*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία  (Αναγνώστηκε 124852 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 04:22:56 μμ »
ναι ε; πηρες τηλεφωνο και εμαθες οτι κρατανε καποια χρηματα απο το μισθο ή εμαθες απο συναδελφο νηπιαγωγο;μεγαλη απατη, αν ισχυει κατι τετοιο. εγω φευγω αυστρια σε λιγο καιρο για δουλεια και μετα θα προσπαθησω να βρω κατι στο αντικειμενο μας
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2012, 04:49:46 μμ από sunshine24 »
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:51:32 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 05:41:33 μμ »
Από το γραφείο το αρνούνται κατηγορηματικά, αλλά αν δεν τους πληρώνουν οι παιδικοί σταθμοί δεν βλέπω το λόγο να κάνουν τόσο κόπο και να παρακαλάνε τις νηπιαγωγούς να πάνε στη Γερμανία.
Ένας φίλος μου που δούλεψε το προηγούμενο εξάμηνο σε δύο εργοστάσια στη Γερμανία (εργάτης) μου είπε ότι ο μισθός του ήταν 1.200 ευρώ, αλλά το γραφείο του κρατούσε 300 ευρώ το μήνα(!) και έπαιρνε στο χέρι 900. Τα εργοστάσια μόνο μέσω αυτών των γραφείων έπαιρναν κόσμο γιατί τους συνέφερε περισσότερο, έκαναν πιο φθηνές συμβάσεις, οι εργαζόμενοι είχαν λιγότερα δικαιώματα εφόσον τους νοίκιαζε το γραφείο στο εργοστάσιο. Γι' αυτό λέω να είμαστε πολύ προσεκτικές όταν κάνουμε την επιλογή μας. Εσύ γιατί πας Αυστρία; Κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχει ζήτηση και για νηπιαγωγούς στην Αυστρία και την Ελβετία, αλλά δεν το είχα ψάξει καθόλου και δεν ξέρω τι παίζει.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 11:10:46 μμ »
έχω κάποιες πληροφορίες από γραφείο ευρέσεως εργασίας με το οποίο επικοινώνησα.Λοιπόν, προϋποθέση είναι η κατοχή πτυχίου νηπιαγωγού και η γνώση γερμανικών σε επίπεδο Β1. Δεν είναι απαραίτητο το πτυχίο του Β1 για τη συνέντευξη άλλα πρέπει οπωσδήποτε τα προφορικά  να είναι σ αυτό το επίπεδο γιατί οι συνεντεύξεις γίνονται στα γερμανικά.
ο  μισθός για κάποια χωρίς προϋπηρεσία αρχίζει με μεικτό μισθό 2360 ευρώ που μετά τις νόμιμες κρατήσεις ο καθαρός μισθός  είναι περίπου στα 1610-1680 ευρώ. Επίσης κάθε μήνα ο δήμος του Μονάχου  δίνει και ένα επίδομα 75 ευρώ.

ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 01:02:34 μμ »
Δηλαδή, σε διαβεβαίωσαν ότι το γραφείο δεν κάνει κρατήσεις, έτσι; Ο μισθός είναι πολύ καλός, αν πεις ότι μια ωραία γκαρσονιέρα έχει γύρω στα 600-700, σου μένουν 1000 ευρώ στο χέρι. Πολύ καλά είναι! Σε ποιο γραφείο πήρες τηλ; Στο Grecruitment;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:51:32 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 02:03:18 μμ »
Να σας βοηθήσω λίγο...
Εδώ και μερικά χρόνια λειτουργούν στην Γερμανία με νόμο οι λάιφ φίρμες οι οποίες προσλαμβάνουν εργάτες ακόμη και πτυχιούχους ανωτάτων ιδρυμάτων και στην συνέχεια τους νοικιάζουν σε εταιρίες με μισθό φυσικά μειωμένο διότι μέρος του πάει σε αυτές. Οι εργαζόμενοι πληρώνονται από τις λάιφ φίρμες οι οποίες πληρώνονται από τις εταιρίες.  Όταν λήξει η ενοικίαση μπορεί η εταιρία να τους προσλάβει απ΄ ευθείας κατά το συμφέρον της.
Αν έχουμε τέτοια περίπτωση και με τους νηπιαγωγούς, τα 1700€ καθαρά λογικά θα είναι ο μισθός τους από λάιφ φίρμα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 02:10:33 μμ »
Αυτό έχω μάθει κι εγώ! Και γι' αυτό ρωτάω λεπτομέρειες. Αυτό το γραφείο έχει αρνηθεί κατηγορηματικά ότι κρατάει χρήματα από το μισθό, αλλά μήπως λένε ψέμματα και σου το βγάλουν αργότερα; Αυτοί τι κέρδος έχουν; Μήπως τους πληρώνει ο δήμος Μονάχου; Δε νομίζω.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 02:20:01 μμ »
Φίλη μου, νηπιαγωγός, φεύγει τώρα Γερμανία, γενιά μεταναστών που σπούδασε στην Ελλάδα. Μου είπε ότι τα γραφεία δεν τα εμπιστεύεται κανένας στην Γερμανία και το ιδανικό είναι να πας στον αντίστοιχο ΟΑΕΔ της Γερμανίας με αναγνωρισμένο πτυχίο και σε βάζουν αυτοί σε νηπιαγωγείο. Δεν ξέρω ακριβώς τις διαδικασίες, θα τις μάθει κι αυτή και θα μου πει. Προς το παρόν μετάφρασε το πτυχίο της και το έδωσε στον ΟΑΕΔ μέσω της μαμάς της που μένει μόνιμα Γερμανία. Αυτήν την εβδομάδα ανεβαίνει κι αυτή Γερμανία για να την πάρουν συνέντευξη στον αντιστοιχο ΟΑΕΔ. Ο μισθός 1600 ευρώ είναι γι αυτές που έχουν κάνει 2 χρόνια σχολή(άλλο σύστημα στην Γερμανία). Αυτές που τελειώνουν πανεπιστήμιο παίρνουν παραπάνω και έχουν δικαίωμα να διδάξουν στις σχολές 2ετής στο να εκπαιδεύσουν τους άλλους για νηπιαγωγούς.
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 02:25:40 μμ »
Κάτι παρόμοιο υπήρχε παλιότερα και για την Αγγλία (το συγκεκριμένο που ήξερα εγώ έκλεισε, μπορεί να υπάρχουν άλλα).
Επέμεναν ότι δεν υπάρχει αμοιβή, αλλά τελικά πράξη έπαιρναν μεγάλο πσοοστό σπό το μηνιάτικό (είχε πάει μια φίλη και στο χέρι έπαιρνε σχεδόν τα μισά από ό,τι έπαιρνα εγώ που δούλευα επίσης σε σχολείο επάνω).

Όσο για τιν Γρεμανία...μην μένετε μόνο στο ποσό που (ακούγεται) ότι θα έχετε στο χέρι, που για Ελλάδα όντως είναι πολλά χρήματα.
Υπολογίστε σπίτι έξω από το κέντρο του Μινάχου γύρω στα 600 ευρώ, λογαριασμοί γύρω στα 200, μετακίνηση με λεωφορείο μιας διαδρομής 2,5, μισό κιλό ψωμί 1,7, ...... Είναι πολύ πιο ακριβά από ότι στην Ελλάδα.....και παίζει και η γλώσσα. ΟΚ μπορεί για τη συνένετυξη να ζητήσουν Β1, στην καθημερινή ζωή μπορείτε να ανταποκριθείτε; Στη δουλειά; Τα πιτσιρίκια θα τα καταλαβαίνετε (αυτά δεν μιλάνε και καθαρά πάντα)......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 02:29:18 μμ »
Συμβουλή μου είναι στο εξωτερικό να πάτε στον αντίστοιχο ΟΑΕΔ γιατί πραγματικά εκεί τα γραφεία ευρέσεως εργασίας είναι υπουλα.. Είτε Γερμανία, είτε Αγγλία...
Εγώ Αγγλία θέλω να φύγω και το ψαχνω.. αν ξέρει καμιά κάτι, ας στείλει προσωπικό μήνυμα..
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 02:38:48 μμ »
Καλά έκανες και μας τα είπες αυτά Nora Kak για να ξέρουμε κι εμείς τι μας γίνεται. Κι εμένα ένας φίλος μου (εργάτης στη Γερμανία) μου μίλησε με τα χειρότερα λόγια για τα γραφεία. Κι απορώ γιατί εξάπτονται απ' αυτό το γραφείο όταν τους ρωτάς τι κέρδος θα έχουν αυτοί;
emmaki και Nora Kek συμφωνώ μαζί σας, αλλά είδα ένα βίντεο με μια Ελληνίδα η οποία δουλεύει από φέτος νηπιαγωγός στη Γερμανία και τα γερμανικά της ήταν πολύ μέτρια, βασικού επιπέδου. Δείτε κι αυτό το βίντεο:
http://www.br.de/fernsehen/bayerisches-fernsehen/sendungen/abendschau/erzieher-griechen-mangel100.html?time=17.858.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 03:09:50 μμ »
συμφωνώ μαζί σας για τον οαεδ, με το γραφείο ευρέσεως εργασίας επικοινώνησα από περιέργεια. αν και με περιμένουν όπως μου έγραψαν στο μειλ, θα το ψάξω μόνη μου. demetroula σου έστειλα πμ. καλή τύχη σε όλες!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2012, 03:14:40 μμ από sunshine24 »
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 06:35:37 μμ »
Καλή τύχη και σε σένα! Σε περιμένουν, ε; Άλλη μια απόδειξη ότι έχουν κέρδος από τον υποψήφιο εργαζόμενο. Γιατί να κάνουν τόσο κόπο αλλιώς;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 06:55:44 μμ »
ευχαριστω! ναι ετσι μου εγραψαν και οτι πληρω τις προυποθεσεις για να εργαστω σε καποιο νηπιαγωγειο τις γερμανιας, καθως ξερω γερμανικα σε επιπεδο β2 και εχω πτυχιο νηπιαγωγου, αλλα παιζει μεγαλο ρολο και η εντυπωση που θα αφησω στη συνεντευξη
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 07:15:47 μμ »
Θα κάνεις καλή εντύπωση, δε σε φοβάμαι! ;)
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159797
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.