*

Αποστολέας Θέμα: Επιστροφή αποσπασμένων στην οργανική τον Ιούνιο  (Αναγνώστηκε 16258 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας. Είμαι ΠΕ19 και φέτος αποσπάστηκα σε ΠΥΣΠΕ. Και πέρσι ήμουν στην Αθμια αλλά αν θυμάστε οι περσινές αποσπάσεις έγιναν σε ΠΥΣΔΕ και απλά διατεθήκαμε στην Αθμια όσοι περισσεύαμε στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης και μάλιστα κατά προτεραιότητα όσοι είχαμε δηλώσει και ΠΥΣΠΕ στη τότε αίτηση απόσπασης.
Φέτος λοιπόν πρώτη φορά οι αποσπάσεις εγιναν ή σε ΠΥΣΔΕ ή σε ΠΥΣΠΕ. Εμείς λοιπόν που εν΄ανήκουμε στη Βθμια αποσπαστήκαμε σε ΠΥΣΠΕ πότε επιστρέφουμε στην οργανική μας; Δεδομένου οτι τα δημοτικά κλείνουν 21 Ιουνίου εμείς τι κάνουμε; Πάμε από 22 στις οργανικές μας; Ή πάμε μόνο στις 30 Ιουνίου όπως κάθε χρόνο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιστροφή αποσπασμένων στην οργανική τον Ιούνιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:38:38 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή αποσπασμένων στην οργανική τον Ιούνιο
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 06, 2012, 06:28:59 μμ »
Εφόσον η απόσπασή σας λήγει με τη λήξη του διδακιτκού έτους , άρα 21/06 για την α/θμια, τότε 22/06 πρέπει να βρίσκεστε στην οργανική σας.

Τώρα αν υπάρξουν διευθύνσεις που φερθούν ανθρώπινα και δεν υποβάλουν σε έξοδα και ταλαιπωρία για οκτώ μέρες το προσωπικό αυτό και μάλιστα σε μια περίοδο ουσιαστικά "νεκρή" ( δεν υπάρχουν εξετάσεις και επιτηρήσεις πχ) είναι θέμα της κάθε ΔΔΕ. Από την άλλη βέβαια, όσοι δεν στάθηκαν τόσο τυχεροί ώστε να αποσπασθούν κοντά στο σπιτι τους και "έφαγαν το λούκι" καθ΄όλην τη διάρκεια του έτους, ευλόγως θα θεωρούν εαυτούς αδικημένους, οπότε φυσικά οι απόψεις διίστανται.  Ωστόσο το ορθώς διοικητικά και νομικά είναι 22/06 επιστροφή στο ΠΥΣΔΕ οργανικής.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή αποσπασμένων στην οργανική τον Ιούνιο
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 06, 2012, 08:13:53 μμ »
Πιστεύω ότι πρέπει εγκαίρως να επικοινωνήσουμε με τις διευθύνσεις μας και να ρωτήσουμε. Σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ αυτό που λέει η bitch, αλλά μου κάνει εντύπωση το εξής: οι αποσπάσεις μας βγήκαν απευθείας για ΠΥΣΠΕ, όμως στην αρχή της χρονιάς που πήρα τηλ στη ΔΔΕ (στο αντίστοιχο ΠΥΣΔΕ απόσπασης) μου είπαν ότι αυτό δεν έχει σημασία κι ότι έπρεπε να κάνουμε ανάληψη υπηρεσίας πρώτα εκεί.  :o

Άρα μήπως από 22/6 ως 29/6 ανήκουμε στη ΔΔΕ της περιοχής απόσπασης;

Συνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή αποσπασμένων στην οργανική τον Ιούνιο
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 06, 2012, 08:25:33 μμ »
Πιστεύω ότι πρέπει εγκαίρως να επικοινωνήσουμε με τις διευθύνσεις μας και να ρωτήσουμε. Σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ αυτό που λέει η bitch, αλλά μου κάνει εντύπωση το εξής: οι αποσπάσεις μας βγήκαν απευθείας για ΠΥΣΠΕ, όμως στην αρχή της χρονιάς που πήρα τηλ στη ΔΔΕ (στο αντίστοιχο ΠΥΣΔΕ απόσπασης) μου είπαν ότι αυτό δεν έχει σημασία κι ότι έπρεπε να κάνουμε ανάληψη υπηρεσίας πρώτα εκεί.  :o

Άρα μήπως από 22/6 ως 29/6 ανήκουμε στη ΔΔΕ της περιοχής απόσπασης;

Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Εγώ έκανα ανάληψη στην Αθμια κατευθείαν!!! Μάλλον το Υπουργείο θα έπρεπε να το διευκρινίσει κάπως το θέμα! Δε νομίζω οι ΔΔΕ να ξέρουν κάτι, ο καθένας οτι να ναι θα λέει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιστροφή αποσπασμένων στην οργανική τον Ιούνιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:38:38 »

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή αποσπασμένων στην οργανική τον Ιούνιο
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 06, 2012, 08:32:13 μμ »
Εμείς όχι μόνο κάναμε ανάληψη στη δευτεροβάθμια, αλλά μας χρησιμοποίησαν και σαν επιτηρητές στις πανελλαδικές εξετάσεις των τέκνων Ελλήνων του εξωτερικού. Αυτό τους είπα κι εγώ στην αρχή, ότι η απόσπασή μου έλεγε πρωτοβάθμια, άρα δε θα έπρεπε να πάω από εκεί καθόλου. Ίσως δεν τους το είχε ξεκαθαρίσει το Υπουργείο και ακολούθησαν την περσινή διαδικασία (πρώτα δευτεροβάθμια και μετά πρωτοβάθμια).

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή αποσπασμένων στην οργανική τον Ιούνιο
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 06, 2012, 09:39:58 μμ »
Συγγνώμη αλλά παρουσιάστηκα 1/9 στην ΠΕ, θα κάνω μάθημα μέχρι 14/6 και ξαφνικά στις 22/6 ανήκω στην Δ.Ε.; ΈΛΕΟΣ! Όταν έκανα 21 ώρες αντί για 19 δεν είπε κανείς ανήκεις στην ΔΕ. Άντε πια! Έχω καλύψει τις διδακτικές ώρες για φέτος και πολύ παραπάνω.

Εφόσον η απόσπασή σας λήγει με τη λήξη του διδακιτκού έτους , άρα 21/06 για την α/θμια, τότε 22/06 πρέπει να βρίσκεστε στην οργανική σας.

Τώρα αν υπάρξουν διευθύνσεις που φερθούν ανθρώπινα και δεν υποβάλουν σε έξοδα και ταλαιπωρία για οκτώ μέρες το προσωπικό αυτό και μάλιστα σε μια περίοδο ουσιαστικά "νεκρή" ( δεν υπάρχουν εξετάσεις και επιτηρήσεις πχ) είναι θέμα της κάθε ΔΔΕ. Από την άλλη βέβαια, όσοι δεν στάθηκαν τόσο τυχεροί ώστε να αποσπασθούν κοντά στο σπιτι τους και "έφαγαν το λούκι" καθ΄όλην τη διάρκεια του έτους, ευλόγως θα θεωρούν εαυτούς αδικημένους, οπότε φυσικά οι απόψεις διίστανται.  Ωστόσο το ορθώς διοικητικά και νομικά είναι 22/06 επιστροφή στο ΠΥΣΔΕ οργανικής.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή αποσπασμένων στην οργανική τον Ιούνιο
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 06, 2012, 09:40:23 μμ »
πότε;


Εμείς όχι μόνο κάναμε ανάληψη στη δευτεροβάθμια, αλλά μας χρησιμοποίησαν και σαν επιτηρητές στις πανελλαδικές εξετάσεις των τέκνων Ελλήνων του εξωτερικού. Αυτό τους είπα κι εγώ στην αρχή, ότι η απόσπασή μου έλεγε πρωτοβάθμια, άρα δε θα έπρεπε να πάω από εκεί καθόλου. Ίσως δεν τους το είχε ξεκαθαρίσει το Υπουργείο και ακολούθησαν την περσινή διαδικασία (πρώτα δευτεροβάθμια και μετά πρωτοβάθμια).

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή αποσπασμένων στην οργανική τον Ιούνιο
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 06, 2012, 09:59:03 μμ »
πότε;


Το πρώτο 15θήμερο του Σεπτέμβρη

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή αποσπασμένων στην οργανική τον Ιούνιο
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 06, 2012, 10:18:54 μμ »

Το πρώτο 15θήμερο του Σεπτέμβρη

Παρουσιάστηκες στην ΠΕ τον Σεπτέμβρη;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή αποσπασμένων στην οργανική τον Ιούνιο
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 06, 2012, 10:27:52 μμ »
η απόσπαση είναι για το διδακτικό έτος 2011-2012. Αν η απόσπαση ήταν απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ θα παρουσιαζόσασταν στην ΔΔΕ οργανικής 30/06 ( 29/06 φέτος γιατί 30/06 πέφτει Σάββατο).
Εφόσον η αποσπαση είναι απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ σημαίνει ότι λήγει όταν λήγει και το διδακτικό έτος της Α/θμιας. Που σημαίνει με τη σειρά του, ότι εφόσον λήγει η απόσπαση ο υπάλληλος υποχρεούται να γυρισει εκει που ανήκει ( στη ΔΔΕ οργανικής). Αυτό ειναι νομοτελειακά έτσι με όλες τις αποσπάσεις, ανεξάρτητα αν έχει κανείς καλύψει τις διδακτικές ή εργασιακές ή δεν ξέρω και γω τι άλλο ώρες του. Σε αντίθετη περίπτωση - και συν εξαρτήσει της ΔΔΕ στην οποία ανήκει - μπορεί να ανακηρυχθεί αδικαιολογήτως απών με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Θα πρέπει επίσης να γινει κατανοητό από όλους ότι οι κανόνες είναι κανόνες και τους ακολουθούμε ειτε μας αρέσουν είτε όχι. Αν δεν μας αρέσουν, εκφραζόμαστε μέσα απο τα συλλογικά μας ή τα όποια αρμόδια όργανα και ζητάμε επαναδιαπραγμάτευση, επαναδιατύπωση, ακύρωση, ανασύσταση ή ό,τι άλλο. Ατομικά όμως ο καθένας, χωρίς κοινή εκπροσώπηση, με τη λογική του "΄'ετσι θέλω γιατί έτσι μου αρέσει" - ειδικά σε τέτοιες εποχές - δεν ενδείκνυται.

Πράγματι, στις αρχές του έτους πολλοί αποσπασμένοι σε Α/θμια έκαναν πράξη ανάληψης στην πλησιέστερη Δ/θμια ( απο κεκτημένη ταχύτητα και εντελώς λάθος, μιας και αυτό  έγινε πέρισυ που όπως σωστά ειπώθηκε δεν υπήρξαν απευθείας αποσπάσεις στην Α/θμια).  Αν όμως η απόσπαση τους είναι απευθείας στην Α/θμια δεν υποχρεούνται εκ νέου να υπογράψουν πράξη αποχώρησης στην πλησιέστερη Δ/θμια.
Τέλος, το γεγονός ότι υπήρξαν αποσπασμένοι στην Α/θμια οι οποίοι χρησιμοποιήθηκαν στην Β/θμια ως επιτηρητές στις πανελλαδικές αν και είναι παράξενο πράγματι, μένει να διερευνηθεί: πρόκεται για μερική διάθεση; για εντεταλμένη υπηρεσία; με τίνος διαταγή έγινε;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή αποσπασμένων στην οργανική τον Ιούνιο
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 06, 2012, 10:32:01 μμ »

Παρουσιάστηκες στην ΠΕ τον Σεπτέμβρη;

Ναι, πρώτη Σεπτέμβρη, πρώτα στη ΔΕ και αμέσως μετά στην ΠΕ.

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή αποσπασμένων στην οργανική τον Ιούνιο
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 06, 2012, 10:35:14 μμ »
Πράγματι, στις αρχές του έτους πολλοί αποσπασμένοι σε Α/θμια έκαναν πράξη ανάληψης στην πλησιέστερη Δ/θμια ( απο κεκτημένη ταχύτητα και εντελώς λάθος, μιας και αυτό  έγινε πέρισυ που όπως σωστά ειπώθηκε δεν υπήρξαν απευθείας αποσπάσεις στην Α/θμια).  Αν όμως η απόσπαση τους είναι απευθείας στην Α/θμια δεν υποχρεούνται εκ νέου να υπογράψουν πράξη αποχώρησης στην πλησιέστερη Δ/θμια.
Τέλος, το γεγονός ότι υπήρξαν αποσπασμένοι στην Α/θμια οι οποίοι χρησιμοποιήθηκαν στην Β/θμια ως επιτηρητές στις πανελλαδικές αν και είναι παράξενο πράγματι, μένει να διερευνηθεί: πρόκεται για μερική διάθεση; για εντεταλμένη υπηρεσία; με τίνος διαταγή έγινε;

Αυτό είναι ένα καλό ερώτημα και τους το επισήμανα αρκετές φορές ότι ανήκω στην πρωτοβάθμια. Όσον αφορά στην πράξη αποχώρησης, υπογράφουμε πράξη αποχώρησης στην Α/θμια; Και αν ναι ποια ημερομηνία;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή αποσπασμένων στην οργανική τον Ιούνιο
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 06, 2012, 10:37:16 μμ »
όχι, στην Α/θμια δεν υπογράφετε πράξη αποχώρησης. Εξ ου και το ανέφερα σε σχέση με την πλησιέστερη Δ/θμια. Προφανώς δεν ήταν αρκετά σαφές.  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή αποσπασμένων στην οργανική τον Ιούνιο
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 06, 2012, 10:49:48 μμ »
όχι, στην Α/θμια δεν υπογράφετε πράξη αποχώρησης. Εξ ου και το ανέφερα σε σχέση με την πλησιέστερη Δ/θμια. Προφανώς δεν ήταν αρκετά σαφές.  :)

ΟΚ, ευχαριστώ. Οπότε προφανώς επικοινωνούμε με τη ΔΔΕ οργανικής και βλέπουμε :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159750
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.