*

Αποστολέας Θέμα: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία  (Αναγνώστηκε 113469 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pppff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #196 στις: Αύγουστος 27, 2014, 03:18:56 μμ »
ας ρωτησω και γω για το περιφημο qts  :o
συγγνωμη αν εχετε ηδη απαντησει στα ερωτηματα μου, αλλα χαθηκα  :(

1. στην αιτηση, στο πεδιο 2b , σαν Ελληνες, που ανηκουμε?
στο i ή στο ii ?

2. στο 3, στο "Name of teacher qualification" λεμε απλα την ειδικοτητα μας?
πχ γαλλικων εγω?

3. παλι στο 3, στο "Age range trained to teach" , εγω που δεν εχω ενα συγκεκριμενο ευρος ηλικιων για τα γαλλικα, το αφηνω κενο?

4. το 4 το αφηνω κενο? εφοσον συμπληρωσω για το βασικο πτυχιο απο πανω?

5. στο 5 θελει μονο απο σχολεια να δηλωσεις προυπηρεσια? εγω που εχω δουλεψει μονο σε φροντιστηρια, μετραει?

6. και αντιστοιχα, τη βεβαιωση προυπηρεσιας για την αιτηση, θα στειλω χαρτι πχ απο το ικα? ή απο καθε φροντιστηριο μια βεβαιαωση?

7. απ'οτι καταλαβα, μπορουμε να στειλουμε τα χαρτια μας απο ελλαδα, σωστα? και η απαντηση ερχεται παλι εδω...

σας ευχαριστω εκ των προτερων, και συγγνωμη αν εγινα κουραστικη... :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:15:21 »

Αποσυνδεδεμένος Angie Q

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 08:51:00 μμ »
Καλησπέρα και από μένα!

Άλλη μία ελληνίδα στο κυνήγι του qts!

Έχω και εγώ πολλά ερωτηματικά, αλλά επειδή διάβασα όλα τα posts θα απαντήσω σε όσα είμαι σίγουρη!

1. στο i αν έχεις πτυχίο
2. ναι, τον τίτλο της ειδικότητας σου όπως θα αναγράφεται στην επίσημη μετάφραση του πτυχίου σου
3. δε γνωρίζω
4. το αφήνεις κενό εφόσον δεν έχεις μεταπτυχιακό
5 και 6 δε γνωρίζω και θα ήθελα και εγώ αν κάποιος μπορεί να μας διαφωτίσει! 6 χρόνια σε φροντιστήρια αγγλικών δεν πιάνουν τίποτα;! Πάντως, από προηγούμενα posts κατάλαβα ότι δεν παίζει και τόσο ρόλο η προϋπηρεσία για το αν θα σου δώσουν το qts
6. ναι, τα στέλνουμε από εδώ!

Καλή επιτυχία και κυρίως υπομονή!

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 10:55:15 πμ »
Pppff, εγώ στο age range, αν θυμαμαι καλά, είχα βάλει 0-18+. Και μπορείς να στείλεις χαρτιά προυπηρεσιας αλλά πολλοί δεν στέλνουν κ το παίρνουν μια χαρά!

Αποσυνδεδεμένος Effie31

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #199 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 01:20:04 πμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους,

Είμαι απόφοιτη ΦΠΨ κατ.Ψυχολογίας με μάστερ στην ειδική αγωγή με προϋπηρεσία ενός έτους σε ευρωπαϊκό σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ως βοηθός και μόλις αφιχθείσα στο νησί.

Έχω πιθανότητες να πείσω ως teaching assistant ή απαραιτήτως θα πρέπει να δικτυωθώ με γνωριμίες ή/και να δουλέψω εθελοντικά για ν'αποκτήσω το περιβόητο UK experience ?

Τί είδους επαγγελματικό course θα μπορούσα να ακολουθήσω ώστε να έχω περισσότερες πιθανότητες απασχόλησης ; 

Έχω μεταφρασμένα πτυχίο, μεταπτυχιακό, αναλυτικές βαθμολογίες, διαβατήριο και συστατική επιστολή του σχολείου όπου δούλευα. Αρκούν τα δικαιολογητικά αυτά για την αίτηση του qts ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Effie31

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:15:21 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #200 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 01:49:56 πμ »
Γεια σου, Effie31. Αν είσαι χαλαρή οικονομικά θα μπορούσες να δουλέψεις ένα διάστημα εθελοντικά για να αποκτήσεις εμπειρία. Έχω διαβάσει ότι πολλοί νεοεισερχόμενοι στην αγορά εργασίας εκεί το κάνουν αυτό. Επίσης, να ξέρεις ότι για βοηθοί προτιμούνται άτομα με λιγότερα τυπικά προσόντα λόγω του ότι συμφέρουν περισσότερο οικονομικά. Θα μπορούσες ίσως να δουλέψεις στον τομέα της συμβουλευτικής σε σχολεία λόγω της ειδίκευσης στην ψυχολογία και την ειδική αγωγή. Έχει σημασία, βέβαια, και τι θα γράφει το qts επάνω, αν δηλαδή γράφει ότι είσαι φιλόλογος ελληνικών ή αναγνωρίσει και την ειδίκευση στην ψυχολογία. Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν έχω έρθει ακόμα στην Αγγλία αλλά έχω μάθει πολλά μέσα από το blog μιας συναδέλφου μου νηπιαγωγού στο Λονδίνο, το blog λέγεται Ελληνίδες νηπιαγωγοί στην Αγγλία και έχει τα πάντα: από το πώς να βγάλεις UK Naric, QTS, CRB (Βεβαίωση ποινικού μητρώου), μέχρι ευκαιρίες για καριέρα των ειδικών παιδαγωγών και των δασκάλων, το αγγλικό εκπαιδευτικό σύστημα και χρήσιμα για τη ζωή στην Αγγλία. :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος pppff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #201 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 11:40:34 πμ »
να ρωτησω κατι ακομα...

οι μεταφρασεις των δικαιολογητικων πρεπει να εχουν την σφραγιδα της Χαγης ή δεν είναι απαραιτητο??

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Effie31

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #202 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 01:22:21 μμ »
Demetroula, σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Σκέφτηκα να ξεκινήσω ως βοηθός γιατί δεν μιλώ καλά τη γλώσσα και δεν έχω εμπειρία. (Δηλαδή νόμιζα ότι την μιλώ μέχρι που ήρθα εδώ και άκουσα τη ντοπιολαλιά και καλούμαι τώρα να την ξαναμάθω). Δε με αποτρέπει αυτό από το να δοκιμάσω φυσικά.

Τα όσα διαβάζω μου φαίνονται αποθαρρυντικά ως προς τον τομέα της σχολικής εκπαίδευσης για το λόγο του ότι προτιμώνται άτομα πεπειραμένα, Άγγλοι και αγγλόφωνοι ή άτομα με χαμηλά τυπικά προσόντα όπως σωστά είπες Demetroula. Ως προς τη συμβουλευτική στην οποία αναφέρθηκες, μπορείς να γίνεις πιό συγκεκριμένη ;

Παρατηρώ επίσης θέσεις στις οποίες θα μπορούσα να απασχοληθώ μέσω του μάστερ, Learning Support Assistant ή High Level Teaching Assistant, μα τί προοπτικές καριέρας έχουν ; Μισθολογικά είναι πολύ χαμηλά και ως ρόλοι απαξιωμένοι. Στ'αλήθεια απασχολούνται και άτομα χωρίς την απαραίτητη γνώση ;!
Αναρωτιέμαι τι άλλες προοπτικές έχω με τα συγκεκριμένα προσόντα εντός/εκτός σχολείου στα πλαίσια πάντα της εκπαίδευσης ή και κατάρτισης, πανεπιστημιακής, μη τυπικής/άτυπης. 
 
Διαβάζω επίσης για τις ισοτιμίες των πτυχίων, τα κόστη και τον χρόνο που απαιτείται για την έκδοσή τους. UK NARIC ή πρακτορείο;

Effie31
 

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #203 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 01:46:46 μμ »
Effie31 δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά μπορείς να στείλεις ένα προσωπικό μήνυμα στη σελίδα του blog που στου είπα στο facebook και να ρωτήσεις την κοπέλα που το διαχειρίζεται. Μπορεί να ξέρει να σου πει κάτι παραπάνω.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος pppff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #204 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 09:18:24 μμ »
γεια σας και παλι
θελω να κανω μια ερωτηση σε οσους ειναι ηδη αγγλια
δεν εχει τοσο σχεση με το qts αλλα ειναι πιο γενικη

θα μεταφρασουμε κανονικα τα χαρτια μας για το qts και οπου αλλου χρειαστει
θα πρεπει να κανουμε χιλιες μεταφρασεις που λεει ο λογος?
η μποορυμε να κανουμε 1-2 μεταφρασεις καθε χαρτιου και να υποβαλλουμε οταν χρειαζεται τις μταφρασεις σε φωτοτυπιες?
δεχονται τις φωτοτυπιες? ή πρεπει καθε φορα να δινουμε γνησια μεταφραση?

οποιος γνωριζει ας βοηθησει 
ευχαριστω :)

Αποσυνδεδεμένος Effie31

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #205 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 11:45:38 πμ »
γεια σας και παλι
θελω να κανω μια ερωτηση σε οσους ειναι ηδη αγγλια
δεν εχει τοσο σχεση με το qts αλλα ειναι πιο γενικη

θα μεταφρασουμε κανονικα τα χαρτια μας για το qts και οπου αλλου χρειαστει
θα πρεπει να κανουμε χιλιες μεταφρασεις που λεει ο λογος?
η μποορυμε να κανουμε 1-2 μεταφρασεις καθε χαρτιου και να υποβαλλουμε οταν χρειαζεται τις μταφρασεις σε φωτοτυπιες?
δεχονται τις φωτοτυπιες? ή πρεπει καθε φορα να δινουμε γνησια μεταφραση?

οποιος γνωριζει ας βοηθησει 
ευχαριστω :)


Απλές φωτοτυπίες αρκούν.

Αποσυνδεδεμένος Jools

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #206 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 07:33:34 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους,

Είμαι απόφοιτη ΦΠΨ κατ.Ψυχολογίας με μάστερ στην ειδική αγωγή με προϋπηρεσία ενός έτους σε ευρωπαϊκό σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ως βοηθός και μόλις αφιχθείσα στο νησί.

Έχω πιθανότητες να πείσω ως teaching assistant ή απαραιτήτως θα πρέπει να δικτυωθώ με γνωριμίες ή/και να δουλέψω εθελοντικά για ν'αποκτήσω το περιβόητο UK experience ?

Τί είδους επαγγελματικό course θα μπορούσα να ακολουθήσω ώστε να έχω περισσότερες πιθανότητες απασχόλησης ; 

Έχω μεταφρασμένα πτυχίο, μεταπτυχιακό, αναλυτικές βαθμολογίες, διαβατήριο και συστατική επιστολή του σχολείου όπου δούλευα. Αρκούν τα δικαιολογητικά αυτά για την αίτηση του qts ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Effie31

Καλησπέρα!

Με αφορμή το μήνυμά σου θα ήθελα να πω ότι πέρα από τα σχολεία, υπάρχουν και τα κολλέγια, ακαδημίες και πανεπιστήμια, όπου μπορείς να βρεις εργασία. Υπάρχει επίσης και πρόγραμμα να πληρώνεσαι ενώ διδάσκεις σε σχολεία στα πλαίσια της εκπαίδευσής σου.
http://www.education.gov.uk/get-into-teaching/teacher-training-options/school-based-training

Αποσυνδεδεμένος Effie31

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #207 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 02:48:49 μμ »
Jools, ευχαριστώ για την απάντηση.

Σχετικά με το πρόγραμμα της χρηματοδότησης, έχω την εντύπωση ότι αφορά αποφοίτους οι οποίοι δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια/qts ? Δεν νομίζω να χρηματοδοτούν ήδη πιστοποιημένους καθηγητές - διάψευσέ με αν κάνω λάθος.

Συμφωνώ στο ότι υπάρχουν κι άλλες δομές στις οποίες θα μπορούσε κανείς να βρει εργασία πέραν της τυπικής σχολικής εκπαίδευσης. Βρίσκω μεγάλο ενδιαφέρον για συζήτηση πάνω στο θέμα αυτό. Αναφέρομαι στους συναδέλφους οι οποίοι είναι ελαστικοί και ευέλικτοι ως προς τις επιλογές τους και δεν προσδοκούν απαραιτήτως μια θέση εκπαιδευτικού σε σχολείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2014, 02:51:53 μμ από Effie31 »

Αποσυνδεδεμένος Jools

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #208 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 04:14:41 μμ »
Ναι, βέβαια, το πρόγραμμα χρηματοδότησης αφορά σε εκείνους που εκπαιδεύονται. Οι πιστοποιημένοι δεν έχουν ανάγκη.

Όταν δεν έχεις εργαστεί σε κάποιο σχολείο στη Βρετανία, θεωρείσαι νέος εκπαιδευτικός, οπότε αρχίζεις ως βοηθός μέχρι να αποκτήσεις κάποια πείρα και εξοικείωση στο βρετανικό εκπαιδευτικό σύστημα. Δε χρειάζεται και πολύς χρόνος όμως. Το βασικό είναι να πας κάπου όπου να δίνουν συστατικές και καλύτερα είναι να δουλεύεις με μεγάλο γραφείο, κι όχι απαραίτητα για εκπαιδευτικούς, γιατί άνετα μπορεί να είσαι κατάλληλη για κάποιο ίδρυμα που να ζητάει επιστημονικούς συνεργάτες. Αν κοιτάξεις στις θέσεις των πανεπιστημίων, θα βρεις σχετικές αναρτήσεις.
Πάντως μέσω γραφείου αρχίζεις από την ίδια βδομάδα να πηγαίνεις σε σχολεία, αλλά να είσαι προετοιμασμένη να κάνεις αποστάσεις. Καλή τύχη να έχεις! :)

Αποσυνδεδεμένος violetta91

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #209 στις: Απρίλιος 15, 2015, 06:20:53 πμ »
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούρια στο forum και σχετικά καινούρια στο χώρο της εκπαίδευσης καθώς πέρσι αποφοίτησα από το παιδαγωγικό τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης και μέχρι τώρα εργάζομαι σ' ένα φροντιστήριο όπου διδάσκω αγγλικά σε junior τάξεις (ό,τι πιο κοντινό στον τομέα μου που μπορούσα να βρω) και παράλληλα εργάζομαι σ' έναν χώρο τελείως άσχετο. Το καλοκαίρι σκοπεύω να μετακομίσω στην Αγγλία, καθώς είναι η μητέρα μου εκεί εδώ κι ενάμισι χρόνο. Ξέρω ΄τι είναι πολύ δύσκολο να δουλέψω εκέι σε σχολείο άλλα πρέπει τουλάχιστον να προσπαθήσω όπως μπορώ. Πρώτον, προσπαθώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω για να πάρω το qts. Μίλησα online με κάποιον από το Υπουργείο της Αγγλίας αλλά και πάλι δεν κατατοπίστηκα πλήρως. Μου είπε πως αν είμαι "registered teacher" στην Ελλάδα μπορώ να πάρω το qts. Αλλά τι σημαίνει ότι είμαι "registered" εδώ; Είμαι πτυχιούχος, έχω εγγραφεί στον πίνακα κατάταξης αναπληρωτών, αλλά δεν έχω δουλέψει στο δημόσιο. Άρα;;; Οποιαδήποτε βοήθεια θα την εκτιμούσα απίστευτα, καθώς έχω χαθεί με όλες αυτές τις πληροφορίες και έχω εκατοντάδες απορίες. Thanks in advance :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159806
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 404

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.