*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008  (Αναγνώστηκε 214275 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 05:54:45 μμ »
Σε επίπεδο φημών, η επικρατούσα φήμη μέσα από το Υπουργείο είναι ότι οι πιστώσεις θα δωθούν αλλού κι όχι για επιλαχόντες.

Όμως, ο ίδιος που μου μίλησε για επικρατούσα φήμη, μου είπε πως ότι κανείς δεν ξέρει σίγουρα τί τελικά θα γίνει. Οπότε δεν έχουμε παρά να περιμένουμε την απάντηση του ΑΣΕΠ .

Ο Θεός να βοηθήσει...
Όχι μόνο ο θεός αλλά κ εμείς τον εαυτό μας
Αν το αφήσουμε το θέμα τη βάψαμε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:41 »

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 05:59:11 μμ »
Εμένα μου είπαν ότι περιμένουμε τον ΑΣΕΠ σήμερα
Συγνώμη που σας ζάλισα αλλά έχω πρόβλημα με το ίντερνετ κ προσπαθώ να τα γράψω όλα μαζεμένα μόλις βρω

Αποσυνδεδεμένος silfot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #170 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 07:01:22 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,
δεν είμαι στους επιλαχόντες αλλά ενδιαφέρομαι για την κολλητή μου που είναι επιλαχούσα οπότε παρακολουθώ τις τελευταίες μέρες τις προσπάθειες σας.  Νομίζω ότι πέρα από το υπουργείο θα πρέπει να επικοινωνείτε  και να πιέσετε και στον ΑΣΕΠ και να μάθετε τι σκοπεύουν να κάνουν γιατί αν βγάλουν αρνητική εισήγηση τα πράγματα μετά θα είναι δύσκολα.   

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #171 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 07:16:59 μμ »
Το ΑΣΕΠ δεν νομίζω ότι μπορούμε να πιέσουμε (δεν νομοθετούν, ούτε παίρνουν πολιτικές αποφάσεις), αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
Όσον αφορά την πίεση προς το υπουργείο, και αφού κάποιοι συνάδελφοι εδώ τους έσπασαν τα νεύρα με τα τηλέφωνα  :D, μήπως πρέπει μέχρι τέλη αυτής της βδομάδας να επισκεφτούμε το υπουργείο και να ζητήσουμε υπεύθυνες ( ; ) και επίσημες δηλώσεις/διαβεβαιώσεις για το τι θα γίνει τελικά και αν σκοπεύουν να τηρήσουν τη νομοθεσία, με βάση την οποία έπρεπε να γίνουν οι διορισμοί από τον διαγωνισμό ΑΣΕΠ 2008 (δηλ. τήρηση του 60-40);

Επειδή δεν είμαι άμεσος επιλαχών (επιλαχών των επιλαχόντων  ::) ), πρέπει να έρθουν - όσοι είναι Αθήνα και εκτός αλλά ευκαιρούν - οι άμεσοι επιλαχόντες που αναμένουν διορισμό.
Αποφασίστε και θα είμαι κι εγώ εκεί εννοείται!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:41 »

Αποσυνδεδεμένος silfot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #172 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 08:04:10 μμ »
Αν όχι να πιέσετε τουλάχιστον να τους πείτε για την εξαίρεση των εκπαιδευτικών από το νόμο του 1994.  Οι πληροφορίες είναι ότι δεν είναι ενημερωμένοι για κάτι τέτοιο.  Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει κάνει το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος Caravan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #173 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 08:22:11 μμ »
Το υπουργείο υποτίθεται ότι στην επιστολή που απέστειλε επικαλείται τους νόμους που εξαιρούν τους εκπαιδευτικούς. Τουλάχιστον έτσι μας λένε. Λογικά το ΑΣΕΠ θα έχει νομική υπηρεσία που θα εξετάσει τις αιτιάσεις του υπουργείου. Φυσικά όλα τα παραπάνω ισχύουν μόνο αν πράγματι το υπουργείο έχει ενεργήσει κατ΄αυτόν τον τρόπο και δε μας δουλεύουν ψιλό γαζί.
Προσωπικά είμαι μέσα για μια επίσκεψη στο υπουργείο. 

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #174 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 01:19:31 πμ »
Σε επίπεδο φημών, η επικρατούσα φήμη μέσα από το Υπουργείο είναι ότι οι πιστώσεις θα δωθούν αλλού κι όχι για επιλαχόντες.
Πάντως το υποτιθέμενο πρόβλημα με τον ΑΣΕΠ, αν το καλοσκεφτείται, μια χαρά βολεύει το υπουργείο παιδείας. Γλιτώνουν μάνι μάνι 51 άτομα φέτος. Δίνουν τις πιστώσεις αλλού, προχωράνε με τις υποχτεώσεις τους για διορισμούς κ ξεμπλέκουν μια κ καλή κ με τους μελοντικούς επιλαχόντες ασεπίτες. Είμαι πολύ καχύπτοπτη; Ο Φώτης μου έριξε την ιδέα κ βλέποντας πως κινείται το υπουργείο νομίζω ότι έχει δίκιο. Εξ ού κ η διγλωσσία. Άλλα ντ΄άλλων σε μας κ τάξιμο διορισμού στους υπόλοιπους ταλαίπωρους διορισταίους. Μας χορεύουν ομαδικώς.... Κράτος δικαίου σου λέει μετά το σύνταγμα.....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2012, 04:20:37 μμ από GILDA »

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #175 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 11:11:43 πμ »
Καλημέρα.
Σήμερα ξεκίνησα με Ευσταθίου: -έχουμε νεότερα για επιλαχόντες; - όχι -μια διαβεβαίωση τουλάχιστον, γιατί ακούγονται πολλά, ότι οι θέσεις θα πάνε σε εμάς; -δεν μπορώ να ξέρω, περιμένουμε απάντηση ΑΣΕΠ -άρα έχει σταλεί αίτημα; -όχι, σήμερα είναι για υπογραφές -α, επειδή σε άλλους συναδέλφους είπατε από Παρασκευή -όχι, δεν έχει σταλεί. Γενικά, πρέπει να κάνετε υπομονή. -μέχρι την άλλη βδομάδα πχ; - Ναι.
Την ρώτησα επίσης αν έχει νόημα να πάρω στον ΑΣΕΠ, μου είπε όχι. Για αυτό και εγώ πήρα :)
Συγκεκριμένα πήρα τον Γιούπη στο  τηλ που έδωσε ο physikos. Πολύ αναλυτικός, θεωρώ ότι ό,τι ήξερε μου το είπε. Άρχισε δηλώνοντας ότι δεν έχουμε καμία ελπίδα να διοριστούμε. Ο νόμος είναι σαφής, απαγορεύει τους επιλαχόντες. Το ίδιο λεει έγινε με το Υπουργείο Οικονομικών, που έστειλε αίτημα να διοριστούν εφοριακοί επιλαχόντες και απορρίφθηκε. Του ανέφερα το νόμο 2190 που εξαιρεί εκπαιδευτικούς και μου είπε ότι δεν τον γνωρίζει. Είναι τραγική παράλειψη του Υπουργείου, που ενώ ήξερε για τον επικείμενο νόμο και τα κενά του, δεν είχε στείλει έγκαιρα αίτημα, πριν να τεθεί σε ισχύ ο νόμος. Μου ξεκαθάρισε ότι είναι απλώς διοικητικός υπάλληλος, το αίτημα θα φτάσει στο νομικό τμήμα και θα εξετασθεί, αλλά η εκτίμησή του είναι αυτη. Το υπουργείο παιδείας δεν έχει ξαναστείλει από την έκδοση του νόμου και δώθε ανάλογο αίτημα, οποτε δεν ξέρουμε αν ισχύει η εξαίρεση. Επίσης διέψευσε το ότι έχει φτάσει οτιδήποτε στον ΑΣΕΠ από υπουργείο, μας δουλεύουν είπε. Κατέληξε στο ότι δουλειά του ΑΣΕΠ είναι να διορίζει και όχι το αντίθετο και ότι αν υπάρχει παραθυρο θα έχουν καλές προθέσεις να μας πάρουν.
Α, και σε αντίστοιχη ερώτηση, είπε ότι δεν είναι δική του αρμοδιότητα να τηρήσει το 60-40, κακό του κεφαλιού το Υπουργείο που δεν μερίμνησε. Δεν ξέρει αν θα διατεθούν αλλού οι θέσεις, πάλι όχι δική του αρμοδιότητα.
Απογοήτευση.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #176 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 11:24:11 πμ »
Όταν προκηρύσσεται διαγωνισμός ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών στη νομοθεσία που αναφέρεται περιέχεται και ο ν.2190. Πώς δεν τον ξέρουν στο ΑΣΕΠ; :-\

Αυτά που έγραψε ο Recoba νομίζω ότι είναι ενδεικτικά της κατάστασης. Ο ν.2190 δεν αφορά μεν τους εκπαιδευτικούς αλλά ο διαγωνισμός των εκπαιδευτικών του ΑΣΕΠ γίνεται και βάσει αυτού του νόμου...

Αποσυνδεδεμένος jerjeles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #177 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 01:02:18 μμ »
Εγώ τώρα θα προσπαθήσω με την κοινή λογική να τα δω αισιόδοξα.

Νόμος 2190/1994 , Κεφ. Γ , άρθρο 14 . ΣΤην παράγραφο 1 αναφέρει ποιους αφορά ο νόμος, ποιοί εμπίπτουν δηλαδή στις διατάξεις του. Στην παράγραφο 2 αναφέρει ποιοι εξαιρούνται - μεταξύ των οποίων και οι εκπαιδευτικοί.

Αν δείτε προσεκτικά την παράγραφο 1 , εμπίπτουν κανονικά οι δημόσιες υπηρεσίες . Επίσης δεν εξαιρούνται στην παρ.2 οι υπάλληλοι του Υπουργείου Οικονομικών συγκεκριμένα.

Συμπέρασμα; Νομικά Ορθώς ο ΑΣΕΠ αρνήθηκε επιλαχόντες στο Υπουργείο Οικονομικών και αντιστοίχως νομικά ορθώς θα πράξει - κατά τη γνώμη μου - αν εγκρίνει τον διορισμό επιλαχόντων εκπαιδευτικών (είπαμε εξαιρούνται στην παρ. 2).

Τα λέω καλά;

Αποσυνδεδεμένος fotis_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #178 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 01:27:06 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα.

Σήμερα αποφάσισα να επισκεφτώ από κοντά τον κ. Γιούπη του ΑΣΕΠ.

Όπως και στο τηλέφωνο, αναλυτικός, ευγενέστατος και πρόθυμος να ακούσει.

Μου είπε ότι με μεταγενέστερους νόμους οι εκπαιδευτικοί υπάγονταν κανονικά στον 2190/1994, εξάλλου για αυτό το λόγο και έστελνε ονόματα επιλαχόντων στο Υπουργείο Παιδείας.

Μου είπε ότι η παρ. 13 του άρθρου 17 του 2190 αντικαταστάθηκε με το άρθρο 2 του ν. 2527/1997, και με αυτή την προσθήκη προστέθηκαν  οι εκπαιδευτικοί. Όποιος μπορεί να τα τσεκάρει.

Όντως μέχρι το μεσημέρι δεν είχε σταλεί από το Υπουργείο Παιδείας κανένα αίτημα.

Προτείνω να πάμε τη Δευτέρα στο Υπουργείο Παιδείας, αφού δούμε πρώτα και τον 2527 και να συναντήσουμε την Ευσταθίου.

Μπορούμε να μπούμε και μεμονωμένα στο Υπουργείο και συναντιόμαστε έξω από το γραφείο της.

Να τη ρωτήσουμε τί θα πράξει αν το ΑΣΕΠ δεν της δώσει ονόματα και να πιέσουμε να βγει εγκύκλιος/νόμος, οτιδήποτε, που να μας εξαιρεί από τον 4038/2012.

Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος jerjeles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #179 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 01:43:40 μμ »
Νόμος 2190/1994 , Κεφ. Γ , άρθρο 14 . παράγραφος 1 , αυτή η παράγραφος που λέει εξαιρούνται οι εκπαιδευτικοί δεν βλέπω να αναιρείται ούτε στο νόμο που λες.

Αλλά φοβάμαι πως κάτι παραπάνω ξέρει ο άνθρωπος στον ΑΣΕΠ.

Σκούρα τα πράγματα παιδιά. Θα ερευνήσω το βράδυ το νόμο που αναφέρεις.

Αποσυνδεδεμένος geop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 02:03:52 μμ »
απο το υπουργειο παιδειας υποτιθεται οτι εστειλαν τα ονοματα....μηπως τελικα καποιος μας δουλευει;

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 02:08:59 μμ »
Αρα ο Γιουπης τι σταση θα κρατησει σαν Ασεπ;Το οχι;Δηλαδη η αρνηση θα'ναι ολη δικη του;Οποτε ο ασεπ θα παιξει το ρολο του κακου λυκου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161205
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 605
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.