*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 956029 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4648 στις: Μάιος 28, 2013, 12:57:12 μμ »
Για να μπεις πρεπει να εχεις μεταπτυχιακο ή διδακτορικο στην ειδικη αγωγη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:21:10 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4649 στις: Μάιος 28, 2013, 12:58:08 μμ »
Οταν λεμε στερεα Ελλαδα εννοουμε και την Αττικη? Και δεν εννοω γεωγραφικα αλλα διοικητικα...

Όχι. Δες εδώ.
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4650 στις: Μάιος 28, 2013, 11:29:54 μμ »
ξέρεις όταν πάμε "εμείς" οι μόνιμοι στις συνελεύσεις έρχονται και οι αναπληρωτές γιατί είναι και αυτοί μέλη. Ειδικά οι αναπληρωτές πρέπει να τρέχουν στις συνελεύσεις αφού θα το "νιώσουν" πρώτοι όπως λες.
 Βέβαια οι περισσότεροι περιμένουν τον Θεό να βάλει το χέρι του λες και ο Θεός έχει χέρι. Αν μιλάγαμε για την θεά Αθηνά από την άλλη θα σου έλεγα αυτό.

Βέβαια...οι μόνιμοι με το άγχος να λύσουν τα θέματα των αναπληρωτών ζουν και εργάζονται...γιαυτό κάθε χρόνο κλείνουν τα σχολεία μέχρι να καλυφθούν από αναπληρωτές τα κενά. Γιαυτό μόλις πάει ένας αναπληρωτής σε ένα σχολείο τον φορτώνουν με τμήματα και εφημερίες και τις τελευταίες ώρες της Παρασκευής για να ξεκινά πιο νωρίς το ΣΚ του.Γιαυτό ζητούσαν ,και ακόμη το κάνουν, αποσπάσεις σε δομές της ΕΑ για να πάρουν το επίδομα αν και ήταν άσχετοι με το αντικείμενο, ήταν η θέληση για προσφορά που τους διακατείχε .... Πραγματικά, μπορεί η θεά Αθηνά να μην βάζει το χέρι της αλλά οι μόνιμοι σίγουρα "βάζουν χέρι". Ξέχασα και αυτήν την γεμάτη συμπόνια και στοργή ατάκα προς τον εκάστοτε αναπληρωτή: Εσύ του χρόνου δεν ξέρεις αν θα δουλεύεις,ε;....

88000 εκπαιδευτικοί και πήγαν 20-25000 στις συνελεύσεις, μάλλον οι αναπληρωτές πήγαν γιατί ίσως κάποιοι μόνιμοι να σκέφτηκα ασε καλύτερα,εγώ θα βρω τον συνδικαλιστή να κανονίσει να μείνω στο ίδιο σχολείο με την αύξηση ωραρίου κτλ....

που θα γράψεις ότι "οι περισσότεροι περιμένουν από τον θεό να βάλει το χέρι του"

@F γιατί βάζεις τον εαυτό σου στο ίδιο τσουβάλι;;;; έσυ ανέχεσαι τόσα χρόνια την ύπαρξη 5000 εκπαιδευτικών με ωράριο κάτω από 12 ώρες;; έσυ ανεχόσουν αποσπάσεις για να πάω στο σπίτι μου και άδειες από την σημαία; έσυ έβλεπες ανίκανους καθηγητές με τους οποίους γελούσε όλο το σχολείο χωρίς να κάνεις τίποτα για να φύγουν από το σχολείο;;
michalis Έτσι είναι όπως τα λες...
Όταν έλεγα ο Θεός να βάλει το χέρι του δεν εννοούσα ότι θα κάθομαι και θα περιμένω χωρίς να κάνω κάτι. Αλλά όταν βλέπω ότι το καινούργιο νομοσχέδιο θα είναι η ταφόπλακα της εκπαίδευσης και δεν νοιάζονται οι μόνιμοι - που θα βρεθούν στην θέση του αναπληρωτή γιατί κάποιοι θα βγουν υπεράριθμοι και μπορεί να πάνε και σπίτια τους - γιατί θα πρέπει εγώ να παριστάνω τον μαχόμενο εκπαιδευτικό??? Και στην τελική αν το κάνω ποιον θα βρω συμπαραστάτη και συμπορρευτή σ' αυτή την κίνησή??? Ο καθένας θα κοιτάξει την πάρτη του -  αυτό είναι το μόνο σίγουρο....
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4651 στις: Μάιος 29, 2013, 11:04:08 πμ »
Καλημέρα...Μια ερώτηση , παιδιά..είμαι ΠΕ60 και έχω επάρκεια στη νοηματική γλώσσα..μπορώ να κάνω μετάθεση για ΣΜΕΑ?Ή πρέπει να χω σεμινάριο ειδικής αγωγής?Επίσης, συμφέρει πια να κάνω κάτι τέτοιο???

συμφέρει πια να κάνω κάτι τέτοιο??? για να μην νομίζουν κάποιοι ότι κυνηγάμε φαντάσματα....


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:21:10 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4652 στις: Μάιος 29, 2013, 11:29:49 πμ »
Καλημέρα...Μια ερώτηση , παιδιά..είμαι ΠΕ60 και έχω επάρκεια στη νοηματική γλώσσα..μπορώ να κάνω μετάθεση για ΣΜΕΑ?Ή πρέπει να χω σεμινάριο ειδικής αγωγής?Επίσης, συμφέρει πια να κάνω κάτι τέτοιο???

συμφέρει πια να κάνω κάτι τέτοιο??? για να μην νομίζουν κάποιοι ότι κυνηγάμε φαντάσματα....

Aλίμονο, δεν κάνεις κάτι τέτοιο, απλά και όμορφα έβγαλες ένα βολικό συμπέρασμα σύμφωνα με τα πιστεύω σου.

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4653 στις: Μάιος 29, 2013, 11:19:04 μμ »
αμφισβητεις το γεγονος οτι πολλοι μονιμοι χρονια κυνηγουσαν την ειδικη λογω επιδοματος;;γιατι αν θελεις μπορω να σου πω πολλααα ονοματα που εχω πετυχει σε 10 διαφορετικα ειδικα που εχω δουλεψει κ σε διαφορετικες πολεις.κατι που οι ιδιοι ευθαρσως ελεγαν...οποτε εχουμε γινει κομματακι καχυποπτοι...
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4654 στις: Μάιος 29, 2013, 11:24:13 μμ »
Καλημέρα...Μια ερώτηση , παιδιά..είμαι ΠΕ60 και έχω επάρκεια στη νοηματική γλώσσα..μπορώ να κάνω μετάθεση για ΣΜΕΑ?Ή πρέπει να χω σεμινάριο ειδικής αγωγής?Επίσης, συμφέρει πια να κάνω κάτι τέτοιο???

συμφέρει πια να κάνω κάτι τέτοιο??? για να μην νομίζουν κάποιοι ότι κυνηγάμε φαντάσματα....

Aλίμονο, δεν κάνεις κάτι τέτοιο, απλά και όμορφα έβγαλες ένα βολικό συμπέρασμα σύμφωνα με τα πιστεύω σου.

ναι,είχα πληροφορίες τότε ότι σε 2 χρόνια θα κάναμε αυτήν την κουβέντα και την έβαλα να το γράψει....keep trolling

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4655 στις: Μάιος 29, 2013, 11:42:06 μμ »
Καλημέρα...Μια ερώτηση , παιδιά..είμαι ΠΕ60 και έχω επάρκεια στη νοηματική γλώσσα..μπορώ να κάνω μετάθεση για ΣΜΕΑ?Ή πρέπει να χω σεμινάριο ειδικής αγωγής?Επίσης, συμφέρει πια να κάνω κάτι τέτοιο???

συμφέρει πια να κάνω κάτι τέτοιο??? για να μην νομίζουν κάποιοι ότι κυνηγάμε φαντάσματα....

Aλίμονο, δεν κάνεις κάτι τέτοιο, απλά και όμορφα έβγαλες ένα βολικό συμπέρασμα σύμφωνα με τα πιστεύω σου.

ναι,είχα πληροφορίες τότε ότι σε 2 χρόνια θα κάναμε αυτήν την κουβέντα και την έβαλα να το γράψει....keep trolling

το ποιος είναι το troll εδώ είναι ξεκάθαρο, πείρες το κείμενο από ένα άλλο thread και το έβαλες εδώ μετά από τόσο καιρό, έκανες το ίδιο και στο άλλο thread όπου κατηγόρησες το άτομο απλά για να κατηγορήσεις. Εκεί σου απάντησα αλλά φυσικά δεν γράφεις εκεί τίποτα. Εγώ δεν θέλω την συγνώμη σου αλλά αυτό που έκανες στην muppet το λιγότερο θέλει μια συγνώμη.

Για την ιστορία τα πάντα στο παρακάτω.
http://www.pde.gr/index.php?topic=9656.msg671115#msg671115


Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4656 στις: Μάιος 29, 2013, 11:48:36 μμ »
Καλημέρα...Μια ερώτηση , παιδιά..είμαι ΠΕ60 και έχω επάρκεια στη νοηματική γλώσσα..μπορώ να κάνω μετάθεση για ΣΜΕΑ?Ή πρέπει να χω σεμινάριο ειδικής αγωγής?Επίσης, συμφέρει πια να κάνω κάτι τέτοιο???

Καταρχήν τι θα πει συμφέρει;
Συμφέρει ως προς τι; Οικονομικά; Ή κάτι άλλο;
Γενικά για να είσαι στην ειδική αγωγή πρέπει να έχεις ένα μικρόβιο μέσα σου, μια τρέλα....
Τώρα, για να κάνεις μετάθεση στην ΕΑ (υποθέτω εννοείς μετά από διορισμό, γιατί έτσι είναι οι μεταθέσεις) χρειάζεσαι κάποιο επιπλέον προσόν, όπως ακριβώς και για το διορισμό στην ΕΑ

είναι που σε δικαιώνει το emmaki....
πΕΙρες το κείμενο.. πονάνε τα μάτια μας... αλήθεια πιστεύεις ότι δεν έχω άλλη δουλειά να κάνω από το να απαντάω στις
ανούσιες δημοσιεύσεις σου;; στις πόσες κερδίζεις κανονάκι;;

υ.γ. συγνώμη από τους διαχειριστές που θα αναγκαστούν να σβήσουν και άλλα μηνύματα ως offtopic
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2013, 11:51:26 μμ από michalis »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4657 στις: Μάιος 29, 2013, 11:50:18 μμ »
Καλα κανει και ρωταει αν την συμφερει. Οι απαιτησεις στην Ε.Α ειναι μεγαλυτερες και δουλευουμε για να αμειβομαστε. Οποιος θελει μπορει να το παιζει ρομαντικος αλλα δεν εχει το δικαιωμα να ζηταει κι απο τους αλλους να κανουν το ιδιο.

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4658 στις: Μάιος 29, 2013, 11:54:12 μμ »
Γιώργο δεν λέω ότι δεν πρέπει να αμοιβόμαστε αλλά πιστεύεις πως το κίνητρο για το να δουλέψεις στην ε.α. πρέπει να είναι τα λεφτά;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4659 στις: Μάιος 30, 2013, 12:02:28 πμ »
Καλά είσαι φοβερός!!! χαχαχα αντί να ζητάς συγνώμη το συνεχίζεις! Μάλιστα

εγώ δεν ξαναγράφω τίποτα παραθέτω μόνο την σειρά των γεγονότων

Καλημέρα...Μια ερώτηση , παιδιά..είμαι ΠΕ60 και έχω επάρκεια στη νοηματική γλώσσα..μπορώ να κάνω μετάθεση για ΣΜΕΑ?Ή πρέπει να χω σεμινάριο ειδικής αγωγής?Επίσης, συμφέρει πια να κάνω κάτι τέτοιο???

Καταρχήν τι θα πει συμφέρει;
Συμφέρει ως προς τι; Οικονομικά; Ή κάτι άλλο;
Γενικά για να είσαι στην ειδική αγωγή πρέπει να έχεις ένα μικρόβιο μέσα σου, μια τρέλα....
Τώρα, για να κάνεις μετάθεση στην ΕΑ (υποθέτω εννοείς μετά από διορισμό, γιατί έτσι είναι οι μεταθέσεις) χρειάζεσαι κάποιο επιπλέον προσόν, όπως ακριβώς και για το διορισμό στην ΕΑ

Το μικρόβιο ναι., εννοείται!!!..με το "συμφέρει" που ίσως δεν κατάλαβες, εννοώ, θα μπορώ?ή θα μείνω σε καμιά διάθεση?συμφέρει να το κάνω τώρα?μήπως αργότερα θα ναι πιο δύσκολα?
Και το ερώτημα μου για σεμινάριο ειδικής αγωγής τίθεται γιατι κάτι ακούστηκε οτι πια δεν ισχύουν..οπότε, ρωτώ εγώ με επάρκεια νοηματικής μόνο, μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου???

και αφού δόθηκε η εξήγηση, συνάδελφοι απάντησαν στο ερώτημα της muppet

μετά από σχεδόν 2 χρόνια έρχεται ο "συνάδελφος" όπου διάβασε όλα τα παραπάνω και προσβάλει την συνάδελφο

συμφέρει πια να κάνω κάτι τέτοιο???΄Αλήθεια!!!!!!!;;;;;!!!! είσαι εκπαιδευτικός και ρωτάς αν συμφέρει να δουλέψεις στην ε.α;;; Φοβερά παιδαγωγικό και ευσυνείδητο το κίνητρο σου,μπράβο

η συγνώμη είναι άγνωστη λέξη; για να δούμε...



Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4660 στις: Μάιος 30, 2013, 12:12:02 πμ »
Γιώργο δεν λέω ότι δεν πρέπει να αμοιβόμαστε αλλά πιστεύεις πως το κίνητρο για το να δουλέψεις στην ε.α. πρέπει να είναι τα λεφτά;
Οχι μονο αλλα ειναι και τα χρηματα. Δεν αδικω κανεναν που το ψαχνει και απο οικονομικης αποψεως..

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4661 στις: Μάιος 30, 2013, 07:39:14 πμ »
Σε αυτή τη χώρα εξακολουθούμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, παρόλο που αυτή η πάγια τακτική μας έφτασε στο σημερινό χάλι. Κάνουμε λες και δεν ξέρουμε πως πριν μερικά χρόνια με τα σεμινάρια και τώρα με τα μεταπτυχιακά Ε.Α. ξαφνικά ανέκυψαν χιλιάδες υποψήφιοι εκπαιδευτικοί ειδικής αγωγής. Όλοι αυτοί από αγνά κίνητρα προσφοράς προς τα ΑΜΕΑ κατέκλεισαν ξαφνικά τους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων; Η μαζικότατη ζήτηση που μετέτρεψε την παροχή επιμορφώσεων σε κανονική βιομηχανία παροχής πιστοποιήσεων και πτυχίων οφείλεται στη διάθεση για ανιδιοτελή προσφορά;

Καλά λοιπόν έκανε ο συνάδελφος και ρώτησε αν τον συμφέρει, το έχουν κάνει πριν από αυτόν μερικές χιλιάδες άλλων συναδέλφων…

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161773
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.