*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 952996 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3808 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 06:29:45 μμ »
Απο αυτα που καταλαβα οι συναδελφοι αναφεροναι αποκλειστικα στις κατηγοριες τεχνικων ειδικοτητων γενικης... Παρολαυτα χωρις να θελω να παρεξηγηθω, πραγματικα θεωρω οτι βρισκονται σε λαθος topic και διαμαρτυρονται, δικαιως η αδικως δεν ξερω δεν εχω δει καθολου τι συμβαινει με αυτες τις ειδικοτητες. Και λεω οτι βρισκονται σε λαθος topic καθως εδω συζητουν οι της ειδικης αγωγης ολων των ειδικοτητων τα θεματα που του απασχολουν ενω οι παραπανω συναδελφοι δεν ανηκουν στην ειδικη απλα εκφραζουν τον προβληματισμο τους για τις προσληψεις που πιστευουν οτι γινονται αδικα. Ειτε αδικα ειτε δικαια εδω δεν νομιζω να βρουν τον δικιο τους καθως οι αντιστοιχοι συναδελφοι τους στην ειδικη δεν φαινεται να συμμετεχουν στη συζητηση ετσι ωστε να λυσουν τα του "οικου" τους. Και κατι αλλο ακομα, κανεις συναδελφος σας δεν πιστευω οτι ευθυνεται για το οτι σε εσας γινονται οι προσληψεις το Δεκεμβριο οπως ειπατε ενω της ειδικης στις αρχες της χρονιας οποτε λογικα υπαρχει τεραστιο χασμα στις προυπηρεσιες. Αυτο ειναι θεμα του κλαδου σας της γενικης να το ζητησετε να αλλαξει και οχι της ειδικης (ειναι δικαιοτερο νομιζω  ολατα παιδια να εχουν τους καθηγητες τους απο την αρχη του σχολικου ετους). Οποτε θεωρω οτι παλι σε λαθος topic  τα λετε. Διοτι το θεμα σας νομιζω ειναι οχι να συμφωνησουμε εμεις εδω οτι εχετε δικιο αλλα να αποκτησετε τα δικαιωματα που ζητατε απο το υπουργειο οποτε εμεις της ειδικης τι να κανουμε αλλο; Συμφωνουμε η οχι οι της ειδικης η κατασταση δεν αλλαζει σχετικα με εσας. Εδω οπως θα εχετε διαβασει σε προηγουμενα posts δινουμε κι εμεις αλλους αγωνες. Απλως προτεινω να δημιουργησετε ενα θεμα για εσας δηλαδη τον κλαδο σας της γενικης και απο εκει να συζητησετε τα προβληματα και τις λυσεις. Το να γραφετε σε αυτο το topic ειναι ασφαλως αναφαιρετο δικαιωμα σας και το τονιζω: το λεω με ολη την καλη προθεση, απλως θεωρω οτι ειναι δωρον αδωρον καθως κανενας της ειδικης του κλαδου σας που διαβαζει το παρον θεμα δεν νομιζω να συμφωνησει και να.. παραιτηθει απο τη θεση του π.χ. (πλακιτσα).. Οργανωθειτε επομενως σε ενα δικο σας topic και.. δωστε του να καταλαβει!! ;) ;) ;) Οπως εγινε και με τη Σιβιτανιδειο οπως αναφερατε και διορθωθηκε το πραγμα καντε τον αγωνα σας για να διορθωθουν και τα υπολοιπα που σας αφορουν.  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:16:21 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3809 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 06:33:09 μμ »
Καταρχάς σε λίγο θα είναι απαραίτητη υποχρεωτικάη παιδαγωγική επάρκεια για να είσαι στου πίνακες. Πέρα όμως από το τυπικό προσόν, καμία αξία δεν έχει ως ουσιαστικό προσόν για να διδάξει κάποιος; Αυτοδίδακτοι και πρακτικοί πρέπει να είναι οι εκπαιδευτικοί το 2012; Εσύ για να προσαρμόσεις όλη την πραγματικότητα στη φόρμουλα που σε βολεύει είσαι ικανός να ακυρώσεις και όλη την παιδαγωγική επιστήμη...

Αααα σε λίγο θα είναι απαραίτητη και υποχρεωτική ? εεε εντάξει σε λίγο ξανασυζητάμε μέχρι τότε θα διδάσκουν και αυτοδίδακτοι τι να κάνουμε, εκτός και αν οι αυτοδίδακτοι αποφασίσουν ότι τους συμφέρει να πάρουν παιδαγωγική για να ξεπεράσουν κάποιον στον πίνακα. Τα περι παιδιών μπορείς να τα λες σε άσχετους με το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα στους αναπληρωτές.


Παράθεση
Φυσικά για την ουσία αυτού που είπα, κουβέντα πάλι.   

ίσως γιατί ουσία δεν υπάρχει σε αυτό που είπες

Παράθεση
Είναι πολύ εύκολο να σου ανταποδώσω τις προκλήσεις , όπως το ότι επειδή εσύ διορίστηκες και σε πληρώνουμε μόνο με ένα σεμινάριο, έχεις αναγάγει τη μετριότητα και τη μη κατάρτιση σε πρότυπο επιτυχίας, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μου. Είναι προφανές ότι πέρα από την ειδικότητά σου και τα τμήματα ένταξης, δεν έχεις ιδέα για το τι γίνεται σε άλλες δομές της Ε.Α. και σε άλλες ειδικότητες.  Όταν μάθεις, μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση,.

εδώ γελάμε, εγώ μπορεί να διορίστηκα να έχω σεμινάριο να έχω μεταπτυχιακό να έχω δημοσιεύσεις, εμπειρία, σε Τ.Ε. ΚΕΔΔΥ ΣΜΕΑΕ, να έχω γαλόνια και άλλα πολλά όμορφα αλλά δεν έχω κάτι που έχεις εσύ. Εμπάθεια. Την δικαιολογώ μέχρι ενός σημείου γιατί έχεις αναγάγει την ειδική ως τον κακό σου δαίμονα. Ξεπέρασε το! δεν θα σε ξαναπικάρω αρκεί να μην βγάζεις την εμπάθεια αυτή στον κλάδο μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2012, 06:35:11 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3810 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 06:38:11 μμ »
Έλα παιδιά λήξτε το θέμα ή ξεκινήστε να μιλάτε με πμ.
Είσαστε και έμπειροι χρήστες του forum και νομίζω ότι πρέπει να βάλετε ένα φρένο. 
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:16:21 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3812 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 06:41:52 μμ »
Εμπάθεια και μάλιστα επανειλημμένα βγάζεις εσύ, όταν έχω θέσει ένα απολύτως συγκεκριμένο θέμα για συγκεκριμένους κλάδους και εσύ ως αυτόκλητος υπερασπιστής της ειδικής μου λες άσχετα πράγματα για άσχετα δεδομένα που ισχύουν σε άλλες ειδικότητες. Δεν θες να πεις για αυτό; Πολύ καλά,  μην πετάγεσαι όμως και προσβάλεις απλά για να πεις κάτι γενικά για την ειδική. Οπότε μαθήματα περί εμπάθειας μην κάνεις. Τις 9 στις 10 φορές που έχεις παρέμβει δεν έχεις πει τίποτα για το θέμα, αλλά μόνο με έχεις βρίσει. Μη νομίζεις όμως ότι δεν θα σου απαντάνε και οι άλλοι.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3813 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 06:49:59 μμ »
Εμπάθεια και μάλιστα επανειλημμένα βγάζεις εσύ, όταν έχω θέσει ένα απολύτως συγκεκριμένο θέμα για συγκεκριμένους κλάδους και εσύ ως αυτόκλητος υπερασπιστής της ειδικής μου λες άσχετα πράγματα για άσχετα δεδομένα που ισχύουν σε άλλες ειδικότητες. Δεν θες να πεις για αυτό; Πολύ καλά,  μην πετάγεσαι όμως και προσβάλεις απλά για να πεις κάτι γενικά για την ειδική. Οπότε μαθήματα περί εμπάθειας μην κάνεις. Τις 9 στις 10 φορές που έχεις παρέμβει δεν έχεις πει τίποτα για το θέμα, αλλά μόνο με έχεις βρίσει. Μη νομίζεις όμως ότι δεν θα σου απαντάνε και οι άλλοι.

όχι πράσινε εντάξει, αν σε έβρισα τότε πρέπει να το έκανα με την σκέψη και εσύ να την άκουσες, πάντως να το έγραψα αποκλείεται...

α ναι θα με βρίσκεις μπροστά σου όταν βάλεις κατά του κλάδου μου. Και όπως πολύ σωστά σου είπε ο F. πάνε εσύ και ο φυτικό να κάνετε ένα topic για το θέμα σας.

@sp. educator respect....τέλος από εμένα

Αποσυνδεδεμένος mariaher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3814 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 06:50:49 μμ »
Συνάδελφε kigigeros, δεν σε γνωρίζω και ούτε θα σχολιάσω τον τρόπο που απευθύνεσαι σε άλλους συναδέλφους και μάλιστα την στιγμή που κανένας δεν αναφέρθηκε προσωπικά στο άτομό σου....αλλά το πως εκφράζεσαι είναι άλλωστε δικό σου θέμα. Όσο αντίθετος και να είσαι με κάποιες απόψεις που γράφονται, δεν μπορείς να παραβλέπεις το γεγονός πώς άνθρωποι καλούνται να συνανωγιστούν μοριοδοτικά με άνισα μέτρα και σταθμά εφόσον οι προσλήψεις της μίας δομής, θίγουν αυτές της άλλης (χωρίς το αντίστροφο να συμβαίνει). Το τι προσόντα έχουν οι μεν και οι δε, πώς τα απέκτησαν και τη σύγκριση μεταξύ τους δεν τα αναφέρω καν και ούτε θα τα σχολιάσω(άσε με να έχω τη δική μου ταπεινή άποψη για τον κλάδο μου ΚΑΙ ΜΟΝΟ). Εγώ εύχομαι να μην βρεθούν άλλοι συνάδελφοι να αντιμετωπίζουν στο μέλλον το χάλι του δικού μας κλάδου (γεωτεχνικοι) όπου ουσιαστικά δουλεύουμε 10 άτομα απο τα Χριστούγεννα και έπειτα την στιγμή που 80 συνάδελφοι της ειδικής δουλεύουν απο μέσα Σεπτέμβρη. Δεν με ενοχλούν οι δικές τους πιστώσεις και μακάρι να συνεχίσουν έτσι και να δουλεύει όλος ο κόσμος....με ενοχλεί που άνθρωποι με το φουλ των προσόντων στον πίνακα της γενικής δεν μπορούν να να δουλέψουν ενώ βρίσκονται στην πρώτη δεκάδα! Και δεν νομίζω πως τα παιδιά που φοιτούν στα ΕΠΑΛ και έχουν καθηγητή απο τον Φλεβάρη και μετά αξίζουν αυτή την κατάσταση περισσότερο απο τα ειδικά τμήματα .......και καλά να πάθουν όπως άφησες να εννοηθεί.
Και τέλος, όλη αυτή η προυπηρεσία καταλάμβάνει τις θέσεις της γενικής, δηλαδή τη δομή της εκπαίδευσης που δεν υπηρετουν (διαχωρισμός των δομών ως προς τους διορισμούς θα ήταν πιο δίκαιο για όλους νομίζω, ώστε ο καθένας να παλεύει με τα ίδια κριτήρια σε αυτό που πραγματικά τον ενδιαφέρει......)
Δεν έχω κάτι άλλο να πω πέρα από αυτά, ούτε να αντιπαρατεθώ με κανέναν, αλλά θα επαναλάβω την ευχή μου να μην βρεθεί κανένας σε παρόμοια θέση (γιατί τρόποι υπάρχουν πολλοί για να αδικηθούν κάποιοι και το υπουργείο έχει μεγάλη φαντασία....)


Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3815 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 06:58:01 μμ »
Κύριε Κυναίγειρε, επειδή τα γραπτά μένουν, το ποιός είναι εριστικός και προσβλητικός, το διαβάζουμε ακόμα παραπάνω.
Συγγνώμη, δεν ήξερα ότι δεν μπορούμε να πούμε μία παρατήρηση, επισήμανση, παράπονο για την ειδική αγωγή γιατί την έχεις πάρει εργολαβία και θα πετάγεσαι σαν τον Batman. Εγώ δεν έχω τόσο έντονη συντεχνιακή νοοτροπία, φροντίζω να βλέπω το σωστό πάνω από συντεχνίες.
Και ξεχωριστό topic να κάνω, είμαι σίγουρος ότι είναι ζήτημα χρόνου να κάνεις την είσοδό σου για να προασπίπτεις τα «δίκαια κεκτημένα»...

Καλό σου βράδυ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2012, 07:04:13 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3816 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 07:05:52 μμ »
@mariaher είσαι νέα στο φόρουμ με 15 μηνύματα, να είσαι βέβαιη ότι όταν μιλάω με τον τρόπο που μιλάω έχει να κάνω με ποιον μιλάω και τι λέει.

Τα επιχειρήματα σου είναι σεβαστά, αλλά καθόλα ασύνδετα με  την ειδική αγωγή. Εγώ το πρώτο πράγμα που είπα ήταν ότι δεν γίνετε να συγκρίνεις τις πιστώσεις της ειδικής με την γενική όπως έκαναν άλλοι συνάδελφοι σου αλλά κάνεις και εσύ.  Όταν πια είδα ότι δεν βγάζω άκρη τότε έπαιξα το παιχνίδι αυτό λέγοντας "το καλά κάνουν" για να καταλάβετε το μάταιο στο να συνδέεις άσχετα πράγματα. Προφανώς δεν έπιασες το πνεύμα του γραπτού λόγου μου. Δεν πειράζει γίνονται αυτά.

Αλλά κάνεις και εσύ το λάθος που έκανε και παλαιότερα και ο green και άλλοι. Οι διορισμοί δεν είναι σε θέσεις της ΓΕΝΙΚΗΣ, όταν διορίζεσαι μπορείς να καταλήξεις παντού και σε ειδικό σχολείο (αν έχεις τα προσόντα). Και εφόσον ΑΣΕΠ ειδικής δεν παίζει και ούτε και ΑΣΕΠ γενικής δηλαδή τότε πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν μπορούμε να λέμε τέτοια πράματα παρά μόνο ΠΩΣ θα έπρεπε να είναι το σύστημα. Εκεί ναι να συζητήσουμε άλλα όχι να αλλάζουμε την πραγματικότητα.

Καταλαβαίνω απόλυτα ότι στον κλάδο σας συμβαίνει αυτό που είπες, αλλά να σου πω ότι σύμφωνα με ΝΟΜΟ οι διορισμοί αναπληρωτών ειδικής πρέπει να προηγούνται από τους γενικής! άρα στον δικό σας κλάδο ΟΡΘΑ τηρείται ο νόμος. Στους άλλους κλάδους δεν τηρείται αυτό! και αυτοί που πρέπει να διαμαρτύρονται είναι οι αναπληρωτές ειδικής και όχι της γενικής.


Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3817 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 07:21:21 μμ »
Με μία διαφορά όμως Κυναίγειρε, ότι οι συνάδελφοι της ειδικής είναι και στον πίνακα της γενικής, οπότε ακόμα και αν προτάσσονται οι προσλήψεις της γενικής, δεν τους αφαιρούν πιθανότητας από το να προσληφθούν από εκεί. Το αντίθετο όμως δεν ισχύει.

Η πρόβλεψη που υπήρχε να προτάσσεται η μία από τις δύο δομές στις προσλήψεις μπορεί να μην επηρεάζει ειδικότητες με μαζικές προσλήψεις και από τους δύο πίνακες, αλλά δημιουργεί τεράστια στρέβλωση στις ειδικότητες που είναι απολύτως άνισες αριθμητικά οι προσλήψεις στις δύο δομές. Δεν ξέρουμε βεβαίως ποιο σύστημα διορισμού θα έχουμε (πχ με τον νόμο 3848 αντιμετωπίζεται το συγκεκριμένο πρόβλημα), αλλά στο 60-40 ή άλλο σύστημα που θα έχει πρόβλεψη για διορισμούς ΜΟΝΟ μέσω προϋπηρεσίας, πρέπει με κάποιον τρόπο να αντιμετωπιστεί η ανισότητα. Δική μου πρόταση όπως προείπα είναι να γίνονται την ίδια μέρα οι αντίστοιχες φάσεις αναπληρωτών των δύο δομών για τις κοινές τους ειδικότητες. Όπως γίνεται μεταξύ Σιβιτανιδείου και δημόσιων σχολείων. Ακούγεται τόσο παράλογο;

Αποσυνδεδεμένος mariaher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3818 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 07:24:43 μμ »
kinegiros...Επαναλαμβάνω πως οι πιστώσεις της ειδικής δεν θα με αφορούσαν καθόοοοοοοοοοοολου εαν δεν είχαν καταλήξει να είναι πλέον ο μοναδικός τρόπος να αποκτήσει κάποιος προυπηρεσία στον κλάδο μου. Δηλαδή έγω που θέλω να διοριστώ κάποια στιγμή (λέμε τώρα.....) ασχολούμενη με την γενική αγωγή και μόνο (γιατί αυτό έχω επιλέξει και αυτό αγαπάω, προφανώς δεν θα το επιτύχω ποτέ.....Αναγκαστικά δηλαδή πρέπει να πάω να κάνω master να μπω στους πίνακες της ειδικής για να μπορώ να έχω προυπηρεσία στον κλάδο μου? Ελπίζω να καλαβαίνεις τον παραλογισμό που επικρατεί και μας έχει φτάσει να λέμε εδω μέσα τον πόνο μας......Οπως και να χει σε ευχαριστώ τουλάχιστον για την κόσμια απάντησή σου και θυμίσου πως καλό είναι να δείχνουμε μια κατανόηση όταν στρεβλά του συστήματος αδικούν συναδέλφους και τους στερούν τη δυνατότητα να συναγωνιστούν επι ίσοις όροις.
(....επίσης το ότι κάποιος είναι νέο μέλος δεν σημαίνει πως δεν παρακολουθεί χρόνια το forum ;))

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3819 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 08:09:03 μμ »
Kαλησπέρα συνάδελφοι!
Τα κενα στην Β Κέρκυρας ειναι αρκετα! Για φιλολογους, μαθηματικους και φυσικους!
Δεν μπορω να ανοιξω τις σημερινες προσλήψεις, μηπως υπαρχουν κ σε excell?


Αποσυνδεδεμένος jimmouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3821 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 09:31:43 μμ »
Λετε να βγει αλλη φαση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161191
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 611
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 619
Σύνολο: 632

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.