*

Αποστολέας Θέμα: Απώλεια γραπτού Απολυτηρίων Εξετάσεων.  (Αναγνώστηκε 12376 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anestios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απώλεια γραπτού Απολυτηρίων Εξετάσεων.
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 16, 2012, 10:29:57 πμ »
Να ρωτήσω: το γραπτό που χάθηκε προέρχονταν από τμήμα που εξετάζονταν σε δύο αίθουσες; Γιατί αν συνυπήρχαν κομμάτια δύο τμημάτων τότε μπορεί να το έχει ο άλλος καθηγητής. Πάντως θέλει προσοχή και από τους επιτηρητές, να παίρνουν τα γραπτά ένα ένα. Υπήρξε περίπτωση που έφυγε ο μαθητής με το γραπτό του, όταν 5- 6 συμμαθητές του σηκώθηκαν να παραδώσουν ταυτόχρονα. Όντως το διάστημα που έχεις τα γραπτά είναι μεγάλο. 5 εργάσιμες είναι το νόμιμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απώλεια γραπτού Απολυτηρίων Εξετάσεων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:09:55 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Απώλεια γραπτού Απολυτηρίων Εξετάσεων.
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 16, 2012, 01:22:44 μμ »
Λοιπόν, μην πανικοβάλλεσαι πρώτα απ' όλα! Σε όλους λίγο πολύ μπορεί να τύχει μια στραβή εξαιτίας στιγμιαίας αβλεψίας. Σε μένα π.χ. είχε τύχει σε ένα ανεκδιήγητο σχολείο που πήγαινα για συμπλήρωση (δε θα σχολιάσω παραπάνω την οργάνωσή του), να μου βάλουν χωρίς να με ρωτήσουν καν και να μου το ανακοινώσουν αφού είχαν δώσει το πρόγραμμα στα παιδιά,  πολλές εισηγήσεις ταυτόχρονα - το οποίο σημαίνει και εξέταση προφορικά καμιάς ντουζίνας μαθητών- κι αμέσως μετά επιτήρηση στη 2η βάρδια. Χτύπησε και το κουδούνι της 2ης βάρδιας πριν προλάβω να τελειώσω με τα προφορικά, έτρεχα σαν τρελή να βρω τους φακέλους κι όταν πήγα σπίτι το μεσημέρι συνειδητοποίησα ότι ένας ολόκληρος φάκελος έλειπε!!! Πολύ απλά, ο επιτηρητής ήταν στον κόσμο του, βαρέθηκε και να με περιμένει, πήγε κι εκείνος για 2η βάρδια, τελος πάντων να μην τα πολυλογώ, τον είχε πάρει σπίτι του και δεν το είχε πάρει χαμπάρι!! Φυσικά, του τηλεφώνησα αφού γύρισα ανάποδα σπίτι και αυτοκίνητο και έληξε το θέμα.

1. Αν έχεις καλή σχέση και άνεση με τους επιτηρητές, καλό θα ήταν να απευθυνθείς πρώτα σε αυτούς, ζητώντας εχεμύθεια. Το ίδιο και σε όποιον είχε εισήγηση ταυτόχρονα με σένα.
2. Τον κινέζο ποτέ! Μπορεί να εμφανιστεί σε άσχετη στιγμή το γραπτό σε χέρια άλλου και να γίνεις ρεζίλι!
3. Αν δε γίνει τίποτα, μίλησε ιδιαιτέρως στο διευθυντή και θα βρείτε μαζί τη λύση. Αρκεί να έχει κι εκείνος λίγη κατανόηση... Καλό είναι να μην το συζητάς δεξιά κι αριστερά στο σύλλογο, γιατί (στις μικρές κοινωνίες τουλάχιστον) θα το μάθουν και οι πέτρες...
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Απώλεια γραπτού Απολυτηρίων Εξετάσεων.
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 16, 2012, 02:42:21 μμ »
Λοιπόν, έχοντας διαβάσει ολόκληρο το τόπικ και γνωρίζοντας ότι πολλοί θα με κακοχαρακτηρίσουν μία λύση έχω να σου προτείνω: εάν 1ον: έχεις εξαντλήσει όλα μα όλα τα περιθώρια και είσαι σίγουρη 100% ότι το γραπτό έχει χαθεί με δική σου ευθύνη και εάν 2ον: δεν θέλεις να έρθεις σε κόντρες/προστριβές/μαλλιοτράβηγμα με γονείς κλπ (γιατί για τους γονείς ο καθηγητής, ως γνωστόν, πρέπει να είναι θεός, δεν έχει το δικαίωμα να είναι άνθρωπος),,, τότε βγάλε για το συγκεκριμένο μαθητή ένα σχετικό μ.ο. από την ως τώρα επίδοσή του, βάλε και 2-3 βαθμούς παραπάνω και δώσε τη βαθμολογία να πάει στην ευχή του θεού. Βέβαια, δεν θυμάμαι κατά πόσο ελέγχονται ο κόλλες ξανά μετά την παράδοσή τους. Σ' αυτή την περίπτωση είναι άκυρο αυτό που σου λέω.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απώλεια γραπτού Απολυτηρίων Εξετάσεων.
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 16, 2012, 03:01:06 μμ »
Θα τη φάει το άγχος αν το κάνει αυτό και δεν ενημερώσει κανέναν. Εκτός πια κι αν ο διευθυντής είναι μεγάλο στραβόξυλο...και δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απώλεια γραπτού Απολυτηρίων Εξετάσεων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:09:55 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απώλεια γραπτού Απολυτηρίων Εξετάσεων.
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 16, 2012, 03:55:53 μμ »
Λοιπόν, έχοντας διαβάσει ολόκληρο το τόπικ και γνωρίζοντας ότι πολλοί θα με κακοχαρακτηρίσουν μία λύση έχω να σου προτείνω: εάν 1ον: έχεις εξαντλήσει όλα μα όλα τα περιθώρια και είσαι σίγουρη 100% ότι το γραπτό έχει χαθεί με δική σου ευθύνη και εάν 2ον: δεν θέλεις να έρθεις σε κόντρες/προστριβές/μαλλιοτράβηγμα με γονείς κλπ (γιατί για τους γονείς ο καθηγητής, ως γνωστόν, πρέπει να είναι θεός, δεν έχει το δικαίωμα να είναι άνθρωπος),,, τότε βγάλε για το συγκεκριμένο μαθητή ένα σχετικό μ.ο. από την ως τώρα επίδοσή του, βάλε και 2-3 βαθμούς παραπάνω και δώσε τη βαθμολογία να πάει στην ευχή του θεού. Βέβαια, δεν θυμάμαι κατά πόσο ελέγχονται ο κόλλες ξανά μετά την παράδοσή τους. Σ' αυτή την περίπτωση είναι άκυρο αυτό που σου λέω.

Εάν δε ζητηθεί από κάποιο γονιό αναβαθμολόγηση ή να δει το γραπτό του παιδιου του οι κολλες δεν ελέγχονται.
Αν λοιπόν το παιδί περνάει δε θα δημιουργηθει καποιο πρόβλημα.το γραπτό έχει διορθωθεί , υπάρχει δηλαδή βαθμός;
Ωστόσο για να μην είναι μέσα στο άγχος καλό είναι να το πει στο δ/ντη.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Απώλεια γραπτού Απολυτηρίων Εξετάσεων.
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 16, 2012, 04:11:21 μμ »
Προσωπικά, όπως ανέφερα και προηγουμένως, δε θα το έλεγα εδώ καθόλου, θα έκανα κατά βάσιν την πάπια, και θα ακολουθούσα την πρόταση της morgan...θα έβαζα κάποιο βαθμό παραπάνω στο μαθητή για να είναι ευχαριστημένος και για να μην τον αδικήσω, γιατί κάποιοι μαθητές μου γράψανε πχ καλύτερα στις εξετάσεις σε σχέση με το βαθμό που τους είχα βάλει στο τρίμηνο.Μπορεί να μπήκε στο φάκελο άλλου εισηγητή, να το διόρθωσε κατα λάθος και να κάνει εκείνος την πάπια.

Αναφέρω προσωπικό παράδειγμα:στο σχολείο μας είμαστε ξεκρέμαστοι για οτιδήποτε συμβεί....οι υπεύθυνοι τμήματος ετοιμάζουν μόνοι τους τα απολυτήρια...έτσι λοιπόν μαζεύουμε φωτογραφίες και λοιπά δικαιολογητικά των παιδιών.Ένας μαθητής μου το άφησε κάπου, το πήρε ένας  συναδελφος και το έβαλε σε άλλο φάκελο, άλλου τμήματος.Το αναζητούσα και ρώτησα και το συνάδελφο που είτε δεν καταλάβαινε είτε έκανε την πάπια, και μετά από ώρα, εξεφώνησε έκπληκτος: "ο τάδε τάδε πώς βρέθηκε στο φάκελό μου, είναι σε άλλο τμήμα όχι στο δικό μου"....έγινα έξαλλη, αλλά ως πάπια, δεν το έδειξα, έσκασα ένα χαμόγελο, πήρα τα δικαιολογητικά, και τον έβρισα από μέσα μου...βεβαιότατα είχα σκεφτεί να ψάξω σε όλους τους φακέλους τμημάτων όταν θα έφευγαν οι συνάδελφοι, διότι είμαστε το αποκορύφωμα της ανευθυνότητας....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2012, 04:16:09 μμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Απώλεια γραπτού Απολυτηρίων Εξετάσεων.
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 16, 2012, 04:16:29 μμ »
..μια συνάδελφός μου μου ανέφερε περιστατικό που της έτυχε: έχασε γραπτό, το οποίο δεν είχε λάβει ποτέ από τους επιτηρητές και τελικά αποδείχτηκε ότι ο μαθητής το είχε σκίσει και πετάξει στον κάδο...δεν ξέρω λεπτομέρειες ..βρέθηκε πάντως σε πολύ δύσκολη θέση...
...στη θάλασσα...

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Απώλεια γραπτού Απολυτηρίων Εξετάσεων.
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 16, 2012, 04:22:20 μμ »
Νομίζω ότι ο καλός και σωστός διευθυντής βρίσκει λύση σε όλα....και αφού  η συνάδελφος δεν είχε δόλο, μια χαρά μπορεί να λυθεί το ζήτημα....εδώ γίνονται χοντρές παρατυπίες και άλλα παράνομα στα σχολεία και θα κολλήσουμε σ' ένα γραπτό;;;

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απώλεια γραπτού Απολυτηρίων Εξετάσεων.
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 16, 2012, 05:29:00 μμ »
έθεσες μια πολύ σπουδαία παράμετρο όμως. ο σωστός και καλός διευθυντης! πού πουλάνε τέτοιους να πάρουμε; γιατί μερικούς που έχω τύχει εγώ δεν ήταν ακριβώς αυτό το πρότυπο.. οι περισσότεροι είναι ευθυνόφοβοι και θα κάνουν κουρέλι τον εκπαιδευτικό (που όντως δεν ήταν υπεύθυνη πράξη εκ μέρους του, αλλά άνθρωποι είμαστε, συμβαίνουν αυτά) λες κι αυτουνού δεν υπήρχε περίπτωση να μην του συμβεί ποτέ..
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Απώλεια γραπτού Απολυτηρίων Εξετάσεων.
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 16, 2012, 05:56:53 μμ »
..τελικά αποδείχτηκε ότι ο μαθητής το είχε σκίσει και πετάξει στον κάδο...δεν ξέρω λεπτομέρειες ....

Το τί σκαρφίζονται τα παιδια,δεν το συζητώ.Ήδη από τη νηπιακή ηλικία,πόσο μάλλον τα μεγαλύτερα.
Προσωπικά με έχει "σώσει" πολλές φορές η παρατηρητικότητά μου.

Ανήκω στην πρωτοβάθμια,επιτρέψτε μου όμως να πω μια γνώμη.
Θεωρώ άδικο να δώσει ξανά ο μαθητής το μάθημα,από τη στιγμή που δεν ευθύνεται ο ίδιος.Αν ήμουν ο γονιός αυτού του παιδιού θα το έκανα θέμα.
Από κει και πέρα συνυπολογίζει καθένας τις παραμέτρος- προσωπικότητα διευθυντή, συναδέλφους, τη συνείδησή του κ.ά και αποφασίζει.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Απώλεια γραπτού Απολυτηρίων Εξετάσεων.
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 16, 2012, 06:32:27 μμ »
έθεσες μια πολύ σπουδαία παράμετρο όμως. ο σωστός και καλός διευθυντης! πού πουλάνε τέτοιους να πάρουμε; γιατί μερικούς που έχω τύχει εγώ δεν ήταν ακριβώς αυτό το πρότυπο.. οι περισσότεροι είναι ευθυνόφοβοι και θα κάνουν κουρέλι τον εκπαιδευτικό (που όντως δεν ήταν υπεύθυνη πράξη εκ μέρους του, αλλά άνθρωποι είμαστε, συμβαίνουν αυτά) λες κι αυτουνού δεν υπήρχε περίπτωση να μην του συμβεί ποτέ..
Ακόμη και στραβόξυλο να είναι, το πιθανότερο είναι να μη θέλει το θέμα να πάρει διαστάσεις!
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Απώλεια γραπτού Απολυτηρίων Εξετάσεων.
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 16, 2012, 06:32:54 μμ »
Μια σκέψη μου πέρασε. Μήπως ο μαθητής δεν έδωσε λόγω ελλιπούς φοίτησης (>114 απουσίες) και παραπέμεται σε ολική εξέταση το Σεπτέμβρη; Θυμάσαι μήπως κατά τη διάρκεια της χρονιάς ήταν π.χ. πολύ καιρό άρρωστος; Αυτό θα μπορούσε να εξηγήσει γιατί δεν είχατε απόντες εκείνη την ημέρα, αλλά και γιατί δεν πήρες γραπτό του. Τσέκαρε αν έχει δώσει κανονικά στα υπόλοιπα μαθήματα. Φαντάσου να βάλεις βαθμό γραπτού και να είναι περίπτωση ολικής για Σεπτέμβρη...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2012, 06:40:07 μμ από ΠΕ0404 »
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απώλεια γραπτού Απολυτηρίων Εξετάσεων.
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 16, 2012, 07:07:28 μμ »
έθεσες μια πολύ σπουδαία παράμετρο όμως. ο σωστός και καλός διευθυντης! πού πουλάνε τέτοιους να πάρουμε; γιατί μερικούς που έχω τύχει εγώ δεν ήταν ακριβώς αυτό το πρότυπο.. οι περισσότεροι είναι ευθυνόφοβοι και θα κάνουν κουρέλι τον εκπαιδευτικό (που όντως δεν ήταν υπεύθυνη πράξη εκ μέρους του, αλλά άνθρωποι είμαστε, συμβαίνουν αυτά) λες κι αυτουνού δεν υπήρχε περίπτωση να μην του συμβεί ποτέ..
Ακόμη και στραβόξυλο να είναι, το πιθανότερο είναι να μη θέλει το θέμα να πάρει διαστάσεις!

αρκεί η ξεφτίλα που θα σου ρίξει και το κήρυγμα για τις ευθύνες του εκπαιδευτικού... λες και βλέπω την εικόνα μπροστά μου, φαντάζομαι μερικούς από όσους εχω ζήσει...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Απώλεια γραπτού Απολυτηρίων Εξετάσεων.
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 16, 2012, 10:40:37 μμ »
Kοίτα δεν το λέω με καμιά διάθεση ειρωνίας ούτε εμπαιγμού, αλλά πολύ σοβαρά, μιας και εγώ θα είχα αγωνία αν έχανα γραπτό:

Σε αυτές τις περιπτώσεις αφού δεν βρίσκουμε κάτι, προκειμένου να μας φάει η αγωνία, το τάζουμε στον Άγιο Φανούριο. Επομένς αν είναι δικιά σου απροσεξία ή τέλοσπάντων έχασες κάτι κατάλάθος που είναι σημαντικό κ.τ.λ. θα φανερωθεί. Από την στιγμή που δεν φανερωθεί ε τότε κάτι άλλο έγινε με τους επιτηρητές κ.τ.λ.

Αυτά σε περίπτωση που πιστεύει κάποιος. Απόλυτη εμπιστοσύνη στον άγιο φανούριο λοιπόν

Ε τι να κάνουμε, φαίνεται απλοικό, αλλά οι ανθρώπινες δυνατότητες είναι περιορισμένες. Με αυτά τα πράγματα αφού ψάχνεις, ψάχνεις και δεν το βρίσκεις, το τάζεις μια και καλή και ξεμπερδεύεις, από το να καθήσεις να τρελαθείς

Υπάρχει βέβαια και το αντίθετο ακριβώς να κάνει κάποιος αμα θέλει να ξεμπερδέψει, αλλά δεν λέω τι να κάνει διότι έχει πολλούς μπελάδες και γενικά θα προκληθεί αναστάτωση στο σχολείο. Βέβαια ξεμπερδεύεις μια και καλή, ούτε γάτα ούτε ζημιά που λένε, αλλά ας ακολουθήσουμε την οδό την σωστή και ηθική.
Κάνε το πρώτο με το τάξιμο και θα δεις ότι θα έχει απόλυτη επιτυχία εφόσον πραγματικά έχει χαθεί. Μέχρι τη Τρίτη υπάρχει χρόνος. Και που ξέρεις την Τρίτη μπορεί να πας στο σχολείο και να το δεις ξαφνικά πάνω στο γραφείο σου :) :) :) :) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2012, 11:02:54 μμ από foibos81 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 343
Σύνολο: 345

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.