*

Αποστολέας Θέμα: Δωδεκάνησα  (Αναγνώστηκε 234272 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #546 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 10:38:56 μμ »
Στο κέντρο της πολής αν ψάξεις όλο και κατι θα βρεις, εμένα με φιλοξένησαν οπότε δεν ξέρω να σου πω. Ευτυχώς η ΔΔΕ βγάζει γρήγορα τα αποτελέσματα και θα ξέρεις που θα είσαι συντομα, πρώτα βέβαια να περιμένεις να βγουν και μετά να αρχίσεις να ψάχνεις. Γιατί αν π.χ. είσαι Γενάδι δεν αξίζει και δε γίνεται να μείνεις στο κέντρο της πόλης, αλλιώς οι περισσότεροι καθηγητές μένουν κέντρο και πάνε ομαδικά με τα αυτοκίνητα εναλλάξ για εξοικονόμηση βενζίνης. Οι τιμες στα ενοίκια είναι πάνω από 300 ευρώ κι είναι σχεδόν όλα με air condition. Έχει απίστευτη υγρασία το χειμώνα και πέρυσι μας έκανε συνέχεια βροχές. Επειδή ήμουν σε 2 σχολεία πέρυσι  έχω ανάμεικτες εμπειρίες. Το ένα ήταν τέλειο, τέλειο κλίμα ,συνάδελφοι και παιδιά και το άλλο ότι χειρότερο έχω ζήσει με ανεκδιηγητη διευθύντρια, ρουφιάνους υποδιευθυντές και συνεχείς τσακωμούς στο σύλλογο.Ρώτα με ότι άλλο θες.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:00:31 »

Αποσυνδεδεμένος mathsduck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #547 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 10:51:48 μμ »
Τα σπίτια τι εξοπλισμό έχουν; Είναι studios ή θα πρέπει να βρω συγκάτοικο; Η τοποθέτηση είναι άμεση ή περνάνε μέρες;
Συγγνώμη αν σε κούρασα ...

Αποσυνδεδεμένος woman3

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 529
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #548 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 11:09:11 μμ »
Kαλησπέρα κι απο μένα. Ρόδο ήμουν κι εγώ πέρυσι, σε μια περιοχή περίπου στα 30 χιλιόμετρα από Ρόδο και έμεινα εκεί. Αν είσαι ελέύθερος /η όμως καλύτερα να μείνεις Ρόδο γιατί έχει καλύτερη ζωή . Οι έξω περιοχές είναι κατάθλιψη το χειμώνα. Εγώ βέβαια είχα και απιδί μαζί οπότε δεν ήμουνα για νυχτερινή ζωή . Και εκεί που έμεινα πέρασα όμορφα γιατί έκανα καλή παρέα με συναδέλφους. Τι ειδικότητα έχεις να σου πώ σχολεία?

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #549 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 11:12:48 μμ »
Συγχαρητήρια, ό,τι καλύτερο!
Η τοποθέτηση γίνεται σχετικά άμεσα, δεν περνάνε πολλές μέρες. Συνήθως την επόμενη μέρα ξέρεις που θα είσαι. Όσο για τα σπίτια, υπάρχουν πολλών ειδών. Πολλά έχουν την μορφή studios, αλλά υπάρχουν και οι τυπικές γκαρσονιέρες ή δυάρια και πάει λέγοντας. Ευτυχώς υπάρχει επιλογή λόγω της φοιτητικής ζωής στο νησί. Εφόσον είσαι ελεύθερος-η βέβαια. Για το που θα πρέπει πρώτα να δεις που θα τοποθετηθείς, γιατί αν είσαι στη νότια Ρόδο, δεν σε συμφέρει να μένεις κέντρο, αλλά...βλέποντας και κάνοντας. Ένα από τα προβλήματα που θα αντιμετωπίσεις είναι η υγρασία όπως προαναφέρθηκε, επειδή τα περισσότερα για να μην πω όλα έχουν μόνο κλιματισμό για ψύξη ή θέρμανση.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:00:31 »

Αποσυνδεδεμένος mathsduck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #550 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 11:26:46 μμ »
Kαλησπέρα κι απο μένα. Ρόδο ήμουν κι εγώ πέρυσι, σε μια περιοχή περίπου στα 30 χιλιόμετρα από Ρόδο και έμεινα εκεί. Αν είσαι ελέύθερος /η όμως καλύτερα να μείνεις Ρόδο γιατί έχει καλύτερη ζωή . Οι έξω περιοχές είναι κατάθλιψη το χειμώνα. Εγώ βέβαια είχα και απιδί μαζί οπότε δεν ήμουνα για νυχτερινή ζωή . Και εκεί που έμεινα πέρασα όμορφα γιατί έκανα καλή παρέα με συναδέλφους. Τι ειδικότητα έχεις να σου πώ σχολεία?
Σε ευχαριστώ και σένα για τη βοήθειά σου. Είμαι μαθηματικός (γυναίκα) και έχω 2 παιδιά, τα οποία δε θα έχω μαζί μου. Μου αρέσει η ησυχία και δε με ενδιαφέρει καθόλου η νυχτερινή ζωή. Προτιμώ το παρεϊστικο που περιέγραψες, αν και φαντάζομαι ότι θα μου καλύπτει όλο τον ελεύθερο χρόνο η προετοιμασία για το σχολείο...

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #551 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 11:32:59 μμ »
Υπάρχουν και έξω από την Ρόδο προς Ιαλυσό Ιξιά, κάποιες ξενοδοχειακές μονάδες που έχεις το καθόλου μικρό σου δωμάτιο με τη  κουζίνα, κρεβατοκάμαρα και χώρο μπροστά στην κουζίνα με ενοίκιο γύρω στα 350 ευρώ με το ρεύμα και το νερό στην τιμή.Τον τρίτο χρόνο που έμενα στην Ρόδο είχα μείνει σε ένα τέτοιο και ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Αν ήθελες ερχόταν και καθαρίστρια μια φορά την εβδομάδα. Η απόσταση για το κέντρο είναι γύρω στα 15 λεπτά με το αυτοκίνητο.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος woman3

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 529
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #552 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 11:38:00 μμ »
Πόσο χρονών είναι τα παιδάκια σου? Να σου ζήσουν. Θα έχεις τότε βοήθεια για να τα αφήσεις.Μπράβο.Η περιοχή που δούλευα εγώ δεν  ζητάει μαθηματικό από ότι ξέρω. Μόνο φιλόλογο και φυσικό. Να προτιμήσεις τις μικρότερες περιοχές τότε έξω από τη Ρόδο και να μένεις εκεί. Θα περάσεις τέλεια. Σε ζηλέυω, παρότι εγώ είμαι φέτος κοντά στο σπίτι μου , εν τούτοις πολύ θα ήθελα να ξαναήμιυν εκει. Αλλά οικογένεια και τρία παιδιά, και εγώήμουν δύο χρόνια μακριά, μία Κρητη μία Ρόδο και τα δύο παιδιά μακρυά και πηγαινοερχόμουν κάθε 15. Το τρίτο το είχα μαζί.Άσε

Αποσυνδεδεμένος mathsduck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #553 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 11:46:41 μμ »
Πόσο χρονών είναι τα παιδάκια σου? Να σου ζήσουν. Θα έχεις τότε βοήθεια για να τα αφήσεις.Μπράβο.Η περιοχή που δούλευα εγώ δεν  ζητάει μαθηματικό από ότι ξέρω. Μόνο φιλόλογο και φυσικό. Να προτιμήσεις τις μικρότερες περιοχές τότε έξω από τη Ρόδο και να μένεις εκεί. Θα περάσεις τέλεια. Σε ζηλέυω, παρότι εγώ είμαι φέτος κοντά στο σπίτι μου , εν τούτοις πολύ θα ήθελα να ξαναήμιυν εκει. Αλλά οικογένεια και τρία παιδιά, και εγώήμουν δύο χρόνια μακριά, μία Κρητη μία Ρόδο και τα δύο παιδιά μακρυά και πηγαινοερχόμουν κάθε 15. Το τρίτο το είχα μαζί.Άσε
Σ΄ευχαριστώ πολύ! Να σου ζήσουν κι εσένα! Ο γιος μου είναι 12 χρονών και η κόρη μου 8. Άνθρωπο να τα αφήσω δεν έχω (γι΄αυτό, άλλωστε είναι η πρώτη μου απόπειρα). Θα τα κρατήσει ο άντρας μου, που θα πρέπει να μετατραπεί σε superman για να τα προλάβει όλα...

Αποσυνδεδεμένος woman3

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 529
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #554 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 04:15:31 μμ »
Μπράβο στον άντρα σου λοιπόν που σε στηρίζει. Οι καλές περιοχές εκτός Ρόδου για να πας, αν έχει θεση είναι η Ιαλυσός από τη μία μεριά και από την άλλη Αφάντου και Αρχάγγελος. Τις δύο τελευταίες σου τις λέω γιατί είναι μεγάλες πληθυσμιακά , οπότε λίγο πιο ζωντανες σε σχέση με τα μικρά χωριά το χειμώνα που είναι μακρυά από τη Ρόδο , αλλά και με σχεδόν καθόλου κόσμο το χειμώνα. Καλή διαμονή και χαιρετισμούς στα περυσινά μου μέρη.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #555 στις: Ιούνιος 21, 2014, 03:27:46 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς πληροφορίες για Πάτμο όπως:

1. Δωμάτια, ενοίκια
2. Συνθήκες εργασίας
3. Σχολεία (Β/θμια αλλά και δημοτικά)
4. Εκκλησιαστικό
5. Συγκοινωνίες το χειμώνα
6. Ζωή το χειμώνα
7. Έξοδα
8. Ότι άλλο νομίζετε ότι είναι χρήσιμο
 

Αποσυνδεδεμένος PADA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #556 στις: Ιούνιος 21, 2014, 04:30:12 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς πληροφορίες για Πάτμο όπως:

1. Δωμάτια, ενοίκια
2. Συνθήκες εργασίας
3. Σχολεία (Β/θμια αλλά και δημοτικά)
4. Εκκλησιαστικό
5. Συγκοινωνίες το χειμώνα
6. Ζωή το χειμώνα
7. Έξοδα
8. Ότι άλλο νομίζετε ότι είναι χρήσιμο

Συνάδελφε για Πάτμο, μην πας με τίποτα στο ΓΕΛ Πάτμου. Προσοχή! Υπάρχει πρόβλημα με τη διευθύντρια. Το ξέρουν όλοι όσοι έχουν περάσει από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #557 στις: Ιούνιος 21, 2014, 04:38:14 μμ »
 Το θέμα είναι τι γίνεται αν σε στείλουν χωρίς να θες!
  

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #558 στις: Ιούνιος 21, 2014, 07:39:50 μμ »
Συνάδελφε για Πάτμο, μην πας με τίποτα στο ΓΕΛ Πάτμου. Προσοχή! Υπάρχει πρόβλημα με τη διευθύντρια. Το ξέρουν όλοι όσοι έχουν περάσει από εκεί.
Εμένα ήταν η αδερφή μου πριν χρόνια έχει Γυμνάσιο με ΤΛ και ΕΠΑΛ είναι μεταξύ χώρας και Σκάλας και τρία δημοτικά Σκάλα , Χώρα , Κάμπο . Όλοι έμεναν Σκάλα στο λιμανι και κέντρο του νησιού έχει στούντιος οργανωμένα που μένουν εκπαιδευτικοί . Καράβι έχει Blue Star 3-4 φορές την εβδομάδα .Το χειμώνα πίκρα όπως όλα τα νησιά

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #559 στις: Ιούνιος 21, 2014, 07:45:30 μμ »
Ξέρει κανείς για Κάρπαθο και Όλυμπο Καρπάθου ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.