*

Αποστολέας Θέμα: ΦΠΨ και ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 10969 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
ΦΠΨ και ΑΣΕΠ
« στις: Ιούλιος 13, 2012, 02:52:25 πμ »
Βρε παιδια -και με φοβο οτι θα φαω ακυρο απο το διαχειριστη- συναδελφος μου ειπε πως οι αποφοιτοι το φπψ απο τον επομενο ασεπ (αν δεησει και γινει ) δε θα εχουν δικαιωμα συμμετοχης ως πε02. Επικαλεστηκε πηγη απο το alfavita. Πιθανον ραδιο αρβυλα αλλα αν εχετε υποψιν σχετικο αρθρο θα μπορουσατε να μου το στειλετε διοτι ψαχνω και δε βρισκω κατι σχετικο. Παρακαλω τη διαχειριση να καταλαβει την κρισιμοτητα του θεματος γιατι εχει ξαναναφερθει και απλως ζηταω πληροφορηση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΦΠΨ και ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:08:25 »

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 13, 2012, 03:47:21 πμ »
Χωρίς να είμαι απόφοιτος ΦΠΨ έχω να σου πω ότι αυτά είναι μπούρδες!! Με το τελευταίο μάλιστα νομοσχέδιο της επάρατης υπουργού οι πτυχιούχοι της εν λόγω σχολής, όπως και των Φιλοσοφικών κ Κοινωνικών σπουδών Ρεθύμνου και  Φιλοσοφίας, δικαιούνται να δώσουν ΑΣΕΠ ΠΕ02 Φιλολόγων ΧΩΡΙΣ πιστοποιητικό εκπαιδευτικής επάρκειας. Αντίθετα όλοι οι υπόλοιποι που τελειώσαμε Φιλολογία ή Ιστορικό υποχρεωνόμαστε να πάρουμε το προαναφερθέν πιστοποιητικό. Καλόόό;;

   
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος lazaroz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 13, 2012, 08:49:24 πμ »
Χωρίς να είμαι απόφοιτος ΦΠΨ έχω να σου πω ότι αυτά είναι μπούρδες!! Με το τελευταίο μάλιστα νομοσχέδιο της επάρατης υπουργού οι πτυχιούχοι της εν λόγω σχολής, όπως και των Φιλοσοφικών κ Κοινωνικών σπουδών Ρεθύμνου και  Φιλοσοφίας, δικαιούνται να δώσουν ΑΣΕΠ ΠΕ02 Φιλολόγων ΧΩΡΙΣ πιστοποιητικό εκπαιδευτικής επάρκειας. Αντίθετα όλοι οι υπόλοιποι που τελειώσαμε Φιλολογία ή Ιστορικό υποχρεωνόμαστε να πάρουμε το προαναφερθέν πιστοποιητικό. Καλόόό;;

+1000

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 13, 2012, 11:12:32 πμ »
Χωρίς να είμαι απόφοιτος ΦΠΨ έχω να σου πω ότι αυτά είναι μπούρδες!! Με το τελευταίο μάλιστα νομοσχέδιο της επάρατης υπουργού οι πτυχιούχοι της εν λόγω σχολής, όπως και των Φιλοσοφικών κ Κοινωνικών σπουδών Ρεθύμνου και  Φιλοσοφίας, δικαιούνται να δώσουν ΑΣΕΠ ΠΕ02 Φιλολόγων ΧΩΡΙΣ πιστοποιητικό εκπαιδευτικής επάρκειας. Αντίθετα όλοι οι υπόλοιποι που τελειώσαμε Φιλολογία ή Ιστορικό υποχρεωνόμαστε να πάρουμε το προαναφερθέν πιστοποιητικό. Καλόόό;;

+1000

Αυτη η αποφαση για το πιστοποιητικο παιδαγωγικης επαρκειας υπαρχει σε καποιο φεκ; (μα ποσο ανενημερωτη ειμαι;) Επισης μηπως με την αλλαγη της κυβερνησης παρθηκε καμια καινουρια αποφαση για τους αποφοιτους φπψ που τελικα τους αποκλειει;; Συναδελφος απετρεπε φετος παιδια απο το να δηλωσουν φπψ στο μηχανογραφικο εξ'αιτιας αυτης της υποτιθεμενης ( ; ) ενημερωσης. Οσο για το αν ειναι καλο ή οχι που ρωτας.. Αν και ειμαι αποφοιτος φπψ εχω να πω πως στην Ελλαδα βρισκομαστε και δεν υπαρχει λογικη...  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2012, 11:17:50 πμ από moustard »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΦΠΨ και ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:08:25 »

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 13, 2012, 11:15:57 πμ »
Τι λέτε βρε παιδιά;Θα ασχοληθεί τώρα ειδικά η κυβέρνηση αν το ΦΠΨ θα δώσει ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 13, 2012, 11:19:07 πμ »
Τι λέτε βρε παιδιά;Θα ασχοληθεί τώρα ειδικά η κυβέρνηση αν το ΦΠΨ θα δώσει ΑΣΕΠ;

Τι να σου πω το εχω ακουσει επανειλημμενως τον τελευταιο καιρο και ψαχνω κατι που να το αποδεικνυει ή να το καταρριπτει..

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 13, 2012, 11:21:50 πμ »
Τι λέτε βρε παιδιά;Θα ασχοληθεί τώρα ειδικά η κυβέρνηση αν το ΦΠΨ θα δώσει ΑΣΕΠ;

Τι να σου πω το εχω ακουσει επανειλημμενως τον τελευταιο καιρο και ψαχνω κατι που να το αποδεικνυει ή να το καταρριπτει..


Μου ακούγεται τελείως παράλογο.Τόσα χρόνια να έχει το δικαίωμα συμμετοχής και τώρα όχι.Γιατί;;;;;;
Μη δίνετε σημασία.

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 13, 2012, 12:36:44 μμ »
Βρε παιδια -και με φοβο οτι θα φαω ακυρο απο το διαχειριστη- συναδελφος μου ειπε πως οι αποφοιτοι το φπψ απο τον επομενο ασεπ (αν δεησει και γινει ) δε θα εχουν δικαιωμα συμμετοχης ως πε02. Επικαλεστηκε πηγη απο το alfavita. Πιθανον ραδιο αρβυλα αλλα αν εχετε υποψιν σχετικο αρθρο θα μπορουσατε να μου το στειλετε διοτι ψαχνω και δε βρισκω κατι σχετικο. Παρακαλω τη διαχειριση να καταλαβει την κρισιμοτητα του θεματος γιατι εχει ξαναναφερθει και απλως ζηταω πληροφορηση

Κάποια σνομπαρία κομπλεξική του κλασικού θα είναι η ''συνάδελφος''. Μη δίνεις σημασία.

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 13, 2012, 12:44:43 μμ »
Απο τα πληρέστερα Τμήματα, με δυνατότητα πολλών επιλογών απο άλλα ομοειδή!!Μην ακούτε τίποτα!!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 16, 2012, 02:07:37 πμ »
Παιδιά, χωρίς να θέλω να σπείρω τον πανικό, πέρυσι στα ΠΕΚ που πέρασα ένας από τους επιμορφωτές μάς είπε ότι από το 2013 θα γίνει διαχωρισμός του κλάδου μας όπως έγινε στους φυσικούς. Μήπως κάτι τέτοιο εννούσε η συνάδελφος;

Αποσυνδεδεμένος runner

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 16, 2012, 12:32:40 μμ »
ό,τι θέλει λέει ο καθένας. εδώ δεν ξέρουμε αν και πόσους θα προσλάβουν, αν και πόσο θα αυξηθεί το ωράριο, αν και πότε θα γίνει ασεπ και ξέρουν ότι το φπψ θα πάψει να θεωρείται τμήμα πε02 ή ότι θα χωριστούν οι κλάδοι των ΠΕ02. ακόμα και αν υποθέσουμε πως ήταν στα σχέδια  της πρώην υπουργού, τώρα έχουμε άλλον υπουργό με άλλα προβλήματα και προτεραιότητες. έχω ακούσει πολλά τα τελευταία χρόνια απο υποτιθέμενους ειδικούς του χώρου και τα περισσότερα ήταν μπουρδολογίες για επίδειξη... ασήμαντα ανθρωπάκια που παίζουν με τις ανασφάλειες του κόσμου!

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 17, 2012, 10:23:20 μμ »
Παιδιά, χωρίς να θέλω να σπείρω τον πανικό, πέρυσι στα ΠΕΚ που πέρασα ένας από τους επιμορφωτές μάς είπε ότι από το 2013 θα γίνει διαχωρισμός του κλάδου μας όπως έγινε στους φυσικούς. Μήπως κάτι τέτοιο εννούσε η συνάδελφος;

Νομιζω πως αυτο εχει ξανασυζητηθει απο καιρο. Να σπασει ο κλαδος των φιλολογων οπως εσπασε και η φιλοσοφικη.. Ομως δεν προκειται γαι ειλημμενη αποφαση απο οσο ξερω

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 19, 2012, 06:27:21 μμ »
Αστειότητες. Συμφωνώ με emnaypli. Ο/Η συνάδελφός σου, φίλε/η moustard, που σου είπε κάτι τέτοιο, δεν είναι μόνο απαράδεκτος/η, επειδή διαδίδει τέτοιες ανακρίβειες και ψέματα, αλλά κυρίως επειδή επηρεάζει (αίσχος!) τους μαθητές να μη δηλώσουν κάποιο τμήμα που ενδεχομένως τους ενδιαφέρει, μόνο και μόνο για να ικανοποιήσει το κόμπλεξ του/της. Προφανώς, το είπε βαθιά πικραμένος/η, γιατί σύμφωνα με το νέο νόμο του υπουργείου Παιδείας οι πτυχιούχοι ΦΠΨ διορίζονται ΧΩΡΙΣ πιστοποιητικό παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας. Με τέτοιους συναδέλφους ανενημέρωτους ή κακόβουλους ο κλάδος μας δεν πάει μπροστά. Κι ούτε να ονειρεύονται κάποιοι διαχωρισμούς. Κάτι τέτοιο θα αποτελέσει καταστροφή των ΠΕ02, οι οποίοι θα περιφέρονται από σχολείο σε σχολείο όπως καθηγητές άλλων ειδικοτήτων, για να συμπληρώσουν ώρες. Δηλαδή οι πτυχιούχοι Ιστορίας - Αρχαιολογίας μόνο με το μάθημα της Ιστορίας, του οποίου οι ώρες στο σχολείο μειώθηκαν, θα μπορούν να συμπληρώσουν ωράριο; Και οι αρχαιολόγοι τι θα διδάσκουν, αφού η Ιστορία είναι ειδικό αντικείμενο των Ιστορικών; Το ίδιο θα συμβεί και στις ειδικότητες των κλασικών φιλολόγων, των γλωσσολόγων, των νεοελληνιστών.
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 19, 2012, 08:21:30 μμ »
Εγώ βλέπω πιο πιθανή μια ενοποίηση των τμημάτων της φιλοσοφικής παρά το σπάσιμο των ΠΕ02 σε ειδικότητες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.