*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 953059 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sp73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ...ΛΑΤΡΕΥΑ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1484 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 08:28:05 μμ »
Sp. Educator έχεις απόλυτο δίκιο. Είμαι σχετικά νέα στο χώρο και μάλλον όχι με γερό στομάχι.
Θα ξαναρωτήσω, γιατί απάντηση δεν πήρα. Μάλλον κι εσείς δεν έχετε να μου δώσετε.
Εμείς της Β'βάθμιας έχουμε κανέναν αιρετό να μας ενημερώσει, να διεκδικήσει, να αφυπνίσει συνειδήσεις βρε παιδί μου;;;;
Πως δεν έχεις, μόλις έρθουν οι εκλογές θα τους μάθεις με τα μικρά τους ονόματα, τόσο κοντά μας είναι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:47:44 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1485 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 08:28:25 μμ »
Εγώ θα απαντήσω καλά μας κάνουνε, όταν όλα αυτά τα χρόνια δεν κάναμε τίποτα τώρα που ζορίζουνε θυμιθήκαμε...πέρσι έκανα ονομαστικη καταγγελία, γελούσανε και οι πέτρες, όταν δεν έχεις κάτι οργανωμένο...καληνύχτα
Υ.Γ. όσοι δουλέψετε φέτος απολαύστε το θα είναι η τελευταία χρονιά....
Συμφωνω απολυτα! Φετος η τελευταια χρονια των αναπληρωτων.... του χρονου μηδενικες προσληψεις και απο του αντιχρονου απολυσεις!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2012, 08:42:11 μμ από Giorgos-Effie »

Αποσυνδεδεμένος sp73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ...ΛΑΤΡΕΥΑ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1486 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 08:30:49 μμ »
τον αριθμό του TAXIS πάρε καλύτερα γιατί θα μπαίνεις συχνά για να πληρώνεις  ;D

Αποσυνδεδεμένος lena_lar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1487 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 08:55:34 μμ »
Μόλις είδα στον πίνακα, σε καλή θέση, μια κυρία που έκανε το περιβόητο μεταπτυχιακό στην Ιταλία και μπορώ να σας πω με μεγάλη σιγουριά ότι ήταν μόνιμα στην πόλη! Πότε έκανε μαθήματα, πότε έκανε εργασίες, πότε έκανε διπλωματικές, πότε πήγαινε, πότε γύριζε, ένας θεός το ξέρει!! Πόσο μ......ας και κορόιδο αισθάνομαι που ξεσκίστηκα στο διάβασμα και που έχω ακόμα ένα χρόνο μπροστά μου, αν τελειώσω τη διπλωματική σε ένα εξάμηνο... και μέχρι τότε, θα συρέεουν οι τορινοβουλγαρικοι απόφοιτοι!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:47:44 »

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1488 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 09:08:23 μμ »
Απ όσο μαθαίνω, πολλές θέσεις στα ΕΕΕΕΚ έχουν πλέον μόνιμους.
Αντιλαμβάνομαι οτι ένας μόνιμος δε πρέπει να χάσει τη θέση του. Δεν ειναι λάθος αυτό.
Το ζήτημα ειναι οτι στέλνουν τον μονιμο στην ειδικη αγωγη και ένα σχολείο της γενικης μένει χωρις καθηγητή.Τα κενά ειναι μεγάλα.
Οι περισσότεροι μπορει να έχετε παιδιά και γνωρίζετε αν υπάρχουν κενά στα σχολεία τους ή οχι.

Επειδη και εγω πιστευω οτι ο θεσμος των αναπληρωτών φθάνει στα τελευταία του κάτι το οποίο ειναι άδικο για όλους εμάς που τρέχαμε στα νησιά, στα χωριά και οπουδήποτε για να μπορεσουμε να εργαστούμε αλλά και όσους έχουν χάσει χρηματα και χρόνο κάνοντας μεταπτυχιακά και διδακτορικά για να εξασφαλίσουν μια θεση στην ειδική αγωγη (που στο φιναλε την αξιζουν και με το παραπάνω), τουλάχιστον, ας φροντίσουν να μη πετάξουν έξω και τις ειδικές κατηγορίες.

Είναι κριμα για ανθρώπους με προβλήματα υγείας που η αγορά εργασίας τους κλείνει τη πόρτα εκ των πραγμάτων, να μένουν εκτός και απ την εκπαίδευση, που μπορούν να προσφέρουν και πράγματι προσφέρουν με το παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος An_na

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1489 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 09:24:19 μμ »
Αποκλείεται να βγουν αύριο και της β' βαθμιας; Τουλάχιστον πέρυσι τα είχαν βγάλει μαζί.....

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1490 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 09:27:49 μμ »
Ο παληγιάννης ανακοίνωσε ότι αυριο θα γίνουν 700 προσλήψεις δασκαλων ειδικής και 200 νηπιαγωγών και την άλλη εβδομάδα 800 προσλήψεις παράλληλης!

Δηλαδή θέλουν να μας πουν ότι οι προσλήψεις παράλληλης είναι περισσότερες από ό,τι στα τμήματα ενταξης κ στ αειδικά σχολεια ;
Αυτό είναι αντιφατικό.
να εισαι βεβαιος οτι ο Παληγιαννης εννοει 800 αναπληρωτες ΕΑ δευτεροβαθμιας συνηθως αυτοι δεν γνωριζουν λεπτομερειες σχετικα με παραλληλη στηριξη κλπ

Αποσυνδεδεμένος woman3

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 529
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1491 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 09:29:50 μμ »
Από τη στιγμή που ανακοινώθηκε επίσημα Anna λίγο δύσκολο

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1492 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 09:46:45 μμ »
Μόλις είδα στον πίνακα, σε καλή θέση, μια κυρία που έκανε το περιβόητο μεταπτυχιακό στην Ιταλία και μπορώ να σας πω με μεγάλη σιγουριά ότι ήταν μόνιμα στην πόλη! Πότε έκανε μαθήματα, πότε έκανε εργασίες, πότε έκανε διπλωματικές, πότε πήγαινε, πότε γύριζε, ένας θεός το ξέρει!! Πόσο μ......ας και κορόιδο αισθάνομαι που ξεσκίστηκα στο διάβασμα και που έχω ακόμα ένα χρόνο μπροστά μου, αν τελειώσω τη διπλωματική σε ένα εξάμηνο... και μέχρι τότε, θα συρέεουν οι τορινοβουλγαρικοι απόφοιτοι!!

Τι ειδικότητα;
Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1493 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 10:12:54 μμ »

Θα τα πω άλλη μια φορά

προτιμώ να έχω έναν μόνιμο στο ειδικό σχολείο ή στο Τ.Ε. με σεμινάριο παρά αναπληρωτή (όταν έρθει και αν έρθει) με διδακτορικό. Αυτή την φιλοσοφία έχω.

Αυτή την στιγμή στο μέρος που είμαι έχουμε πολλά κενά ειδικής και σε ειδικά σχολεία αλλά και Τ.Ε. σε εκπαιδευτικούς και σε ΕΕΠ.

Αν δεν έρθουν αναπληρωτές σε ποσότητα τότε θα αναγκαστούμε να ψάχνουμε εκπαιδευτικούς γενικής, τόσο δύσκολη είναι η κατάσταση στα ειδικά σχολεία. Για τα Τ.Ε. απλά τα παιδιά δεν υποστηρίζονται αλλά τουλάχιστον είναι στην τάξη τους.

Σε γενικές γραμμές προβλέπω ότι με την αύξηση του ωραρίου των μονίμων ναι μεν θα μειωθούν στην γενική οι αναπληρωτές αλλά δεν θα μειωθούν και στην ειδική σε τόσο μεγάλο βαθμό.

Αποσυνδεδεμένος sp73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ...ΛΑΤΡΕΥΑ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1494 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 10:48:15 μμ »
Απ όσο μαθαίνω, πολλές θέσεις στα ΕΕΕΕΚ έχουν πλέον μόνιμους.
Αντιλαμβάνομαι οτι ένας μόνιμος δε πρέπει να χάσει τη θέση του. Δεν ειναι λάθος αυτό.
Το ζήτημα ειναι οτι στέλνουν τον μονιμο στην ειδικη αγωγη και ένα σχολείο της γενικης μένει χωρις καθηγητή.Τα κενά ειναι μεγάλα.
Οι περισσότεροι μπορει να έχετε παιδιά και γνωρίζετε αν υπάρχουν κενά στα σχολεία τους ή οχι.

Επειδη και εγω πιστευω οτι ο θεσμος των αναπληρωτών φθάνει στα τελευταία του κάτι το οποίο ειναι άδικο για όλους εμάς που τρέχαμε στα νησιά, στα χωριά και οπουδήποτε για να μπορεσουμε να εργαστούμε αλλά και όσους έχουν χάσει χρηματα και χρόνο κάνοντας μεταπτυχιακά και διδακτορικά για να εξασφαλίσουν μια θεση στην ειδική αγωγη (που στο φιναλε την αξιζουν και με το παραπάνω), τουλάχιστον, ας φροντίσουν να μη πετάξουν έξω και τις ειδικές κατηγορίες.

Είναι κριμα για ανθρώπους με προβλήματα υγείας που η αγορά εργασίας τους κλείνει τη πόρτα εκ των πραγμάτων, να μένουν εκτός και απ την εκπαίδευση, που μπορούν να προσφέρουν και πράγματι προσφέρουν με το παραπάνω.
Θα με βρεις πολύ αντίθετο σ αυτά που λες, εγώ σου λέω ότι κανένα σχολείο δεν μένει κενό, γιατί στο νησί που ήταν ο μόνιμος π.χ. έκανε τα χαρτιά του πάτησε στεριά χωρίς προσόντα μπήκε στην ειδική και στο νησί νπήκε κάποιος που ήταν υπεράριθμός, σημασία έχει ότι αυτός χωρίς προσόντα είναι στην ειδική, 2ον κωφός μπήκε σε εεεεκ, έπεσε παιδί δεν άκουσε τίποτα προχωρούσε και πήγε να πεθάνει το παιδί, σέβομαι κάθε πρόβλημα αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα, το ίδιο συνέβαινε και με τους πολύτεκνους. Δηλαδή εγώ τι πρέπει να κάνω ΑΣΕ που στη Ζάκυνθο δεν δούλευες ποτέ γιατί όλοι ήταν με προβλήματα υγείας, δεν είχαν τα μάτια οτυς βλέπεις, τα έγραψα πολύ γρήγορα αν θέλετε ανάλυση σε άλλο μήνυμα και πιο ήρεμα, καλό σας βράδι....

Αποσυνδεδεμένος katerinal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1495 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 12:49:59 πμ »
Απ όσο μαθαίνω, πολλές θέσεις στα ΕΕΕΕΚ έχουν πλέον μόνιμους.
Αντιλαμβάνομαι οτι ένας μόνιμος δε πρέπει να χάσει τη θέση του. Δεν ειναι λάθος αυτό.
Το ζήτημα ειναι οτι στέλνουν τον μονιμο στην ειδικη αγωγη και ένα σχολείο της γενικης μένει χωρις καθηγητή.Τα κενά ειναι μεγάλα.
Οι περισσότεροι μπορει να έχετε παιδιά και γνωρίζετε αν υπάρχουν κενά στα σχολεία τους ή οχι.

Επειδη και εγω πιστευω οτι ο θεσμος των αναπληρωτών φθάνει στα τελευταία του κάτι το οποίο ειναι άδικο για όλους εμάς που τρέχαμε στα νησιά, στα χωριά και οπουδήποτε για να μπορεσουμε να εργαστούμε αλλά και όσους έχουν χάσει χρηματα και χρόνο κάνοντας μεταπτυχιακά και διδακτορικά για να εξασφαλίσουν μια θεση στην ειδική αγωγη (που στο φιναλε την αξιζουν και με το παραπάνω), τουλάχιστον, ας φροντίσουν να μη πετάξουν έξω και τις ειδικές κατηγορίες.

Είναι κριμα για ανθρώπους με προβλήματα υγείας που η αγορά εργασίας τους κλείνει τη πόρτα εκ των πραγμάτων, να μένουν εκτός και απ την εκπαίδευση, που μπορούν να προσφέρουν και πράγματι προσφέρουν με το παραπάνω.
Θα με βρεις πολύ αντίθετο σ αυτά που λες, εγώ σου λέω ότι κανένα σχολείο δεν μένει κενό, γιατί στο νησί που ήταν ο μόνιμος π.χ. έκανε τα χαρτιά του πάτησε στεριά χωρίς προσόντα μπήκε στην ειδική και στο νησί νπήκε κάποιος που ήταν υπεράριθμός, σημασία έχει ότι αυτός χωρίς προσόντα είναι στην ειδική, 2ον κωφός μπήκε σε εεεεκ, έπεσε παιδί δεν άκουσε τίποτα προχωρούσε και πήγε να πεθάνει το παιδί, σέβομαι κάθε πρόβλημα αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα, το ίδιο συνέβαινε και με τους πολύτεκνους. Δηλαδή εγώ τι πρέπει να κάνω ΑΣΕ που στη Ζάκυνθο δεν δούλευες ποτέ γιατί όλοι ήταν με προβλήματα υγείας, δεν είχαν τα μάτια οτυς βλέπεις, τα έγραψα πολύ γρήγορα αν θέλετε ανάλυση σε άλλο μήνυμα και πιο ήρεμα, καλό σας βράδι....

Κρίμα που εκπαιδευτικοί της ειδικής αγωγής δεν υπερασπίζονται το δικαίωμα των ΑΜΕΑ στην εργασία. Το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε για να εξασφαλίσουμε το μέλλον των μαθητών μας/παιδιών μας (ναι, μπορεί να σου τύχει). Κι αν αυτό είναι ισοπέδωση, προτιμώ να ισοπεδωθούν όλα και να αρχίσουμε από το μηδέν με φρέσκα μυαλά. Επίσης, μην ξεχνάμε πόσο σημαντικό είναι για τους μαθητές με ειδικές ανάγκες να έχουν ένα θετικό πρότυπο για να μπορούν να ταυτιστούν. Τώρα, η περίπτωση της Ζακύνθου και λοιπών μαιμού-αναπήρων δεν μας δίνει το δικαίωμα να στερήσουμε από όλα τα ΑΜΕΑ τα αυτονόητα δικαιώματά τους, με τη δικαιολογία πονάει χέρι- κόβει χέρι. Αυτή είναι η πραγματική ισοπέδωση για μένα.

Θα τα πω άλλη μια φορά

προτιμώ να έχω έναν μόνιμο στο ειδικό σχολείο ή στο Τ.Ε. με σεμινάριο παρά αναπληρωτή (όταν έρθει και αν έρθει) με διδακτορικό. Αυτή την φιλοσοφία έχω.

Αυτή την στιγμή στο μέρος που είμαι έχουμε πολλά κενά ειδικής και σε ειδικά σχολεία αλλά και Τ.Ε. σε εκπαιδευτικούς και σε ΕΕΠ.

Αν δεν έρθουν αναπληρωτές σε ποσότητα τότε θα αναγκαστούμε να ψάχνουμε εκπαιδευτικούς γενικής, τόσο δύσκολη είναι η κατάσταση στα ειδικά σχολεία. Για τα Τ.Ε. απλά τα παιδιά δεν υποστηρίζονται αλλά τουλάχιστον είναι στην τάξη τους.

Σε γενικές γραμμές προβλέπω ότι με την αύξηση του ωραρίου των μονίμων ναι μεν θα μειωθούν στην γενική οι αναπληρωτές αλλά δεν θα μειωθούν και στην ειδική σε τόσο μεγάλο βαθμό.
 

Επίσης, κατανοώ τους λόγους για τους οποίους ένα σχολείο προτιμά το μόνιμο (έστω μόνο με σεμινάριο) από κάποιον αναπληρωτή με διδακτορικό. Και φυσικά είναι καλύτερο και για τα παιδιά να μην αλλάζουν συνεχώς πρόσωπα και να μην περιμένουν τον άφαντο δάσκαλο. Όμως, ξέρετε τι θα ήταν ακόμα καλύτερο; Να μονιμοποιούσαν επιτέλους και κάποιον πιο ειδικό. 'Ναι' στο μόνιμο εκπαιδευτικό προσωπικό στο κάθε σχολείο, αλλά χίλια 'ναι' στο ειδικευμένο προσωπικό στο κάθε σχολείο. Ααα, και κάτι άλλο (που φυσικά δεν αναφέρεται σε εσάς). Ας παραδεχτούμε ότι καμιά φορά εμείς εδώ στην Ελλάδα είμαστε λίγο κομπλεξικοί όταν ο υφιστάμενός μας είναι ολίγον τι πιο ενημερωμένος και κάνει καλύτερα τη δουλειά του από εμάς. Μας χαλάει τη σούπα...

Αποσυνδεδεμένος rose-PEO2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1496 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 01:09:47 πμ »
Καλή επιτυχία σε όλους τους πρωτοβάθμιους για αυριο!!!!Και υπομονη και γερα νεύρα σε όλους τους υπόλοιπους!!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1497 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 08:52:09 πμ »
Πριν λίγο πήρε τηλ στο Υπουργείο μια φίλη μου...
Φέτος οι προσλήψεις αναπληρωτών ειδ αγωγής θα είναι μειωμένες  λόγω κρίσης  (δεν γνώριζε ποσοστό μείωσης η υπάλληλος)...
Όσο για την παράλληλη όχι σε μια αλλά μάλλον σε δυο βδομάδες..(κατά τον Οκτώβρη)...
Δευτέρα-Τρίτη προσλήψεις για δευτεροβάθμια....

Υ.Γ: Ξέρει κανείς, όταν μιλάμε για παράλληλη στήριξη αναφερόμαστε μόνο στην πρωτοβάθμια ή και στην δευτεροβάθμια?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2012, 08:59:31 πμ από blackbird »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161196
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 745
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 698
Σύνολο: 728

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.