*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 948177 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #504 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 03:58:11 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:49:48 »

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #505 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 04:10:17 μμ »
Για μια ακόμη χρονιά το Υπουργείο Παιδείας αντί να ολοκληρώσει, πριν την έναρξη της σχολικής χρονιάς τις υπηρεσιακές μεταβολές των εκπαιδευτικών, δεν έχει καταρτίσει και δεν έχει αναρτήσει ακόμη τους πίνακες των αναπληρωτών Ειδικής Αγωγής. Δεν έχει προσλάβει καμία ειδικότητα στην Π.Ε., παρά το γεγονός ότι γνωρίζει τα κενά από τις 5 του Σεπτέμβρη.Είναι ολοφάνερο, πλέον, ότι η καθυστέρηση αυτή είναι σκόπιμη και εντάσσεται στο πλαίσιο των σαρωτικών περικοπών, που γίνονται στην Παιδεία η οποία αποτελεί, στόχο για την κυβέρνηση και την Τρόικα.

 ο Υπουργός απάντησε θετικά στην αναγνώριση της προϋπηρεσίας αναπληρωτών και μετά τις 30-6-2010.

Απομένει να επαληθευτεί η παραπάνω δήλωση με πράξεις απο τον κ. Υπουργο. Επίσης ο Υπουργός δήλωσε ότι θα καταργηθεί η διετής παραμονή στην οργανική θέση και ότι μέχρι τέλος της εβδομάδας θα αναρτηθούν οι πίνακες της ειδικής αγωγής. Την επόμενη Πέμπτη θα γίνουν οι προσλήψεις της ειδικής αγωγής.

Αυτα απο τον Μπρατη......

Αποσυνδεδεμένος tosodula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την αγωνία!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #506 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 04:34:32 μμ »
Σχετικά με την Παιδαγωγική επάρκεια του μεταπτυχιακού ειδικής αγωγής, να απαντήσω στα ερωτήματα που διάβασα (ναι ναι, είμαι η συντάκτης της αρχικής επιστολής που ανάρτησε ο vasilis).

Η επιστολή μου αφορά συγκεκριμένα το μεταπτυχακό ειδικής αγωγής του Παιδαγωγικού τμήματος του Πανεπιστημίου Αθηνών.
Το θέμα όμως είναι ευρύτερο.
ΔΕΝ έχει παιδαγωγική επάρκεια κανένα μεταπτυχιακό παιδαγωγικού τμήματος εαν δεν γράφει ρητά στον τίτλο του την έκφραση Επιστήμες Αγωγής!
Στο παν/μιο Αθηνών δηλαδή μιλάμε για 3 μεταπτυχιακά μόνο σε όλο το ΠΤΔΕ!
Την ενημέρωσή μου την έλαβα απευθείας από υπάλληλο του υπουργείου, πολύ εξυπηρετικό και πρόθυμο πρέπει να πω.

Ναι, είναι αλήθεια πως για φέτος, άντε και του χρόνου, καλυπτόμαστε.  Μόλις όμως γίνει υποχρεωτική η παιδαγωγική επάρκεια για να διδάξει κανείς (και στη γενική και τη  ειδική), τί θα κάνουν όλοι όσοι κατέχουν τέτοιους τίτλους;

Όπως γράφω και στην επιστολή, διαπιστώνω πως η παραπάνω εξέλιξη είναι πρόσφατη (δεν ίσχυε όταν έδωσα εξετάσεις και μπήκα σε αυτό το μεταπτυχιακό το 2009) και δεν βασίζεται σε κάποιο νόμο αλλα σε μία άκαιρη από οτι φαίνεται ερμηνεία του.

Το ζητούμενο είναι τί κάνουμε; Αφήνουμε να παγιωθεί μια κατάσταση με τη λογική πως δε μας αφορά αυτή τη στιγμή ή αντιδρούμε ομαδικά ώστε να εξασφαλιστεί το αυτονόητο, όπως προκύπτει από το νόμο;

Γνωρίζω πως το άγχος όλων μας είναι αυτή τη στιγμή να βγουν οι πίνακες και να δούμε αν θα έχουμε δουλειά και φέτος- αλλά καλό είναι να εξασφαλίσουμε (όσοι τουλάχιστο διαθέτουν ή σκοπεύουν να αποκτήσουν μεταπτυχιακό) πως θα διαθέτουμε και μελλοντικά τα προσόντα που απαιτούνται.

Α, και καλή υπομονή σε όλους μας μέχρι να βγουν οι πίνακες!

Αποσυνδεδεμένος vasilis_2.5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #507 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 04:50:51 μμ »
Κατα την προσωπικη μου αποψη το 1200 αναφερεται γενικα στις προσλήψεις οχι στην α φαση.Παραειναι αισιοδοξο νούμερο για την εποχη που ζουμε!

Οσο για τα μεταπτυχιακα Vasili νομιζω πως σπερνεις τον πανικο.Ειναι λιγο γενικο και ασαφες το "μεταπτυχιακα ειδικής αγωγης" .Επιπλεον για τον ΑΣΕΠ προβληματιζεσαι ή για την ειδική αγωγη ως εχει τωρα;
Η αλήθεια είναι πως είναι η αγαπημένη μου ασχολία. όσο κάθομαι και περιμένω λέω: δεν πανικοβάλλω τους υπόλοιπους που βράζουμε στο ίδιο καζάνι να σκοτώσω καμιά ώρα; δεν καταλαβαίνω το ύφος και το χαρακτηρισμό σου.
Αν είδες προσεκτικά, απλά ανέφερα ένα νέο, που υποθέτω δεν το γνωρίζαμε μέχρι χθες. Ήμουν επιφυλακτικός και απλά ρώτησα αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω. ούτε κραύγασα, ούτε πανικοβλήθηκα για να πανικοβάλλω και τους άλλους. Τώρα που τα είπε και η γράφουσα tosodoula, ελπίζω να μη μας κατηγορήσεις για εμπρηστές

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:49:48 »

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #508 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 04:55:55 μμ »
Γι' αυτούς που έχουν μεταπτυχιακό χωρίς προυπηρεσία η κατάταξη πάει ως εξής:
1- Μεταπτυχιακό + μόρια ασέπ
2- Μεταπτυχιακό + ημεροχρονολογία κτήσης πτυχίου βασικών σπουδών (όσο πιο παλιό πτυχίο έχει τόσο πιο πάνω είναι στον πίνακα, ανάμεσα πάντα σε εκείνους χωρίς προυπηρεσία)

Η ημεροχρονολογία κτήσης μεταπτυχιακού δεν υπολογίζεται για την κατάταξη. Τις προηγούμενες χρονιές αναγραφόταν στον πίνακα η ημεροχρονολογία και ο βαθμός του μεταπτυχιακού αλλά και πάλι τυπικά.
[/quote]

Πάντως η εγκύκλιος δεν αναφέρει κάτι τέτοιο, παρά μόνο η φετινή προκήρυξη.
Είναι σωστό να έχει μεταπτυχιακό π.χ. του 2012 (έστω κι αν έχει πτυχίο παλιό) και να προηγείται αυτού που έχει ΄παλαιότερο μεταπτυχιακό;
Με μεταπτυχιακό σε εντάσσει στον πίνακα της ειδικής αγωγής, όχι με το πτυχίο. Συνεπώς η ημερομηνία του μετπτχ έπρεπε να μετράει και όχι του πτυχίου.
Δε μιλάει κανείς τώρα, αλλά θα ''κλάψουμε΄΄ πολύ, τώρα που θα πλακώσουν τα 80+  νέα μεταπτυχιακά, που αν και φρεσκοαναγνωρισμένα, μόλις προ ολίγων ημερών, θα μοστράρουν στις πρώτες θέσεις, ενώ όσοι κατέχουν μεταπτυχιακό εδώ και 2 ή 3 χρόνια και δε δούλεψαν, θα μείνουν πάλι πίσω.
Νομίζω πως χωράει ενστάσεις το θέμα..
Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #509 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 05:00:22 μμ »
Όπως επίσης πρέπει να μας δίνουν το δικαίωμα να μάθουμε τα προσόντα (με πλήρη αναφορά) όσων είναι στον πίνακα.
Σε τηλ επικοινωνία που είχα με το Υπουργείο και ρώτησα πώς θα ξέρω πότε τελείωσε κάποιος που είναι πιο πάνω από μένα στον πίνακα, μου απάντησαν πως γιατί να θέλω να μάθω κάτι τέτοιο, αφού αυτοί κάνουν τους απαραίτητους ελέγχους.. Μπορούν νόμιμα να μου αρνηθούν κάτι τέτοιο;
Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος vasilis_2.5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #510 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 05:05:03 μμ »
Όπως επίσης πρέπει να μας δίνουν το δικαίωμα να μάθουμε τα προσόντα (με πλήρη αναφορά) όσων είναι στον πίνακα.
Σε τηλ επικοινωνία που είχα με το Υπουργείο και ρώτησα πώς θα ξέρω πότε τελείωσε κάποιος που είναι πιο πάνω από μένα στον πίνακα, μου απάντησαν πως γιατί να θέλω να μάθω κάτι τέτοιο, αφού αυτοί κάνουν τους απαραίτητους ελέγχους.. Μπορούν νόμιμα να μου αρνηθούν κάτι τέτοιο;
Έχεις απόλυτο δίκιο. οφείλουμε να έχουμε πρόσβαση σε κάθε στοιχείο των άλλων.
Δε μιλάμε για φορολογική δήλωση, αλλά για πτυχία.
Με το Τορίνο και τη Σόφια φέτος, θα κλάψουν μάνες...

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #511 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 05:07:00 μμ »
Αυτή είναι η πραγματικότητα εδώ και χρόνια. Στην πραγματικότητα δεν μπορούμε να ελέγξουμε τίποτα. Και που να δείτε όταν ανοίξουν όλοι οι πίνακες τι έχει να γίνει. 

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #512 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 05:11:56 μμ »
Όπως επίσης πρέπει να μας δίνουν το δικαίωμα να μάθουμε τα προσόντα (με πλήρη αναφορά) όσων είναι στον πίνακα.
Σε τηλ επικοινωνία που είχα με το Υπουργείο και ρώτησα πώς θα ξέρω πότε τελείωσε κάποιος που είναι πιο πάνω από μένα στον πίνακα, μου απάντησαν πως γιατί να θέλω να μάθω κάτι τέτοιο, αφού αυτοί κάνουν τους απαραίτητους ελέγχους.. Μπορούν νόμιμα να μου αρνηθούν κάτι τέτοιο;
Έχεις απόλυτο δίκιο. οφείλουμε να έχουμε πρόσβαση σε κάθε στοιχείο των άλλων.
Δε μιλάμε για φορολογική δήλωση, αλλά για πτυχία.
Με το Τορίνο και τη Σόφια φέτος, θα κλάψουν μάνες...

Τότε να το απαιτήσουμε! Με εκνεύρισε τόσο πολύ σήμερα η κατά τα άλλα συμπαθέστατη υπάλληλος που απαντά στο..3442194!
Άκου να μου λέει, δε φτάνουν οι έλεγχοι που κάνουμε εμείς;;
Όχι κυρία μου, δε φτάνουν , οταν κάθε μέρα αλλάζει ο νόμος του τι προσμετράτε και τι όχι!!!
Με βάζεις στον πίνακα με μόνο πλέον κριτήριο το μεταπτυχιακό μου (για τους μη έχοντες προυπηρεσία μιλάω πάντα); Με βάζεις.
Γιατί δεν υπολογίζεις την ημερομηνία που το απέκτησα, αλλά γυρνάς στο πρώτο πτυχίο μου και υπολογίζεις εκείνη την ημερομηνία;ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ!
Κάποιοι με παμπάλαια πτυχία, έτρεξαν να προλάβουν να κάνουν ετήσια μεταπτυχιακά, τα πήραν μάνι-μάνι, τους τα αναγνώρισαν επίσης μάνι-μάνι και όλα καλά!!!
ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!

Λοιπόν, προτείνω προσφυγές, Ας μαζευόμαστε σιγά-σιγά, γιατί οι κύριοι των Υπουργείων που έχουν μεσάνυχτα, θα μας αποτελειώσουν!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2012, 05:13:53 μμ από pe02.5 »
Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #513 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 05:17:38 μμ »
Αυτή είναι η πραγματικότητα εδώ και χρόνια. Στην πραγματικότητα δεν μπορούμε να ελέγξουμε τίποτα. Και που να δείτε όταν ανοίξουν όλοι οι πίνακες τι έχει να γίνει.

Και θα τους αφήσουμε να μας την αλλάζουν κάθε χρόνο;
Προγραμματίζεις τις επιλογές σου με βάση κάποιες θεσμοθετημένες αρχές. Αυτές αλλάζουν.
Επιλέγεις να μη δουλέψεις μια χρονιά, γιατί δεν προσμετράται η προυπηρεσία. Αυτό αλλάζει.
Κάτι πρέπει να κάνουμε!

Και νομίζετε πως το ξεκλείδωμα των πινάκων είναι αθώο; Ξεκλείδωμα παραθύρων είναι, πάρτε το χαμπάρι!
Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #514 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 05:28:52 μμ »
pe02.5 πού ήσουν τα προηγούμενα χρόνια;Αν διάβαζες την εγκύκλιο του 2011 το ίδιο θα έβλεπες..Όσα χρόνια δουλεύω εγώ τουλάχιστον μια φορά μόνο αν θυμάμαι καλά είχε μετρήσει η ημερομηνία του μεταπτυχιακού,όλες τις άλλες φορές το πτυχίο.Και για να προλάβω μερικούς θα με συνέφερε κι εμένα πολύ να μετράει η ημερομηνία κτήσης μεταπτυχιακού..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #515 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 05:31:15 μμ »
Λοιπόν, προτείνω προσφυγές, Ας μαζευόμαστε σιγά-σιγά..
Κανείς δε συμφωνεί;
Όλοι από τους νεομεταπτυχιακούς είστε σε αυτό το foroum????
 :o :o :o :o
Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #516 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 05:33:08 μμ »
Εδώ ήμουν φίλε μου. Μόνο πέρυσι δε μέτρησε η ημερομηνία.
Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #517 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 05:35:39 μμ »
Τί θα τους πεις δηλαδή,εμένα με βολεύει να μετράτε το μεταπτυχιακό; :P
Γιατί από την άλλη με βάση το πτυχίο σου εργάζεσαι,οπότε έχει κι αυτό τη λογική του..

ΥΓ: δες και τις προηγούμενες εγκυκλίους..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 608
Σύνολο: 620

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.