*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 953029 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #252 στις: Αύγουστος 17, 2012, 11:10:56 πμ »
Συναδελφοι οι παλκοτεροι θα θυμαστε την αιτιολογια του υπουργειου για την προσμετρηση της προυπηρεσιας στην ειδικη αγωγη Ελεγαν λοιπον πως προσμετρατε επειδη στην ειδικη και μονο αποτελει κριτηριο καταταξης γιατι λοιπον στα κριτηρια καταταξης βαζουν και το πτυχιο ειδικης αγωγης και δεν το προσμετρουν σε εναν πυυχιουχο βθμιας Ας το βαζαν ως απσραιτητο προσον για να μπορεις να κανεις αιτηση τοτε παω πασο οτι θελουν μας κανουν οτι θελουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:58 »

Αποσυνδεδεμένος rose-PEO2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #253 στις: Αύγουστος 17, 2012, 12:55:56 μμ »
Πότε πιστεύετε πως θα ανακοινωθούν οι πίνακες?Λογικά θα βιαστουν!!Ο χρόνος τους πιέζει!!Ως τισ 10/9 δε θα βγουν??

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #254 στις: Αύγουστος 17, 2012, 02:20:11 μμ »
Ας πάρουμε το παράδειγμα της γενικής αγωγής. Οι αιτήσεις τελείωσαν στις 27/7. Οι προσωρινοί πίνακες της Α/βαθμιας βγήκαν δύο εβδομάδες μετά, στις 10/8 και της Β/βαθμιας στις 13/8. Αυτομάτως δημιουργείται η προσδοκία ότι το αντίστοιχο θα συμβεί και στην ειδική, με το δεδομένο βέβαια ότι ο όγκος των αιτήσεων είναι λιγότερος από τη γενική. Κατά συνέπεια υπολογίζω στις 31/08 να βγουν οι προσωρινοί της Α/βαθμιας και 3/9 της Β/βάθμιας. Το θέμα δεν είναι πότε θα βγουν οι προσωρινοί αλλά πότε θα κυρωθούν. Πέρυσι οι προσωρινοί βγήκαν στις 1/9 και κυρώθηκαν στις 13 και 15 του Σεπτέμβρη! Είχαμε γανιάσει μέχρι να βγουν. Το ίδιο προβλέπω να γίνεται και φέτος. Μετά τις 15/9 οι κυρωμένοι, σε αντιστοιχία με τους ρυθμούς που κινήθηκαν και πέρσι.
Βεβαίως πάντα εύχεσαι να γίνει κάτι που θα σε εκπλήξει ευχάριστα...
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #255 στις: Αύγουστος 22, 2012, 01:52:24 μμ »
Αν δεχτούμε ότι το σενάριο του Sp. Educator είναι ρεαλιστικό, τότε να υποθέσουμε ότι οι πρώτοι αναπληρωτές ειδικής στην β/βθμια θα βγούνε αρχές Οκτώβρη; Επείδή δε θυμάμαι καθόλου τι έγινε πέρσι, πότε πήρανε τους πρώτους αναπληρωτές σε β/βθμια;
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:58 »

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #256 στις: Αύγουστος 22, 2012, 01:58:26 μμ »
Ιστορίες......., οτι να΄ναι....

Αποσυνδεδεμένος ευρηκα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #257 στις: Αύγουστος 22, 2012, 02:12:14 μμ »
16 Σεπτεμβρίου ήταν η 1η φάση..

Αποσυνδεδεμένος sp73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ...ΛΑΤΡΕΥΑ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #258 στις: Αύγουστος 22, 2012, 06:58:40 μμ »


ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr

«Η κάλυψη των κενών θέσεων στα Ειδικά Σχολεία με αναπληρωτές εξαρτάται από τον αριθμό των πιστώσεων που θα διατεθούν».
Αυτό αναφέρει έγγραφο του υφυπουργού Παιδείας Θ. Παπαθεοδώρου, το οποίο διαβιβάστηκε στη Βουλή, ύστερα από σχετική ερώτηση του Βουλευτή Δ. Κυριαζίδη.

Στο ίδιο έγγραφο σημειώνεται πως «καταβάλλεται προσπάθεια ώστε να λειτουργήσουν τα Ειδικά Σχολεία από την έναρξή τους , χωρίς προβλήματα στη στελέχωση , στο πλαίσιο των υφιστάμενων συνθηκών».

Έχω καλύτερη λύση: κάμψτε τους, ούτε αναπληρωτές θα χρειαστεί να πάρετε ούτε επιδόματα (φτώχειας όπως τα κάνατε κι αυτά) θα χρειαστεί να δώσετε, ΑΛΗΤΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #259 στις: Αύγουστος 22, 2012, 07:59:16 μμ »
Μου φαινεται πως τσαμπα θα πανε τα 10χιλιαρα για μεταπτυχιακα ειδικης....

Αποσυνδεδεμένος sp73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ...ΛΑΤΡΕΥΑ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #260 στις: Αύγουστος 22, 2012, 08:53:57 μμ »
Μου φαινεται πως τσαμπα θα πανε τα 10χιλιαρα για μεταπτυχιακα ειδικης....
10.500,  Ανάμεσα σε αυτά θα είναι και η επιβολή διδάκτρων 200 ευρώ για τους σπουδαστές ΤΕΙ (ανά έτος) και 300 ευρώ σε φοιτητές ΑΕΙ (ανά έτος) ενώ θα υπάρχει και επιβάρυνση 500 ευρώ για φοιτητές σε μεταπτυχιακές σπουδές πρώτου επιπέδου, ανεξαρτήτως τμήματος - σχολής.
Αθάνατοι Έλληνες πολιτικοί πως τα σκέφτεστε....

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #261 στις: Αύγουστος 23, 2012, 02:32:07 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με την προυπηρεσία σε δυσπρόσιτο, ρώτησα και στην πρωτοβάθμια που ήμουν πέρυσι και όταν κατέθεσα τα χαρτιά μου και δεν γνώριζε κανείς να μου πει πότε θα προσμετρηθεί. Η εγκύκλιος δεν ήταν και ιδιαίτερα διαφωτιστική, αν κάποιος έχει κάποια επιπλέον πληροφορία δεκτή. Ευχαριστώ.
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #262 στις: Αύγουστος 23, 2012, 03:29:30 μμ »
προυπηρεσια σε δυσπροσιτο μετρα διπλα αν αποαποκτηθηκε μεχρι 31/6/2010  ...εχει ξεκαθαριστει απο την εγκυκλιο

Αποσυνδεδεμένος Αρκούδι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #263 στις: Αύγουστος 24, 2012, 03:02:52 πμ »
Καλημέρα σε όλους σας, είμαι καινούριος στο χώρο και ως εκ τούτου έχω αρκετές απορίες. Όποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων :) ας τα πάρουμε από την αρχή: φέτος τον Ιούλιο ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο Τεφαα Αθήνας με ειδίκευση πάνω στην ειδική αγωγή (πε 11.01). Έκανα λοιπόν τα χαρτιά μου για αναπληρωτής,ωρομίσθιος κλπ. Οι απορίες που έχω είναι οι εξής:
1) υπάρχει περίπτωση να με πάρουν κάπου; (φαντάζομαι όχι αλλά έπρεπε να ρωτήσω :p )
2) δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μετράει ο βαθμός πτυχίου (8,56 ) και το ότι τελείωσα ακριβώς σε 4 χρόνια (δεν προσπαθώ να το παίξω απλά όταν στο 3ο έτος στο πλαίσιο της πρακτικής των παιδαγωγικών πηγαίναμε σε σχολεία έβλεπα τους γυμναστές να βαριούνται και να μην έχουν ιδέα τι τους γίνεται. Γιατί λοιπόν να μην έχουν ευκαιρία νέα άτομα με όρεξη για δουλειά μια ευκαιρία; Αντ'αυτού προηγούνται άτομα επειδή τέλειωσαν πιο νωρίς;
3) άντε λοιπόν και βγαίνουν οι πίνακες και βλέπω σε ποιο νούμερο είμαι(στη μηδενική προϋπηρεσία αφού μόλις τελείωσα,σωστά; ). Από κει και έπειτα πως λειτουργεί το όλο θέμα; Ανακοινώνουν πόσους παίρνουν από κάθε ένα ξεχωριστά; Παίζουν ρόλο οι περιοχές προτίμησης;
4) επιθυμώ να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην Ιατρική σχολή Αθηνών με θέμα: "Προαγωγή της ψυχικής υγείας και πρόληψη ψυχιατρικών διαταραχών". Θεωρείται ειδικής αγωγής ή όχι; Πολλά από τα μαθήματα που διδάσκομται αναφέρονται στον αυτισμό, ψυχώσεις κλπ τα οποία τα είχαμε διδαχθεί και στο πλαίσιο της ειδίκευσης στο Τεφαα.
5) ελπίζω να μην σας κούρασα :)

Αποσυνδεδεμένος vasilis_2.5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #264 στις: Αύγουστος 24, 2012, 03:15:47 πμ »
Καλημέρα σε όλους σας, είμαι καινούριος στο χώρο και ως εκ τούτου έχω αρκετές απορίες. Όποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων :) ας τα πάρουμε από την αρχή: φέτος τον Ιούλιο ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο Τεφαα Αθήνας με ειδίκευση πάνω στην ειδική αγωγή (πε 11.01). Έκανα λοιπόν τα χαρτιά μου για αναπληρωτής,ωρομίσθιος κλπ. Οι απορίες που έχω είναι οι εξής:
1) υπάρχει περίπτωση να με πάρουν κάπου; (φαντάζομαι όχι αλλά έπρεπε να ρωτήσω :p )
2) δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μετράει ο βαθμός πτυχίου (8,56 ) και το ότι τελείωσα ακριβώς σε 4 χρόνια (δεν προσπαθώ να το παίξω απλά όταν στο 3ο έτος στο πλαίσιο της πρακτικής των παιδαγωγικών πηγαίναμε σε σχολεία έβλεπα τους γυμναστές να βαριούνται και να μην έχουν ιδέα τι τους γίνεται. Γιατί λοιπόν να μην έχουν ευκαιρία νέα άτομα με όρεξη για δουλειά μια ευκαιρία; Αντ'αυτού προηγούνται άτομα επειδή τέλειωσαν πιο νωρίς;
3) άντε λοιπόν και βγαίνουν οι πίνακες και βλέπω σε ποιο νούμερο είμαι(στη μηδενική προϋπηρεσία αφού μόλις τελείωσα,σωστά; ). Από κει και έπειτα πως λειτουργεί το όλο θέμα; Ανακοινώνουν πόσους παίρνουν από κάθε ένα ξεχωριστά; Παίζουν ρόλο οι περιοχές προτίμησης;
4) επιθυμώ να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην Ιατρική σχολή Αθηνών με θέμα: "Προαγωγή της ψυχικής υγείας και πρόληψη ψυχιατρικών διαταραχών". Θεωρείται ειδικής αγωγής ή όχι; Πολλά από τα μαθήματα που διδάσκομται αναφέρονται στον αυτισμό, ψυχώσεις κλπ τα οποία τα είχαμε διδαχθεί και στο πλαίσιο της ειδίκευσης στο Τεφαα.
5) ελπίζω να μην σας κούρασα :)
Καλημέρα.
Δυστυχώς δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψεις.
για τα υπόλοιπα διάβασε εγκύκλιο.
Το μεταπτυχιακό σου πρέπει να έχει τίτλο 'Ειδική Αγωγή' ή Σχολική Ψυχολογία και νομίζω πάνω από το 50% των μαθημάτων να έχει σχέση με ειδική

Αποσυνδεδεμένος blue_sky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #265 στις: Αύγουστος 24, 2012, 09:22:47 πμ »
Καλημερα!

Γνωριζετε μηπως ποτε περιπου θα ειναι ετοιμοι οι πινακες της ειδικης αγωγης?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161192
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 725
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 697
Σύνολο: 722

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.