*

Αποστολέας Θέμα: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;  (Αναγνώστηκε 31526 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 07:12:50 μμ »
Σιγά βρε planety μην είσαι αντιπαθής. Απλά οι  γονείς, δεν έχω πολυκαταλάβει πώς σκέφτοναι. Μπορείς να πάρεις ένα ευγέστατο τηλέφωνο τη μητέρα του μαθητή, να τη ρωτήσεις αν θα συνεχίσει, να της πείς ότι είναι κρίμα να σταματήσει γιατί είναι πολύ καλός και αν κάποια φίλη της ψάχνει για καθηγήτρια αν μπορεί να σε προτείνει προτού κλείσεις οριστικά το πρόγραμμα σου.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:35:59 »

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 07:17:59 μμ »
ναι το ξέρω, αυτό πρέπει να κάνω, είχε πει ότι αν βγάζουμε ακόμα λεφτά, λέει, θα μιλήσουμε για του χρόνου, θα σας παρω.. γι αυτό ντρέπομαι τώρα να πάρω...τεσπα, θα δουμε..
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 07:30:53 μμ »
Όντως είναι πολύ ιδιαίτερη η χρονιά φέτος. Αλλά αφού είχατε καλή συνεργασία που οδήγησε το παιδί της στην απόκτηση πτυχίου, δε θα παρεξηγήσει το τηλεφώνημα. Περίμενε βέβαια κιόλας γιατί φέτος όποιος ξεκινήσει μαθήματα θα 'ναι από τις 17 Σεπτέμβρη, να μη σου πώ και 1η Οκτώβρη.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 07:32:31 μμ »
ναι βρε παιδί μου, η χρονιά πάει πίσω πολύ φέτος.. αμάν πια..
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:35:59 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 07:36:46 μμ »
Και που 'σαι ακόμα. Μην φτάσουμε να ξεκινήσουν τα ιδιαίτερα μέσα με τέλη Οκτώβρη. :(
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 07:39:11 μμ »
Εγώ, επειδή είμαι νέα στο χώρο και δεν έχω μεγάλο κύκλο ακόμα, σχεδόν τα μισά μαθήματα τα βρίσκω μέσα από τις αγγελίες μου στο internet και τα άλλα μισά επειδή μαθητές που είχα πέρυσι με συστήνουνε σε άλλους.

Το θέμα μου είναι ότι είναι αρχές Σεπτεμβρίου, και μεν μ' έχουν πάρει τηλ αρκετές μητέρες για μάθημα στα παιδιά τους και να κανονίσουμε μία πρώτη συνάντηση τις ερχόμενες μέρες πριν κλείσουμε το μάθημα.. αλλά δεν με έχει πάρει καμία μητέρα από τα 2 παιδιά που είχα πέρυσι. Η μία, μάλιστα, μου είχε ζητήσει να κάνουμε και θερινά μαθήματα όταν γυρνούσε η κόρη από διακοπές, αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση όλο το καλοκαίρι και εγώ είχα ετοιμάσει και ένα κάρο υλικό σα τη χαζή. Η άλλη μητέρα στην οποία με είχανε συστήσει και έμεινε ευχαριστημένη, μου είχε πει πως σίγουρα θα κάνουμε αυτή τη χρονιά μάθημα με την κόρη, αλλά τίποτα προς το παρόν. Ή οικονομικές δυσκολίες παίζουν, ή το αφήνουν τελευταία στιγμή.. τι να πω;

Δεν ξέρω τι να υπολογίσω για το οικονομικό φέτος, τι βιβλία να παραγγείλω, τι υλικό να ετοιμάσω..  Τελευταία στιγμή μου φαίνεται θα τρέχω σαν τον Βέγγο!  :( 

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 07:47:15 μμ »
Οι γονείς των μαθητών που έχεις ήδη μπορεί να το αφήνουν και για τελευταία στιγμή. Θεωρούν ότι εφόσον σου είπαν τον Ιούνιο ότι συνεχίζουν, τους έχεις υπολογίσει. Έλα όμως που τα δεδομένα αλλάζουν για όλους και πολλές φορές βρίσκεται προ απροόπτου.Φέτος σε παίρνει κάποιος γονιός τηλ., σου λέει ενδιαφέρομαι αλλά δεν κλείνει ώρες κτλ.
Φίλη μου την πήρε μήτερα και της είπε θα σου φέρω το γιο μου 2 φορές τη εβδομάδα και θα σου δίνω 10 ευρώ. Μόνη της είχε αποφασίσει για όλα. Κομπάρσος ο καθηγητής!
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 08:00:48 μμ »
δεν ξερω τι σκεφτονται αυτοι οι γονεις.εχω μαθητρια στο φροντιστηριο εδω και 5 χρονια που δυσανασχετουσε οταν επρεπε καποιες χρονιες να κανει μαθημα με την αλλη καθηγητρια ( το ιδιο και η μανα της ) και παντα ακουγα το γνωστο " δεν γινεται να αναλαβεις παλι το τμημα της φετος? εσενα θελει" ε περυσι που δημιουργηθηκε προβλημα με τη μικρη κορη και την ξεγραψε απο το φροντιστηριο επελεξε αλλη καθηγητρια να της κανει ιδιαιτερα και μαλιστα την πηγαινει στο σπιτι της καθηγητριας σε γειτονικη πολη

Αποσυνδεδεμένος val_06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 08:51:35 μμ »
Να ρωτήσω κάτι σε σχέση με τα ιδιαίτερα; Με συγγενείς κάνετε μαθήματα; Εγώ το δοκίμασα, αλλά μάλλον δε θα το τολμήσω ξανά. Αν και κοντινοί συγγενείς, νομίζω οτι κάποια πράγματα δεν τα σέβονται. Οικονομικά όλα καλά, αλλά νομίζουν οτι μπορούν να ακυρώνουν μαθήματα όποτε θέλουν ή οτι θα είναι δικαιολογημένο το παιδί αν π.χ. είναι αδιάβαστο ή αδιάφορο. Και γενικά νομίζω είναι καλύτερα "από μακριά κι αγαπημένοι". Τώρα βέβαια μπορεί να έπεσα εγώ στην περίπτωση, αλλά με το καλό να πάρει το πτυχίο του φέτος και τέλος!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 08:56:19 μμ »
valentina83, και εγω καπου εκει καταληγω στο "μακρυα και αγαπημενοι". Και οχι μονο με συγγενεις αλλα και φιλους. Δεν ηταν ολες οι περιπτωσεις μου τραγικες, υπηρχαν και αριστες συνεργασιες αλλα υπαρχει και το "συναισθηματικο" (να το πω;) που η σχεση δεν ειναι μονο καθαρα επαγγελματικη και εκει αρχιζουν τα προβληματα...

planety, αυτο που πηρε το πτυχιο σου ειπε οτι ηθελε να συνεχισει; αν ναι, τοτε κανε ενα τηλεφωνο να δεις αν οντως θα συνεχισετε, κακο δεν ειναι. εγω παντα κανω ενα τηλεφωνο τετοια εποχη περιπου στους γονεις που μου λενε απο μαιο οτι θελουνε να συνεχιζουμε για να ειμαι σιγουρη. τοσοι μηνες περνανε ποτε δεν ξερεις τι μπορει να προκυψει και σε αυτους. αν και αρκετοι παλι επειδη το θεωρουν σιγουρο οτι εχετε συνεννοηθει, σου τηλεφωνουν εντελως τελευταια στιγμη.  ;D

εγω φετος ειμαι σε δυσκολη θεση γιατι τα μισα ιδιαιτερα μου ειναι δημοσιοι υπαλληλοι και το καταλαβαινα απο περσι οτι δυσκολευοντουσαν να τα βγαλουν περα. και μιλαω για περιπτωσεις που συνεργαζομαστε αψογα εδω και χρονια κ με τα μεγαλυτερα παιδια τους. οποτε τι να τους παρω; σκεφτομαι μηπως περιμενουν να ακουσουν τα νεα μετρα να δουν τι θα γινει.... ??? ειναι πολυ περιεργη η φετινη χρονια, τι να λεμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2012, 09:04:14 μμ από evi06 »

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 08:59:25 μμ »
Valentina αυτό δεν έχει να κάνει με συγγένειες, το ίδιο μου κάνει και μια οικογένεια που κάνω μάθημα στα δυο της παιδιά και ενώ την έχω βάλει στις πρώτες ώρες και θέλω μιάμιση ώρα για να πάω από το σπίτι μου στο σπίτι τους, μπορεί να μου το ακυρώσει και 15 λεπτά πριν!!!

Αποσυνδεδεμένος val_06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 09:10:42 μμ »
Valentina αυτό δεν έχει να κάνει με συγγένειες, το ίδιο μου κάνει και μια οικογένεια που κάνω μάθημα στα δυο της παιδιά και ενώ την έχω βάλει στις πρώτες ώρες και θέλω μιάμιση ώρα για να πάω από το σπίτι μου στο σπίτι τους, μπορεί να μου το ακυρώσει και 15 λεπτά πριν!!!

Άσχημο! Τουλάχιστον ξέρω οτι δεν είμαι μόνη...απλά φέτος είπα ότι θα το παίξω λίγο πιο σκληρά και ίσως παρεξηγηθούν.

Πάντως σε άλλη περίπτωση (που δεν ήταν συγγενείς), έτυχε αρκετές φορές να πάω για μάθημα (την ώρα που είχαμε κανονίσει-εννοείται), το παιδί να τρώει και η μαμά να μου λέει με στοργικό ύφος: "Θα περιμένεις να τελειώσει,ε; Εσύ τι έχεις φάει απ'το πρωι; Να σου βάλω;" Και το αναφέρω γιατί μου την είχε συστήσει συνάδελφος την οικογένεια. Άρα και μέσω συστάσεων, πάλι δε μπορείς να είσαι σίγουρος οτι όλα θα πάνε κατ' ευχήν!

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 09:13:49 μμ »
Πότε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Πάντα ελπίζεις βέβαια για το καλύτερο. Εμένα evi που σχεδόν όλα μου τα ιδιαίτερα έχουν γονείς δημοσίους υπαλλήλους; δε με βλέπω καλά φέτος. :(
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 08:13:54 πμ »
Η μητέρα του παιδιού μου είχε πει στο φλου ότι αν πληρωνόμαστε από του χρόνου, θα τα ξαναπούμε. Δεν ήξερε κι αυτή αν το παιδί θα συνεχίσει, δεν το είχαν κουβεντιάσει. Δεν με έχει πάρει ακόμα, ίσως την πάρω εγώ μέχρι τέλος της βδομάδας να τη ρωτήσω αν θέλει να κρατήσω ωρες, κι εγώ θέλω επιτέλους να βρω έναν ρυθμό, να ρυθμίσω το πρόγραμμά μου, να βρω να κάνω και τίποτα άλλο, να ξέρω τι έσοδα θα έχω.. αμάν! όλοι την πάρτη τους κοιτάνε.. και το τραγικότερο είναι να έχεις συνεννοηθεί κάποιες ώρες με το παιδί και την οικογένεια και μετά από λίγο καιρό να σου λένε ότι δεν βγαίνουν, να κόψουμε τις ώρες.. απόλυτα κατανοητό αυτή την εποχή, αλλά κι εγώ στηρίζομαι οικονομικά σε αυτή την δουλειά και έχω υπολογισει αυτές τις ώρες.. πέρσι που το έπαθα αυτό, κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό.. γιατί η μείωση δεν ήταν μικρή..
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 768
Σύνολο: 780

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.