιζαν με τις ανάγκες των σχολικών μονάδων και των παιδιών.
προγραμματισμός υπήρχε στο περίπου γι αυτό άλλωστε υπάρχουν υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί διαφόρων ειδικοτήτων αλλά και ελλείψεις σε άλλες ειδικότητες.
Ρόλο έπαιζαν και διάφορες ομάδες πιέσεων , οι οποιες εφεύρισκαν πίνακες και κατηγορίες ατόμων προς διορισμό ώστε απλά στο τέλος να διορισθούν και οι ίδιοι.δεν θέλω να αναφερθώ πιο συγκεκριμένα γιατί δεν είναι ώρα για αντιδικίες.
ο αριθμός των αναπληρωτών καθορίζεται κάθε φορά από πολλούς παράγοντες αλλά κατά τη γνώμη μου σε αυτό παίζουν σημαντικό ρόλο οι χιλιάδες των αποσπάσεων σε διάφορες εξωδιδακτικές δραστηριότητες, τα μειωμένα ωράρια για διάφορους λόγους και λιγότερο τα πραγματικά οργανικά κενά.
Κατά τη γνώμη μου όλο αυτό που ζούμε σήμερα και εξαγριώνει πάρα πολλούς είναι συνέπεια των ανεύθυνων και χωρίς πρόγραμμα δράσεων των πολιτικών ηγεσιών του υπουργείου Παιδείας παρελθόντων ετών.
το πράγμα δεν μαζεύεται αλλά για άλλη μία φορά θα πώ ότι όταν γίνονταν πάρτι διορισμών διαφόρων ειδικοτήτων ,διαφόρων κατηγοριών , χωρίς προγραμματισμός σε πραγματικές ανάγκες ανά περιοχή, κανείς δεν μίλαγε .
Τώρα όλοι εισπράτουν τα αποτελέσματα μια ανευ προηγουμένου κακοδιαχείρησης η οποία ακόμα και σήμερα συνεχίζεται.


Όλα αυτά που γράφεις σωστά. Ανήκω στην κατηγορία των γυμναστών που είναι υπεράριθμοι στη β/θμια. Γνωρίζεις  πιστεύω ότι στη α/θμια εσκεμμένα τόσα χρόνια δεν δόθηκαν οργανικές θέσεις στον κλάδο μου;
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος redarmy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει…
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2607 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:15:20 μμ »
miltos74 σε ποιο νησί του ιονίου αναφερεσαι για την εδε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:56:08 »

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2608 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:48:16 μμ »
Αναφέρετε πολλοί ότι οι ΑΣΕΠίτες που φαίνονται στην κατανομή των θέσεων των διορισμών είναι άτομα που δεν έχουν καταθέσει αίτηση διορισμού τα προηγούμενα χρόνια ή δεν είχαν δηλώσει όλες τις περιοχές. Ξεχνάτε ότι κάποιοι από αυτούς (οι περισσότεροι) έχουν απλά διοριστεί από  άλλο πίνακα (24μηνο ή 40%) λόγω της προτεραιότητας στις περιοχές διορισμού. Έτσι προκύπτουν οι επιλαχόντες. Και επειδή για άλλες ειδικότητες δεν το έχω μελετήσει τόσο αναλυτικά , θα μιλήσω για τους βιολόγους. Οι δύο βιολόγοι ΑΣΕΠίτες που θα καλέσει και φέτος , δεν πρόκειται να εμφανιστούν όσες φορές κι αν τους καλέσει , γιατί έχουν ΗΔΗ διοριστεί τα προηγούμενα χρόνια ('09 και '10) από το 40%! Στις περισσότερες ειδικότητες για τέτοιες περιπτώσεις μιλάμε! Και διαβάζουμε ότι είναι και βυσματικές προσλήψεις αυτές που ΔΕ θα γίνουν!(εκτός κι αν βγάλει εγκύκλιο συμπληρωματικών διορισμών , που εγώ αυτό καταλαβαίνω από την κατανομή των θέσεων). Το υπουργείο γνωρίζει ότι στους βιολόγους (και σε άλλες ειδικότητες) οι δύο ΑΣΕΠίτες που ζητά έχουν  ήδη διοριστεί , άρα ή δε θα έπρεπε να εμφανιστούν οι θέσεις στην κατανομή των διορισμών , ή θα πρέπει να πάρει επιλαχόντες με εγκύκλιο συμπληρωματικών διορισμών! Αλλιώς εμφανίζει πλασματικές θέσεις που εκ των προτέρων γνωρίζει με σιγουριά 100% ότι δεν πρόκειται να καλυφθούν , ώστε να εμφανίζονται αρχικά περισσότεροι  διορισμοί από αυτούς που θα κάνει!Είναι εύκολο ο καθένας στην ειδικότητά του να εξετάσει τους διορισμούς 09-10-11 και να διαπιστώσει  αν  πρόκειται για  ΑΣΕΠίτες που έχουν διοριστεί από άλλον πίνακα ή δεν έχουν διοριστεί καθόλου! Έτσι κι αλλιώς για 10 ειδικότητες μιλάμε...Για τους βιολόγους το έχω κάνει ήδη και το λέω με σιγουριά!

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2609 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:55:08 μμ »
foibos81, αν απ' αυτό που σου έγραψα, εσύ κατάλαβες ότι δεν πρέπει/ δεν μπορείς να μιλάς, ή εγώ είμαι υπέρ των βυσμάτων...οk! Δεν έχω λόγια ούτε έχει νόημα η περαιτέρω συζήτηση! Για να μην παρεξηγηθώ ωστόσο, σου αναφέρω ότι δεν έχω ούτε 0,001 μόριο βυσματικής προϋπηρεσίας (βλ. ΠΔΣ, εκκλησιαστικά κι ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς!) Κι εγώ δε διορίστηκα αλλά δε βλέπω παντού εχθρούς κι αν δεν ξέρω για κάποιον κάτι συγκεκριμένο, δεν τον κατηγορώ! Αυτά... :)

Δεν κατάλαβα ότι είσαι υπερ βυσμάτων, ούτε βλέπω παντού εχθρούς. Είναι εξοργιστική η όλη κατάσταση, πολύ απλά σε σημείο που πραγματικά απορεί κανείς. Ας μην αρχίσουμε τώρα αντιπαράθεση που δεν οδηγεί πουθενά

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2610 στις: Αύγουστος 21, 2012, 10:13:35 μμ »
Αναφέρετε πολλοί ότι οι ΑΣΕΠίτες που φαίνονται στην κατανομή των θέσεων των διορισμών είναι άτομα που δεν έχουν καταθέσει αίτηση διορισμού τα προηγούμενα χρόνια ή δεν είχαν δηλώσει όλες τις περιοχές. Ξεχνάτε ότι κάποιοι από αυτούς (οι περισσότεροι) έχουν απλά διοριστεί από  άλλο πίνακα (24μηνο ή 40%) λόγω της προτεραιότητας στις περιοχές διορισμού. Έτσι προκύπτουν οι επιλαχόντες. Και επειδή για άλλες ειδικότητες δεν το έχω μελετήσει τόσο αναλυτικά , θα μιλήσω για τους βιολόγους. Οι δύο βιολόγοι ΑΣΕΠίτες που θα καλέσει και φέτος , δεν πρόκειται να εμφανιστούν όσες φορές κι αν τους καλέσει , γιατί έχουν ΗΔΗ διοριστεί τα προηγούμενα χρόνια ('09 και '10) από το 40%! Στις περισσότερες ειδικότητες για τέτοιες περιπτώσεις μιλάμε! Και διαβάζουμε ότι είναι και βυσματικές προσλήψεις αυτές που ΔΕ θα γίνουν!(εκτός κι αν βγάλει εγκύκλιο συμπληρωματικών διορισμών , που εγώ αυτό καταλαβαίνω από την κατανομή των θέσεων). Το υπουργείο γνωρίζει ότι στους βιολόγους (και σε άλλες ειδικότητες) οι δύο ΑΣΕΠίτες που ζητά έχουν  ήδη διοριστεί , άρα ή δε θα έπρεπε να εμφανιστούν οι θέσεις στην κατανομή των διορισμών , ή θα πρέπει να πάρει επιλαχόντες με εγκύκλιο συμπληρωματικών διορισμών! Αλλιώς εμφανίζει πλασματικές θέσεις που εκ των προτέρων γνωρίζει με σιγουριά 100% ότι δεν πρόκειται να καλυφθούν , ώστε να εμφανίζονται αρχικά περισσότεροι  διορισμοί από αυτούς που θα κάνει!Είναι εύκολο ο καθένας στην ειδικότητά του να εξετάσει τους διορισμούς 09-10-11 και να διαπιστώσει  αν  πρόκειται για  ΑΣΕΠίτες που έχουν διοριστεί από άλλον πίνακα ή δεν έχουν διοριστεί καθόλου! Έτσι κι αλλιώς για 10 ειδικότητες μιλάμε...Για τους βιολόγους το έχω κάνει ήδη και το λέω με σιγουριά!
Το μοναδικο που εχει λογικη ειναι οτι θα παρει επιλαχοντες!
Απο την αλλη ομως μου φαινεται απιθανο το υπουργειο ν'ανοιξει παρτιδες αυτη την εποχη και με τους επιλαχοντες απο τη στιγμη που υπαρχει τοσες κατηγοριες εκπαιδευτικων που περιμενουν διορισμο!
Με την πληροφορια που εδωσες οτι καλει εκπαιδευτικους που εχουν ηδη διοριστει.....η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα!
Απιστευτα πραγματα!

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2611 στις: Αύγουστος 21, 2012, 10:26:32 μμ »
εγω επιμενω οτι δεν ειναι επιλαχοντες, προκειται για απιστευτη ιστορια, απο τις πολλες του υπουργειου

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2612 στις: Αύγουστος 21, 2012, 10:29:34 μμ »
Να γιατί εγώ λέω ότι πρέπει ΑΜΕΣΑ να εφαρμοστούν οι νέοι πίνακες, με ΕΝΑΝ ΠΙΝΑΚΑ βαση ενός κοινου κριτηρίου κατάταξης για ΟΛΟΥΣ, και τέλος σε 24μηνίτες, 30μηνίτες, ειδικές κατηγορίες, 40% κλπ, ώστε να είναι άμεσα συγκρίσιμο το ποιός διορίζεται και γιατί σε σχέση με κάποιον άλλο.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2613 στις: Αύγουστος 21, 2012, 10:35:59 μμ »
πού είσαι βρε GILDA...

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2614 στις: Αύγουστος 21, 2012, 10:38:23 μμ »
Αναφέρετε πολλοί ότι οι ΑΣΕΠίτες που φαίνονται στην κατανομή των θέσεων των διορισμών είναι άτομα που δεν έχουν καταθέσει αίτηση διορισμού τα προηγούμενα χρόνια ή δεν είχαν δηλώσει όλες τις περιοχές. Ξεχνάτε ότι κάποιοι από αυτούς (οι περισσότεροι) έχουν απλά διοριστεί από  άλλο πίνακα (24μηνο ή 40%) λόγω της προτεραιότητας στις περιοχές διορισμού. Έτσι προκύπτουν οι επιλαχόντες. Και επειδή για άλλες ειδικότητες δεν το έχω μελετήσει τόσο αναλυτικά , θα μιλήσω για τους βιολόγους. Οι δύο βιολόγοι ΑΣΕΠίτες που θα καλέσει και φέτος , δεν πρόκειται να εμφανιστούν όσες φορές κι αν τους καλέσει , γιατί έχουν ΗΔΗ διοριστεί τα προηγούμενα χρόνια ('09 και '10) από το 40%! Στις περισσότερες ειδικότητες για τέτοιες περιπτώσεις μιλάμε! Και διαβάζουμε ότι είναι και βυσματικές προσλήψεις αυτές που ΔΕ θα γίνουν!(εκτός κι αν βγάλει εγκύκλιο συμπληρωματικών διορισμών , που εγώ αυτό καταλαβαίνω από την κατανομή των θέσεων). Το υπουργείο γνωρίζει ότι στους βιολόγους (και σε άλλες ειδικότητες) οι δύο ΑΣΕΠίτες που ζητά έχουν  ήδη διοριστεί , άρα ή δε θα έπρεπε να εμφανιστούν οι θέσεις στην κατανομή των διορισμών , ή θα πρέπει να πάρει επιλαχόντες με εγκύκλιο συμπληρωματικών διορισμών! Αλλιώς εμφανίζει πλασματικές θέσεις που εκ των προτέρων γνωρίζει με σιγουριά 100% ότι δεν πρόκειται να καλυφθούν , ώστε να εμφανίζονται αρχικά περισσότεροι  διορισμοί από αυτούς που θα κάνει!Είναι εύκολο ο καθένας στην ειδικότητά του να εξετάσει τους διορισμούς 09-10-11 και να διαπιστώσει  αν  πρόκειται για  ΑΣΕΠίτες που έχουν διοριστεί από άλλον πίνακα ή δεν έχουν διοριστεί καθόλου! Έτσι κι αλλιώς για 10 ειδικότητες μιλάμε...Για τους βιολόγους το έχω κάνει ήδη και το λέω με σιγουριά!
Εγώ που το έχω ψάξει ελάχιστα άτομα από τους ασεπίτες ΠΕ02 ΠΕ03 ΠΕ04 έχουν διοριστεί από άλλες κατηγορίες. Είπαμε προσχηματικοί είναι οι τάχα μου διορισμοί

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2615 στις: Αύγουστος 21, 2012, 10:38:50 μμ »
Δεν θα φαίνεται από την εγκύκλιο διορισμών αν πρόκειται για φαντάσματα ή για επιλαχόντες ΑΣΕΠΙΤΕΣ;

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2616 στις: Αύγουστος 21, 2012, 10:43:59 μμ »
Δεν θα φαίνεται από την εγκύκλιο διορισμών αν πρόκειται για φαντάσματα ή για επιλαχόντες ΑΣΕΠΙΤΕΣ;
Λογικα στην εγκυκλιο θα ξεκαθαρισει.
Αναρωτιεμαι παντως στην περιπτωση που δεν ειναι επιλαχοντες τι εφευρημα θα βρουν παλι στο υπουργειο για να δικαιολογησουν αλλη μια κοροιδια (για να μην πω απατεωνια)!

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #2617 στις: Αύγουστος 21, 2012, 11:08:04 μμ »
Δεν θα φαίνεται από την εγκύκλιο διορισμών αν πρόκειται για φαντάσματα ή για επιλαχόντες ΑΣΕΠΙΤΕΣ;
Με μας τα κορόιδα κάθε χρόνο θα προκυρήσουν τις ίδιες θέσεις κ θα πηγαίνει η μεταβατική για πάντα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160959
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 36
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.