*

Αποστολέας Θέμα: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία  (Αναγνώστηκε 113141 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 06, 2013, 06:11:37 μμ »
οποιος/α θελει να του στείλω το QTS μου, ας μου στειλει το προσωπικο του email να το επισυνάψω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2013, 06:15:51 μμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:51:35 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 06, 2013, 06:12:04 μμ »
Αlice6, επειδη δεν καταλαβα  :-[, τελικα το πηρες το QTS? Kαι μετα εκανες αιτησεις σε σχολεια (τι σχολεια?) και τι σου απαντησαν? 

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 06, 2013, 09:01:03 μμ »
Ναι, το πήρα το qts, έκανα την αίτηση 6 Σεπτεμβρίου και μου ήρθε αρχές Νοεμβρίου. Μου ήρθε μια χαρά, δλδ non age or subject specific. Ο συνφορουμίτης mpesg με βοήθησε πάρα πολύ με την αίτηση και τον ευχαριστώ πάρα πολύ γι αυτό!

Κατά τα άλλα, δεν έχω αξιωθεί να κάνω καμία αίτηση εδώ που είμαι ακόμα, προσπαθώ να προσαρμοστώ προς το παρόν, και δεν φαίνεται να το καταφέρνω. Επιπλέον, από ό,τι έχω καταλάβει, εδώ δεν είναι και πολλοί αυτοί που θέλουν να δουλέψουν σε σχολείο... δεν είναι γενικώς job for life, όπως στην Ελλάδα. Τα ωράρια είναι εξοντωτικά...Είναι σαν να δουλεύεις σε (ιδιωτική) τράπεζα από απόψεως ωραρίου, και δεδομένης της επιβάρυνσης της διδασκαλίας δεν νομίζω ότι θα ψάξω και πολύ εντατικά. Βασικά έχει δυο μέρες που έχω αρχίσει να ψιλοψάχνω, αλλά μόνο για part time.

Αποσυνδεδεμένος mattsiam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 01:20:53 μμ »
Καλησπερα, θα μπορουσε καποιος να με κατατοπισει για τη διαδικασια που απαιτειται ωστε να καταθεσω τα χαρτια μου για qts στην Αγγλια?ειμαι φιλολογος με μαστερ στην ειδικη αγωγη που το εκανα στην αγγλια και ο αντρας μου βρηκε δουλεια εκει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:51:35 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 04:12:13 μμ »
Ναι, κι εγώ θα ήθελα να μάθω τη διαδικασία. Εγώ που είμαι νηπιαγωγός μήπως χρειάζεται να έχω και κάποια πιστοποίηση για τη γλώσσα; Το IELTS ας πούμε; Πρέπει να τους πάρω και τηλέφωνο ή να στείλω email; Ή γίνεται η διαδικασία απλά με μία αίτηση; Μήπως μπορεί να με βοηθήσει το British Counsil σ' αυτή τη διαδικασία. Έχω διαβάσει ότι σε θέματα σπουδών ή εκμάθησης γλώσσας βοηθάνε.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 05:11:11 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. Κι εγώ είμαι δασκάλα ΠΕ70 αδιόριστη με 18 μήνες προϋπηρεσία (φέτος τίποτα), τελειώνω το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής το Μάιο και ενδιαφέρομαι να κάνω άμεσα αίτηση για qts. Ποια είναι η διαδικασία? απαιτούνται χρήματα ή κάποια τυπικά προσόντα? Γιατί κάπου διάβασα οτι έχει μορφή ετήσιου master που γίνεται εξ αποστάσεως με δίδακτρα.

Έχω πολύ όρεξη για δουλειά και τα οικονομικά περιθώρια στενεύουν. Οποιαδήποτε βοήθεια θα μου είναι πολύτιμη.
Ευχαριστώ
"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 05:48:29 μμ »
To link που παρέθεσε η angiePE06 είναι αυτό που σας ενδιαφέρει για την απόκτηση qts. Επειδή εγώ είμαι Αγγλικών, δεν γνωρίζω εάν χρειάζεται κάτι επιπλέον για τη γλώσσα, υποθέτω πάντως ότι δεν χρειάζεται τίποτα. εξάλλου περνάμε από συνεντεύξεις για να δουλέψουμε σε σχολείο, αν δεν μπορούμε να χειριστούμε σωστά τη γλώσσα, προφανώς δεν θα μας προσλάβουν...

Πάντως, κατά την ταπεινή μου γνώμη, όσες/όσοι είστε δάσκαλοι και μάλιστα με μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή θα βρείτε σίγουρα δουλειά εδώ, το sen (special educational needs) πουλάει πολύ εδώ.

tabacaria ίσως μπερδεύεις το qts (qualified teacher status) με το pgce που όντως είναι σαν μεταπτυχιακό πάνω στην εκπαίδευση. Το qts το δικαιούνται αυτόματα στην Αγγλία όλοι οι qualified teachers χωρών της EU. Απλά πρέπει να κάνεις αίτηση, να στείλεις μεταφρασμένα πτυχία, μεταπτυχιακά κλπ και να περιμένεις 2-4 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 06:15:43 μμ »
Alice6 ευχαριστώ εκ βαθέων για την άμεση απάντηση.
"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 06:37:41 μμ »
Να είσαι καλά, για όποια άλλη πληροφορία στη διάθεσή σου, όπως με βοήθησαν έτσι θα βοηθήσω κι εγώ όπως μπορώ.

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 06:52:28 μμ »
Συνάδελφοι επειδή κι εγώ τώρα το ψάχνω θα σας παραθέσω όσα κατάλαβα και όσα μου είπαν ο mpesg κι η alice. Τα δικαιολογητικά είναι: 1) πτυχίο αλλά αντίγραφο που θα πάρουμε από τη σχολή και θα λέει ότι είναι για χρήση στο εξωτερικό 2) αναλυτική βαθμολογία όπως και το πτυχίο 3) αντίγραφο ταυτότητας να αναγράφει την υπηκοότητα - εθνικότητα 4) προϋπηρεσίες 5) έγγραφο από το υπουργείο ότι έχουμε δικαίωμα να διδάσκουμε 6) αίτηση 7) αν υπάρχει μεταπτυχιακό. Και όλα αυτά μεταφρασμένα κι επικυρωμένα από British Council (το λιγότερο 25 ευρώ ανά σελίδα!!!).  Ό,τι μαθαίνω καθώς θα μαζεύω τη χαρτούρα θα σας λέω. Καλό τρέξιμο σε όσους έχουν σκοπό να κάνουν αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 06:54:54 μμ »
4) προϋπηρεσίες

Αν δεν έχεις προϋπηρεσία, μπορείς να κάνεις αίτηση;
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 07:01:26 μμ »
Δεν είμαι σίγουρη, εγώ τυγχάνει να έχω και θα τις στείλω. Πιστεύω πως αν πάρουμε αυτή τη βεβαίωση που λέει ότι έχουμε δικαίωμα να διδάσκουμε θα είμαστε ΟΚ, ανεξάρτητα από την προϋπηρεσία. Μπορείς να στείλεις email στη διεύθυνση που έχει πάνω στην αίτηση QTS και να ρωτήσεις. Εγώ ήδη έστειλα και περιμένω απάντηση

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 07:02:14 μμ »
Angie αυτα ειναι, σωστα. Julie, εαν εισαι qualified teacher στην ελλαδα, εισαι κ στην αγγλια. Απλα πρεπει να συμπεριλαβεις κ την βεβαιωση μετακινησης που λεγαμε πιο πανω. Υποψιν σε ολους οτι μπορειτε ανετα να παρετε κ τηλ στο teaching agency, ειναι απιστευτα εξυπηρετικοι ( οπως κ ολοι οι κυβερνητικοι υπαλληλοι εδω).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 367
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.