*

Αποστολέας Θέμα: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία  (Αναγνώστηκε 114259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CheKo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #140 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 11:24:45 πμ »
τι εννοεις ως τρελα δικαιολογητικα; και επιπλεον, μπορεις να κανεις το PGCE εξ'αποστασεως; γιατι ειχα την εντυπωση οτι μονο με φυσικη παρουσια γινεται και το ποσο "τσιμπάει" πολυ....

Εύη όταν αναφέρομαι σε τρελά δικαιολογητικά, εννοώ ότι για να κάνεις μία αίτηση σε ένα πανεπιστήμιο για PGCE Course, απαιτείται να έχεις κάνει 15 μέρες πρακτική άσκηση σε Βρετανικό σχολείο. Εγώ προσπάθησα να τους μεταπείσω και κατάφερα να τους πείσω να δεχτούν την πρακτική που έκανα σε ένα μεγάλο βρετανικό σχολείο της Αθήνας.

Επιπλέον, απ' ότι με ενημέρωσαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου στην Αθήνα πρόκειται για ένα πολύ εντατικό πρόγραμμα και εξαιρετικά ανταγωνιστικό (1/3 αιτήσεων γίνονται δεκτοί στο Pgce, κατά προτίμηση Άγγλοι).

Υπ' οψιν ότι το British Council στην Αθήνα δεν αναλαμβάνει τη διαδικασία της αίτησης, γιατί είναι άκρως πολύπλοκή... Γι' αυτό και το Pgce δεν είναι σχεδόν καθόλου διαδεδομένο στους Έλληνες!!!

Επιπλέον, για να ολοκληρωθεί η αίτηση πρέπει να περάσεις κάποια τεστ ( Maths and Literacy Skills Tests ) τα οποία διεξάγονται αποκλειστικά και μόνο στη Βρετανία. Αν τα αποτελεσματα είναι καλά, θα δεχτείς (ίσως και όχι, είναι το πιο πιθανό) offers για συνέντευξη από κάποιο/α πανεπιστήμια. Η συνέντευξη δεν γίνεται μέσω skype, ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΟΣΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΣΕ ΔΕΧΤΟΥΝ ΓΙΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ!

Γενικότερα, είναι πολύ πολύπλοκο και έχει πολλές "κρυμμένες" λεπτομέρειες τις οποίες πρέπει να πληρείς. Είναι άκρως ψυχοφθόρα, χρονοβόρα και πανάκριβη η όλη διαδικασία της αίτησης. Φαντάσου τι γίνεται όταν μεταβείς στην Αγγλία και πρέπει να "σκάσεις" 9,000 λίρες μόνο για τα δίδακτρα!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2013, 11:30:43 πμ από CheKo »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:33:01 »

Αποσυνδεδεμένος CheKo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #141 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 11:41:55 πμ »
Το έψαξα κι εγώ για το PGCE πριν λίγο καιρό και βρήκα ελάχιστα πανεπιστήμια που το κάνουν και εξ' αποστάσεως... Βέβαια το ποσό πάλι και έτσι είναι μεγάλο... Και γενικά μου φάνηκε απαγορευτικό θα έλεγα για εμένα οπότε και τώρα θα προσπαθήσω να βρω κάτι άλλο σε master... Γιατί όμως λες πως είναι ανώφελο; Τι έχεις υπόψη σου; Κι εγώ έχω καταλάβει ότι να βρεις κάτι όσο είσαι ακόμη Ελλάδα είναι δύσκολο... Από όσα ακούω... Δεν το έχω επιχειρήσει... Γενικά θεωρείτε ότι ένα μεταπτυχιακό από βρετανικό πανεπιστήμιο θα αυξήσει έστω και λίγο τις πιθανότητες εύρεσης εργασίας;

Μίλησα με το Teacher Training Agency που είναι υπεύθυνο για τα θέματα της εκπαίδευσης στην Αγγλία. Μου είπαν ότι αν είσαι fully qualified teacher στην Ελλάδα, τότε είσαι νόμιμη εκπαιδευτικός σε όλες τις χώρες της Ε.Ε και κατ' επέκταση και στην Αγγλία! Αρκεί να στείλεις όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζονται... Γι 'αυτό σου λέω ότι για εμάς τους Έλληνες εκπαιδευτικούς είναι ανώφελο το Pgce.

Τώρα, όσον αφορά σε ένα οποιοδήποτε μεταπτυχιακό στην Αγγλία, πιστεύω ότι είναι ένα μεγάλο αβαντάζ! Γιατί:
1o Συνήθως δεν κοστίζει (tuition fees) όσο το PGCE.
2ο Εξοικειώνεσαι με τη γλώσσα. Πολύ σημαντικό! Μη νομίζεις ότι οι Άγγλοι θα βάλουν στα σχολεία τους κάποιον που μιλάει κουτσο-αγγλικά! Γιατί όπως και να το κάνουμε, και Proficiency να έχεις, δεν τα μιλάς και κάθε μέρα τα Αγγλικά!
3ο Αν πας για ένα μεταπτυχιακό σχετικό με την Εκπαίδευση, δικτυώνεσαι, καταλαβαίνεις πως λειτουργεί το σύστημα της εκπαίδευσης και μπορείς να κινηθείς ανάλογα.
Όσον αφορά τι είδους μεταπτυχιακό, κι εγώ το ψάχνω ακόμη...Υπάρχουν καλά μεταπτυχιακό που μπορείς να πιάσεις δουλειά, αλλά θέλει πολύ ψάξιμο!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2013, 11:43:47 πμ από CheKo »

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #142 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 02:38:14 μμ »
Λοιπόν, να καταθέσω κι εγώ μερικά πράγματα εδώ που μπορεί να σας φανούν χρήσιμα. Να τονίσω από την αρχή ότι αυτά αφορούν μόνο την δική μου εμπειρία και ότι κάποιος από εσάς μπορεί να είναι απείρως πιο ικανός και να τα καταφέρει καλύτερα. Ζω στην Αγγλία εδώ και ένα χρόνο. Εφόσον δικαιούσαι να διοριστείς ως εκπαιδευτικός στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να κάνεις pgce, παρά μόνο να κάνεις αίτηση για το QTS. Έχοντας το QTS πάντως, αν αλλάξεις γνώμη και θέλεις τελικά να κάνεις PGCE δεν δικαιούσαι. Κάποτε θεωρούσα ότι το να έχεις PGCE σου ανοίγει όλες τις πόρτες. Αυτό είναι εν μέρει αλήθεια: όσοι κάνουν PGCE υποχρεωτικά κάνουν πρακτική σε σχολεία και αυτό είναι που χρειάζεται για να βρεις δουλειά εδώ σε σχολείο. Το PGCE εξ αποστάσεως δεν νομίζω ότι το εκτιμούν ιδιαίτερα. Προχωράω και λέω ότι εγώ πήρα το QTS (πολύ εύκολα και απλά) και έκανα μερικές αιτήσεις πέρσι αλλά είτε τις έκανα είτε δεν τις έκανα το ίδιο ήταν, κανένας δεν μου απάντησε. Μίλησα με recruiters και όλοι μα όλοι μου είπαν το ίδιο πράγμα: πρέπει να έχεις κάποια εμπειρία σε Βρετανικά σχολεία για να βρεις δουλειά. Προσπάθησα αρκετά να βρω σχολείο που να με δεχτεί για να εργαστώ εθελοντικά (εδώ κολλάει ο ικανότερος που έλεγα παραπάνω, εγώ έκανα το λάθος να στέλνω e-mails στους διευθυντές τα οποία κανένας δεν έβλεπε). Πλέον βρήκα αρκετά σχολεία και έχω ήδη αρχίσει να εργάζομαι εθελοντικά σε μερικά σχολεία της περιοχής μου. Ευελπιστώ ότι θα βρω δουλειά μέχρι του χρόνου. Εξ αποστάσεως θεωρώ ότι είναι αδύνατο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ορισμένες ειδικότητες (μαθηματικών, ξένων γλωσσών) έχουν τρελλή ζήτηση, οπότε εκεί κολλάει και το "ποτέ δεν ξέρεις". Πολλοί δάσκαλοι εδώ έχουν pgce αλλά και πολλοί έχουν απλά QTS. Θα μάθω περισσότερα από τους δασκάλους σε λίγο καιρό και θα μπω για να ενημερώσω ως προς αυτό το θέμα. Πέρασα ένα πολύ μεγάλο διάστημα νιώθοντας άχρηστη για αυτή τη χώρα αλλά πλέον είμαι κάπως αισιόδοξη. Να σημειώσω ότι έχω πτυχίο αγγλικής φιλολογίας, μεταπτυχιακό (με εκπαιδευτική κατεύθυνση), όλα από Ελληνικό Πανεπιστήμιο, και είμαι διορισμένη στην Ελλάδα , αλλά γενικά έχω περίπου 8 χρόνια εμπειρία. Τα Αγγλικά μου είναι πάρα πολύ καλά και έχουν βελτιωθεί πολύ με την παραμονή μου εδώ. Λένε γενικά ότι πολλοί έχουν βρει δουλειά χωρίς τα Αγγλικά τους να είναι τέλεια, και έχω και 2-3 παραδείγματα που έχω δει η ίδια. Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα, δεν είχα σκοπό να απογοητεύσω κανέναν, αλλά αν δεν είσαι εδώ πιστεύω πως είναι αρκετά δύσκολο να βρεις δουλειά στην εκπαίδευση. Όμως σε άλλους τομείς δεν είναι και τόσο δύσκολο. Ο άντρας μου που είναι προγραμματιστής βρήκε δουλειά ενώ ακόμα ήταν στην Ελλάδα (αλλά για συνέντευξη ήρθε στην Αγγλία). Επίσης πολλή ζήτηση έχουν αυτοί που ασχολούνται με παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες κι έτσι πιστεύω ότι ένα τέτοιο μεταπτυχιακό ίσως βοηθούσε. Υπάρχουν όμως και διάφορα courses πολύ πιο οικονομικά εδώ από ό,τι τα πανεπιστήμια.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2013, 02:40:05 μμ από Alice6 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #143 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 03:47:00 μμ »
thanks Cheko και Alice για τις πληροφοριες.

Οντως Alice το θεμα της γλωσσας παζει μεγαλο ρολο για εμας του εκπαιδευτικους απο ο,τι εχω καταλαβει κ εγω. Και κανοντας μια ερευνα, οχι μονο για Αγγλια αλλα και για να εργαστεις ως καθηγητης Αγγλικων και σε μη αγγλοφωνες χωρες της ΕΕ. Ασχετως μεταπτυχιακων, προυπηρεσιας CELTA/ DELTA κτλπ.
Εχεις κανεις μια πολυ καλη αρχη εγω λεω, ισως το οτι σου πηρε λιγο παραπανω χρονο να ξεκινησεις εστω και εθελοντικα να σου εριξε την ψυχολογια αλλα νομιζω εισαι σε καλο δρομο.  ;)
Τωρα για το μεταπτυχιακο σε Αγγλια που λεμε απο εμπειριες φιλων εχω δυο διαφορετικες αποψεις. α) με μεταπτυχιακο οχι πανω στην εκπαιδευση βρηκε δουλεια σε summer school πριν φυγει απο Αγγλια β) μεταπτυχιακο πανω στην εκπαιδευση σε ενα απο τα καλυτερα παν/μια, της ζητουσαν να εργαστει εθελοντικα πρωτα κ μετα θα εβλεπαν αν θα την επαιρναν.  Οποτε δεν ξερω... :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:33:01 »

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #144 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 04:07:02 μμ »
Evi, με αφορμή αυτά που έγραψες, να προσθέσω κάτι σημαντικό: εγώ δεν έψαχνα ούτε εντατικά ούτε απεγνωσμένα, καθώς τα παιδιά μου είναι πολύ μικρά (πέρσι πήγαιναν προνήπιο μόνο 3 ώρες την ημέρα) και φυσικά πέρσι ήταν ουσιαστικά αδύνατο να εργαστώ εδώ. Η ανασφάλεια που νιώθεις σε μια ξένη χώρα για τα παιδιά σου είναι πολύ μεγάλη, οπότε έψαχνα πολύ χαλαρά. Φέτος ψάχνω λίγο πιο εντατικά, καθώς τα παιδιά πάνε νήπιο (περίπου 7 ώρες την ημέρα), έχουμε κάνει κάποιες γνωριμίες και τελοσπάντων ξέρω κάπως τι μου γίνεται. Οπότε τα όσα γράφω δεν είναι απαραίτητα και μπούσουλας για το πόσο καιρό μπορεί να κάνει κάποιος να βρει δουλειά εδώ. Για παράδειγμα, μια φίλη μου που τέλειωσε Γερμανική Φιλολογία, ήρθε εδώ, σε μερικούς μήνες βρήκε σχολείο για να εργαστεί εθελοντικά, πήγε 2 μήνες το καλοκαίρι εκεί (Ιούνιο κ Ιούλιο, εδώ τα σχολεία κλείνουν γύρω στις 20 Ιουλίου) και Σεπτέμβριο την προσέλαβαν ως μόνιμη αναπληρώτρια (supply teacher) στο σχολείο. Δεν είναι πολλά τα λεφτά (αφού εργάζεται κ πληρώνεται όταν λείπει κάποιος δάσκαλος, ενώ τις υπόλοιπες μέρες εργάζεται εθελοντικά) αλλά είναι μια αρχή και μάλιστα πολύ καλή αρχή για μια κοπέλα που αποφοίτησε πέρσι και δεν είχε ξαναεργαστεί σε σχολείο ούτε και είχε εκπαιδευτική εμπειρία. Τόλμησε όμως να πάει εθελοντικά (καθημερινά όμως) και άνοιξε μια μικρή πόρτα. Και είναι απόφοιτος Γερμανικής Φιλολογίας, αλλά η δουλειά που ανέφερα παραπάνω είναι δασκάλα σε Δημοτικό.

Πάντως είναι πολύ καλό που υπάρχει αυτό το thread, εγώ ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ για να βγάλω άκρη με όλα αυτά. Και υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση στo ίντερνετ. O καθένας λέει τα δικά του και αν είναι όπως εγώ που τονίζω πως μπορεί να είναι σχετικά αυτά που γράφω κλπ κλπ πάλι καλά. Άλλοι είναι φοβερά απόλυτοι ότι αυτό που λένε είναι και το σωστό και αυτό είναι φοβερό. Εγώ πχ έκανα περίπου 6 μήνες να ανακαλύψω ότι υπάρχει το QTS, γιατί μιλούσα σε ένα forum με μια κοπέλα που είχε σπουδάσει στην Αγγλία, είχε κάνει και pgce και έλεγε ότι δεν υπάρχει απολύτως τίποτε άλλο πέρα από το pgce.

Αποσυνδεδεμένος soap_opera

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Γυναίκα
  • But all bubbles have a way of bursting in the end!
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #145 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 08:22:00 μμ »
CheKo συμφωνώ κι εγώ με όσα λες... Ναι με τη λογική ότι το QTS το αποκτάς και με άλλους τρόπους δεν έχει ουσία να κάνεις PGCE αποκλειστικά για αυτό το σκοπό... Και εγώ με τη δική μου έρευνα κατέληξα ότι είναι πολύ απαιτητικό και πολύ ακριβό συγχρόνως... Και συμφωνώ απόλυτα και με τα όσα συν αναφέρεις για το μεταπτυχιακό... Είναι (ακριβώς όμως  ;) ) οι λόγοι για τους οποίους σκέφτομαι να ξεκινήσω κι εγώ την προσπάθεια μου να πάω Αγγλία κάνοντας ένα μεταπτυχιακό πάνω στην εκπαίδευση... Δεν έχω καταλήξει τι ακόμα, καθώς λόγω άλλων υποχρεώσεων θέλω ακόμα σίγουρα πάνω από ένα χρόνο για να πω ότι φεύγω. Αλλά τώρα πρέπει να αρχίσω να το ψάχνω γιατί και οι αιτήσεις γίνονται αρκετά πιο νωρίς... Μου φαίνονται όλα βουνό οπότε όποια πληροφορία μας δίνετε είναι πολύτιμη.
Alice6 δεν γνώριζα ότι ενδέχεται να σε δεχτούν και για εθελοντική εργασία σε σχολείο... Σημαντικό πιστεύω για να μπεις λίγο στα πράγματα...  Με τον βοηθό δασκάλου τι γίνεται; Κάπου διάβασα ότι υπάρχει και κάτι τέτοιο και ότι συνήθως μπορεί να μην έχουν καν κάποιο πτυχίο στην εκπαίδευση... Γίνεται μήπως κανείς να ξεκινήσει έτσι για να αποκτήσει λίγη εμπειρία; Περιμένουμε να μας μεταφέρεις ότι πληροφορία έχεις για δασκάλους...
Soap and water and common sense are the best disinfectants.
William Osler

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #146 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 08:16:08 μμ »
Ναι, υπάρχει ο βοηθός δασκάλου και μάλιστα στην περιοχή μου σε πολλά σχολεία υπάρχει βοηθός δασκάλου σε κάθε τάξη. Σε άλλα όμως δεν υπάρχει βοηθός πάντα. Εξαρτάται από τα οικονομικά του κάθε σχολείου. Ο βοηθός από ό,τι έχω καταλάβει δεν έχει πτυχίο πανεπιστημίου, κάνουν όμως μια εκπαίδευση (τύπου ΙΕΚ) και πρακτική. Ο βοηθός λοιπόν από ό,τι έχω δει κάνει από χαμαλοδουλειές μέχρι ουσιαστική δουλειά (πχ ο δάσκαλος ασχολείται με ένα group και ο βοηθός με άλλο). Υπάρχουν επίσης βοηθοί που είναι εκπαιδευμένοι σε παιδιά με ειδικές ανάγκες και έχουν μόνο ένα παιδί που προσέχουν. Υπάρχουν επίσης και οι HLTA (High Level Teaching Assistant) που πληρώνονται κάπως καλύτερα (γενικα όμως τα λεφτά είναι πολύ λίγα για τους βοηθούς, αλλά από την άλλη δεν χρειάζεται να κάθονται στο σχολείο μέχρι αργά το απόγευμα, όπως οι δάσκαλοι, ούτε έχουν δουλειά στο σπίτι όπως οι δάσκαλοι). Εγώ ως βοηθός δουλεύω εθελοντικά, δεν με αφήνουν επί του παρόντος να διδάξω εννοείται. Γενικά δεν θα με πείραζε να εργαστώ στο μέλλον ως βοηθός, το προτιμώ, μου φαίνεται πιο χαλαρό και θέλω να έχω χρόνο για τα παιδιά μου και όχι να ασχολούμαι με τα παιδιά των άλλων ατελείωτες ώρες και τα δικά μου να τα μεγαλώνουν ξένοι. Έχω καταλάβει ότι με τα προσόντα που έχω και με κάποια εμπειρία σε Βρετανικά σχολεία θα μπορέσω σχετικά εύκολα να βρω δουλειά ως βοηθός, αλλά δεν παίρνω και όρκο. Αυτά προς το παρόν. Κάθε φορά που πηγαίνω σε ένα σχολείο μαθαίνω και κάτι καινούριο και αρχίζει να ξετυλίγεται το κουβάρι.

Αποσυνδεδεμένος stantheman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • qts και φύγαμε
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #147 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 04:57:48 μμ »
Καλησπέρα και απο μένα.
Είμαι εγκλωβισμένος στην διαδιακασία της απόφασης εδώ και ένα μήνα και έχω πραγματικά πελαγώσει.
Προσπαθώ να αποφασίσω μεταξύ PGCE και να δοκιμάσω απ ευθείας για qts και να αρχίσω να χτυπάω τις πόρτες των διευθυντών όπως πολλοί συνάδελφοι πριν απο μένα.Θα σας δώσω μερικά δεδομένα για εμένα και θέλω την γνώμη σας.
Έγω πάντως θεωρώ τον εαυτό μου underqualified.
Είμαι απόφοιτος του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας και όπως οι περισσότεροι απο τους πρόσφατους αποφοιτους του,δεν έχω δουλέψει ΠΟΤΕ ώς ιστορικός.Αλλά και σαν φιλόλογος δεν κατάφερα πολλά.Δεν κατάφερα ποτέ να διοριστώ σαν αναπληρωτής γιατί έκανα τραγικούς χειρισμούς στο θέμα της στρατιωτικής μου θητείας.Η μοναδική επαγγελματική μου εμπερία είναι μια σύμβαση 5 μηνών,όπου εργάστηκα ως καθηγητής ελληνικών σε ευπαθείς ομάδες(κυρίως οικονομικούς μετανάστες) που χρηματοδοτήθηκε μέσω έσπα.Απο τότε συνέχισα να δουλεύω εθελοντικα με μετανάστες διδάσκοντας ελληνικά σε αυτούς και τα παιδιά τους.Το σύνολο των μηνων της εμπειρίας μου δεν ξεπερνά τους 8 μήνες.Φέτος θα τρέξω άλλα 2 μαθήματα πάλι σε μεταναστευτικές ομάδες.Θέλω να αιτηθώ qts Ιστορίας με βάση όσα ανέφερα.Το πτυχίο μου υπερκαλύπτει την ύλη ιστορίας ενός Βρετανικού σχολείου,ούτως η άλλως διαβάζω ιστορία απο χόμπι και το κατέχω το αντικείμενο σε ικανοποιητικό βαθμό.
Φαντάζομαι για τα Ελληνικά η ζήτηση είναι ανύπαρκτη,οπότε επικεντρώνομαι στην ειδικότητα μου.
Ακούω γνώμες.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #148 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 09:12:31 πμ »
Stantheman, μην απογοητεύεσαι και μην πανικοβάλλεσαι. Δυστυχώς δεν έχω καθόλου χρόνο αυτή τη στιγμή να σου εξηγήσω κάποια πράγματα, σου λέω μόνο ότι το QTS δεν είναι για κάποιο αντικείμενο συγκεκριμένα, το παίρνεις και μπορείς να διδάξεις ό,τι θέλεις (εφόσον μπορείς να πείσεις ότι μπορείς να διδάξεις το αντικείμενο). Διάβασε λίγο το νηματάκι και θα καταλάβεις πολλά και ελπίζω κάποιος να μπει αυτές τις μέρες και να σου εξηγήσει περισσότερα, γιατί εγώ μέχρι την άλλη εβδομάδα είμαι πολύ πιεσμένη...

Αποσυνδεδεμένος stantheman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • qts και φύγαμε
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #149 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 01:04:17 μμ »
Alice6 σ ευχαριστώ για το reply,διάβασα όλο το  thread και απο άυριο θα αρχίσω να μαζεύω χαρτιά.Αν νομίζεις όταν έχεις χρόνο ότι μπορείς να μου εξηγήσεις2-3 πραγματάκια καλύτερα,στείλε μου Pm ή πόσταρε εδω πέρα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #150 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 10:43:04 πμ »
Alice6 και όποιος άλλος εργάζεται στην Αγγλία, μπορώ να ρωτήσω κάτι; Πώς είναι εκεί η κατάσταση στα σχολεία, από πλευράς αριθμού μαθητών στην τάξη, βιβλίων και βοηθημάτων, συμπεριφοράς μαθητών και γονιών; Είχα ζήσει κάποια χρόνια στην Αγγλία παλιότερα (Λονδίνο) και δεν είχα δοκιμάσει να διδάξω γιατί είχα ακούσει διάφορες τρομακτικές ιστορίες για 30 παιδιά στην τάξη, προβλήματα συμπεριφοράς κλπ. Ισχύουν?

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #151 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 12:18:01 πμ »
Isla, είναι τουλάχιστον αστείο να θεωρηθώ έμπειρη στον τομέα της εκπαίδευσης στην Αγγλία, οπότε ό,τι πληροφορίες δίνω να γνωρίζετε ότι προέρχονται: 1. από την ελάχιστη εμπειρία που έχω ως εθελόντρια σε Primary Schools (συγκεκριμένα, αύριο θα είναι η 5η φορά!), 2. από τα σχολεία των παιδιών μου, τα οποία πάνε φέτος νήπιο:)

Τα 30 παιδιά ισχύουν. Η κατάσταση ελαφρύνεται κάπως από το γεγονός ότι σε πολλά σχολεία υπάρχει teaching assistant σε κάθε τάξη και πολύ συχνά υπάρχει και δεύτερος teaching assistant για κάποιο παιδάκι που ενδεχομένως έχει κάποια σοβαρή μορφή αυτισμού, Down ή κάτι άλλο. Επίσης, συχνά υπάρχουν εθελοντές στις τάξεις, που είναι είτε φοιτήτριες που κάνουν πρακτική, είτε ασκούμενες teachings assistants είτε κακομοίρες σαν εμένα που δεν ξέρουν από πού να αρχίσουν. Σε πολλά σχολεία όμως δεν υπάρχει teaching assistant σε κάθε τάξη, μπορεί και σε καμία. Τα δύο σχολεία στα οποία πηγαίνω είναι outstanding (εδώ υπάρχει ένας οργανισμός που λέγεται OFSTED και αξιολογεί τα σχολεία και τα κατατάσσει σε satisfactory, good ή outstanding) και βρίσκονται σε περιοχές που ο κόσμος είναι σχετικά ευκατάστατος (σχετικά, τουλάχιστον δεν είναι φτωχογειτονιές). Το ένα από τα δύο σχολεία έχει t.a.  σε κάθε τάξη και το άλλο σε καμία. Η δασκάλα του δεύτερου σχολείου μου είπε πως το σχολείο δεν έχει λεφτά για t.a. γιατί το council (που χρηματοδοτεί τα σχολεία) δεν δίνει πολλά λεφτά σε σχολεία που είναι σε πλούσιες περιοχές, γιατί θεωρεί ότι δεν έχουν τόσες ανάγκες. Η ακρίβεια αυτής της πληροφορίας διερευνάται προς το παρόν.

Τα παιδιά δεν πηγαίνουν ούτε επιστρέφουν στο σχολείο με τσάντες (νομίζω πως το ίδιο ισχύει και στο γυμνάσιο), βιβλία δεν υπάρχουν, υπάρχει ένα γενικό curriculum και ο δάσκαλος ετοιμάζει τα πάντα (γενικά έχω την υποψία ότι είναι μεγάλη καταδίκη να είσαι δάσκαλος στην Αγγλία...) Τα παιδάκια βέβαια έχουν τα τετράδιά τους στο σχολείο και ό,τι άλλο.

Τα σχολεία στα οποία εργάζομαι είναι σε καλές περιοχές, οπότε προβλήματα συμπεριφοράς δεν έχω δει, αλλά από την άλλη είμαι σε τάξεις με παιδάκια 6 χρονών...Είναι φοβερά πειθαρχημένα πάντως αυτά που είδα εγώ. Στο σχολείο που πάνε πάντως τα παιδιά μου και στο οποίο αναγκάστηκα να τα στείλω γιατί η περιοχή που μέναμε πριν ανήκε σε αυτό το σχολείο, είναι χάλια και προσπαθώ να τα πάρω από εκεί (μετακομίσαμε πρόσφατα και έχω κάποιες ελπίδες). Στο νήπιο είναι outstanding μεν αλλά υπάρχει πολύ bullying και δεν βλέπω να γίνεται τίποτα γι αυτό. Και τα παιδιά μου τα ενοχλούν ορισμένα μεγαλύτερα και μάλιστα αρκετά σοβαρά (πχ παίρνουν φόρα και πέφτουν επάνω τους για να τα κάνουν να πέσουν και άλλα τέτοια όμορφα και τα καημένα δεν ξέρουν και πώς να το πουν στις δασκάλες, ευτυχώς πάνε οι φίλοι τους και το λένε) και έχω μιλήσει τόσες φορές, δεν βλέπω να αλλάζει τίποτα. Στα γυμνάσια έχω την εντύπωση ότι τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα, αν δεις μερικούς εφήβους εδώ θα καταλάβεις, σε σημείο που σκέφτομαι πολύ σοβαρά τα παιδιά να τα κρατήσω για home schooling ή να γίνω πλούσια και να τα στείλω σε ιδιωτικό. Επιπλέον, πολλοί από τους γονείς σε αυτές τις περιοχές δεν νομίζω ότι νοιάζονται για τη μόρφωση των παιδιών τους. (Σε σημείο που έβγαλαν νόμο ότι όταν το παιδί λείπει για διακοπές μέσα στη χρονιά και χάνει το σχολείο ο γονιός θα πληρώνει πρόστιμο). Έχει πολύ μυστήρια άτομα-γονείς έξω από τα σχολεία που αμφιβάλλω αν εργάζονται ή εργάστηκαν ποτέ.

Α, επίσης, στα δημοτικά δεν έχω δει ειδικότητες. Ο δάσκαλος κάνει γυμναστική και ξένη γλώσσα, όπως Ελλάδα του 80 δηλαδή.

Κάτι πολύ θετικό πάντως είναι πως τα παιδιά είναι αρκετά ασφαλή μέσα στα σχολεία. Δεν μπαίνει όποιος νάναι μέσα, οι πόρτες είναι απαραιτήτως κλειδωμένες και υπάρχει front office, δεν μπαίνεις δηλαδή και αρχίζεις να σουλατσάρεις στο σχολείο.

Αυτά. Με κάθε επιφύλαξη. Όσοι ενδιαφέρονται πολύ, καλό θα ήταν να μπούνε και σε άλλα φόρουμ και να διασταυρώσουν τις πληροφορίες μου. Υπάρχουν ορισμένα με μαμάδες Ελληνίδες που ζούνε εδώ και λένε διάφορα (που ουδέποτε διάβασα, για να μην επηρεαστώ). Και θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας πει την άποψή του και εδώ κάποιος άλλος που ζει ή έζησε ή εργάζεται ή εργάστηκε σε σχολείο στην Αγγλία.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #152 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 12:24:40 πμ »
Και κάτι τελευταίο: Και στα δυο σχολεία που πηγαίνω, τα παιδιά είναι χωρισμένα σε ομάδες αλλά όχι mixed ability. Υπάρχουν οι κόκκινοι που είναι τα αστέρια, οι κίτρινοι που είναι πολύ καλοί, οι πράσινοι που είναι καλοί και οι μπλε που είναι άστα να πάνε. Ας μην το σχολιάσουμε εκτενώς αυτό γιατί θα βγούμε εντελώς εκτός θέματος, αλλά δεν μπορώ και να μην πω ότι, ναι μεν είναι πολύ αποτελεσματικό από κάποιες απόψεις αλλά μου φαίνεται πολύ σκληρό για ορισμένα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #153 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 01:20:55 πμ »
Ευχαριστώ πολύ Alice6 για την αναλυτική απάντηση. Τα συμπεράσματα που είχα βγάλει από συζητήσεις με γνωστούς και φίλους είναι παρόμοια με αυτά που γράφεις (αν και ομολογώ το bullying στο νήπιο με σόκαρε κάπως!!) και πραγματικά σας βγάζω το καπέλο που το παίρνετε απόφαση να πάτε να δουλέψετε σε ξένη χώρα υπό αυτές τις συνθήκες. Εγώ δεν το τόλμησα.

Αυτό με το χωρίς βιβλία πώς παλεύεται; Δεν είμαι γενικά υπέρμαχος της βαριάς τσάντας, αλλά και το καθόλου δεν μου αρέσει. Πώς διαβάζουν τα παιδιά στο σπίτι αν πηγαινοέρχονται με άδεια χέρια;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161617
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 479
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 424
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.162 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.