*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία  (Αναγνώστηκε 124157 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #182 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 10:46:23 μμ »
συγνωμη να ρωτησω και κατι ακομη αν περασει καποιος τη συνεντευξη υπογραφει συμβολαιο για 1 χρονο η το βαζουν 1 μηνα δοκιμαστικο να δουν αν τους κανει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:33:42 »

Αποσυνδεδεμένος Αερικό

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #183 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 03:11:46 μμ »
Update: Μετά από την εργασία μου σε παιδικό σταθμό του Μονάχου πλέον δουλευω τους τελευταίους μήνες  σε ένα ολοήμερο γερμανικό σχολείο και παράλληλα κάνω ένα bachelor  σε πανεπιστήμιο του Μονάχου για να αναγνωρισθεί καλύτερα το πτυχίο μου. Αν υπάρχει ακόμη ενδιαφέρον ή χρειάζεται κάποιος πληροφορίες με χαρά να βοηθήσω  :D :D

Αποσυνδεδεμένος ninaninaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #184 στις: Φεβρουάριος 01, 2019, 09:19:28 μμ »
Γεια σου αερικο! επειδη σκεφτομαι και εγω να μεταναστευσω στη Γερμανία θα ήθελα να σε ρωτήσω, εαν ειναι όντως τόσο δύσκολο να βρεί κάποιος σπιτι να νοικιασει, όσο όλοι επισημαινουν. Επιπλεον θα ήθελα να σε ρωτησω στο γερμανικο σχολειο εργαζεσαι σαν δασκάλα? Εχεις καταφερει να ξεπεράσεις το εμπόδιο της γλώσσας καθώς δεν ειναι η μητρική μας?Και κατι τελευταίο, ποια πολη της Γερμανιας θα προτεινες σε κάποιον που θελει να ερθει εκει αλλα δεν εχει γνωστους, ουτε καποια αλλη βοηθεια. Μόνο επιπεδο Β1 στα γερμανικα, πτυχίο ελληνικής φιλολογίας αλλα πολύ διαθεση να κανει μια νεα αρχή. θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σου!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2019, 09:26:22 μμ από ninaninaki »

Αποσυνδεδεμένος Fell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #185 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 08:59:30 μμ »
Update: Μετά από την εργασία μου σε παιδικό σταθμό του Μονάχου πλέον δουλευω τους τελευταίους μήνες  σε ένα ολοήμερο γερμανικό σχολείο και παράλληλα κάνω ένα bachelor  σε πανεπιστήμιο του Μονάχου για να αναγνωρισθεί καλύτερα το πτυχίο μου. Αν υπάρχει ακόμη ενδιαφέρον ή χρειάζεται κάποιος πληροφορίες με χαρά να βοηθήσω  :D :D
           

συγνωμη να σε ρωτησω κατι αυτη τη δουλεια πως τη βρηκες; παιδαγωγικο τελιωσες?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:33:42 »

Αποσυνδεδεμένος Αερικό

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #186 στις: Μάρτιος 09, 2019, 06:04:35 μμ »
Γεια σου αερικο! επειδη σκεφτομαι και εγω να μεταναστευσω στη Γερμανία θα ήθελα να σε ρωτήσω, εαν ειναι όντως τόσο δύσκολο να βρεί κάποιος σπιτι να νοικιασει, όσο όλοι επισημαινουν. Επιπλεον θα ήθελα να σε ρωτησω στο γερμανικο σχολειο εργαζεσαι σαν δασκάλα? Εχεις καταφερει να ξεπεράσεις το εμπόδιο της γλώσσας καθώς δεν ειναι η μητρική μας?Και κατι τελευταίο, ποια πολη της Γερμανιας θα προτεινες σε κάποιον που θελει να ερθει εκει αλλα δεν εχει γνωστους, ουτε καποια αλλη βοηθεια. Μόνο επιπεδο Β1 στα γερμανικα, πτυχίο ελληνικής φιλολογίας αλλα πολύ διαθεση να κανει μια νεα αρχή. θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σου!
[/quote

Λοιπον να ξεκαθαρίσω καταρχας οτι δε δουλευω ως δασκαλα αλλα ως kinderpflegerin. Αυτη είναι η αναγνωριση μου απο το κρατος. Δε διδασκω στα παιδια, απλα προετοιμαζω τα μαθήματα τους για την επομενη μέρα (τα ελεγχω και τους λυνω τυχόν απορίες). Τα παιδιά ερχονται σ εμας μετα το σχολείο. Τωρα οσον αφορα το σπιτι ειναι τοσο δύσκολα οσο λένε. Εγω στο Μόναχο μενω οποτε δεν ξερω τι γίνεται στην υπόλοιπη Γερμανία. Τα ενοικια ειναι ακριβα αλλά με λιγη τυχη κατι μπορείς να βρεις. Ειναι δυσκολο ομως...

Νομιζω οτι θα επρεπε να βελτιωσεις κι αλλο τα γερμανικα σου! Οι περισσοτετες εταιρειες ζητουν τουλαχιστον β2 για να δουλεψεις με παιδια! Αλλα θεληση ολα γίνονται! Με τον καιρο μπορείς να μαθεις με εξασκηση! Ειμαι ηδη δυο χρονια στη Γερμανία, οποτε πλεον μιλαω αρκετά καλα τη γλώσσα

Αποσυνδεδεμένος Αερικό

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #187 στις: Μάρτιος 09, 2019, 06:06:11 μμ »
           

συγνωμη να σε ρωτησω κατι αυτη τη δουλεια πως τη βρηκες; παιδαγωγικο τελιωσες?

Παιδαγωγικο δημοτικης ναι! Αλλα και νηπιαγωγοι και βρεφονηπιοκομοι θα μπορουσαν να δουλέψουν στο ιδιο ποστο...

Αποσυνδεδεμένος Fell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #188 στις: Μάρτιος 21, 2019, 11:17:07 μμ »
συγνωμη που σε ξαναρωταω εκει σε ολοημερο νηπιαγωγειο εισαι ; ποιες ειναι οι αρμοδιοτητες σου εκει; επειδη σκεφτομαι κ γω να ανεβω μοναχο για δουλεια γι αυτο σε ρωταω

Αποσυνδεδεμένος Fell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #189 στις: Απρίλιος 28, 2019, 05:49:47 μμ »
Να ρωτησω κατι και οποιος γνωριζει Μπορει καποια ως kinderpflegerin να δουλεψει με παιδια 3-6 ετων η η kinderpflegerin απασχολουνται αποκλειστικα με παιδια 0-3 ετων;

Αποσυνδεδεμένος Αερικό

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #190 στις: Αύγουστος 13, 2019, 10:56:27 πμ »
Να ρωτησω κατι και οποιος γνωριζει Μπορει καποια ως kinderpflegerin να δουλεψει με παιδια 3-6 ετων η η kinderpflegerin απασχολουνται αποκλειστικα με παιδια 0-3 ετων;
Η kinderpflegerin μπορει να δουλεψει στο ιδιο ηλικιακο γκρουπ, που μπορει να δουλεψει μια erzieherin, δηλ απο 0 εως 12 ετων. Απλα η διαφορά τους βρίσκεται στο μισθο και στα καθηκοντα. Το Ausbildung για erzieherin κρατα 4 με 5 χρονια. Αν καποιος ολοκληρώσει τα 2 απο αυτα χρονια, τοτε αποκτα τον τίτλο του kinderpfleger. Γι αυτο κι η διαφορα στο μισθο

Αποσυνδεδεμένος Αερικό

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #191 στις: Αύγουστος 13, 2019, 11:01:37 πμ »
συγνωμη που σε ξαναρωταω εκει σε ολοημερο νηπιαγωγειο εισαι ; ποιες ειναι οι αρμοδιοτητες σου εκει; 
επειδη σκεφτομαι κ γω να ανεβω μοναχο για δουλεια γι αυτο σε ρωταω

Λοιπον εγώ δουλεύω σε ενα ολοημερο σχολειο με παιδια δημοτικού. Στο ιδιο κτίριο υπαρχει και νηπιαγωγείο, οποτε ξέρω πως λειτουργεί κι αυτο. Στη δουλειά μου προετοιμαζουμε κατα κυριο λογο τα παιδια για την επομενη μερα στο σχολειο. Κάνουμε τα μαθήματα τους, εξηγούμε απορίες τους κ. λ. π. Εκτός αυτού κάνουμε διάφορες δραστηριότητες και απασχολούμε τα παιδια δημιουργικά. Οταν τα σχολεια κλεινουν, εμεις παραμενουμε ανοιχτοί για να διευκολυνουμε τους γονεις που εργάζονται.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #192 στις: Αύγουστος 13, 2019, 12:01:20 μμ »
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τις διαβαθμίσεις στο Νηπιαγωγείο στη Γερμανία Αερικό. Τελείωσα Νηπιαγωγών Α.Π.Θ. με 6μηνη πρακτική. Έχω φυσικά συγγενείς Γερμανία και θα μπορούσα να ψάξω κάτι αλλά δεν γνωρίζουν τα του τομέα αυτού. Πρέπει βέβαια να δω τα Γερμανικά μου, θα ξεκινήσω άμεσα για Β2. Θα ήθελα σε πμ τι χρειάζεται και λεπτομέρειες.  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Fell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #193 στις: Αύγουστος 26, 2019, 04:56:50 μμ »
Λοιπον εγώ δουλεύω σε ενα ολοημερο σχολειο με παιδια δημοτικού. Στο ιδιο κτίριο υπαρχει και νηπιαγωγείο, οποτε ξέρω πως λειτουργεί κι αυτο. Στη δουλειά μου προετοιμαζουμε κατα κυριο λογο τα παιδια για την επομενη μερα στο σχολειο. Κάνουμε τα μαθήματα τους, εξηγούμε απορίες τους κ. λ. π. Εκτός αυτού κάνουμε διάφορες δραστηριότητες και απασχολούμε τα παιδια δημιουργικά. Οταν τα σχολεια κλεινουν, εμεις παραμενουμε ανοιχτοί για να διευκολυνουμε τους γονεις που εργάζονται.
Μπορεις σε παρακαλω να μ πεις πως λειτουργει στο νηπιαγωγειο π εισαι στο ιδιο κτιριο; επισης το πτυχιο και αναλυτικες βαθμολογιες  που τα μετεφρασες ελλαδα η γερμανια ; σ κοστισε πολλα;

Αποσυνδεδεμένος Fell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #194 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 01:14:02 μμ »
Συγνωμη αερικο για τον βομβαρδισμο ερωτησεων μπορεις να μ δωσεις πληροφοριες για το μπατσελορ που κανεις;

Αποσυνδεδεμένος Αερικό

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #195 στις: Νοέμβριος 13, 2019, 07:42:42 μμ »
Συγνωμη αερικο για τον βομβαρδισμο ερωτησεων μπορεις να μ δωσεις πληροφοριες για το μπατσελορ που κανεις;


Καλησπέρα. Το bachelor που κάνω εγώ λέγεται Bildung und Erziehung im Kindesalter 0 bis 12 (στα ελληνικά Επιστήμες της αγωγής σε παιδιά ηλικίας 0 ως 12 ετών). Η κανονική διάρκεια του bachelor είναι 7 εξάμηνα αν δεν κάνω λάθος. Εγώ όμως, επειδή έχω ένα πτυχίο παιδαγωγικών αλλοδαπής και μου έχουν αναγνωριστεί πολλά μαθήματα από το πρωτο μου πτυχίο, το κάνω σε 3 εξάμηνα. Παρασκευές και Σάββατα είμαι στο πανεπιστήμιο και τις υπόλοιπες μέρες πηγαίνω στη δουλειά. Αν γνωρίζεις γερμανικά μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες εδώ.Αλλιώς θα μπορούσα να σου απαντήσω κι εγώ σε τυχόν ερωτήσεις που έχεις.

https://www.ksh-muenchen.de/hochschule/campus-muenchen/fakultaeten-muenchen/fakultaet-soziale-arbeit-muenchen/angebote-fuer-bildungsauslaenderinnen/befas/

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.