*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008  (Αναγνώστηκε 214902 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #588 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 02:52:37 μμ »

Γνωρίζει κάποιος ή κάποια στα σίγουρα τι ισχύει; Ποια είναι η σχετική νομοθεσία;
Θα τοποθετηθείς υποχρεωτικά σε κάποιο σχολείο της περιοχής διορισμού, έστω και πλασματικά (δηλαδή χωρίς να έχεις ώρες σε αυτό).
Στη συνέχεια θα αποσπαστείς για τις ανάγκες της υπηρεσίας όπου έχει κενό στο συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ και θα παίρνεις τα μόρια της πλασματικής θέσης, αν είναι περισσότερα από το σχολείο της απόσπασης (που προφανώς θα είναι).

Τώρα για νομοθεσία, θα μας πει η bitch!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2012, 02:55:03 μμ από λιθοσφαιριστής »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:18 »

Αποσυνδεδεμένος Caravan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #589 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 02:56:51 μμ »

Γνωρίζει κάποιος ή κάποια στα σίγουρα τι ισχύει; Ποια είναι η σχετική νομοθεσία;
Θα τοποθετηθείς υποχρεωτικά σε κάποιο σχολείο της περιοχής διορισμού, έστω και πλασματικά (δηλαδή χωρίς να έχεις ώρες σε αυτό).
Στη συνέχεια θα αποσπαστείς για τις ανάγκες της υπηρεσίας όπου έχει κενό στο συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ και θα παίρνεις τα μόρια της πλασματικής θέσης, αν είναι περισσότερα από το σχολείο της απόσπασης (που προφανώς θα είναι).

Τώρα για νομοθεσία, θα μας πει η bitch!

Ευχαριστώ!  :)

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #590 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 06:22:20 μμ »
Συγχαρητήρια σε όλες και σε όλους. Ένας μακρύς και δύσκολος αγώνας έφτασε στο τέλος. Η προσπάθεια συνεχίζεται και φυσικά δεν πρέπει να ξεχάσουμε τους συναδέλφους επιτυχόντες που ακόμα αναμένουν και να θέτουμε στα συνδικαλιστικά όργανα το θέμα τους. Σε κάθε περίπτωση, το γεγονός ότι κάποιες ειδικότητες "έκλεισαν" ομαλώς, δημιουργεί ένα καλό δεδικασμένο προς μελλοντική αξιοποίηση.

Και μια ερώτηση για όποιον και όποια γνωρίζει: σε πολλές περιοχές που έχουν προκηρυχθεί για την ειδικότητά μου δεν υπάρχουν θέσεις όπως μου επιβεβαίωσαν από τα κατά τόπους γραφεία και σχολεία. Για π.χ. ήθελα να βάλω Γ' Κερκύρας (Παξοί) λόγω των 12 μορίων αλλά, παρότι υπάρχει ως επιλογή στη λίστα του υπουργειου, δεν υπάρχει θέση. Το λογικό είναι να με στείλουν κάπου στην περιφέρεια (Α και Β Κερκύρας) αλλά ποια μόρια θα παίρνω; Γνωρίζω ότι αν η μετακίνηση δε γίνει με δική μου υπαιτιότητα, παίρνω τα μόρια της δηλωθείσας περιοχής (Παξοί).
Ωστόσο, αυτό απέφυγαν να μου το βεβαιώσουν ρητά από το Υπουργείο (πάρτε εσείς τη θέση και θα δείτε μου είπαν :o), ενώ από τη ΔΔΕ Κερκύρας μου είπαν κάτι παρόμοιο και ασαφές (ελάτε και θα δούμε 8)).
Γνωρίζει κάποιος ή κάποια στα σίγουρα τι ισχύει; Ποια είναι η σχετική νομοθεσία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για απαντήσεις μιας και αύριο λέω να πάω να κάνω τη δήλωση.

Δεν υπάρχουν θέσεις γιατί; Καλύφθηκε από αναπληρωτή; Νομίζω προηγείσαι στην τοποθέτηση, μπορείς να διεκδικήσεις την θέση.

Αποσυνδεδεμένος Caravan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #591 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 09:36:11 μμ »
Συγχαρητήρια σε όλες και σε όλους. Ένας μακρύς και δύσκολος αγώνας έφτασε στο τέλος. Η προσπάθεια συνεχίζεται και φυσικά δεν πρέπει να ξεχάσουμε τους συναδέλφους επιτυχόντες που ακόμα αναμένουν και να θέτουμε στα συνδικαλιστικά όργανα το θέμα τους. Σε κάθε περίπτωση, το γεγονός ότι κάποιες ειδικότητες "έκλεισαν" ομαλώς, δημιουργεί ένα καλό δεδικασμένο προς μελλοντική αξιοποίηση.

Και μια ερώτηση για όποιον και όποια γνωρίζει: σε πολλές περιοχές που έχουν προκηρυχθεί για την ειδικότητά μου δεν υπάρχουν θέσεις όπως μου επιβεβαίωσαν από τα κατά τόπους γραφεία και σχολεία. Για π.χ. ήθελα να βάλω Γ' Κερκύρας (Παξοί) λόγω των 12 μορίων αλλά, παρότι υπάρχει ως επιλογή στη λίστα του υπουργειου, δεν υπάρχει θέση. Το λογικό είναι να με στείλουν κάπου στην περιφέρεια (Α και Β Κερκύρας) αλλά ποια μόρια θα παίρνω; Γνωρίζω ότι αν η μετακίνηση δε γίνει με δική μου υπαιτιότητα, παίρνω τα μόρια της δηλωθείσας περιοχής (Παξοί).
Ωστόσο, αυτό απέφυγαν να μου το βεβαιώσουν ρητά από το Υπουργείο (πάρτε εσείς τη θέση και θα δείτε μου είπαν :o), ενώ από τη ΔΔΕ Κερκύρας μου είπαν κάτι παρόμοιο και ασαφές (ελάτε και θα δούμε 8)).
Γνωρίζει κάποιος ή κάποια στα σίγουρα τι ισχύει; Ποια είναι η σχετική νομοθεσία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για απαντήσεις μιας και αύριο λέω να πάω να κάνω τη δήλωση.

Δεν υπάρχουν θέσεις γιατί; Καλύφθηκε από αναπληρωτή; Νομίζω προηγείσαι στην τοποθέτηση, μπορείς να διεκδικήσεις την θέση.

Δεν ξέρω γιατί δεν υπάρχουν θέσεις. Πάντως αναπληρωτές δεν πήγαν (δεν έχουν πάρει ούτε ένα στην ειδικότητά μου) και τα μαθήματα καλύπτονται από συνάδελφους με παλαιότερες τοποθετήσεις. Μίλησα με τη διευθύντρια του σχολείου που με ενδιαφέρει και μου είπε πως αν πάω δε θα έχουν τι να με κάνουν. Η πλάκα είναι ότι και σε άλλα μέρη που τηλεφώνησα μου είπαν τα ίδια.
Προφανώς το υπουργείο έχει κάνει μπάχαλο σχεδιασμό.
Παλαιότεροι και έμπειροι συνάδελφοι με είχαν προειδοποιήσει: μην παίρνεις σοβαρά τα κενά που ανακοινώνει το υπουργείο. Πάρε ένα τηλέφωνο στο ίδιο το σχολείο που σε ενδιαφέρει για να μάθεις. Πράγμα που έκανα και ιδού τα αποτελέσματα. :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:18 »

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #592 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 09:42:55 μμ »
Ακριβώς αυτό μου είχε συμβεί όταν διορίστηκα ως επιλαχούσα το 2008. Αν και ΠΕ02, δεν υπήρχαν καθόλου κενά στην περιοχή που διορίστηκα. Τα είχαν ήδη καλύψει με β' αναθέσεις. Το πυσδε με απέσπασε(χωρίς να το θέλω) για τις ανάγκες της υπηρεσίας σε άλλη περιοχή του νομού,που μάλιστα τύχαινε να είναι διαφορετικό νησί. Νομίζω ότι εφόσον η απόσπαση γίνεται για τις ανάγκες της υπηρεσίας παίρνεις τα περισσότερα μόρια. Αν έχει περισσότερα η περιοχή διορισμου και αποσπαστείς σε περιοχή με λιγότερα, παίρνεις της περιοχής διορισμού. Αν έχει περισσότερα η περιοχή απόσπασης, παίρνεις της περιοχής απόσπασης. Όντως στο υπουργείο δεν έχουν ιδέα και δυστυχώς δίνουν τις περιοχές μόνο κατ'όνομα...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος triffid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #593 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 11:31:11 πμ »
Γεια χαρά. Αίτηση καλούνται να κάνουν όλοι οι επιτυχόντες του διαγωνισμού;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10858
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #594 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 11:41:13 πμ »
Όχι μόνο οι πρώτοι επιλαχόντες μετά τους διοριστέους σε κάθε ειδικότητα, που ο αριθμός τους είναι ίσως με τις κενές θέσεις οι οποίες υπάρχουν. Δες το παράρτημα της προκήρυξης που έχει λίστα με συγκεκριμένα ονόματα.

Αποσυνδεδεμένος triffid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #595 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 11:55:06 πμ »
Α,ευχαριστώ, δεν το κοίταξα το παράρτημα. Άλλος ένας και μετά εγώ...του χρόνου (αν δεν γίνει ΑΣΕΠ) και βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10858
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #596 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 11:59:51 πμ »
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι του χρόνου δε θα ξαναπάρουν επιλαχόντες.
Αυτές οι ειδικότητες κλείνουν για διορισμούς, καθώς το 60-40 έχει τελειώσει.

Υπάρχει πιθανότητα να διοριστείς φέτος, αν 1-2 από τα ονόματα που βλέπεις στο παράρτημα έχουν ήδη διοριστεί από άλλη κατηγορία διορισμού (π.χ. 24μηνο). Θα δούμε τι θέσεις θα περισσέψουν όταν ολοκληρωθεί η αρχική διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος triffid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #597 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 12:06:51 μμ »
Ναι, δεν το ήξερα. Άρα, τζίφος...ΠΕ10 γαρ...ευχαριστώ και πάλι

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10858
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #598 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 12:16:45 μμ »
Παρακαλώ triffid.

Αποσυνδεδεμένος kani

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #599 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 10:37:07 μμ »
Καλή αρχή και από εμένα σε όλους!
Γνωρίζετε μήπως πως θα γίνει η τοποθέτηση σε σχολεία μιας που πέσαμε μαζί με τη β φάση;
Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει τη διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #600 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 10:52:40 μμ »
Θα αργήσουμε λίγο εμείς

Αποσυνδεδεμένος kani

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #601 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 10:54:42 μμ »
Θα αργήσουμε λίγο εμείς
Γιατί να αργήσουμε;
Δεν θα ανακοινωθούν αμέσως τη Δευτέρα απόγευμα τα αποτελέσματα;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2012, 11:52:23 μμ από kani »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161835
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 536
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.