*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 956034 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4522 στις: Απρίλιος 25, 2013, 11:22:14 μμ »
Είμαι ο μόνος που απορώ με αυτές τις προσλήψεις που έγιναν λίγο πριν κλείσουν τα σχολεία της Β/θμιας για εξετάσεις;
Καταλαβαίνω ότι είναι θέσεις που δεν αποδέχτηκαν όσοι τους κάλεσαν για παράλληλη στήριξη τον Φεβρουάριο.
Η απορία μου όμως είναι η εξής: Αφού του χρόνου θα είναι τόσο στενά τα πράγματα στις προσλήψεις όπως λένε, γιατί δεν μεταφέρουν τους εργατομήνες αυτούς στην αρχή της επόμενης σχολικής χρονιάς και παίρνουν 27 ανθρώπους τώρα, μόνο και  μόνο για τα μάτια του κόσμου;
Συγχαρητήρια στους συναδέλφους που καλέσανε και εύχομαι να είναι αρκετές ώρες ώστε να μπορέσουν να πάνε, αλλά δεν πιστεύω ότι σώζεται κάποιος με αυτήν τη τοποθέτηση. Αντιθέτως περισσότερα οικονομικά ανοίγματα θα προκύψουν, ιδίως αν δεν κατοικούν στην περιοχή που τοποθετήθηκαν.
Οι περισσοτεροι ειναι με μηδενικα μορια αρα εστω και μια ωρα θα τους ανεβασει πολυ στον πινακα και θα "παιζουν" με αλλους ορους του χρονου. Αν "παιζει" κανενας μας του χρονου...
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:32:11 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4523 στις: Απρίλιος 25, 2013, 11:37:59 μμ »
Προς τι η εκπληξη?

Αποσυνδεδεμένος SX1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- Αυτή όμως????
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4524 στις: Απρίλιος 26, 2013, 12:03:57 πμ »
Ναι συμφωνώ θα τους ανεβάσει αλλά δεν νομίζω πως τα λίγα μόρια που θα πάρουν θα κάνουν τη διαφορά… Θα τους ξεχωρίσει από το μπούγιο των 0 μορίων αλλά τίποτα το σημαντικό δεν θα γίνει… Τους καλέσανε τώρα για να κλείσει ΚΑΛΑ η σχολική χρονιά και πάνω από όλα ΧΩΡΙΣ ΚΕΝΑ… τα κενά σε όλο το σχολικό έτος δεν μας πειράζουν αλλά είναι ωραίο να κάνεις καλή εντύπωση (έτσι για τα μάτια του κόσμου) στο τέλος… ;D

Αποσυνδεδεμένος SX1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- Αυτή όμως????
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4525 στις: Απρίλιος 26, 2013, 12:05:08 πμ »
Προς τι η εκπληξη?
Είδες ακόμη και τα πιο παράλογα με αυτά που έχουμε δει τώρα πια  μας φαίνονται λογικά…
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2013, 12:06:46 πμ από SX1986 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:32:11 »

Αποσυνδεδεμένος kouklitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω να μαθαίνω ευτυχισμένα νέα!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4526 στις: Μάιος 15, 2013, 12:21:11 πμ »
Γεια σας! Ζητώ συγνώμη που δεν απάντησα σε ερώτηση που μου έγινε για τα ΠΕΚ αλλά την είδα πολλές μέρες αργότερα. 
Θα ήθελα την γνώμη σας για κάτι..
Ενα διευκρινιστικό στοιχείο για τον πανικό με το ωράριο.. σχεδόν σίγουρα ο νόμος δε λέει ότι το ωράριο των εκπαιδευτικών είναι 8-2 αλλά ότι είναι ΕΩΣ 30 ώρες εβδομαδιαίως, εαν υπάρχει διοικητική δουλεια που πρέπει να γίνει.
Είμαι αναπληρώτρια μειωμένου ωραρίου με 15 ώρες εβδομαδιαίως, παράλληλη στήριξη, προσλήφθηκα τέλος Φεβρουαρίου.
Όπως και άλλες χρονιές δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα να κάνω ευχαρίστως ότι μου ανατεθεί και ότι είναι απαραίτητο και έξτρα δουλειά έχω αναλάβει άλλες χρονιές και με ευχαρίστηση.
Φέτος, πρώτη χρονιά στην παράλληλη στήριξη (άλλες χρονιές είχα τμήματα ένταξης), δεν έχω πια ούτε βαθμούς να περάσω , ούτε απουσίες, ούτε θέματα να βγάλω.
Φυσικά όταν έχω επιτηρήσεις ή όταν εξετάζονται οι μαθητές μου θα βρίσκομαι στο σχολείο.
Το οποίο είναι μιάμιση ώρα απόσταση από το σπίτι μου.
Τις μέρες που δεν έχω ούτε επιτηρήσεις, ούτε εξετάζεται ο μαθητής μου, ούτε δουλειά, ούτε απουσίες ούτε βαθμούς, ούτε θέματα και που έχω τόσες φορές προτείνει να βοηθήσω κάποιον συνάδερφο για να πάρω πάντα ευγενική άρνηση, πρέπει να βρίσκομαι στο σχολείο?
Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Λόγω επίταξης εννοώ που μου ήρθε σήμερα..
Κι αν είναι έτσι, λόγω μειωμένου δεν πρέπει να είμαι τρεις ώρες ημερησίως?
Δεν έχω αποφασίασει τι θα κάνω. Αύριο πάντως δε θα πάω το αποφάσισα! Δεν έχω κανένα απολύτως αντικείμενο!
Ίσως πηγαίνω μέσα στις εξετάσεις, αυριο πάντως δε θα πάω κι ας μου είπανε!

Αποσυνδεδεμένος kouklitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω να μαθαίνω ευτυχισμένα νέα!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4527 στις: Μάιος 15, 2013, 12:43:29 πμ »
Στην τελική ας μου γραφτεί άδεια για προσωπικούς λόγους..
Ας με ενημερώσει κάποιος παρακαλώ πολύ αν ξέρει αν είμαι καλυμμένη σε αυτή την περίπτωση..
Υπάρχει άδεια για προσωπικούς λόγους, τελευταία στιγμή? νομίζω?
Ίσως μου χρειαστεί. Πάντως δεν έχω πάρει ποτέ ούτε μία άδεια αναρρώτική ή κανονική..
ΑΑΑ! σημαντικό!
Τώρα που το θυμήθηκα!
Να ενημερώσω να ΜΗΝ παίρνετε αναρρωτικές άδειες, ως αναπληρωτές. Να τις γράφετε ώς κανονικές
αν έχετε το περιθώριο εξαντείστε πρώτα τις κανονικές γιατί από αναρρωτικές αφαιρείται ποσοστό από το
ημερομίσθιο, 100%! το διαπίστωσα πέρυσι και μου το είπαν επίσημα από τη διεύθυνση που πληρωνόμουν.
Αν είχα πάρει κανονική που δεν είχα πάρει ούτε μία δε θα κοβόταν το μισό ημερομίσθιο!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4528 στις: Μάιος 15, 2013, 12:45:07 πμ »
Γεια σας! Ζητώ συγνώμη που δεν απάντησα σε ερώτηση που μου έγινε για τα ΠΕΚ αλλά την είδα πολλές μέρες αργότερα. 
Θα ήθελα την γνώμη σας για κάτι..
Ενα διευκρινιστικό στοιχείο για τον πανικό με το ωράριο.. σχεδόν σίγουρα ο νόμος δε λέει ότι το ωράριο των εκπαιδευτικών είναι 8-2 αλλά ότι είναι ΕΩΣ 30 ώρες εβδομαδιαίως, εαν υπάρχει διοικητική δουλεια που πρέπει να γίνει.
Είμαι αναπληρώτρια μειωμένου ωραρίου με 15 ώρες εβδομαδιαίως, παράλληλη στήριξη, προσλήφθηκα τέλος Φεβρουαρίου.
Όπως και άλλες χρονιές δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα να κάνω ευχαρίστως ότι μου ανατεθεί και ότι είναι απαραίτητο και έξτρα δουλειά έχω αναλάβει άλλες χρονιές και με ευχαρίστηση.
Φέτος, πρώτη χρονιά στην παράλληλη στήριξη (άλλες χρονιές είχα τμήματα ένταξης), δεν έχω πια ούτε βαθμούς να περάσω , ούτε απουσίες, ούτε θέματα να βγάλω.
Φυσικά όταν έχω επιτηρήσεις ή όταν εξετάζονται οι μαθητές μου θα βρίσκομαι στο σχολείο.
Το οποίο είναι μιάμιση ώρα απόσταση από το σπίτι μου.
Τις μέρες που δεν έχω ούτε επιτηρήσεις, ούτε εξετάζεται ο μαθητής μου, ούτε δουλειά, ούτε απουσίες ούτε βαθμούς, ούτε θέματα και που έχω τόσες φορές προτείνει να βοηθήσω κάποιον συνάδερφο για να πάρω πάντα ευγενική άρνηση, πρέπει να βρίσκομαι στο σχολείο?
Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Λόγω επίταξης εννοώ που μου ήρθε σήμερα..
Κι αν είναι έτσι, λόγω μειωμένου δεν πρέπει να είμαι τρεις ώρες ημερησίως?
Δεν έχω αποφασίασει τι θα κάνω. Αύριο πάντως δε θα πάω το αποφάσισα! Δεν έχω κανένα απολύτως αντικείμενο!
Ίσως πηγαίνω μέσα στις εξετάσεις, αυριο πάντως δε θα πάω κι ας μου είπανε!

Ε όχι, ΟΧΙ. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ. ΣΕ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ!
ΕΙΝΑΙ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΟΙ.
ΔΕν μπορώ να γράψω άλλα, έρχονται μόνο βρισιές στο μυαλό μου. (ΜΗν πάρει τώρα η μπάλλα και όσους τους στηρίζουν)

Αποσυνδεδεμένος kouklitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω να μαθαίνω ευτυχισμένα νέα!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4529 στις: Μάιος 15, 2013, 01:55:17 πμ »
Τσα!! Οχι δε με εκμεταλλεύεται κανείς! Μου είπαν να πηγαίνω λόγω του ότι έχουν σφίξει τα πράγματα και φοβούνται όλοι με τους ελέγχους και τις επιτάξεις, όμως εγώ πράττω πάντα σύμφωνα με τους κανόνες της δικής μου ηθικής αυτό σημαίνει ότι δεν θα πάω κι ας μου είπανε! Σε ευχαριστώ πολύ για τη στηριξούλα  :)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4530 στις: Μάιος 15, 2013, 02:24:26 μμ »

Δεν πειράζει. Ήταν άλλη μια ευκαιρία για εκτόνωση. ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4531 στις: Μάιος 17, 2013, 11:32:02 πμ »
Προς τους αναπληρωτες ΠΣ: εχει καποιος απο εσας παλαιοτερη εμπειρια σχετικα με τις ενδοσχολικες εξετασεις; Κανω μαθημα σε  :παιδι με αυτισμο. Συγκεκριμενα, ποιος εξεταζει το παιδι, ποιος βαζει βαθμους, που ειναι ο "ρημαδης ο νομος" που λεει οτι τα θεματα ειναι υποχρεωτικα κοινα για ολους (της ιδιας ταξης) που μας λεει  συνεχεια ο σχολικος συμβουλος (και αν ισχυει ειναι η απολυτη κοροιδια και ματαιωση για το παιδι που αλλα μπορει να κανει και αλλα του βαζουμε στο τελος να απαντησει). Τον γενικο νομο 3699 για ΠΣ τον γνωριζω. Το θεμα μου ειναι αν γνωριζει καποιος απο εσας που ειναι γραπτως (αν υπαρχει) κατι σχετικα με τις ενδοσχολικες εξετασεις. Το μονο σιγουρο ειναι η προφορικη εξεταση, στα υπολοιπα οι αποψεις διιστανται προς το παρον, οποτε παρακαλω αν γνωριζει κατι καποιος απο εσας να με πληροφορησει. :)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4532 στις: Μάιος 17, 2013, 01:15:07 μμ »
Προς τους αναπληρωτες ΠΣ: εχει καποιος απο εσας παλαιοτερη εμπειρια σχετικα με τις ενδοσχολικες εξετασεις; Κανω μαθημα σε  :παιδι με αυτισμο. Συγκεκριμενα, ποιος εξεταζει το παιδι, ποιος βαζει βαθμους, που ειναι ο "ρημαδης ο νομος" που λεει οτι τα θεματα ειναι υποχρεωτικα κοινα για ολους (της ιδιας ταξης) που μας λεει  συνεχεια ο σχολικος συμβουλος (και αν ισχυει ειναι η απολυτη κοροιδια και ματαιωση για το παιδι που αλλα μπορει να κανει και αλλα του βαζουμε στο τελος να απαντησει). Τον γενικο νομο 3699 για ΠΣ τον γνωριζω. Το θεμα μου ειναι αν γνωριζει καποιος απο εσας που ειναι γραπτως (αν υπαρχει) κατι σχετικα με τις ενδοσχολικες εξετασεις. Το μονο σιγουρο ειναι η προφορικη εξεταση, στα υπολοιπα οι αποψεις διιστανται προς το παρον, οποτε παρακαλω αν γνωριζει κατι καποιος απο εσας να με πληροφορησει. :)


Συγνώμη που ρωτάω αλλά λες "Το μονο σιγουρο ειναι η προφορικη εξεταση,". Που το είδες αυτό για παιδί με αυτισμό;

Ο μαθητής εξετάζεται γραπτά όπως όλοι οι υπόλοιποι με τα θέματα του τμήματος του στην ίδια αίθουσα με τους υπόλοιπους ως ένας κανονικός μαθητής. Δεν είσαι ούτε δίπλα του, ούτε από πάνω του, δεν τον βοηθάς παρά μόνο αν χρειαστεί να του διαβάσεις τα θέματα πράγμα που μπορεί να κάνει και ο επιτηρητής ή ο εισηγητής.
Δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη για τον μαθητή σου από όσο γνωρίζω.

Η μόνη εξαίρεση που υπάρχει στην νομοθεσία είναι να μπορούν να μπουν διαφορετικά θέματα σε διαφορετικά τμήματα της ίδιας τάξης και αυτό μετά από τεκμηριωμένη δήλωση του εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4533 στις: Μάιος 17, 2013, 01:49:47 μμ »
Για την προφορικη το λεω αποκλειστικα για τον μαθητη μου, ετσι που το εγραψα εχεις δικιο ειναι σαν να το εννουσα γενικα. Στον μαθητη μου ειναι σιγουρη  η προφορικη εξεταση, το γραπτο οπως ρωτησα τον συμβουλο ειδικης χρησημοποιειται αλλα δεν λαμβανεται υποψη δλδ το θεωρουν κατι σαν προχειρο οπου σημειωνει και μετα ερχεται και λεει τις απαντησεις. Τουλαχιστον ετσι μου ειπαν οτι εκαναν τις προηγουμενες χρονιες με αυτον το μαθητη (δεν ειχε ομως ΠΣ μονο ΤΕ). Αλλα απο αυτα που λες καταλαβα οτι εφοσον χαρτι επισημο για την διαδικασια δεν υπαρχει ο καθενας κανει οτι νομιζει σωστοτερο. Ασφαλως ο επιτηρητης η ο εισηγητης (τηε γενικης ταξης) σε αρκετες περιπτωσεις δεν γνωριζουν και δεν μπορουν να εξετασουν το παιδι με αυτισμο προφορικα. Απο οτι καταλαβα τον ρωτουσαν τις ερωτησεις του γραπτου ελεγε ο,τι νομιζε και αυτοι εβαζαν τον βαθμο που του εβαζαν παντα 13-14. Το ο,τι νομιζε το λεω γιατι το συγκεκριμενο παιδι αν δεν το ρωτησεις με μικρες και συχνες ερωτησεις (ποιος, που, ποτε, γιατι κτλ) και το αφησεις απλως να λεει δεν βγαζεις κανενα νοημα (ενω αλλιως τα λεει μια χαρα γιατι τα γνωριζει). Γνωριζω οτι δεν ειμαι απο πανω του ουτε και διπλα του την ωρα της εξετασης. Αλλα ενω ο συμβουλος ειπε οτι το εξεταζω εγω και ο εκπαιδευτικος γενικης ειναι παντα παρων και βαζουμε τους βαθμους σε συνεργασια (και τους βαθμους τριμηνου αλλα κανεις δεν μας ρωτησε και οταν το μαθαμε ηταν αργα), ο διευθυντης υποστηριζει οτι τον εξεταζει ο καθηγητης γενικης και απλως εγω παρακολουθω, και ο γενικης βεβαια βαζει τους βαθμους κτλ. και υστερα μου λενε οτι δεν με αντιμετωπιζουν ως βοηθητικο προσωπικο. Γι άυτο το λογο εψαχνα αν υπαρχει καποια οδηγια για τετοιες περιπτωσεις, τουλαχιστον να ενημερωθουμε ολοι στο σχολειο (ειμαστε οι πρωτοι σε ΠΣ).

Να σημειωσω επισης οτι το αφηνουν να γραψει/ σημειωσει ο,τι νομιζει και μετα  τους φωναζει και πανε σε αλλη ξεχωριστη αιθουσα και τα λεει. Το τι εκαναν οι προηγουμενοι της γενικης κανει μπαμ στο σχολειο μου (το ΤΕ καθηγητες της γενικης το ειχαν στα φιλολογικα τουλαχιστον): ο,τι και να ελεγε του ελεγαν μπραβο καλα τα ειπες, βαζαν ενα 13-14 και ξεμπερδευαν. Ειμαι  φιλολογος, στα μαθηματικα κ.τ.λ δεν ξερω τι θα κανει η τι εκανε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2013, 02:02:33 μμ από F. »

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4534 στις: Μάιος 17, 2013, 02:07:43 μμ »
Για την προφορικη το λεω αποκλειστικα για τον μαθητη μου, ετσι που το εγραψα εχεις δικιο ειναι σαν να το εννουσα γενικα. Στον μαθητη μου ειναι σιγουρη  η προφορικη εξεταση, το γραπτο οπως ρωτησα τον συμβουλο ειδικης χρησημοποιειται αλλα δεν λαμβανεται υποψη δλδ το θεωρουν κατι σαν προχειρο οπου σημειωνει και μετα ερχεται και λεει τις απαντησεις. Τουλαχιστον ετσι μου ειπαν οτι εκαναν τις προηγουμενες χρονιες με αυτον το μαθητη (δεν ειχε ομως ΠΣ μονο ΤΕ). Αλλα απο αυτα που λες καταλαβα οτι εφοσον χαρτι επισημο για την διαδικασια δεν υπαρχει ο καθενας κανει οτι νομιζει σωστοτερο. Ασφαλως ο επιτηρητης η ο εισηγητης (τηε γενικης ταξης) σε αρκετες περιπτωσεις δεν γνωριζουν και δεν μπορουν να εξετασουν το παιδι με αυτισμο προφορικα. Απο οτι καταλαβα τον ρωτουσαν τις ερωτησεις του γραπτου ελεγε ο,τι νομιζε και αυτοι εβαζαν τον βαθμο που του εβαζαν παντα 13-14. Το ο,τι νομιζε το λεω γιατι το συγκεκριμενο παιδι αν δεν το ρωτησεις με μικρες και συχνες ερωτησεις (ποιος, που, ποτε, γιατι κτλ) και το αφησεις απλως να λεει δεν βγαζεις κανενα νοημα (ενω αλλιως τα λεει μια χαρα γιατι τα γνωριζει). Γνωριζω οτι δεν ειμαι απο πανω του ουτε και διπλα του την ωρα της γραπτης εξετασης. Αλλα ενω ο συμβουλος ειπε οτι το εξεταζω εγω και ο εκπαιδευτικος γενικης ειναι παντα παρων και βαζουμε τους βαθμους σε συνεργασια (και τους βαθμους τριμηνου αλλα κανεις δεν μας ρωτησε και οταν το μαθαμε ηταν αργα), ο διευθυντης υποστηριζει οτι τον εξεταζει ο καθηγητης γενικης και απλως εγω παρακολουθω, και ο γενικης βεβαια βαζει τους βαθμους κτλ. και υστερα μου λενε οτι δεν με αντιμετωπιζουν ως βοηθητικο προσωπικο. Γι άυτο το λογο εψαχνα αν υπαρχει καποια οδηγια για τετοιες περιπτωσεις, τουλαχιστον να ενημερωθουμε ολοι στο σχολειο (ειμαστε οι πρωτοι σε ΠΣ).

Να σημειωσω επισης οτι το αφηνουν να γραψει/ σημειωσει ο,τι νομιζει και μετα  τους φωναζει και πανε σε αλλη ξεχωριστη αιθουσα και τα λεει. Το τι εκαναν οι προηγουμενοι της γενικης κανει μπαμ στο σχολειο μου (το ΤΕ καθηγητες της γενικης το ειχαν στα φιλολογικα τουλαχιστον): ο,τι και να ελεγε του ελεγαν μπραβο καλα τα ειπες, βαζαν ενα 13-14 και ξεμπερδευαν. Ειμαι  φιλολογος, στα μαθηματικα κ.τ.λ δεν ξερω τι θα κανει η τι εκανε.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4535 στις: Μάιος 17, 2013, 03:54:20 μμ »
@F.

ο αυτιστικός μαθητής έχει γνωμάτευση από το ΚΕΔΔΥ που λέει ότι εξετάζεται μόνο προφορικά και απαλλάσσεται από τα γραπτά;

Αν δεν έχει τότε δίνει γραπτά και μόνο.

Αφού ο Δ/ντης δεν σε αφήνει να τον εξετάσεις, μην σκας, δική του η ευθύνη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161773
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.