*

Αποστολέας Θέμα: Αξίζει πλέον να πάει κάποιος αναπληρωτής από την καινούρια σχολική χρονιά;  (Αναγνώστηκε 60300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Αγαπητοί συνάδελφοι είναι η δεύτερη χρονιά που δουλεύω αναπληρώτρια (+ 1 ως ωρομίσθια). Ενώ πέρυσι τα χρήματα ήταν καλά (1240Ε) φέτος με τις μειώσεις έφτασα να πάρω το Μάιο 820Ε. Με δεδομένο ότι οι μειώσεις θα συνεχίσουν κ σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να ξαναπάρουμε τα χρήματα που παίρναμε (τα οποία ήταν σοβαρό κίνητρο ξεσπιτώματος μέχρι πέρυσι), σκέφτομαι μήπως απλά κάνω τα χαρτιά μου για Αθήνα-Πειραιά κ να μήν "τικάρω" το περίφημο κουτάκι που λέει "ναι σε όλα"! Στο μεταξύ, επειδή παίζει να μειωθεί κ ο αριθμός των αναπληρωτών που θα πάρουν από του χρόνου στα πλαίσια του γενικότερου..."κουρέματος", λέω να αρχίσω να στέλνω πάλι βιογραφικά σε φροντιστήρια (ναι! στα φροντιστήρια από τα οποία πάσχιζα να φύγω....) Μόνο εγώ είμαι τόσο απελπισμένη; Ειλικρινά, δεν ξέρω τίνα κάνω!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2012, 10:28:05 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος liakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν είσαι απελπισμένη εσύ που είσαι zamanfou78, τι να πούμε εμείς οι άλλοι!!!!

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Αν είσαι απελπισμένη εσύ που είσαι zamanfou78, τι να πούμε εμείς οι άλλοι!!!!
Φαντάσου ότι απελπίστηκα μέχρι κ΄εγώ!

Αποσυνδεδεμένος νανα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δυστυχως πλεον ουτε σε φροντιστηριο δεν μπορεις να πας..απο κει που το αποφευγαμε μας αποφευγει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δεν είσαι μόνο εσύ, όχι! κι εγώ την ίδια απελπισία έχω και στέλνω κάθε μέρα βιογραφικά και σε άλλες δουλειές, γραμματεία, υπάλληλος γραφείου, δεν υπάρχει τιποτα... δεν ξέρω πώς θα συνεχιστεί η κατάσταση.. αλήθεια...  :( :( κουτακι εγώ δεν έβαλα ποτέ γιατί δεν ήθελα, αλλά τώρα δεν με παίρνει και οικονομικά και απορώ ποιοι αντέχουν οικονομικά να πάνε φέτος.. ούτε αν μετρούσαν τα μόρια δεν αξίζει πια, γιατί δεν νομίζω ότι θα ξαναγίνει ασεπ σύντομα για να πεις ότι αξίζει...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
συγγνώμη ουτε ο νεοδιοριστος δεν μπορεί να ζήσει
με 670 μισθό ............
μακρυα από το σπίτι του...........
με ενοικιο και βενζίνες.........
με συντήρηση του πρωτου σπιτιου (στη μονιμη κατοικια).........
πως θα ζήσει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

εγω οτιδηποτε χρειαστεί να φύγω απο το σπίτι μου και να εχω ενοικιο ΔΕΝ ΠΑΩ!
τελειωσαν οι εποχες που θελαμε να μπουμε στο δημόσιο.....
τωρα και αυτοι που ειναι μεσα θα θέλουν να φύγουν..........

adigoni

  • Επισκέπτης
Συνάδελφος συνδικαλιστής(ΠΑΣΟΚ :-X) σε σχετική μου ερώτηση απάντησε ότι εκτός από το βέβαιον της αύξησης του ωραρίου σε 22 ώρες για τους νεότερους καθηγητές, οι προσλήψεις θα κυμανθούν στα φετινά επίπεδα δεδομένου του μεγάλου αριθμού αποχώρησης-συνταξιοδότησης συναδέλφων.
Το τι αξίζει και δεν αξίζει φέτος είναι ερώτημα μετέωρο.Αντιλήφθηκα όμως και σε συζήτηση με άλλους αναπληρωτές συναδέλφους πως οι επιλογές των περισσότερων θα κυμανθούν κοντά στον τόπο κατοικίας τους.


Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
για τους παλαιοτερους δε θα αυξηθει το ωραριο?αν ειναι ετσι τοτε αισιοδοξα τα νεα για τους αναπληρωτες

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είμαι νηπιαγωγος ,είχα δηλώσει κουτάκι κ με στείλανε σε νησι και...τα ειδα ΟΛΑ!Οπότε για τη νεα χρονιά θα δηλώσω νομούς κοντά στο σπίτι μου.Κατα τη γνώμη μου,ο καθένας θα πρέπει να κάνει τις επιλογές του ανάλογα με τις αντοχές του και δεν εννοω μόνο απο οικονομικής απόψεως(ήθελα400 ευρω το μηνα για ενοικιο,λογαριασμους) καθώς το να είσαι μακρια απο την οικογενεια ,φίλους κτλ είναι δύσκολο.Το να μείνεις βεβαια και χωρις δουλειά είναι κ πάλι δυσκολο...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Συμφωνώ με Roula_S
Δεν αξιζει, σε πολλες περιπτωσεις, αλλά απο το να μεινεις χωρις δουλεια Αξίζει.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

nickitol

  • Επισκέπτης
Δε νομιζω οτι αξιζει να δουλευει κανεις μακρυα απο το σπιτι του και τα χρηματα απο τη συγκεκριμενη εργασια να μην επαρκουν για στοιχειωδη διαβιωση.
Οσο για την εργασια σε φροντιστηρια, δεν ακουγεται ασχημα  υπο τις τρεχουσες εξελιξεις, θα πρεπει ομως να εχει κανεις υποψη  οτι οι γονεις οι οποιοι πληρωνουν τα φοντιστηρια (την παραπαιδεια)  εχουν κ αυτοι τεραστιες μειωσεις μισθων η εχουν μεινει χωρις δουλεια. Επομενως το μελλον των φροντιστηριων  για πολυ ζοφερο μου  φανταζει  σε βαθμο που δε θα συμφωνουσα αν καποιος αποφασιζε  να επενδυσει αποκλειστικα στη φροντιστηριακη εκπαιδευση.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2012, 09:38:32 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,όποιος γνωρίζει την αγορά εργασίας,δεν έχει καμία αυταπάτη.Ή βάζεις το κουτάκι ναι σε όλα ή μένεις άνεργος!Ο Μάρκος δεν θέλει να τρομάζει,αλλά τα πράγματα είναι τραγικά.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Eξαρτάται από την ειδικότητα και πολλά άλλα. Σε ειδικότητες που δεν παίρνου πολλούς εννοείται δηλώνεις παντού, σε άλλες που παίρνουν ίσως και να μην δήλωνες. Εξαρτάται από πολλά. Αν νομίζεις ότι μπορείς να βρεις δουλειά στον ιδιωτικό τομέα με τα ίδια ή καλύτερα χρήματα και να μην σε λεχουν να δουλεύεις 12ώρα, τότε εννοείται δεν δηλώνεις καθόλου.

Απλά να τονίσω το εξής: υπάρχουν κλάδοι π.χ. δασκάλοι που ευτυχώς δεν κατάλαβαν τα παιδιά τι εστί ανεργία στο μέγεθος που το κατάλαβαν άλλοι. Δεν έχουμε καταλάβει μου φαίνεται τι γίνεται εκεί έξω, και λέμε δεν μας φτάνουν τα 800. Εδώ ο ιδιωτικός πλέον σου προσφέρει 700 και αν ποτέ τα πάρεις ή να το πω καλύτερα δεν σε πληρώνει ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ. Τα πράγματα είναι ΦΡΙΚΗ ΣΚΕΤΗ ΕΚΕΙ ΕΞΩ και μπροστά στο 5-6ωρο στα σχολεία να λέτε ΕΥΤΥΧΩΣ ΘΕΕ ΜΟΥ. ΝΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΟΙ ΚΑΛΑ ΟΣΟΙ ΤΗΝ ΖΟΥΝ

ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ να λέτε όσοι και με 800 ευρώ πήγατε στο Έβρο και στο Αγαθονήσι. Μόνο αυτό έχω να πω. ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ που είχατε δουλειά να λέτε και ας ήταν 700, 600 και 800.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2012, 10:10:53 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος katerinaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ε, οχι και να λεμε δοξα το Θεο!!! Να πουμε και ευχαριστω δηλαδη που δουλευουμε 8 μηνες το χρονο και για το εξευτελιστικο ποσο των 850 ευρω? Αυτο ειναι τρελα.... εγω παντως πιστευω οτι το υπουργειο παιδειας νομιζει οτι οι αναπληρωτες ειναι υποχρεωμενοι να ζουν σε τροχοσπιτο...δεν εξηγειται αλλιως... οντως για ενοικιο κτλ φευγει ο μισος μισθος, ποιος μπορει να επιβιωσει με 400 ευρω το μηνα??? Βεβαια οσον αφορα τα φροντιστηρια ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα γιατι εκει απο πολλους μαθαινω οτι δεν τους πληρωνουν καν... Οσον αφορα παντως το κουτακι ναι σε ολα, εγω δεν το εβαλα ποτε και δουλευω καθε χρονο, αποψη μου να μην το βαλει κανεις, οπως δεν εβαλα και ποτε ναι σε ΑΜΩ, αλλη κοροιδια απο κει.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159909
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 464
Σύνολο: 474

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.