*

Αποστολέας Θέμα: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία  (Αναγνώστηκε 113489 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #154 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 03:22:08 μμ »
Υπάρχει κάποιος εδω Πληροφορικής ΠΕ 19 που να έκανε τα χαρτια του για QTS? περιμένω τη βεβαίωση μετακίνησης απο το υπουργείο για να στείλω την αίτηση. Αλλα είπα να ρωτήσω κάποιον με ίδια ειδικότητα τι ακριβώς έστειλε .γιατι εμείς δεν έχουμε παιδαγωγική επάρκεια , ούτε αντίστοιχα μαθηματα έχουμε κάνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:18:05 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #155 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 03:47:20 μμ »
Alice ευχαριστουμε παρα πολυ για τις πληροφοριες και την εικονα που μας δινεις!
Αυτο με τα βιβλια μου εκανε εντυπωση και μενα. εννοεις δεν υπαρχει τιποτα τιποτα απο βιβλιο παρα μονο το curriculum (φανταζομαι ειναι οτι και το αναλυτικο προγραμμα του υπουργειου εδω) ή υπαρχει και απλα ετοιμαζει πανω σε αυτο πολυ υλικο ο δασκαλος;

(γενικά έχω την υποψία ότι είναι μεγάλη καταδίκη να είσαι δάσκαλος στην Αγγλία...) true, ειδικα σε συνδυασμο με το οικονομικο, απ'οσο εχω καταλαβει.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #156 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 05:34:28 μμ »
Αλήθεια, ο μισθός πόσο είναι; Ανταπεξέρχεσαι στα έξοδα διαμονής με ένα μισθό δασκάλου ή καθηγητή;

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #157 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 02:54:05 μμ »
Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω στις ερωτήσεις σας, δεν ξέρω πώς διαβάζουν τα παιδιά στο σπίτι. Πάντως, στο νήπιο που είναι τα δικά μου παιδιά, οι δασκάλες μας στέλνουν συχνά σημειώματα για το τι μαθαίνουν τα παιδιά και για το πώς μπορούμε να τα βοηθήσουμε. Από μισθούς επίσης δεν ξέρω τι παίζει. Μια φίλη δασκάλα μου είχε πει πέρσι ότι ο πρώτος μισθός είναι περίπου 1300 λίρες, αλλά επιφυλάσσομαι. Η ζωή εδώ είναι σχετικά ακριβή. Στο Λονδίνο δεν το συζητάμε. Εμείς είμαστε στην επαρχία, και είναι όλα λίγο πιο ακριβά από ό,τι στην Ελλάδα με μερικές εξαιρέσεις (πχ η θέρμανση είναι πιο οικονομική, η βενζίνη επίσης). Γνώμη μου είναι ότι αν δεν έχεις υποχρεώσεις μια χαρά επιβιώνεις εδώ με έναν νορμάλ μισθό. Μπορείς να μείνεις σε πιο οικονομική περιοχή χωρίς να νοιάζεσαι αν έχει καλά σχολεία κοντά ή για την ασφάλεια των παιδιών σου. Αν έχεις παιδιά, είναι πολύ ζόρικα τα πράγματα (αυτό βέβαια ισχύει παντού).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:18:05 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #158 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 03:26:36 μμ »
Για τους μισθούς των δασκάλων http://www.education.gov.uk/get-into-teaching/salary/teaching-salary-ranges.aspx?sc_lang=en-GB
Τα ποσά είναι μεικτά, οπότε υπολογίστε ένα 30% σε κρατήσεις και φόρους (περίπου), οπότε ο μισθός είναι περίπου 14-20.000 λίρες το χρόνο (κάπου 17-26.000 ευρώ καθαρά στο χέρι).

Εγώ πάντως που ζούσα μέχρι πέρυσι Λονδίνο, έδινα 550 λίρες νια ενοίκιο δωματίου (άλλες δύο κοπέλες φοιτήτριες), δεν είχα counsil tax (δημοτικά τέλη) ως φοιτήτρια, και άλλες 200 λίρες το μήνα (περίπου) για λογαριασμούς. Αν βάλεις και τα καθημερινά έξοδα, τότε ξεπερνούσε τον κατώτατο μισθό ή  ερχόταν τσίμα τσίμα....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος arlecchino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #159 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 03:44:05 μμ »
Επειδή το θέμα εκπαίδευση στην Αγγλία το είχα ψάξει αρκετά θα προσθέσω κι εγώ ότι ξέρω μήπως και βοηθηθεί κανένας άνθρωπος (αν και οι πληροφορίες μου είναι λίγο μπαγιάτικες - έχω 5 χρόνια που έφυγα από το νησί).

1. Για τους μισθούς των εκπαιδευτικών οι άγγλοι γκρινιάζουν γιατί τους συγκρίνουν με άλλα επαγγέλματα πολύ πιο καλοπληρωμένα, αλλά όποιος κουβαλάει την ελληνική εμπειρία θα του φανεί, από οικονομικής άποψης, παράδεισος. Full-time εκπαιδευτικός στη δευτεροβάθμια παίρνει το λιγότερο 25.000 λίρες το χρόνο (μικτά). Ζεις μια χαρά.

2. Για να βρεις αυτή τη full-time θέση, ειδικά σε θεωρητικά μαθήματα που ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος πρέπει να περάσεις αρκετά χρόνια σε θέσεις βοηθητικές και εθελοντικές και τα αγγλικά σου να φτάσουν (σχεδόν) σε επίπεδο μητρικής. Χωρίς σοβαρή προϋπηρεσία σε αγγλόφωνα σχολεία και χωρίς πααααααάρα πολύ καλά αγγλικά οι απόφοιτοι θεωρητικών σχολών καλύτερα να ψάξουν κάτι άλλο. Επιμένω στα πολύ καλά αγγλικά γιατί έμεινα αρκετά χρόνια Αγγλία και είδα (ή μάλλον άκουσα) τι εννοούν οι Έλληνες όταν λένε ότι είναι "fluent". Η προυπηρεσία σε ελληνόφωνα σχολεία μικρή σημασία έχει.

3. Όποιος ενδιαφέρεται για το PGCE ή για άλλο μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ας κοιτάξει λίγο προς Σκωτία. Οι Σκωτσέζοι έχουν κρατήσει τα δίδακτρα σε χαμηλά επίπεδα. Γενικά μιλάω δεν ξέρω τι γίνεται με το PGCE συγκεκριμένα.   
 
Προς το παρόν αυτά. Αν υπάρχει άλλη ερώτηση και ξέρω, με χαρά να απαντήσω.

Καλή τύχη σε όσους έχουν μπει στη διαδικασία.


Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #160 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 03:59:18 μμ »
Διαβάζοντας τα παραπάνω σχόλια θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αυτούς που έχουν εμπειρία από τη χώρα. Εάν κάποιος με τουλάχιστον 10ετή εμπειρία μόνιμος διορισμένος εκπ/κός στην Ελλάδα και 10ετή εμπειρία στο ελεύθερο επάγγελμα (συγκεκριμένα καθ.γαλλικών και αγγλικών σε φρ.ξ.γλ) υποθέτουμε ότι προσληφθεί τελικά μετά από όλο το Γολγοθά σε σχολείο της Αγγλίας (Λονδίνο ή ευρύτερη περιοχή), θα ξεκινήσει με αρχικό μισθό; Δηλαδή τα νούμερα που προαναφέρατε; Το ρωτάω γιατί για Αγγλία  1300 λίρες το μήνα είναι ψίχουλα...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #161 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 04:29:09 μμ »
Εξαρτάται από το σχολείο....

Όταν ένα σχολείο έχει μια κενή θέση, την προκηρύσσει και αναφέρει και τι μισθό δίνει (min και max). Από εκεί και πέρα, αν σε προσλάβουν, ανάλογα με τα προσόντα σου (όπως τα κρίνει το σχολείο) θα σου προσφέρουν και το μισθό.

Επίσης, αν δουλεύεις εκεί και αλλάξεις σχολείο, δεν σημαίνει ότι σε ακολουθεί  και ο μισθός σου/το κλιμάκιο σου. Θεωρητικά μπορεί να ξεκινήσεις πάλι από την αρχή. Πρακτικά, αν δεις ότι δεν σε συμφέρει οικονομικά, απλά δεν αλλάζεις σχολείο
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #162 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 04:48:38 μμ »
Εξαρτάται από το σχολείο....

Όταν ένα σχολείο έχει μια κενή θέση, την προκηρύσσει και αναφέρει και τι μισθό δίνει (min και max). Από εκεί και πέρα, αν σε προσλάβουν, ανάλογα με τα προσόντα σου (όπως τα κρίνει το σχολείο) θα σου προσφέρουν και το μισθό.

Επίσης, αν δουλεύεις εκεί και αλλάξεις σχολείο, δεν σημαίνει ότι σε ακολουθεί  και ο μισθός σου/το κλιμάκιο σου. Θεωρητικά μπορεί να ξεκινήσεις πάλι από την αρχή. Πρακτικά, αν δεις ότι δεν σε συμφέρει οικονομικά, απλά δεν αλλάζεις σχολείο

Ευχαριστώ για την απάντηση και τις πληροφορίες. Αυτά λίγο πολύ τα είχα καταλάβει από την έρευνα που κάνω. Αναρωτιέμαι εάν αξίζει να αφήσεις τα 1000 ευρώ εδώ (και να διαγράψεις 20 χρόνια δουλειάς -συνολικά ιδιωτικός τομέας και δημόσιος) και να ξεκινήσεις εκεί από ίδια σχεδόν βάση...και ουσιαστικά μηδενική προυπηρεσία...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος arlekinos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #163 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 06:50:11 μμ »
Προσοχή! Ακολουθεί δημοσίευση off-topic

Στην Ελλάδα το πρόβλημα σήμερα δεν είναι (κυρίως) το οικονομικό όσο η έλλειψη προοπτικών. Όσοι ήταν να φύγουν "για τα λεφτά" ή έχουν ήδη φύγει ή δεν μπορούν να φύγουν. Στην Αγγλία ή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα όποιος πάει θα πάει γιατί εκεί έχει καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές μελλοντικά και όχι για να πάρει περισσότερα λεφτά βραχυπρόθεσμα. Όποιος θέλει να τη βει την άκρη στο εξωτερικό (επαγγελματικά, οικονομικά, κοινωνικά) πρέπει να είναι διατεθειμένος να προσαρμοστεί σε αυτό που θα βρει εκεί και ενδεχομένως να πρέπει να κατεβεί μερικά σκαλάκια στις απαιτήσεις του. Γνώμη μου είναι πως όποιος θέλει να τα ζυγίσει θα πρέπει να αναρωτηθεί όχι αν είναι καλύτερες οι 1300 λίρες από τα 1000 ευρώ σήμερα, αλλά τι θα παίρνει σε 5 χρόνια εδώ και τι εκεί.   

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #164 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 07:13:48 μμ »
Προσωπικά, λίγο διαφορετικές να ήταν οι προσωπικές μου συνθήκες θα την είχα κάνει τρέχοντας.

"Χρωστάω" όμως την εκπαιδευτική και άδεια που είχα συν κάτι άλλες δεσμέυσεις, προς το παρόν εδώ.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #165 στις: Νοέμβριος 27, 2013, 12:31:36 πμ »
Γνώμη μου είναι πως όποιος θέλει να τα ζυγίσει θα πρέπει να αναρωτηθεί όχι αν είναι καλύτερες οι 1300 λίρες από τα 1000 ευρώ σήμερα, αλλά τι θα παίρνει σε 5 χρόνια εδώ και τι εκεί.
Να σου πω, από τα payscales των δασκάλων δεν βλέπω να υπάρχει μεγάλη άνοδος του μισθού σε 5 χρόνια. Τώρα βέβαια δεν ξέρω, αν νομίζεις ότι σε 5 ή 10 ή 15 χρόνια μπορείς να χτυπήσεις μια καλή θέση (π.χ. Head Teacher) τότε ίσως είναι καλύτερα έξω. Στην τελική όμως δεν είναι μόνο το τι θα κάνεις σε 5 χρόνια αλλά και μακροπρόθεσμα, με συντάξεις κλπ. Παίζει ρόλο και η ηλικία σου και τα δεδομένα σου. Άλλο πράγμα να είσαι 30 χρονών και να μένεις με συγκάτοικο, και άλλο να είσαι 40 και να πρέπει να συντηρήσεις οικογένεια.

Αποσυνδεδεμένος topapaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #166 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 05:44:00 μμ »
Γεια σας!

Παρακαλω αν καποιος γνωριζει να μου απαντησει. Ενδιαφερομαι να αποκτησω κ εγω το qts. Εχω αναγνωρισμενο αγγλικο πτυχιο απο το ΔΙΚΑΤΣΑ χωρις να δωσω μαθηματα στην Ελλαδα. Εκανα κ εγω αιτηση στο Υπουργειο για να μου στειλουν βεβαιωση μετακινησης αλλα μου αρνηθηκαν γραφοντας οτι σε μενα δε μπορουν να στειλουν βεβαιωση μετακινησης επειδη δεν εδωσα μαθηματα στην Ελλαδα. Μου ακουγεται καπως κουφο. Δηλαδη μου αναγνωρισε το ΔΙΚΑΤΣΑ το πτυχιο, ναι εχω δικαιωμα να δουλεψω ως εκπαιδευτικος στην Ελλαδα αλλα επειδη το πτυχιο δεν ειναι ελληνικο και επειδη δε χρειαστηκε να δωσω μαθηματα στην Ελλαδα επιστρεφοντας απο Αγγλια, δυστυχως δε μπορουν να μου δωσουν βεβαιωση μετακινησης. Ξερεις καποιος κατι γι αυτο?

Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος CheKo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #167 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 12:02:09 μμ »
Καλημέρα,

Δε γνωρίζω να σου πω για τη "βεβαίωση μετακίνησης", αλλά όσον αφορά στην απόκτηση του QTS υπάρχει μία ειδική ρύθμιση - ρήτρα που προβλέπει πως οι νόμιμοι εκπαιδευτικοί που ανήκουν στην ΕΕ - πλην της Αγγλίας - θα πρέπει να στείλουν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για να αποκτήσουν τη συγκεκριμένη πιστοποίηση QTS. Οι Άγγλοι πρέπει να περάσουν από τη διαδικασία του PGCE, και αυτο αφορά primary - secondary education. Εσύ τι πτυχίο έχεις αποκτήσει στην Αγγλία;   

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 318
Σύνολο: 320

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.