*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών, γιατί όχι ηλεκτρονικά από τον υπολογιστή μας;  (Αναγνώστηκε 21217 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Green κι όμως δεν είναι τόσο δύσκολο να τα υπολογίσεις και αυτά κατά προσέγγιση. Δεν χρειάζονται ιδιαίτερες διοικητικές ικανότητες. Αρκούν τα στατιστικά προηγούμενων χρόνων, ο αριθμός των θέσεων εργασίας και όσες αλλαγές πρόκειται να εφαρμοστούν. Πχ στην πληροφορική πέρσι πήρε μέχρι κάτω από το 1500. Με τις μετατάξεις στην πρωτοβάθμια φέτος ξέρουμε από τώρα ότι ο αριθμός των προσλήψεων θα μειωθεί. Ποιος ο λόγος να κάνουν αιτήσεις όσοι πχ. είναι κάτω από το 2000;

Αυτη ειναι καλη ιδεα. Θα μπορουσαν να πουν "δικαιωμα αιτησης εχουν οσοι εχουν μεχρι Χ μορια", οπως ακριβως κανουν και με τις αιτησεις για τον πινακα μονιμων διορισμων.
Αλλά στον πινακα αναπληρωτων υπεισερχονται κι αλλοι παραγοντες, οπως οι τριτεκνοι. (π.χ. στους Βιολογους οι τριτεκνοι μπορουν να προσληφουν με μηδενικα μορια επειδη ειναι πολυ λιγοι στο συνολο της ειδικοτητας. Αδικο, αλλά η ιδια ποσοστωση εφαρμοζεται για ολες τις ειδικοτητες ανεξαιρετως!)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2012, 03:24:41 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ελπίζω, ειδικά φέτος, να μην παρατηρηθεί εκτεταμένα και φέτος το φαινόμενο συναδέλφων που δεν έχουν καμιά ελπίδα πρόσληψης να προσέρχονται και αυτοί και να κάνουν αιτήσεις ταλαιπωρώντας και τους αυτούς τους και τους άλλους.

Είχε τύχει προηγούμενες χρονιές, να έχουν μαζευτεί στο γραφείο της Β'βάμθιας, που έκανα τότε την αίτηση μου για αναπληρωτής και να περιμένουν μαζί μου στην ουρ,ά για να υποβάλλουν τις αιτήσεις τους π.χ. 2-3 Θεολόγοι χωρίς προϋπηρεσία και χωρίς μόρια από ΑΣΕΠ, 5-6 φιλόλογοι, γυμναστές στην ίδια κατάσταση κ.α.

Εδώ σχεδόν από όλες τις ειδικότητες, παίρνουν κάθε χρόνο ελάχιστους από τον πίνακα με την προϋπηρεσία και τα
 μόρια του ΑΣΕΠ και υπάρχουν και περιπτώσεις όπως οι παραπάνω που δεν έχουν καμία πιθανότητα πρόσληψης.

Καλό είναι όποιοι δεν έχουν προϋπηρεσία, μόρια ΑΣΕΠ ή είναι πολύ χαμηλά στον πίνακα και δεν έχουν καμία πιθανότητα πρόσληψης να μην προσέρχονται στα γραφεία για υποβολή αιτήσεων και καθυστερούν και τους άλλους συναδέλφους. Επιτέλους ας αποκτήσουν κάποιοι επίγνωση της πραγματικότητας και να υποβάλλουν αιτήσεις μόνο όσοι έχουν σοβαρότατες πιθανότητες πρόσληψης για να μην δημιουργούνται μεγάλες ουρές και πολύωρες καθυστερήσεις.

Εκτός αν γίνει ηλεκτρονικά η υποβολή των αιτήσεων, οπότε δεν τίθεται θέμα ουρών και πολύωρων αναμονών. Ευχαριστώ πολύ       


θα στερησουμε απο τους ανθρωπους αυτο που τους εχει απομεινει????την ελπιδα!!!μα τη...σκεψη ειναι αυτη οτι η προυπηρεσια και ο ασεπ θα μας σωσουν!!!!μολις διαβασα το μηνυμα σου εξαγριωθηκα πολυ...στο μονο που συμφωνω ειναι το ιντερνετ.κατα ταλλα σου βαζω πολλα μειον....



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2012, 10:42:19 πμ από kat810 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Εντός των προσεχών ημερών αναμένεται η εγκύκλιος πρόσληψης των αναπληρωτών. Μέχρι πότε θα συνεχιστεί αυτή η ταλαιπωρία να στήνονται με τις ώρες στις ουρές στα γραφεία και στις διευθύνσεις οι συνάδελφοι αναπληρωτές για να κάνουν τις αιτήσεις? Γιατί να μην ανοίγει το σύστημα 7-10 μέρες και να μπαίνει ο καθένας από τον υπολογιστή του και να συμπληρώνει από εκεί την αίτησή του, αφού είναι από τις προηγούμενες χρονιές αποθηκευμένοι και πληκτρολογεί ο υπάλληλος το ΑΦΜ του καθενός και προβάλλονται τα στοιχεία στην οθόνη, συνεχίζοντας τη διαδικασία (Με εξαίρεση τους συναδέλφους που υποβάλλουν πρώτη φορά αίτηση για ένταξη και οι οποίοι πρέπει να προσέλθουν στα γραφεία για την υποβολή αντιγράφων πτυχίου, ταυτότητας κ.α.)? Πότε θα αλλάξει αυτό? Τι κάνουν ως προς αυτό ΔΟΕ, ΟΛΜΕ κ.α.?

Υπάρχει τεχνική δυνατότητα, αλλά πιστεύω οτι υπάρχει κι ένας πιο "αφανής" λόγος που γίνεται αυτό.
Μέσω της αναμονής σε ατελείωτες ουρές και της ταλαιπωρίας των αιτούντων, μας "δίνουν να καταλάβουμε" οτι είμαστε ασήμαντα μηδενικά, απλά πρόβατα στοιβαγμένα σ' ένα μαντρί που περιμένουν τη σειρά τους για μια αίτηση.
Μας δείχνουν το πόσοι πολλοί είναι οι άλλοι υποψήφιοι, και μ' αυτό το τρόπο εκμηδενίζουν την ατομικότητά μας, και ως εκ τούτου την αυτοεκτίμησή μας.
Αντίστροφα, ακόμα και οι υπαλληλοι (οι αποσπασμένοι δηλαδή) φαντάζουν ως εξαιρετικά σημαντικά πρόσωπα (αφού ο μόνος τρόπος να "λυτρωθούμε" είναι να περάσουμε από αυτούς, πόσο μάλλον οι διευθυντές πρωτο-δευτεροβάθμιας, οι οποίοι φαντάζουν ως πραγματικοί "θεοί".
Αυτό μπορεί να γίνει πιο αισθητό και αν συγκρίνει κανείς τη ψυχολογία του ως προς τους υπαλλήλους και διευθυντές εκπαίδευσης όταν πηγαίνει με το υπόλοιπο υποταγμένο κοπάδι να κάνει την αίτησή του, με τη ψυχολογία του ως προς τους ίδιους ανθρώπους (ή ίδιου "βαθμού" ανθρώπους) όταν είναι αναπληρωτής και πηγαίνει μόνος του για να διεκπαιρεώσει κάποια υπόθεσή του.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ

Το θεωρώ πολύ τραβηγμένο το σενάριο σου αγαπητέ Giannis 1, δηλαδή να ταλαιπωρούν τους υποψήφιους αναπληρωτές γιατί θέλουν να εξυψώσουν και να κάνουν τους αποσπασμένους και τους διοικητικούς της ολυμπιακής και του ΟΣΕ να αισθανθούν εξαιρετικά σημαντικοί. Πολύ που νοιάζονται ξέρεις γι`αυτούς, που θα πρέπει να κάθονται μέσα στο κατακαλόκαιρο, χωρίς ανάσα και πολλές φορές να ταλαιπωρούνται ακόμα περισσότερο.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος katerinaki.alif

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Φιλολογία αγάπη μου!!
    • Προφίλ
Ελπίζω, ειδικά φέτος, να μην παρατηρηθεί εκτεταμένα και φέτος το φαινόμενο συναδέλφων που δεν έχουν καμιά ελπίδα πρόσληψης να προσέρχονται και αυτοί και να κάνουν αιτήσεις ταλαιπωρώντας και τους αυτούς τους και τους άλλους.

Είχε τύχει προηγούμενες χρονιές, να έχουν μαζευτεί στο γραφείο της Β'βάμθιας, που έκανα τότε την αίτηση μου για αναπληρωτής και να περιμένουν μαζί μου στην ουρ,ά για να υποβάλλουν τις αιτήσεις τους π.χ. 2-3 Θεολόγοι χωρίς προϋπηρεσία και χωρίς μόρια από ΑΣΕΠ, 5-6 φιλόλογοι, γυμναστές στην ίδια κατάσταση κ.α.

Εδώ σχεδόν από όλες τις ειδικότητες, παίρνουν κάθε χρόνο ελάχιστους από τον πίνακα με την προϋπηρεσία και τα
 μόρια του ΑΣΕΠ και υπάρχουν και περιπτώσεις όπως οι παραπάνω που δεν έχουν καμία πιθανότητα πρόσληψης.

Καλό είναι όποιοι δεν έχουν προϋπηρεσία, μόρια ΑΣΕΠ ή είναι πολύ χαμηλά στον πίνακα και δεν έχουν καμία πιθανότητα πρόσληψης να μην προσέρχονται στα γραφεία για υποβολή αιτήσεων και καθυστερούν και τους άλλους συναδέλφους. Επιτέλους ας αποκτήσουν κάποιοι επίγνωση της πραγματικότητας και να υποβάλλουν αιτήσεις μόνο όσοι έχουν σοβαρότατες πιθανότητες πρόσληψης για να μην δημιουργούνται μεγάλες ουρές και πολύωρες καθυστερήσεις.

Εκτός αν γίνει ηλεκτρονικά η υποβολή των αιτήσεων, οπότε δεν τίθεται θέμα ουρών και πολύωρων αναμονών. Ευχαριστώ πολύ       


χα χα!!!!!!!εδω γελανε!!!!!!!
θα στερουσουμε απο τους ανθρωπους αυτο που τους εχει απομεινει????την ελπιδα!!!μα τη ανοητη σκεψη ειναι αυτη οτι η προυπηρεσια και ο ασεπ θα μας σωσουν!!!!μολις διαβασα το μηνυμα σου εξαγριωθηκα πολυ...στο μονο που συμφωνω ειναι το ιντερνετ.κατα ταλλα σου βαζω πολλα μειον.....η σκεψη σου ειναι πολυ φτωχη και εγωιστικη....
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας! Εξαγριώθηκα και εγώ όταν το διάβασα!! Μα είναι δυνατόν να λέτε οτι δεν πρέπει να κάνουν επειδή δεν έχουν μόρια; έλεος πραγματικά!! Ας οπλιστουμε με υπομονή και να πάμε στις ουρές που θα γίνουν!
Kat

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί εξοργίζεστε! Και εγώ όταν με ρωτάνε φίλοι μου που δεν έχουν προϋπηρεσία αν έχει νόημα να κάνουν αίτηση για ωρομίσθιοι/αναπληρωτές τους αποθαρρύνω... Είναι προφανές ότι θα ταλαιπωρηθούν χωρίς λόγο, καθώς σε κάποιες ειδικότητες (όπως στην πληροφορική) δεν έχουν την παραμικρή ελπίδα, ούτε καν για μία ώρα την εβδομάδα! Οπότε ποιος ο λόγος να στήνονται σε ατέλειωτες ουρές; Αλλά ακόμα και να είχαν δεν αξίζει τον κόπο να μπεις πλέον σε αυτό το κυνήγι της προϋπηρεσίας (αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα)...

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Το να είμαστε λίγο πρακτικοί και ρεαλιστές δε βλάπτει. Όταν κάνεις μια αίτηση φαντάζομαι ότι στοχεύεις σε κάτι συγκεκριμένο, στη δεδομένη περίπτωση να εργαστείς είτε ως αναπληρωτής είτε ως ωρομίσθιος. Αν δεν έχεις καμία απολύτως πιθανότητα ποιος είναι ο λόγος να κάνεις τα χαρτιά σου; Απλά να μπεις στον πίνακα; Συγγνώμη, αλλά ούτε εγώ το καταλαβαίνω.

Βέβαια εννοείται πως ο καθένας πρέπει να έχει το δικαίωμα να υποβάλει δικαιολογητικά, αυτό όμως δεν αποκλείει την ορθή σκέψη του καθενός από εμάς ;)

Αν και φιλόλογος, προσπαθώ να διατηρώ και την πρακτική πλευρά στη σκέψη μου ;)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Εγώ είμαι υπέρ του να δηλώνει όποιος έχει δικαίωμα και γουστάρει. Ειδικά αν είναι νεαρές απόφοιτοι, οπότε κάνεις και καλές γνωριμίες στην ουρά  ;D  :P

Πέρα από όλα αυτά, ηλεκτρονική αίτηση τουλάχιστον για όσους έχουν ξανακάνει και δεν έχουν αλλάξει τα στοιχεία, πρέπει να γίνει πραγματικότητα έστω από του χρόνου. Είναι θέμα πολιτικής βούλησης.
Δεν φτάνει που παίρνουν ελάχιστους κάθε χρόνο, πρέπει να ταλαιπωρούνται όλοι κάθε φορά;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Εαν πάτε πρώτη μέρα και νωρίς νωρίς δε θα ταλαιπωρηθέιτε σε καμία ουρά. Απλά όλοι τρέχουν τελευταία στιγμή

Εγώ δε θα τα κάνω γιατί δεν έχω να περιμένω τίποτα, αλλά είναι δικαίωμα όποιου θέλει να τα κάνει, τι θα πούμε στον καινούργιο, γιατί ήρθες; Ε'ιναι αστείο...
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος soron80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για μερικές απαντήσεις παραπάνω φταίει μάλλον η αυξημένη θερμοκρασία..
Ας πάμε στα τεχνικά..
το υπάρχον ΟΠΣ υποστηρίζει τη διαδικασία και από ότι άκουσα σήμερα είχε γίνει μια προσπάθεια περί αυτού
παλιότερα, αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα γιατί δε συνέχισε να δουλεύει έτσι...

Η τεχνογνωσία υπάρχει για κάτι καλύτερο ή για βελτίωση αυτού μιας και μερικές Διευθύνσεις Δ.Ε. δέχτηκαν φέτος ηλεκτρονικές Αιτήσεις για Οργανικές Τοποθετήσεις...

Η ταλαιπωρία των υποψηφίων τεράστια, όπως και σύσσωμου του εργατικού δυναμικού κάθε Διεύθυνσης τις μέρες των αιτήσεων και αρκετές μέρες μετά για τους δεύτερους και η λύση προφανής, οι ηλεκτρονικές αιτήσεις..

Τα μηχανογραφικά προχώρησαν σύντομα γιατί υπήρχε επιπλέον μισθολογικό κόστος για το κράτος για τις επιτροπές καταχώρησης αυτών και για άλλους τεχνικούς λόγους...

Ελπίζω του χρόνου να λειτουργήσει έτσι και το σύστημα αιτήσεων για αναπληρωτές καθώς και κάθε άλλου είδους αιτήσεων σε σχέση με την εκπαιδευτική κοινότητα το οποίο απαιτεί συνωστισμό και ταλαιπωρία στις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
πάντως, παιδιά, νομίζω οτι προς την ηλεκτρονική αίτηση πάει το θέμα αργά αλλά σταθερά. αφού έγιναν τα μηχανογραφικά φέτος και αρχίζουν να κλείνουν ένα προς ένα τα γραφεία, πιστεύω ότι από του χρόνου έτσι θα γίνει και σε εμάς. τώρα σχετικά με το ότι δεν θα αντέξει το σύστημα... ναι, οκ, είναι ένα θέμα, αλλά δεν υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας, όπως με την απογραφή ή την εφορία; να κάνουν αιτήσεις οι άνθρωποι με βάση το επώνυμο τους ή το ΑΦΜ τους. Μην δίνουν πέντε μέρες προθεσμία, ας δώσουν δεκαπέντε να βολευτούμε όλοι.

Αυτό με το σύστημα το χαρακτήρισα ανόητο γιατί τον ίδιο αριθμό αιτήσεων θα δεχτεί, έτσι κι αλλιώς και μάλιστα με τον υφιστάμενο τρόπο σε πολύ περιορισμένο χρονικό διάστημα, κάτι που είναι χειρότερο για το σύστημα. Ίσως να γίνει από του χρόνου, γιατί φέτος όπως φαίνεται, θα ζητάνε περισσότερα στοιχεία.

Τι εννοείς jak  θα ζητάνε περισσότερα στοιχεία ?  τι είδους στοιχεία? από φετος θα ζητάνε περισσότερα στοιχεία? ...γιατι μπερδεύτηκα  :-[
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Εαν πάτε πρώτη μέρα και νωρίς νωρίς δε θα ταλαιπωρηθέιτε σε καμία ουρά. Απλά όλοι τρέχουν τελευταία στιγμή

Εγώ δε θα τα κάνω γιατί δεν έχω να περιμένω τίποτα, αλλά είναι δικαίωμα όποιου θέλει να τα κάνει, τι θα πούμε στον καινούργιο, γιατί ήρθες; Ε'ιναι αστείο...
Έχει τύχει σε προηγούμενες χρονιές να πάω πρώτη μέρα αλλά δεν ήταν καν έτοιμοι να δεχτούν αίτησεις.
Απλά πήρα την αίτηση και έφυγα... Εμένα δε με πειράζει να περιμένω. Γινόμαστε μια παρέα και το διασκεδάζουμε.
Αν πρέπει να περιμένουμε πολύ ώρα κατεβαίνουμε για ένα δροσερό φραπέ ή εσπρέσο μέχρι να έρθει η σειρά μας. Δίπλα στη δευτεροβάθμια της δυτικής Θεσσαλονίκης έχει ωραίες καφετέριες που γεμίζουν εκπαιδευτικούς!  8)

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί εξοργίζεστε! Και εγώ όταν με ρωτάνε φίλοι μου που δεν έχουν προϋπηρεσία αν έχει νόημα να κάνουν αίτηση για ωρομίσθιοι/αναπληρωτές τους αποθαρρύνω... Είναι προφανές ότι θα ταλαιπωρηθούν χωρίς λόγο, καθώς σε κάποιες ειδικότητες (όπως στην πληροφορική) δεν έχουν την παραμικρή ελπίδα, ούτε καν για μία ώρα την εβδομάδα! Οπότε ποιος ο λόγος να στήνονται σε ατέλειωτες ουρές; Αλλά ακόμα και να είχαν δεν αξίζει τον κόπο να μπεις πλέον σε αυτό το κυνήγι της προϋπηρεσίας (αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα)...
Δεν μπορείς να "στερείς" απο κανένα το δικαίωμα αυτό..με αυτά που λες παραπάνω ειδικά στους νέους κόβεις κάθε ελπίδα. Και αφού όπως εσύ αναφέρεις, "Αλλά ακόμα και να είχαν δεν αξίζει τον κόπο να μπεις πλέον σε αυτό το κυνήγι της προϋπηρεσίας", σου προτείνω να μην κάνεις πάλι αίτηση για τους πίνακες αναπληρωτών. Το αποδέχεσαι;;
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί εξοργίζεστε! Και εγώ όταν με ρωτάνε φίλοι μου που δεν έχουν προϋπηρεσία αν έχει νόημα να κάνουν αίτηση για ωρομίσθιοι/αναπληρωτές τους αποθαρρύνω... Είναι προφανές ότι θα ταλαιπωρηθούν χωρίς λόγο, καθώς σε κάποιες ειδικότητες (όπως στην πληροφορική) δεν έχουν την παραμικρή ελπίδα, ούτε καν για μία ώρα την εβδομάδα! Οπότε ποιος ο λόγος να στήνονται σε ατέλειωτες ουρές; Αλλά ακόμα και να είχαν δεν αξίζει τον κόπο να μπεις πλέον σε αυτό το κυνήγι της προϋπηρεσίας (αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα)...
Δεν μπορείς να "στερείς" απο κανένα το δικαίωμα αυτό..με αυτά που λες παραπάνω ειδικά στους νέους κόβεις κάθε ελπίδα. Και αφού όπως εσύ αναφέρεις, "Αλλά ακόμα και να είχαν δεν αξίζει τον κόπο να μπεις πλέον σε αυτό το κυνήγι της προϋπηρεσίας", σου προτείνω να μην κάνεις πάλι αίτηση για τους πίνακες αναπληρωτών. Το αποδέχεσαι;;
Για το πρώτο είναι πολύ απλή η απάντηση. Οι ΠΕ19-20 που θα μπουν φέτος στον πίνακα (όπως και αυτοί που είναι κάτω από το 500 - και πολύ λέω - στον πίνακα χωρίς προϋπηρεσία) δεν έχουν απολύτως καμία ελπίδα να εργαστούν ως αναπληρωτές, αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου ή ωρομίσθιοι. Πιστεύω ότι δεν έχει νόημα να κάνουν αίτηση εκεί, όπως πχ δεν κάνω εγώ αίτηση σε κάθε προκήρυξη που βγαίνει όταν βλέπω ότι δεν έχω ελπίδα.

Σχετικά με το 2ο... Προσωπικά θα κάνω αίτηση γιατί έχω βάσιμες ελπίδες να πιστεύω ότι για φέτος μπορεί να έχω δουλειά στην εκπαίδευση, καθώς είμαι σχετικά ψηλά στους πίνακες, γιατί είμαι ήδη 6-7 χρόνια σε αυτό το κυνήγι της προϋπηρεσίας. Σαφώς καλύτερα από το να είμαι άνεργος. Αλλά αν πριν 6-7 χρόνια που ξεκινούσα μου έλεγε κάποιος ότι σήμερα θα είμαι στην κατάσταση που είμαι, σε διαβεβαιώ ότι θα του έκανα ένα άγαλμα στην αυλή του σπιτιού (που θα είχα, γιατί τώρα δεν έχω) και θα έκανα κάποια επαγγελματική επιλογή που θα μου επέτρεπε να ζω αξιοπρεπώς. Θεωρώ καθήκον μου να ενημερώνω τους συναδέλφους που ξεκινάνε τώρα για τις συνθήκες που υπάρχουν στην εκπαίδευση και για όσα πιστεύω ότι πρόκειται να αντιμετωπίσουν στο μέλλον...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.