*

Αποστολέας Θέμα: "Η ελληνική γλώσσα πρέπει να παραμείνει ανέπαφη" της συναδέλφισσας Χρυσού Μαρίας  (Αναγνώστηκε 11491 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Συμβολική καταστροφή νέου βιβλίου γραμματικής
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 10:28:50 μμ »
Τελικά το θέμα δεν είχε κλείσει.

«Σήμερα εμείς κάναμε την αρχή και δώσαμε το στίγμα μας. Ο "Εθνικός Λαϊκός Σχηματισμός" (Ε.ΛΑ.Σ.), ξεκίνησε τον αγώνα κατά των δοσιλόγων και των προδοτών της πατρίδας, με μιά συμβολική ενέργεια: Ομάδα πολιτών πήγε στο Πειραματικό σχολείο του Πανεπιστημίου Αθηνών (οδός Σκουφά) και κατά τον αγιασμό που έλαβε χώρα, αφού άνοιξε την Ελληνική σημαία, μίλησε στον κόσμο, έσκισε το βιβλίο της γραμματικής που διανέμεται στα παιδιά της Ε΄ και της ΣΤ΄ Δημοτικού, στο οποίο αναφέρεται, ότι τα φωνήεντα είναι 5, ήτοι α,ι,ε,ο και ου! Στη συνέχεια μοίρασε στα παιδιά της Ε΄και της ΣΤ΄ βιβλία γραμματικής με πλήρη και ολοκληρωμένη την αλφάβητο με τα σύμφωνα, τα φωνήεντα, τους διφθόγγους, κ.λπ.»

Δεν ξέρω τι σχόλιο να κάνω γι' αυτό το βίντεο...

Συμβολική καταστροφή νέου βιβλίου γραμματικής

Πηγή: www.lifo.gr
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Ετσι λύνονται τα προβλήματα? με το να σχιζουμε τα βιβλία?.....Μερα αγιασμού να μαθαινουν και να παιρνουν παραδειγματα οι μαθητες πως λύνονται τα ζητήματα.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2012, 10:50:05 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
η μικρη μου παει Ε' και πηρε το βιβλιο αυτο χθες. αυτη τη στιγμη το εχω στα χερια μου. μιλαει ξεκαθαρα για φθογγους και φωνηματα, στο επομενο μαλιστα κεφαλαιο υπαρχει αντιστοιχια φθογγων και γραμματων. μια χαρα ειναι το βιβλιο κι αν αυτοι οι κυριοι ηξεραν πραγματικα να διαβαζουν θα το ειχαν καταλαβει. μηπως θα επρεπε να καθισουν παλι στα θρανια να μαθουν τα στοιχειωδη αντι να καταστρεφουν βιβλια? ηταν πραγματικα θλιβερο το βιντεο και το μονο που καταφερε ν'αποδειξει, τουλαχιστον σε μενα, ειναι το χαμηλο πνευματικο επιπεδο των συγκεκριμενων ατομων καθως και την ηλιθιοτητα που τους δερνει.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
η μικρη μου παει Ε' και πηρε το βιβλιο αυτο χθες. αυτη τη στιγμη το εχω στα χερια μου. μιλαει ξεκαθαρα για φθογγους και φωνηματα, στο επομενο μαλιστα κεφαλαιο υπαρχει αντιστοιχια φθογγων και γραμματων. μια χαρα ειναι το βιβλιο κι αν αυτοι οι κυριοι ηξεραν πραγματικα να διαβαζουν θα το ειχαν καταλαβει. μηπως θα επρεπε να καθισουν παλι στα θρανια να μαθουν τα στοιχειωδη αντι να καταστρεφουν βιβλια? ηταν πραγματικα θλιβερο το βιντεο και το μονο που καταφερε ν'αποδειξει, τουλαχιστον σε μενα, ειναι το χαμηλο πνευματικο επιπεδο των συγκεκριμενων ατομων καθως και την ηλιθιοτητα που τους δερνει.

Δυστυχώς, η ανθρώπινη ηλιθιότητα είναι απεριόριστη και ίσως και ακατανίκητη, όταν αποκτά δύναμη λόγω των περιστάσεων. Τις τελευταίες δε ημέρες κάνει συνεχή επίδειξη αυτής της δύναμης από διάφορα βήματα και με διάφορους τρόπους.

Τι να πει πια κανείς; Στις τελευταίες ημέρες της Πομπηίας κάθε παρακμιακός το παίζει ειδήμων και μεγαλοπαράγων. :P :P
Καημένη Ελλάδα. :-\
 
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 627
Σύνολο: 633

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.