*

Αποστολέας Θέμα: Δωδεκάνησα  (Αναγνώστηκε 234254 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freesoulsophie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #224 στις: Αύγουστος 03, 2010, 06:21:05 μμ »
αν δεν βρισκεις καποιον από εκεί στο φόρουμ ή κάποιον που να ξέρει, απλά τηλεφωνάκι στο σχολείο ή στο Δήμο εκεί
κ αν κ έτσι δε βγάλεις λύση, γύρισε το στο χειροκίνητο:
Google Earth και ψάξε για σχολεία από τον ουρανό, ξέρεις, κεραμοσκεπές, παγκάκια, παιδάκια,
δοκάρια, μπασκέτες (από το 1987 και μετά στανταρ εξολισμός).

Άλλωστε "τα δοκάρια στο γρασίδι περιμένουν τα παιδιά" όπως είπαν και κάποιοι παλαιότερα ...  :)


 ;D ;)   ok ευχαριστω ! θα το κοιταξω κ στο google earth καλη ιδεα ! 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:11:58 »

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #225 στις: Αύγουστος 03, 2010, 09:26:13 μμ »
Σε παρακαλω! Το "έξυπνο" σχολείο είναι εδώ!! :)

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #226 στις: Αύγουστος 03, 2010, 10:36:20 μμ »
αλλος για Δωδεκάνησα τώρα με τις αιτήσεις???????

Αποσυνδεδεμένος GIDA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #227 στις: Αύγουστος 03, 2010, 11:31:51 μμ »
μετά από 3 στην ιαλυσό και 1 στα 12νησα, να ξαναέρθω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:11:58 »

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #228 στις: Αύγουστος 05, 2010, 12:23:45 πμ »
Οι νεοδιοριζόμενοι/ες στα Δωδεκάνησα να φέρουν κατά την ανάληψη υπηρεσίας μαζί τους:
1. παντόφλα τύπου φλιπ-φλοπ λόγω ζέστης και παραλίας
2. Γυαλιά για να βλέπουν όταν θα καθαρίζουν το ψάρι στο φαγητό
3. Αντιηλιακό για μελαμψά κορμιά
4. Καλάμι (ψαρέματος μόνο) ή ψαροντούφεκο και βάρκα οι μερακλήδες
5. Γυαλί ηλίου στυλάτο (ότι τύπου Tom Cruise στο Top Gun έλεος)
6. Μαγιό προαιρετικό

σιγά σιγά θα τον εμπλουτίσουμε τον κατάλογο ...

να μη φέρουν ρακέτες παραλίας γιατί ......
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2010, 12:32:26 πμ από akoufou »

Αποσυνδεδεμένος Lora75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #229 στις: Αύγουστος 05, 2010, 12:43:45 πμ »
Μου άρεσε πολύ αυτό για τα Δωδεκάνησα και με βάζεις σε σκέψεις να τα δηλώσω.Λατρεύω όλα αυτά που αναφέρεις(και το ψάρεμα!).Θα δω αν το έχουν δώσει.Εγώ έχω αρχίσει να συνηθίζω στην ιδέα να βάλω δ κορινθίας και δ αρκαδίας αλλά φοβάμαι γιατί δεν ξέρω καθόλου τα δυσπρόσιτα εκεί (όχι ότι ξέρω τα άλλα).Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για Κοντοβάζαινα και Γκούρα.ΕΠΕΙΓΟΝ! (που μπορεί να μείνει κανείς τι ενοίκια υπάρχουν)Τα υπόλοιπα τα φαντάζομαι.Τζάκι από Σεπτέμβρη, διπλο παλτό,διπλά γάντια κλπ.Δε φοβάμαι την απομόνωση τα άγρια θηρία φοβάμαι και τα ποντίκια.

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #230 στις: Αύγουστος 05, 2010, 08:19:19 πμ »
Μου άρεσε πολύ αυτό για τα Δωδεκάνησα και με βάζεις σε σκέψεις να τα δηλώσω.Λατρεύω όλα αυτά που αναφέρεις(και το ψάρεμα!).Θα δω αν το έχουν δώσει.Εγώ έχω αρχίσει να συνηθίζω στην ιδέα να βάλω δ κορινθίας και δ αρκαδίας αλλά φοβάμαι γιατί δεν ξέρω καθόλου τα δυσπρόσιτα εκεί (όχι ότι ξέρω τα άλλα).Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για Κοντοβάζαινα και Γκούρα.ΕΠΕΙΓΟΝ! (που μπορεί να μείνει κανείς τι ενοίκια υπάρχουν)Τα υπόλοιπα τα φαντάζομαι.Τζάκι από Σεπτέμβρη, διπλο παλτό,διπλά γάντια κλπ.Δε φοβάμαι την απομόνωση τα άγρια θηρία φοβάμαι και τα ποντίκια.

Μια λεπτομέρεια που δεν ξέρουν πολλοί είναι ότι το ΥΠΔΒΜΘ δίνει σαν κενά περιοχές που ΔΕΝ έχουν κενά για απροσδιοριστο λόγο, οπότε ρισκάρεις για διάθεση ΠΥΣΔΕ. Καλύτερη και πιο σίγουρη λύση να δεις περιοχές που κάθε χρόνο έχει πολλές τοποθετήσεις νεοδιόριστων, στατιστικά και φέτος εκεί θα χρειαστεί τους περισσότερους. Μιλώντας για τα Δωδεκάνησα ένα πολύ μεγάλο ποσοστό στα σχολεία είναι νεοδιόριστοι ακόμα και στη Ρόδο!

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #231 στις: Αύγουστος 05, 2010, 04:55:12 μμ »
Εγώ έχω αρχίσει να συνηθίζω στην ιδέα να βάλω δ κορινθίας και δ αρκαδίας αλλά φοβάμαι γιατί δεν ξέρω καθόλου τα δυσπρόσιτα εκεί (όχι ότι ξέρω τα άλλα).Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για Κοντοβάζαινα και Γκούρα.ΕΠΕΙΓΟΝ! (που μπορεί να μείνει κανείς τι ενοίκια υπάρχουν)Τα υπόλοιπα τα φαντάζομαι.Τζάκι από Σεπτέμβρη, διπλο παλτό,διπλά γάντια κλπ.Δε φοβάμαι την απομόνωση τα άγρια θηρία φοβάμαι και τα ποντίκια.
Να ξέρεις πάντως ότι οι νεοδιόριστοι στην ηπειρωτική Ελλάδα (κουτσοχώρια, αγροτικές περιοχές) περνάνε ως επί το πλείστον χάλια. Αιγαίο δαγκωτό! Θα νιώσεις σαν πρωτοετής στο πανεπιστήμιο. Νέος κόσμος, ελάχιστη μιζέρια, πολλή θάλασσα!

Αποσυνδεδεμένος Rovespier0s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Ο Πραγματικός ΥΠΟΙΚ είναι οι Αγορές
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #232 στις: Αύγουστος 06, 2010, 11:37:07 πμ »
Μου άρεσε πολύ αυτό για τα Δωδεκάνησα και με βάζεις σε σκέψεις να τα δηλώσω.Λατρεύω όλα αυτά που αναφέρεις(και το ψάρεμα!).Θα δω αν το έχουν δώσει.Εγώ έχω αρχίσει να συνηθίζω στην ιδέα να βάλω δ κορινθίας και δ αρκαδίας αλλά φοβάμαι γιατί δεν ξέρω καθόλου τα δυσπρόσιτα εκεί (όχι ότι ξέρω τα άλλα).Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για Κοντοβάζαινα και Γκούρα.ΕΠΕΙΓΟΝ! (που μπορεί να μείνει κανείς τι ενοίκια υπάρχουν)Τα υπόλοιπα τα φαντάζομαι.Τζάκι από Σεπτέμβρη, διπλο παλτό,διπλά γάντια κλπ.Δε φοβάμαι την απομόνωση τα άγρια θηρία φοβάμαι και τα ποντίκια.

Αν είσαι μικρή και ελεύθερη Δωδεκάνησα δαγκωτό..μην αρχίζεις τον μίζερο βίο του καθηγητή από τόσο νωρίς.. ;D Γ-Δ Κορινθίας Αρκαδίας θα πήξεις
MIXANIKOS_HY is back

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #233 στις: Αύγουστος 06, 2010, 09:57:23 μμ »
Εδω εχει παντα ηλιο (κυριολεκτικά!)!!

Αποσυνδεδεμένος gabriel87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • εκπαιδευση...
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #234 στις: Αύγουστος 06, 2010, 10:03:15 μμ »
Εδω εχει παντα ηλιο (κυριολεκτικά!)!!
   
Συμφωνω και επαυξανω ! Μεγαλα κ ηχηρα νησια οπως ροδος μυτηλινη χιος
Δ ιαμα ΝΤ οπουλου....

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #235 στις: Αύγουστος 07, 2010, 03:54:15 πμ »
 Με πιάσανε σήμερα το βράδυ οι αϋπνίες μου και είπα να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου στην κουβέντα.

Κατ' αρχάς να χαιρετήσω το μεγάλο της Ροδιακής φιλοσοφίας akoufou και να του εξομολογηθώ ότι μου έλειψαν οι σαββατιάτικες καφεδοποσίες μας στο Σουηδικό της Σοφούλη (Ρόδος).

Οι νεοδιοριζόμενοι/ες στα Δωδεκάνησα να φέρουν κατά την ανάληψη υπηρεσίας μαζί τους:
1. παντόφλα τύπου φλιπ-φλοπ λόγω ζέστης και παραλίας
2. Γυαλιά για να βλέπουν όταν θα καθαρίζουν το ψάρι στο φαγητό
3. Αντιηλιακό για μελαμψά κορμιά
4. Καλάμι (ψαρέματος μόνο) ή ψαροντούφεκο και βάρκα οι μερακλήδες
5. Γυαλί ηλίου στυλάτο (ότι τύπου Tom Cruise στο Top Gun έλεος)
6. Μαγιό προαιρετικό

Αν και όλα τα παραπάνω είναι σημαντικά (Αντώνη ξέχασες τα προφυλακτικά) εγώ θα πω για τις ευκαιρίες που δίνει το νησί για Μεταπτυχιακές σπουδές μιας και για πολλούς είναι απλησίαστο όνειρο πια σε πόλεις όπου ο αριθμός των αιτήσεων είναι πολύ μεγάλος.

Στα τμήματα του Παν. Αιγαίου στη Ρόδο υπάρχουν πολλά μεταπτυχιακά προγράμματα στο τομέα της εκπαίδευσης και με το δεδομένο ότι οι νεοδιόριστοι φέτος θα παραμείνουν για 3 χρόνια στο σχολείο τους, είναι μια καλή ευκαιρία να φύγουν από τη Ρόδο και με ένα μεταπτυχιακό στις αποσκευές τους εκτός από τα υπολείμματα αντηλιακού.

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #236 στις: Αύγουστος 07, 2010, 08:26:08 πμ »
Με πιάσανε σήμερα το βράδυ οι αϋπνίες μου και είπα να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου στην κουβέντα.

Κατ' αρχάς να χαιρετήσω το μεγάλο της Ροδιακής φιλοσοφίας akoufou και να του εξομολογηθώ ότι μου έλειψαν οι σαββατιάτικες καφεδοποσίες μας στο Σουηδικό της Σοφούλη (Ρόδος).

Οι νεοδιοριζόμενοι/ες στα Δωδεκάνησα να φέρουν κατά την ανάληψη υπηρεσίας μαζί τους:
1. παντόφλα τύπου φλιπ-φλοπ λόγω ζέστης και παραλίας
2. Γυαλιά για να βλέπουν όταν θα καθαρίζουν το ψάρι στο φαγητό
3. Αντιηλιακό για μελαμψά κορμιά
4. Καλάμι (ψαρέματος μόνο) ή ψαροντούφεκο και βάρκα οι μερακλήδες
5. Γυαλί ηλίου στυλάτο (ότι τύπου Tom Cruise στο Top Gun έλεος)
6. Μαγιό προαιρετικό

Αν και όλα τα παραπάνω είναι σημαντικά (Αντώνη ξέχασες τα προφυλακτικά) εγώ θα πω για τις ευκαιρίες που δίνει το νησί για Μεταπτυχιακές σπουδές μιας και για πολλούς είναι απλησίαστο όνειρο πια σε πόλεις όπου ο αριθμός των αιτήσεων είναι πολύ μεγάλος.

Στα τμήματα του Παν. Αιγαίου στη Ρόδο υπάρχουν πολλά μεταπτυχιακά προγράμματα στο τομέα της εκπαίδευσης και με το δεδομένο ότι οι νεοδιόριστοι φέτος θα παραμείνουν για 3 χρόνια στο σχολείο τους, είναι μια καλή ευκαιρία να φύγουν από τη Ρόδο και με ένα μεταπτυχιακό στις αποσκευές τους εκτός από τα υπολείμματα αντηλιακού.

:) Χαίρε μέγιστε vgargan, οι ατελείωτες καφεδοποσίες περιμένουν.

Πολύ σωστή η παρατήρηση για την τριετία και το Μεταπτυχιακό, μάλιστα λόγω Παιδαγωγικού Τμήματος τα μεταπτυχιακά έχουν άμεση συνάφεια με εκπαίδευση να προσθέσω.

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #237 στις: Αύγουστος 07, 2010, 09:53:30 πμ »
Αν είσαι μικρή και ελεύθερη Δωδεκάνησα δαγκωτό..μην αρχίζεις τον μίζερο βίο του καθηγητή από τόσο νωρίς.. ;D Γ-Δ Κορινθίας Αρκαδίας θα πήξεις
[/quote]

θα συμφωνησω απολυτα... εκτος κ αν εισαι φαν του βουνου κ οχι της θαλασσας! αλλα να ξυπνας το πρωι κ να πινεις καφε στο μπαλκονακι σου με θεα το απεραντο γαλαζιο ειναι υπεροχο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159840
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.