*

Αποστολέας Θέμα: "Η ελληνική γλώσσα πρέπει να παραμείνει ανέπαφη" της συναδέλφισσας Χρυσού Μαρίας  (Αναγνώστηκε 11490 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Τα δήθεν μακρά φωνήεντα, ο Σαββόπουλος και η έρευνα του κ…

http://sarantakos.wordpress.com/2012/07/25/tukolu/#more-6888

Ο Σαββόπουλος χρησιμοποίησε τον παλμογράφο και όντως, λόγω ημιμάθειας ερμήνευσε λάθος τις καταγραφές.
Ο παλμογράφος κατέγραψε τον επιτονισμό της πρότασης κι αυτός τον ερμήνευσε ως προσωδία των λέξεων.

Θα αναφέρω και ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα που δεν λέει ο Σαραντάκος.

Κατέγραψε την προφορά της πρότασης "Λυγά πάντα η γυναίκα"  και διαπίστωσε ότι το "λυγά"  ακούγεται χαμηλότερα από το "πάντα". Απέδωσε λοιπόν το φαινόμενο στο γεγονός ότι το "λυγά" έπαιρνε παλιά περισπωμένη, ενώ το "πάντα" οξεία.
Μόνο που οι Αλεξανδρινοί γραμματικοί ανέφεραν ότι χαμηλά προφερόταν η βαρυνόμενη συλλαβή. Γι' αυτό και η βαρεία γραφόταν ως μια καθοδική γραμμή.
Άρα, ένας αρχαίος ομιλητής δεν θα τόνιζε το "λυγά" όπως κατέγραψε ο παλμογράφος του Σαββόπουλου.
Έτσι, θα τόνιζε ένας νέος ομιλητής που διαβάζει το "πάντα" πιο εμφατικά και άρα ψηλότερα από το "λυγά".

Το ενδιαφέρον της υποθέσεως είναι ότι η "έρευνα" του αριστερού Σαββόπουλου έχει γίνει ευαγγέλιο σε εκ διαμέτρου αντίθετους πολιτικά ανθρώπους. Σημεία των καιρών... ::)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2012, 04:03:36 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διαβάστε τη συνέντευξη της "συναδέλφου". Τα λέει όλα, και συμφέρει!

http://www.tovima.gr/PrintArticle/?aid=467910

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Διαβάστε τη συνέντευξη της "συναδέλφου". Τα λέει όλα, και συμφέρει!

http://www.tovima.gr/PrintArticle/?aid=467910

Πού πήγε όλη αυτή η βεβαιότητα για τη δήθεν επιστημονική αυθαιρεσία της γραμματικής;
Τώρα, τα βρήκε τα φωνήεντα που της έλειπαν; Το ξ και το ψ σε ποιον πίνακα τα αναζητά πλέον;

Γιατί δεν μιλούσε εξ αρχής για μεθοδολογικές αστοχίες και αναστάτωσε όλον τον κόσμο;

Και αυτή η εκπαιδευτικός συνεχίζει να διδάσκει όχι μόνο γραμματική, αλλά και υπευθυνότητα και επιστημοσύνη στα παιδιά... ::) ???

Τι πνευματική παρακμή είναι αυτή που περνάμε...
Μόλις έφυγε το προκάλυμμα του χρήματος αποκαλύφθηκε πόσα χαμηλά έχουμε πέσει ως κοινωνία. :-X

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2012, 04:35:01 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και μερικές απαντήσεις, που όντως φαίνεται να αδειάζουν τη συγκεκριμένη "συνάδελφο":

http://www.tovima.gr/PrintArticle/?aid=467911

http://www.tovima.gr/PrintArticle/?aid=467907

O tempora o mores!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2012, 05:53:04 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Αστεία περίπτωση.. κατηγορίας "Ελένη Λουκά" κλπ.
Ελπίζω να αποτελούν μικρή μειοψηφία στα σχολεία μας.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ

Εγώ πάλι, δεν καταλαβαίνω που είναι το λάθος σε αυτό που γράφει ο Μάρκος. Δηλ. τι να πούμε φωνήεντα, τι να πούμε τα γράμματα που παριστάνουν τα φωνήεντα, δεν είναι το ίδιο και το αυτό; Το φωνήεν σε παραπέμπει στον όρο γράμμα, όπως και το σύμφωνο. Γιατί διυλίζουμε τόσο πολύ τον κώνωπα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2012, 03:09:44 μμ από newseditor »
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ

Όχι ακριβώς, marion. Δεν είναι το ίδιο και το αυτό, γιατί στην ουσία χρησιμοποιείς τον ίδιο όρο για δυο διαφορετικά πράγματα, το γραπτό σύμβολο και τον φθόγγο.
Εγώ δεν έχω πρόβλημα να χρησιμοποιείται καταχρηστικά ο ίδιος όρος και για τα δυο, εφόσον όμως γίνεται κατανοητή η διάκρισή τους. Δυστυχώς, όμως παρατηρώ ότι δημιουργείται σύγχυση.

Δεν είναι τυχαίο ότι ο σάλος προέκυψε γιατί κάποιοι αδυνατούσαν να διακρίνουν τον φθόγγο από το γράμμα και έψαχναν σε όλο το βιβλίο μόνο τα γράμματα. Αυτά αναγνώριζαν μόνο ως φωνήεντα και σύμφωνα και όχι τους αντίστοιχους φθόγγους.

Και αναφέρομαι βέβαια στους καλοπροαίρετους που έχουν μια υγιή ανησυχία για τη γλώσσα.
Γιατί υπήρξαν και κάποιοι που απλώς προσπαθούσαν να φτιάξουν φαντάσματα, για να τα κυνηγάνε.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2012, 03:10:12 μμ από newseditor »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Αν το θέτεις έτσι, ως προς το τυπικό μέρος του πράγματος, έχεις σαφώς δίκιο. Κατ' ουσίαν όμως, δεν αλλάζει κάτι. Θέλω να πιστεύω ότι όταν απαιτείται, η διάκριση και οι περαιτέρω διευκρινίσεις θα δοθούν μέσα στην τάξη, ώστε να αποφεύγεται η όποια σύγχυση. Νομίζω ωστόσο, ότι δε χρειάζεται να δυσκολεύουμε τις ζωές μας, λεπτολογώντας τόσο πολύ. Γνώμη μου πάντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2012, 02:43:12 μμ από marion »
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Αγαπητοί συνάδελφοι που χαρακτηρίζετε κομμώτρια την κυρία Χρυσού, θα σας παρακαλούσα θερμά να είστε πιο προσεκτικοί με τους χαρακτηρισμούς σας. Η συγκεκριμένη συνάδελφος υπήρξε δασκάλα μου στην έκτη δημοτικού και μπορώ να πω ότι για τη διδασκαλία έδινε την ψυχή της πραγματικά. Σε μια εποχή- δεκαετία 80-  όταν η πλειονότητα των δασκάλων είχε καλοβολευτεί στο δημόσιο και δεν έδινε δεκάρα, η συγκεκριμένη κυρία ήταν η μόνη που ενδιαφέρθηκε να μας διδάξει κανόνες γραμματικής και ορθογραφία. Σήμερα, ως φιλόλογος μπορεί να διαφωνώ με το άρθρο της, αλλά αν δεν ήταν αυτή, εγώ δεν θα ήμουν φιλόλογος. Τα γράφω αυτά και βουρκώνω, γιατί αν και δεν την έχω ξαναδεί από τότε, ωστόσο πάντα τη θυμάμαι με αγάπη και αισθάνομαι τόση μα τόση ευγνωμοσύνη...

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζεται και να λέει τη γνώμη του. Ούτε οι συγγραφείς της εν λόγω γραμματικής είναι στο απυρόβλητο ,ούτε βέβαια πρέπει να πανικοβαλόμαστε από ενδεχόμενες αλλάγές στα βιβλία χωρίς να ζητάμε διευκρινήσεις. Σε κάθε περίπτωση πάντως είναι αδιανόητο να απαξιώνει και να μειώνει κανείς μία συνάδελφο επειδή εξέφρασε την άποψή της, ακόμα κι αν έχει βγάλει βεβιασμένα συμπεράσματα.

Το θέμα ομολογώ ότι κι εμένα στην αρχή με ξάφνιασε λιγο. Όταν άκουσα τους συγγραφείς να μιλάνε γι΄ αυτό όμως κατάλαβα ότι πρόκειται για μία παρερμηνεία της έννοιας "φθόγγος" με την έννοια "γράμμα". Νομίζω ότι είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΗ η γραμματική όταν λέει ότι "οι φθόγγοι" = οι ηχοι χωρίζονται σε φωνήεντα και σύμφωνα και όχι τα "γράμματα". Θα μπορούσε βέβαια το βιβλίο να αναφέρει αντί για τη λέξη "φωνήεν" τη ΄φράση "φωνηεντικός φθόγγος" και θα λυνόταν το θέμα. Προσωπικά δε γνώριζα ότι τη λέξη "φωνήεν" μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε για να χαρακτηρίσουμε φθόγγους γι αυτό και στην αρχή προβληματίστηκα. Δεν υπαρχει λοιπόν κανένα θέμα και κανένα νόημα περαιτέρω αναφοράς σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Αν το θέτεις έτσι, ως προς το τυπικό μέρος του πράγματος, έχεις σαφώς δίκιο. Κατ' ουσίαν όμως, δεν αλλάζει κάτι. Θέλω να πιστεύω ότι όταν απαιτείται, η διάκριση και οι περαιτέρω διευκρινίσεις θα δοθούν μέσα στην τάξη, ώστε να αποφεύγεται η όποια σύγχυση. Νομίζω ωστόσο, ότι δε χρειάζεται να δυσκολεύουμε τις ζωές μας, λεπτολογώντας τόσο πολύ. Γνώμη μου πάντα.

Μarion, αναγκαστικά λεπτολογούμε τώρα. Η γραμματική απέφυγε μεν να χρησιμοποιήσει τους όρους σύμφωνα και φωνήεντα για τα γράμματα, αλλά δεν έθεσε γενικώς θέμα ορολογίας.
Θέμα ορολογίας έθεσαν όσοι διάβασαν το βιβλίο και μπερδεύτηκαν, καθώς δεν είχαν κανέναν δίπλα τους να τους εξηγήσει. Αν μπεις σε άλλα site, γράφουν απίστευτα πράγματα.

Από μια άποψη, αυτό το θεωρώ διδακτικό μειονέκτημα του βιβλίου. Έτσι, όπως είναι γραμμένο, είναι λίγο δύσκολο να το διαβάσει κανείς μόνος του χωρίς εξηγήσεις από εκπαιδευτικό, ακόμα κι αν είναι ενήλικος.
Αλλά αυτό είναι άλλης τάξης ζήτημα από αυτό που τέθηκε εξ αρχής.


Αγαπητοί συνάδελφοι που χαρακτηρίζετε κομμώτρια την κυρία Χρυσού, θα σας παρακαλούσα θερμά να είστε πιο προσεκτικοί με τους χαρακτηρισμούς σας. Η συγκεκριμένη συνάδελφος υπήρξε δασκάλα μου στην έκτη δημοτικού και μπορώ να πω ότι για τη διδασκαλία έδινε την ψυχή της πραγματικά. Σε μια εποχή- δεκαετία 80-  όταν η πλειονότητα των δασκάλων είχε καλοβολευτεί στο δημόσιο και δεν έδινε δεκάρα, η συγκεκριμένη κυρία ήταν η μόνη που ενδιαφέρθηκε να μας διδάξει κανόνες γραμματικής και ορθογραφία. Σήμερα, ως φιλόλογος μπορεί να διαφωνώ με το άρθρο της, αλλά αν δεν ήταν αυτή, εγώ δεν θα ήμουν φιλόλογος. Τα γράφω αυτά και βουρκώνω, γιατί αν και δεν την έχω ξαναδεί από τότε, ωστόσο πάντα τη θυμάμαι με αγάπη και αισθάνομαι τόση μα τόση ευγνωμοσύνη...

Ούτε εγώ συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό. Και δεν αμφιβάλλω, αν κρίνω από τη θέρμη του άρθρου της, ότι  η συγκεκριμένη δασκάλα ενδιαφέρεται για τη διδασκαλία.

Ωστόσο,  λυπάμαι που θα το πω, αλλά ενώ όπως λες δεν είχε βολευτεί τη δεκαετία του ΄80, φαίνεται ότι βολεύτηκε τις επόμενες δεκαετίες, αφού δεν ενδιαφέρθηκε να παρακολουθήσει τις επιστημονικές εξελίξεις. Τουλάχιστον, όφειλε ως υπεύθυνη εκπαιδευτικός, πριν καταγγείλει το οτιδήποτε, να συμβουλευθεί συναδέλφους της, να ρωτήσει φιλολόγους, να διαβάσει σύγχρονες γραμματικές που κυκλοφορούν εδώ και αρκετό καιρό. Βολεύτηκε όμως στις γνώσεις που είχε αποκτήσει κάποτε, ίσως γιατί τις θεωρούσε και αξεπέραστες και προκάλεσε τελικά γενική σύγχυση και κυρίως την αμφισβήτηση της αξιοπιστίας ολόκληρης της γλωσσολογικής επιστήμης. Υπάρχουν γονείς που δεν εμπιστεύονται πλέον τα σχολικά βιβλία.

Δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να βγαίνει σε ένα δημόσιο βήμα και να λέει ό,τι του κατέβει, ακόμα κι αν έχει καλές προθέσεις.
Πολιτικοί, δημοσιογράφοι, εσχάτως μια αθλήτρια και μια εκπαιδευτικός...βγαίνουν σε δημόσια βήματα και λέει ο καθένας ό,τι του φανεί του Λωλοστεφανή, χωρίς να υπολογίζουν τις συνέπειες για το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο, χωρίς να σκέπτονται καν το παράδειγμα που μπορεί να δίνουν στα νέα παιδιά.
Κάπου πρέπει να μπει ένα φρένο. ::) ???

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2012, 05:27:32 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
τι έχουν βρε παιδιά τα νέα βιβλία και θέλουν να τα καταργήσουν   http://sxolikabiblia.blogspot.gr/2012/07/blog-post_27.html
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
τι έχουν βρε παιδιά τα νέα βιβλία και θέλουν να τα καταργήσουν   http://sxolikabiblia.blogspot.gr/2012/07/blog-post_27.html

Τίποτα, πάντως, απ' όσα τους καταμαρτυρούν.
Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ανεξάρτητα από τις αρχικές προθέσεις της δασκάλας,
η συντήρηση του θέματος από κάποιους οφείλεται στο ότι μάλλον τους βολεύει να δημιουργούν πλασματικούς εχθρούς, για να δείξουν ότι μάχονται υπέρ πατρίδος και προστατεύουν το κοινωνικό σύνολο.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ

το  παραπάνω λινκ μου το έστειλε φίλος  μου που ψήφισε τη χρυσή αυγή  :o :o και το μήνυμα του ήταν σε greeklish, του είπα να μάθει πρώτα να γράφει ελληνικά και μετά να κρίνει βιβλία που πιθανόν δεν έχει δει. απλά ρώτησα γιατί ακούγονται διάφορα για τα βιβλία του δημοτικού, κυρίως για τη γραμματική.πολλοί υπηρετούν πολιτικά συμφέροντα, είτε απλά είναι στενόμυαλοι και συνεχίζουν να επιμένουν σε κάτι ανύπαρκτο ως πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2012, 12:48:47 μμ από newseditor »
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 558
Σύνολο: 563

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.