*

Αποστολέας Θέμα: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία  (Αναγνώστηκε 113471 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topapaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #168 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 02:30:04 μμ »
Καλησπέρα,

εχω τελειωσει Πληροφορικη στην Αγγλια και εχω κανει και μεταπτυχιακο. Αναγνωριστηκαν μια χαρα τα πτυχια μου όταν επεστρεψα στην Ελλαδα χωρις να χρειαστεί να δωσω μαθηματα μιας και υπηρχε πληρης αντιστοιχια και ισοτιμια. Ηδη δουλευω εδώ και αρκετα χρονια στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση εδώ στην Ελλαδα και απλα θελησα να αποκτησω και το qts της Αγγλιας για παν ενδεχομενο. Ισως καποια στιγμη αποφασισω να επιστρεψω Αγγλια. Δεν καταλαβαινω όμως γιατι δε μου στελνουν τη βεβαιωση μετακινησης. Φυσικα στην απαντηση μου γραφουν ότι συμφωνα με τον νομο ταδε εάν δεν εχω δωσει καποια μαθηματα στην Ελλαδα μετα την επιστροφη μου από τις σπουδες μου στην Ελλαδα ή εάν δεν ειχα δουλεψει 3 χρονια στην εκπαιδευση στην Αγγλια τοτε δε μπορω να αποκτησω qts. Αλλα εκτος του ότι αυτό δε μου στεκει και πολύ ειπα να κανω την ερωτηση εδώ μηπως και καποιος ξερει αν υπαρχει καποια λυση πανω στη δικη μου περιπτωση. Αλλιως μου ακούγεται λιγο κουφο.. Δηλαδη εάν το πτυχιο μου δεν αναγνωριζοταν και χρειαζοταν να δωσω καποια μαθηματα πρωτα στο ΔΙΚΑΤΣΑ τοτε δε θα υπηρχε πρόβλημα να μου δωσουν το δικαιωμα αποκτησης qts?? Οκ συμφωνοι πως υπαρχει αυτος ο νομος...αλλα δεν είναι αδικο? Μηπως υπαρχει καποια λυση που απλα δε μου δωσανε από το Υπουργειο και τυχαινει καποιος από δω μεσα να γνωριζει? Εγω εν τω μεταξυ τηλεφωνησα στα γραφεια του qts στην Αγγλια προσπαθώντας να βγαλω ακρη και οι ανθρωποι πολύ απλα μου ειπανε ότι δε τα γνωριζουν αυτά και ότι εάν είμαι qualified teacher στην Ελλαδα τοτε ειμαι qualified teacher και στην Αγγλια απλα πρεπει πρωτα να κανω την αιτηση για qts σε εκεινους αλλα η αιτηση ζηταει να εχω και τη βεβαιωση μετακινησης από το Υπουργειο μας αλλα όπως εξηγησα πιο πανω δε μου τη στελνουν για τους λογους που ανεφερα...Δε ξερω ρε παιδια...εχω κολλησει.. Εάν καποιος γνωριζει κατι ας μου απαντησει...Δεν υπαρχει καποιος με αγγλικο πτυχιο που να αναγνωριστηκε από το ΔΙΚΑΤΣΑ χωρις μαθηματα να μπορεσε να αποκτησει και qts?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:33:50 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #169 στις: Μάρτιος 09, 2014, 03:50:13 μμ »
Βρήκα αυτό το πινακάκι που εξηγεί το εκπαιδευτικό σύστημα στην Αγγλία και το παραθέτω με το σκεπτικό ότι ίσως ενδιαφέρει κάποιους από εσάς που σκέφτεστε να εργαστείτε εκεί.

http://4.bp.blogspot.com/-fH4Ik3icYHo/UwTYgSUl6CI/AAAAAAAAAf8/VwkUHp7A0RE/s1600/GIS-Overall-Curriculum.jpg

Είναι από τη σελίδα http://nipiagogoistinagglia.blogspot.gr/2014/02/blog-post_1079.html

Αποσυνδεδεμένος dmm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #170 στις: Μάρτιος 16, 2014, 10:13:25 μμ »
συνάδελφοι,
είναι απαραίτητο το παράβολο των 50 ευρώ στο Υπουργείο Παιδείας;

Από την στιγμή που έχεις προϋπηρεσία,χρειάζεσαι και κάποια βεβαίωση - και επί πληρωμή κιόλας- από το αγαπητό κτίριο της Νερατζιωτίσσης;

Χρειάζονται:

1) πτυχίο
2) αναλυτική βαθμολογία
3) (μεταπτυχιακό, αν υπάρχει
4) αναλυτική του βαθμολογία)
5) βεβαιώσεις προύπηρεσίας
6) και παράβολο για την βεβαίωση μετακίνησης/βεβαίωση καθηγητικής σχολής δηλαδή;

ευχαριστώ πολύ!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2014, 10:15:12 μμ από dmm »

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #171 στις: Μάιος 22, 2014, 01:35:42 μμ »
Καλημέρα σε όλους! Επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό. Η σχολική χρονιά οδεύει προς το τέλος, νιώθω ότι φέτος έκανα αρκετή δουλίτσα και γνωρίζω πλέον πολλά περισσότερα. Εξακολουθώ να εργάζομαι 2 ημέρες την εβδομάδα εθελοντικά στο σχολείο της γειτονιάς μου και παράλληλα εργάζομαι ως supply teacher. Συνεργάζομαι με ένα μόνο πρακτορείο προς το παρόν, αλλά έχω κινήσει διαδικασίες και θα ολοκληρώσω την εγγραφή μου σε ένα ακόμα σε λίγες μέρες. Αυτό το διάστημα υπάρχουν πάρα πολλές αιτήσεις για πρόσληψη προσωπικού στα σχολεία. Αν μπείτε στο e-teach (κατά τη γνώμη μου, το καλύτερο) μπορείτε να το διαπιστώσετε. Οι θέσεις για δασκάλους είναι για full-time κυρίως, ενώ υπάρχουν και θέσεις για teaching assistants (full-time και part-time) και για high level teaching assistants υπάρχουν, αλλά πολύ λιγότερες.

Εγώ αποφάσισα να συνεχίσω με το supply teaching για του χρόνου τουλάχιστον. Δεν μπορώ να με φανταστώ σε ξένη χώρα, με δύο μικρά παιδιά, να δουλεύω full-time δασκάλα. Το σχολείο τελειώνει γύρω στις 3.30 και το νωρίτερο που φεύγεις είναι 4.30, εκτός από τη μέρα που πραγματοποιείται staff meeting (που πηγαίνει πιο αργά) και από μια μέρα που μπορεί να σου ζητήσουν να βοηθήσεις σε after school club (και άντε να πεις όχι). Η δε δουλειά που υπάρχει για το σπίτι, αν υποθέσουμε ότι φεύγεις από τις 4.30 από το σχολείο, είναι απερίγραπτη από ό,τι έχω καταλάβει. Αν ήμουν ελεύθερη και χωρίς παιδιά θα το έκανα ευχαρίστως πάντως, αλλά τώρα δε θα πάρω. Οπότε δεν κάνω καν αιτήσεις σε σχολεία.

Το supply teaching είναι κάπως σοκαριστικό στην αρχή (τουλάχιστον για εμένα που - ας μην το ξεχνάμε - ΔΕΝ ήμουν δασκάλα στην Ελλάδα, ήμουν Αγγλικών). Πρώτα-πρώτα η οδήγηση: αν θέλεις να έχεις πολλές δουλειές (και μιλάω πάντα για το δικό μου πρακτορείο και τη δική μου περίπτωση και τι ακριβώς έχω βιώσει εγώ-μπορεί να ήταν διαφορετικά τα πράγματα για άλλους) πρέπει να οδηγάς. Πρέπει να είσαι έτοιμη/ος στις 7 το πρωί για το τηλεφώνημα που μπορεί να έρθει και να σου ζητήσουν να πας σε κάποιο σχολείο. Το σχολείο αυτό (που δεν είναι απαραίτητα κάποιο στο οποίο έχεις ξαναπάει) μπορεί να είναι μακριά (εγώ δεν δέχομαι προς το παρόν σχολεία που είναι πάνω από 25 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου) και μπορεί να θέλεις 30-45 λεπτά με το αυτοκίνητο ή 1,5 ώρα με λεωφορεία/τρένα. Στο Λονδίνο ίσως είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα. λόγω underground, δεν γνωρίζω. Και πρέπει να είσαι στο σχολείο το αργότερο στις 8.15-8.30. Η δε οδήγηση εδώ είναι σχετικά δύσκολη για ορισμένους όπως εμένα, που, ούτως ή άλλως είμαι απαράδεκτη οδηγός, και, ναι μεν, υπάρχουν άπειρα signs και φοβερή οργάνωση στους δρόμους, αλλά αυτοί οι κυκλικοί κόμβοι δεν αντέχονται.

Μετά, είναι και το θέμα του τι γίνεται όταν φτάσεις στο σχολείο. Και καλά αν σε έχουν στείλει t.a. ή hlta, δεν κάνεις τίποτα, σου λέει ο δάσκαλος τι να κάνεις. Αλλά αν πάς σαν δάσκαλος, εκεί είναι θέμα. Έχει αφήσει πλάνο ο δάσκαλος της τάξης που λείπει; Αν ναι, είναι κατανοητά αυτά που θέλει να κάνεις; Είναι τόσο διαφορετικές οι ορολογίες κι εσύ είσαι επαγγελματίας, δεν μπορείς να δείξεις ότι κάτι δεν το καταλαβαίνεις.

Επίσης, υπάρχει t.a. στην τάξη; Μερικές φορές δεν υπάρχει, και αυτό είναι καλό από την άποψη ότι δεν υπάρχει κάποιος εκεί για να σε κρίνει (ούτως ή άλλως, οι περισσότερες t.a. που έχω γνωρίσει εγώ είναι κακιασμένες, δεν πρόκειται να πούνε καλή κουβέντα, αλλά πάλι αυτό είναι δική μου εκτίμηση και δικές μου εμπειρίες), αλλά είναι και κακό, γιατί δεν είναι τα παιδιά υπάκουα σε όλα τα σχολεία και, ειδικά με τον supply, ξεφεύγουν τελείως. Εγώ σε γενικές γραμμές τα καταφέρνω στο θέμα της πειθαρχίας (έχω πολύ ψαρωτικό ύφος) αλλά μου έχει τύχει σε ένα σχολείο την ώρα της γυμναστικής να τρέχουν το ένα από δω και το άλλο από κεί και να μην ξέρω τι να κάνω.

Πάντως, για να μην κουράζω με πολλές λεπτομέρειες, παρά τις δυσκολίες, το προτιμώ 1000 φορές από το να είμαι full-time δασκάλα σε σχολείο. Κυρίως για την ευελιξία. Μπορείς να δουλεύεις όποιες μέρες θέλεις, μπορείς να κάνεις λίγο παραπάνω διακοπές, αν το παιδί σου είναι άρρωστο απλά δηλώνεις not available για τη μέρα (εκτός βέβαια αν είσαι σε long term contract με κάποιο σχολείο, οπότε εκεί δεν είναι καλό να το κάνεις).

Τα λεφτά είναι καλά. Όχι στο δικό μου πρακτορείο. Παίρνω (περίπου) 45 λίρες τη μέρα σαν βοηθός, 60 λίρες τη μέρα σαν hlta και 80-90 λίρες τη μέρα σαν δασκάλα. Στο καινούριο πρακτορείο μου δίνουν πιο πολλά (δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά για δασκάλα είναι γύρω στις 120 λίρες τη μέρα).

Το δύσκολο κομματι είναι το να γραφτείς σε teaching agency. Συνήθως ζητάνε να έχεις ήδη κάποια εμπειρία σε βρετανικό σχολείο, αν και ξέρω έναν Ισπανό που ήρθε εδώ και σε 2 εβδομάδες είχε ήδη γραφτεί σε γραφείο. Ίσως παίζουν οι γνωριμίες. Το δικό μου πρακτορείο δεν ήταν πολύ αυστηρό με εμένα (αν και είχα μια μικρή εμπειρία ήδη) γιατί με είχε συστήσει σε αυτούς ο δάσκαλος της τάξης στην οποία εργάζομαι εθελοντικά.

Αυτά προς το παρόν. Καταβάλλω φιλότιμες προσπάθειες για να είμαι ακριβής και αντικειμενική, δεν είναι και πολύ εύκολο:)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2014, 03:11:02 μμ από Alice6 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:33:50 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #172 στις: Μάιος 22, 2014, 02:53:42 μμ »
Ευχαριστουμε Αlice που μας μεταφερεις τις εμπειριες σου. Ομολογω δεν γνωριζα καν την υπαρξη αυτων των agencies.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #173 στις: Μάιος 22, 2014, 03:45:15 μμ »

Ευχαριστούμε Alice6

Αποσυνδεδεμένος ellin81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #174 στις: Μάιος 23, 2014, 03:11:09 μμ »
Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω για την δική μου περίπτωση που είμαι Βιολόγος. Έχω τελειώσει το πτυχίο και το μεταπτυχιακό στην Αγγλία (1999-2002, το πτυχίο) και 2002-2003 το μεταπτυχιακό. Στην Ελλάδα πήρα αναγνώριση το 2007. Στην αίτηση για το QTS θα βάλω λογικά τα αγγλικά πτυχία ή την αναγνώριση του ΔΟΑΤΑΠ; Το ρωτάω γιατί την εμπειρία σε ελληνικά σχολεία την πήρα με αναγνωρισμένο πτυχίο. Η διαδικασία ποια είναι μετά; Διαλέγω πρακτορείο; Γίνομαι βοηθός καθηγητή πρώτα;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος ellin81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #175 στις: Μάιος 23, 2014, 03:24:16 μμ »
Καλησπέρα,

εχω τελειωσει Πληροφορικη στην Αγγλια και εχω κανει και μεταπτυχιακο. Αναγνωριστηκαν μια χαρα τα πτυχια μου όταν επεστρεψα στην Ελλαδα χωρις να χρειαστεί να δωσω μαθηματα μιας και υπηρχε πληρης αντιστοιχια και ισοτιμια. Ηδη δουλευω εδώ και αρκετα χρονια στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση εδώ στην Ελλαδα και απλα θελησα να αποκτησω και το qts της Αγγλιας για παν ενδεχομενο. Ισως καποια στιγμη αποφασισω να επιστρεψω Αγγλια. Δεν καταλαβαινω όμως γιατι δε μου στελνουν τη βεβαιωση μετακινησης. Φυσικα στην απαντηση μου γραφουν ότι συμφωνα με τον νομο ταδε εάν δεν εχω δωσει καποια μαθηματα στην Ελλαδα μετα την επιστροφη μου από τις σπουδες μου στην Ελλαδα ή εάν δεν ειχα δουλεψει 3 χρονια στην εκπαιδευση στην Αγγλια τοτε δε μπορω να αποκτησω qts. Αλλα εκτος του ότι αυτό δε μου στεκει και πολύ ειπα να κανω την ερωτηση εδώ μηπως και καποιος ξερει αν υπαρχει καποια λυση πανω στη δικη μου περιπτωση. Αλλιως μου ακούγεται λιγο κουφο.. Δηλαδη εάν το πτυχιο μου δεν αναγνωριζοταν και χρειαζοταν να δωσω καποια μαθηματα πρωτα στο ΔΙΚΑΤΣΑ τοτε δε θα υπηρχε πρόβλημα να μου δωσουν το δικαιωμα αποκτησης qts?? Οκ συμφωνοι πως υπαρχει αυτος ο νομος...αλλα δεν είναι αδικο? Μηπως υπαρχει καποια λυση που απλα δε μου δωσανε από το Υπουργειο και τυχαινει καποιος από δω μεσα να γνωριζει? Εγω εν τω μεταξυ τηλεφωνησα στα γραφεια του qts στην Αγγλια προσπαθώντας να βγαλω ακρη και οι ανθρωποι πολύ απλα μου ειπανε ότι δε τα γνωριζουν αυτά και ότι εάν είμαι qualified teacher στην Ελλαδα τοτε ειμαι qualified teacher και στην Αγγλια απλα πρεπει πρωτα να κανω την αιτηση για qts σε εκεινους αλλα η αιτηση ζηταει να εχω και τη βεβαιωση μετακινησης από το Υπουργειο μας αλλα όπως εξηγησα πιο πανω δε μου τη στελνουν για τους λογους που ανεφερα...Δε ξερω ρε παιδια...εχω κολλησει.. Εάν καποιος γνωριζει κατι ας μου απαντησει...Δεν υπαρχει καποιος με αγγλικο πτυχιο που να αναγνωριστηκε από το ΔΙΚΑΤΣΑ χωρις μαθηματα να μπορεσε να αποκτησει και qts?

Φυσικά και δεν στέκει αγαπητέ/η. Τι σχέση έχει το QTS που εκδίδεται από Αγγλικό δημόσιο οργανισμό με το Ελληνικό υπουργείο Παιδείας που δεν δίνει την βεβαίωση μετακίνησης ; Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν στέλνεις απευθείας το αγγλικό πτυχίο που έχεις χωρίς την ελληνική αναγνώριση (εδώ μετά τίθεται θέμα χρονολογικά με την απόκτηση της εμπειρίας στην Ελλάδα, πράγμα που ρώτησα παραπάνω και εγώ).

Δεν έχει σημασία αν αναγνωρίστηκες απευθείας ή έδωσες μαθήματα, Εγώ είμαι αναγνωρισμένος με 2:2 και έδωσα 5 μαθήματα. Από την στιγμή που αναγνωρίζεσαι από το ΔΟΑΤΑΠ, το υπουργείο αυτόματα σε θεωρεί πιστοποιημένο καθηγητή εντός Ελλάδος. Δεν τους ενδιαφέρει από εκεί και πέρα. Την βεβαίωση κοιτάνε από το ΔΟΑΤΑΠ. :)

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #176 στις: Μάιος 23, 2014, 04:24:36 μμ »
Ellin 81, στη θέση σου θα έβαζα τόσο τα πτυχία όσο και την αναγνώριση, μια βεβαίωση μετακίνησης από το ελληνικό δημόσιο καθώς και βεβαίωση προϋπηρεσίας. Αλλά θα σου έλεγα να επικοινωνήσεις με το teaching agency για να είσαι σίγουρος, δεν μπορείς να βασιστείς στις απόψεις των άλλων, εκτός βέβαια εάν υπάρχει εδώ κάποιος με περίπτωση ανάλογη με τη δική σου που μπορεί να σε καθοδηγήσει.

Όσο για το δεύτερο μέρος της ερώτησής σου, θα σου πρότεινα να διαβάσεις προσεκτικά αυτό το thread πρώτα, υπάρχουν πληροφορίες που κάπως θα σε βοηθήσουν. Είναι όμως όλα εμπειρίες, εντυπώσεις και εικασίες. Κανένας δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα από πού να ξεκινήσεις. Στη δική μου περίπτωση, όταν ψαχνόμουν, όπως και εσύ τώρα, πριν φύγω για Αγγλία, είχα ακούσει πολλές απόψεις, μεταξύ των οποίων και δύο ακραίες: η μία ήταν πως εφόσον δεν έχω κάνει PGCE δεν μπορώ να εργαστώ ως δασκάλα στην Αγγλία (με απόλυτο τρόπο, δηλαδή η κοπέλα δε σήκωνε κουβέντα) και η άλλη (αφού ανακάλυψα το qts) ότι μόλις έρθω εδώ θα βρω αμέσως δουλειά γιατί οποιοσδήποτε διευθυντής θα χαιρόταν να βάλει μια Ελληνίδα δασκάλα στο σχολείο του (από Ελληνίδα που δουλεύει εδώ δασκάλα, αλλά βρήκε δουλειά πριν 9 χρόνια, όταν ήταν λίγο πιο εύκολα τα πράγματα).

Και εδώ πολλά είναι θέμα τύχης, αλλά και θέμα γνωριμιών! Η προσωπική μου άποψη είναι πως όποιος έχει τη μόρφωση/ικανότητες/πτυχία και θέλει να βρει δουλειά εδώ (αφού έρθει) μπορεί να το κάνει. Απλά έχει μια διαδικασία, θέλει υπομονή, καλή οργάνωση/σχέδιο κλπ, δύσκολο να βρεθεί δουλειά από την Ελλάδα. Δεν θέλω όμως να είμαι απόλυτη. Ό,τι λέω προέρχεται από τη δική μου εμπειρία (και 2-3 άλλων φίλων που βρίσκονται στην Αγγλία). Πάντα μιλάω για δουλειά σε σχολείο. Σε άλλους τομείς είναι πολύ πιο απλό να βρεθεί δουλειά ακόμα και όσο ακόμα βρίσκεται κάποιος στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος ellin81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #177 στις: Μάιος 23, 2014, 08:39:53 μμ »
Ellin 81, στη θέση σου θα έβαζα τόσο τα πτυχία όσο και την αναγνώριση, μια βεβαίωση μετακίνησης από το ελληνικό δημόσιο καθώς και βεβαίωση προϋπηρεσίας. Αλλά θα σου έλεγα να επικοινωνήσεις με το teaching agency για να είσαι σίγουρος, δεν μπορείς να βασιστείς στις απόψεις των άλλων, εκτός βέβαια εάν υπάρχει εδώ κάποιος με περίπτωση ανάλογη με τη δική σου που μπορεί να σε καθοδηγήσει.

Όσο για το δεύτερο μέρος της ερώτησής σου, θα σου πρότεινα να διαβάσεις προσεκτικά αυτό το thread πρώτα, υπάρχουν πληροφορίες που κάπως θα σε βοηθήσουν. Είναι όμως όλα εμπειρίες, εντυπώσεις και εικασίες. Κανένας δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα από πού να ξεκινήσεις. Στη δική μου περίπτωση, όταν ψαχνόμουν, όπως και εσύ τώρα, πριν φύγω για Αγγλία, είχα ακούσει πολλές απόψεις, μεταξύ των οποίων και δύο ακραίες: η μία ήταν πως εφόσον δεν έχω κάνει PGCE δεν μπορώ να εργαστώ ως δασκάλα στην Αγγλία (με απόλυτο τρόπο, δηλαδή η κοπέλα δε σήκωνε κουβέντα) και η άλλη (αφού ανακάλυψα το qts) ότι μόλις έρθω εδώ θα βρω αμέσως δουλειά γιατί οποιοσδήποτε διευθυντής θα χαιρόταν να βάλει μια Ελληνίδα δασκάλα στο σχολείο του (από Ελληνίδα που δουλεύει εδώ δασκάλα, αλλά βρήκε δουλειά πριν 9 χρόνια, όταν ήταν λίγο πιο εύκολα τα πράγματα).

Και εδώ πολλά είναι θέμα τύχης, αλλά και θέμα γνωριμιών! Η προσωπική μου άποψη είναι πως όποιος έχει τη μόρφωση/ικανότητες/πτυχία και θέλει να βρει δουλειά εδώ (αφού έρθει) μπορεί να το κάνει. Απλά έχει μια διαδικασία, θέλει υπομονή, καλή οργάνωση/σχέδιο κλπ, δύσκολο να βρεθεί δουλειά από την Ελλάδα. Δεν θέλω όμως να είμαι απόλυτη. Ό,τι λέω προέρχεται από τη δική μου εμπειρία (και 2-3 άλλων φίλων που βρίσκονται στην Αγγλία). Πάντα μιλάω για δουλειά σε σχολείο. Σε άλλους τομείς είναι πολύ πιο απλό να βρεθεί δουλειά ακόμα και όσο ακόμα βρίσκεται κάποιος στην Ελλάδα.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τι είναι η βεβαίωση μετακίνησης; Γιατί την χρειαζόμαστε; Δεν εργάζομαι στο Υποθργείο Παιδείας. Ήμουν κάποτε ωρομίσθιος μόνο.

Αποσυνδεδεμένος Serendipity

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #178 στις: Μάιος 24, 2014, 08:27:16 μμ »
Γεια σας,

Και εγώ έχω παρόμοια περίπτωση με την ellin 81 και topapaki. Με πτυχίο και μεταπτυχιακό από Αγγλία (αγγλικής φιλολογίας) αναγνωρισμένα εδώ από ΔΟΑΤΑΠ (συνεκτίμηση). Αν και δεν έχω προυπηρεσία στη δημόσια εκπαίδευση, είμαι στον πίνακα αναπληρωτών (ΠΕΟ6) 3 χρόνια τώρα και έχω προυπηρεσία σε ιδιωτικό σχολείο (με διοριστήριο). Έτσι έχω την ιδιότητα του εκπαιδευτικού στην Ελλάδα και, θεωρητικά, έχω το δικαίωμα να εξασκώ το συγκεκριμένο επάγγελμα σε όλα τα μέλη κράτη της Ε.Ε.

Επειδή δεν βλέπω καμία ελπίδα για εργασία σε δημόσιο σχολείο (και το ιδιωτικό δεν με εκφράζει) σκέφτομαι σοβαρά να γυρίσω Αγγλία και έτσι έκανα αίτηση πριν περίπου ένα μήνα για QTS και περιμένω απάντηση. Έστειλα την αίτηση, το διοριστήριο μου, μια βεβαίωση από το υπουργείο ότι είμαι στον πίνακα αναπληρωτών και ένα έγγραφο από το γραφείο Ε.Ε του υπουργείο που έλεγε ότι βάση της αναγνώρισης των αγγλικών τίτλων μου από ΔΟΑΤΑΠ εργάζομαι ως εκπαιδευτικός στην Ελλάδα. Επίσης έστειλα το αγγλικό μου πτυχίο και μεταπτυχιακό + transcripts.

Δεν ξέρω αν θα το πάρω το QTS επειδή τα αγγλικά μου πτυχία δεν δίνουν QTS (θέλει PGCE ή κάποιο άλλο ITT course) αλλά το ότι θεωρούμαι εκπαιδευτικός στην Ελλάδα ισχύει. Είμαι και Αγγλίδα που το κάνει και πιο περίπλοκο νομίζω... So let's see!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #179 στις: Μάιος 28, 2014, 09:30:15 μμ »
Τα λεφτά είναι καλά. Όχι στο δικό μου πρακτορείο. Παίρνω (περίπου) 45 λίρες τη μέρα σαν βοηθός, 60 λίρες τη μέρα σαν hlta και 80-90 λίρες τη μέρα σαν δασκάλα. Στο καινούριο πρακτορείο μου δίνουν πιο πολλά (δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά για δασκάλα είναι γύρω στις 120 λίρες τη μέρα).
Όπως πάντα, πολύ αναλυτική στις περιγραφές σου Alice! Μια ερώτηση μόνο: μεικτά ή καθαρά είναι αυτά τα ποσά;

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #180 στις: Μάιος 29, 2014, 09:58:32 μμ »
Όπως πάντα, πολύ αναλυτική στις περιγραφές σου Alice! Μια ερώτηση μόνο: μεικτά ή καθαρά είναι αυτά τα ποσά;

Μικτά είναι. Αλλά οι κρατήσεις ήταν τόσο μικρές (όσο περισσότερη δουλειά έχεις τόσο αυξάνουν οι κρατήσεις) που περίπου αυτά είναι και τα καθαρά μου.

Serendipity, ευχαριστούμε που έκανες τον κόπο να γράψεις τι έκανες στη δική σου περίπτωση. Οταν έχεις κ το αποτέλεσμα, ενημέρωσέ μας!

Αποσυνδεδεμένος lias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #181 στις: Ιούνιος 02, 2014, 09:17:46 μμ »
καλησπέρα σας,

διάβασα με πάρα πολύ ενδιαφέρον όλα τα posts από αυτό το threat.  Είναι πραγματικά πολύ χρήσιμα.
Θα χρειαστώ όμως λίγο την βοήθειά σας.

Σκέφτομαι και εγώ να αποκτήσω το QTS.

Είμαι πτυχιούχος μαθηματικός (από το ΑΠΘ) και έχω μεταπτυχιακό (financial mathematics) από πανεπηστήμιο της Σκωτίας
Δεν έχω δουλψει ποτέ στον Δημόσιο τομέα ως μαθηματικός και το επάγγελμά μου αυτή την περίοδο δεν έχει σχέση με το αντικείμενο των σπουδών μου.

Μαζί με  την αίτηση θα στείλω
1)αντίγραφο πτυχίου (μεταφρασμένο)
2)αναλυτική βαθμολογία (μεταφρασμένο)
3)αντιγραφο μεταπτυχιακου
4)αντίγραφο διαβατηρίου


κάπου διάβασα ότι υπάρχει και ένα άλλο έγγραφο απο το υπουργείο ότι έχουμε δικαίωμα να διδάσκουμε.
Είναι απαραίτητο? Είναι καλό να το πάρω? Μπορώ να το πάρω που δεν έχω δουλέψει ποτέ στο Δημόσιο ως καθηγητής?
Αν ναι πόσο καιρό κάνει να έρθει αυτη η βεβαίωση?

Θα μπορούσα να δηλώσω ότι έχω προυπηρεσία σε φροντηστήρια ή δεν παίζει κανέναν ρόλο?

Τέλος, ισχύει ότι κάνουν 4 μήνες για το QTS?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2014, 09:19:43 μμ από lias »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159811
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.