*

Αποστολέας Θέμα: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία  (Αναγνώστηκε 114092 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #98 στις: Ιούλιος 01, 2013, 05:12:41 μμ »
Εγώ πήρα το QTS τον Μάρτη 2013 και δεν χρειάστηκε σφραγίδα της Χάγης...πάντως δεν περιμένω και πολλά, έκανα αιτήσεις τόσο ως Αγγλικής Φιλολογίας όσο και ως Μουσικής και με ευγένεια με απέρριψαν. Ενδέχεται να ενοχλούνται και από το γεγονός ότι είμαι από Ελλάδα, διότι π.χ. ένα σχολείο μου ζήτησε αρχικά το ίδιο να κάνω αίτηση μέσα από ένα site on-line βιογραφικού στο οποίο είχα αποκρύψει τα προσωπικά στοιχεία (υπήρχε αυτή η επιλογή) και όταν έκανα αίτηση μου είπαν πως έδωσαν τη θέση σε κάποιον ήδη διδάσκοντα στο σχολείο. Πιστεύω πως αν δεν έχεις βρετανικό πτυχίο, τουλάχιστον για κάποιες ειδικότητες, δύσκολα τα πράγματα, αλλά αξίζει να το προσπαθήσει κανείς...Όσον αφορά στα πτυχία όταν προσληφθείς, από όσα διάβασα ναι τα καταθέτεις μαζί με ό,τι άλλο ζητάνε. Καλή τύχη σε όλους σας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:46:55 »

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #99 στις: Ιούλιος 01, 2013, 07:54:14 μμ »
Εγώ πήρα το QTS τον Μάρτη 2013 και δεν χρειάστηκε σφραγίδα της Χάγης...πάντως δεν περιμένω και πολλά, έκανα αιτήσεις τόσο ως Αγγλικής Φιλολογίας όσο και ως Μουσικής και με ευγένεια με απέρριψαν. Ενδέχεται να ενοχλούνται και από το γεγονός ότι είμαι από Ελλάδα, διότι π.χ. ένα σχολείο μου ζήτησε αρχικά το ίδιο να κάνω αίτηση μέσα από ένα site on-line βιογραφικού στο οποίο είχα αποκρύψει τα προσωπικά στοιχεία (υπήρχε αυτή η επιλογή) και όταν έκανα αίτηση μου είπαν πως έδωσαν τη θέση σε κάποιον ήδη διδάσκοντα στο σχολείο. Πιστεύω πως αν δεν έχεις βρετανικό πτυχίο, τουλάχιστον για κάποιες ειδικότητες, δύσκολα τα πράγματα, αλλά αξίζει να το προσπαθήσει κανείς...Όσον αφορά στα πτυχία όταν προσληφθείς, από όσα διάβασα ναι τα καταθέτεις μαζί με ό,τι άλλο ζητάνε. Καλή τύχη σε όλους σας!
Να σε ρωτήσω κάτι; Για τα δύο πτυχία μία αίτηση έστειλες και έγραψες στην ίδια και τους δυο τίτλους σπουδών; Δεν χρειάζονται δύο διαφορετικές αιτήσεις σωστά; Αρκεί να χω και τα δύο πτυχία μεταφρασμένα;Εστειλες και αναλυτική βαθμολογία;γιατι δεν λέει κάτι τέτοιο στο σαιτ τους.

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #100 στις: Ιούλιος 01, 2013, 09:06:50 μμ »
Μια αίτηση με εξτρα φύλλα αν χρειαστεί. Και αναλυτικές βαθμολογίες, εννοείται. Η προϋπηρεσία δεν ήταν απαραίτητη. Όλα μεταφρασμένα στο Βρετανικό Συμβούλιο + επικυρωμένα αντίγραφα πρωτοτύπων.

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #101 στις: Ιούλιος 01, 2013, 10:32:28 μμ »
Μια αίτηση με εξτρα φύλλα αν χρειαστεί. Και αναλυτικές βαθμολογίες, εννοείται. Η προϋπηρεσία δεν ήταν απαραίτητη. Όλα μεταφρασμένα στο Βρετανικό Συμβούλιο + επικυρωμένα αντίγραφα πρωτοτύπων.

Ευχαριστώ!Θα υπάρχει πρόβλημα αν κάνω τη μετάφραση στο μεταφραστικό του υπουργείου εξωτερικών; Επίσης βλέπω στην αίτηση πως δηλώνουμε age group που διδάσκουμε και πως αν δεν αναγράφεται στο πτυχίο χρειάζεται diploma supplement. Αυτό το δίνει η σχολή και έχει κ την αναλυτική βαθμολογία μέσα; Γιατί για αναλυτική βαθμολογία δεν λέει κάτι στην αίτηση. Πήρες τέτοια βεβαίωση όταν έκανες αίτηση για QTS;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:46:55 »

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #102 στις: Ιούλιος 01, 2013, 10:41:12 μμ »
Για τις ηλικίες εγώ το συμπλήρωσα με βάση τις ηλικίες των μαθητών της α/θμιας και β/θμιας μιας και ο κλάδος μου ΠΕ06 διδάσκει σε παιδιά 6-18 χρονών. Το supplement είναι ουσιαστικά η αναλυτική βαθμολογία (transcript) και η βεβαίωση μετακίνησης του υπουργείου παιδείας. Εγώ απέφυγα το υπουργείο εξωτερικών γιατί ζητάει και σφραγίδα χάγης και αυτοπρόσωπη παράδοση και παραλαβή εγγράφων και δε μένω Αθήνα. Πάντως, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα αν τα κάνεις εκεί. Ααα και τα πτυχία, αναλυτικές θα πρέπει να γράφουν πάνω προς προορίζονται για τις ξένες αρχές, δεν είναι αυτά που μας δίνουν στην ορκομωσία

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #103 στις: Ιούλιος 01, 2013, 10:46:28 μμ »
Η βεβαίωση μετακίνησης του υπουργείου ειναι για όλους ή μόνο για τους μόνιμους;Γιατί ούτε αυτό δεν υπαρχει στην αίτησή τους.Παντως ήδη με βοηθησες πολυ

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 01, 2013, 10:49:38 μμ »
Για όλους με αυτόν τον τρόπο το ελληνικό κράτος διαβεβαιώνει το βρετανικό πως μπορεί να γίνει εφαρμογή της ντιρεκτίβας για μεταφορά επαγγελματικών δικαιωμάτων. Δες παραπάνω για ό,τι χρειάζεται και στείλε και τα δύο πτυχία σου στο τμήμα επαγγελματικών προσόντων του υπουργείου με κοινή αίτηση και ένα παράβολο

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 01, 2013, 10:52:16 μμ »
 οκ ευχαριστώ πολύ!!!
 :)

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 01, 2013, 10:56:03 μμ »
Τίποτα :) Και μένα πριν μήνες με βοήθησαν η Alice6 και ο mpesg !

Αποσυνδεδεμένος okintoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 18, 2013, 05:02:49 μμ »
Καλησπέρα. Γνωρίζω ότι είναι απαραίτητη η απόκτηση του qts για να διδάξεις στην Αγγλία και όλα τα διαδικαστικά,μπορεί όμως να μου πει κάποιος που πρέπει να στείλω πτυχία, βεβαίωση κτλ για να ξεκινήσει η διαδικασία για να το πάρω;

Αποσυνδεδεμένος okintoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 18, 2013, 05:37:32 μμ »
εδω και μερικες ημερες μου ηρθε το QTS και οποιος θελει να δει τι γραφει μπορω να του το στειλω με μυνημα pdf

Που ακριβώς στέλνουμε τα χαρτιά μας, για να μας σταλεί το QTS;

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 18, 2013, 11:04:22 μμ »
Σου στέλνω πολύ βιαστικά το link για την αίτηση. Εχει κ τη διεύθυνση που ζητας: http://media.education.gov.uk/assets/files/pdf/n/eea%20form.pdf

Αποσυνδεδεμένος Rhonan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 19, 2013, 12:38:25 πμ »
Συνάδελφοι δεν θέλω να σας κόψω τα φτερά αλλά το qualified teacher status για ΠΕ06 στην Αγγλία δεν πρόκειται να πιάσει τόπο , εκτός και αν έχετε διδακτορικό. Οι Άγγλοι δίνουν πολύ μεγάλη σημασία στους native speakers και από όσο γνωρίζω , δεν πρόκειται να σας δεχτούν σε σχολεία τους , έστω και αν σας αφήσουν να περάσετε τυπικά από συνεντεύξεις. Τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα Αυστραλία και Η.Π.Α  , αν σκέφτεστε την μετανάστευση.

Αποσυνδεδεμένος Rhonan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 19, 2013, 12:56:34 πμ »
Eπίσης οι καθηγητές ΠΕ06 στην Αγγλία , ειδικεύονται σε 3-4 διαφορετικές ηλικιακές βαθμίδες σύμφωνες με το δικό τους αναλυτικό πρόγραμμα (σίγουρα δεν υπάρχει ειδίκευση για 6-18 χρόνων)  , αυτό βέβαια δεν είναι κάτι που θα πολυψάξει το Υπουργείο Παιδείας τους  , αν δηλώσετε κάποια από τα δικά τους age group , το θέμα όμως της ιθαγένειας πολύ φοβάμαι ότι θα το βρείτε άτυπα μπροστά σας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161205
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 606
Σύνολο: 619

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.