*

Αποστολέας Θέμα: Μη δωρεάν συγγράμματα σε φοιτητές από κατατακτήριες  (Αναγνώστηκε 46420 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 05, 2012, 03:43:33 πμ »
φιλε sapore δε νομιζω οτι διαφωνουμε.
και εγω προανεφερα οτι το μεταπτυχιακο ειναι το χειροτερο στην επιλογη λογω γνωριμιων στη σχολη και λογω συνεντευξης.
πιο αδιαβλητες ειναι σιγουρα οι πανελληνιες.
οι κατατακτηριες ειναι καπου αναμεσα. ειπα οτι εχουν ενα <βαθμο αξιοπιστιας> , εννοωντας καλυτερο απο του μεταπτυχιακου.
σιγουρα με τα αυτοκολλητα πολλα μπορουν να γινουν. Παντως οι <γνωστοι με βυσμα> ειναι σιγουρα πολλοι περισσοτεροι στα μεταπτυχιακα παρα στις κατατακτηριες καθως δεν υπαρχει τοση γνωριμια με καθηγητες.
Επισης επειδη η διαφθορα ειναι θεμα ανθρωπων, σιγουρα υπαρχουν διαφορες ανα σχολη/τμημα/πανεπιστημιο κτλ
Στη διαδικασια που ανεφερα υπηρξαν διαμαρτυριες εκεινη την ωρα που απλα δεν εισακουστηκαν απο τους καθηγητες/επιτηρητες...μετα δε νομιζω να εγινε τιποτα παραπανω...
2 απο τους 4 ημασταν απο ΑΕΙ της ιδιας πολης, ομως :
1)πολλοι απο τους υποψηφιους ηταν κρητικοι απο παν κρητης, καθως ειναι λιγοι απο την πανω ελλαδα που επιθυμουν να περασουν σε μια πολη που τους χωριζει θαλασσα.
2) απο τους 2 εγω ημουν ο ενας και με οση εμπιστοσυνη μπορεις να εχεις σε καποιον στο διαδικτυο, μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι δεν ειχα βυσμα, καθως περασα με τη δευτερη και δεν εχω λογο ανωνυμα να πω το αντιθετο.Επισης εχω τελειωσει αρκετα χρονια την πρωτη σχολη και δεν εχω επαφη με κανεναν-μεχρι και οι καθηγητες της πρωτης σχολης εχουν αντικατασταθει οι περισσοτεροι.
3)Απο ολους τους φετινους επιτυχοντες κανεις δεν ηταν φοιτητης οπουδηποτε τα τελευταια 5 τουλαχιστον χρονια (και λιγα λεω) και οι μισοι περιπου εδιναν δευτερη ή τριτη φορα
Δεν υπερασπιζομαι τις κατατακτηριες γενικα, καθως πολλα ακουω κα γω κ σιγουρα γινονται, απλα παραθετω τη δικη μου εμπειρια που αφορα μονο τις συγκεκριμενες χρονιες και τη συγκεκριμενη σχολη.
Παντως, γενικοτερα, θεωρω τραγικο να ερθουν εκατο ατομα να δωσουν εκ των οποιων πολλοι ηταν καλα διαβασμενοι , και να μεινουν ακαλυπτες θεσεις επειδη κανεις αλλος δεν επιασε βαση...Στερουν ενα ονειρο απο διαβασμενα παιδια, και οι θεσεις μενουν κενες!






Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia14

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 05, 2012, 05:38:25 πμ »
Έδωσα το Δεκέμβριο του 2011 κατατακτήριες  στο Ιστορικό- αρχαιολογικό Αθήνας.Πέρασα. Δώσαμε 45 άτομα από ΑΕΙ και πήρε 10. Δεν είχα κανένα γνωστό.Μου αναγνώρισαν τα 3 μαθήματα των εξετάσεων που έδωσα. Η κατάταξη έγινε στο γ εξάμηνο.Τα αποτελέσματα βγήκαν 1η Φεβρουαρίου.Το Δ εξάμηνο (Ιούνιος 2012) πήρα κανονικά τα βιβλία από τον Εύδοξο.8 βιβλία.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2012, 05:44:15 πμ από georgia14 »

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 05, 2012, 11:09:43 πμ »
αυτοι που μπαινουν με πανελλαδικες για δευτερο πτυχιο δικαιουνται δωρεαν συγγραμματα?

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 07, 2012, 01:37:26 πμ »
Ναι δικαιούνται.Μέχρι σήμερα τα έχω πάρει όλα κανονικά....

Σκεφτείτε όμως ότι με τις πανελλήνιες μπαίνετε στο πρώτο εξάμηνο και δίνετε όλα τα μαθήματα για το πτυχίο. Με τις κατατακτήριες μπαίνεις στο τρίτο συνήθως εξάμηνο και έχεις λιγότερα μαθήματα συνήθως να περάσεις ενώ υπάρχει περίπτωση και να σου αναγνωρίσουν και κάποια.

Λάθος.Καμιά περίπτωση να σου αναγνωριστούν μαθήματα λόγω νόμου Γιαννάκου 2004 περί συνάφειας πτυχίων.Οφείλεις να δηλώσεις-δώσεις όλα τα μαθήματα και έτσι ο χρόνος φοίτησης δεν μειώνεται.
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 07, 2012, 03:38:49 πμ »
Ναι δικαιούνται.Μέχρι σήμερα τα έχω πάρει όλα κανονικά....

Σκεφτείτε όμως ότι με τις πανελλήνιες μπαίνετε στο πρώτο εξάμηνο και δίνετε όλα τα μαθήματα για το πτυχίο. Με τις κατατακτήριες μπαίνεις στο τρίτο συνήθως εξάμηνο και έχεις λιγότερα μαθήματα συνήθως να περάσεις ενώ υπάρχει περίπτωση και να σου αναγνωρίσουν και κάποια.

Λάθος.Καμιά περίπτωση να σου αναγνωριστούν μαθήματα λόγω νόμου Γιαννάκου 2004 περί συνάφειας πτυχίων.Οφείλεις να δηλώσεις-δώσεις όλα τα μαθήματα και έτσι ο χρόνος φοίτησης δεν μειώνεται.

Δε νομίζω να ισχύει αυτό που λες, ή για να μην είμαι απόλυτος, μπορεί να ισχύει μόνο σε κάποιες σχολές. Παραθέτω ανακοινώσεις από γραμματείες σχολών που καλούν τους εισαχθέντες από κατατακτήριες να καταθέσουν αίτηση αναγνώρισης μαθημάτων:

http://www.primedu.uoa.gr/anagnwriseis-ma8hmatwn-2011-2012.html

http://www.primedu.uoa.gr/nea/anagnwriseis-ma8hmatwn-2011-2012.html

http://pedis.uop.gr/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=628%3A-2011-2012&catid=16%3Aundergraduate-subjects-other-announcements&Itemid=12&lang=en

http://www.ppp.uoa.gr/fileadmin/ppp.uoa.gr/uploads/anakoinoseis/2011-12/Anakoinosi_gia_Epitychontes_stis__Katataktiries_Exetaseis_Akadimaikoy_Etoys_2011_-_Syntomeysi.pdf

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 07, 2012, 01:45:17 μμ »
Είδα τα link και εξεπλάγην :o....Κάνω 2ο πτυχίο που έχει μεγάλη συνάφεια με το 1ο=16 κοινούς κωδικούς μαθημάτων,μερικοί εκ των οποίων με τους ίδιους διδάσκοντες!!!!Δε μου αναγνωρίστηκε από τη γραμματεία ούτε ένα μάθημα!!!!Ούτε υπήρξε θέμα αίτησης αναγνώρισης.Σε οχλήσεις μου για το θέμα αυτό, ήταν κάθετοι:από το 2004 και εξής έπαψαν να αναγνωρίζονται μαθήματα σε εφαρμογή του νόμου Γιαννάκου >:( >:(!

Για να μην είμαι λοιπόν και εγώ απόλυτη, ανασκευάζω :-[:στη φιλοσοφική του Α.Π.Θ. δε σου αναγνωρίζουν μαθήματα.
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 16, 2012, 03:53:16 μμ »
Είδα τα link και εξεπλάγην :o....Κάνω 2ο πτυχίο που έχει μεγάλη συνάφεια με το 1ο=16 κοινούς κωδικούς μαθημάτων,μερικοί εκ των οποίων με τους ίδιους διδάσκοντες!!!!Δε μου αναγνωρίστηκε από τη γραμματεία ούτε ένα μάθημα!!!!Ούτε υπήρξε θέμα αίτησης αναγνώρισης.Σε οχλήσεις μου για το θέμα αυτό, ήταν κάθετοι:από το 2004 και εξής έπαψαν να αναγνωρίζονται μαθήματα σε εφαρμογή του νόμου Γιαννάκου >:( >:(!

Για να μην είμαι λοιπόν και εγώ απόλυτη, ανασκευάζω :-[:στη φιλοσοφική του Α.Π.Θ. δε σου αναγνωρίζουν μαθήματα.
ειναι αληθεια οτι δεν αναγνωριζουν πλεον μαθηματα.
και σε αλλες σχολες. :-\

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 16, 2012, 04:11:11 μμ »
ειναι αληθεια οτι δεν αναγνωριζουν πλεον μαθηματα.
και σε αλλες σχολες. :-\

Σιγουρα δεν μας αρέσει , πλην ομως είναι σωστό.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 16, 2012, 04:12:31 μμ »
ειναι αληθεια οτι δεν αναγνωριζουν πλεον μαθηματα.
και σε αλλες σχολες. :-\

Σιγουρα δεν μας αρέσει , πλην ομως είναι σωστό.
δεν διαφωνω

Αποσυνδεδεμένος telhina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος abbath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 06:22:02 μμ »
Τελικά ισχύει το eudoxos βγάζει το παρακάτω μήνυμα αν και οι δηλώσεις αρχίζουν από 22 Οκτωβρίου:

"Σύμφωνα με τα στοιχεία του Ιδρύματός σας, είστε ήδη κάτοχος κάποιου πτυχίου Πανεπιστημίου ή Τ.Ε.Ι. Βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας δεν επιτρέπεται να προβείτε σε νέα δήλωση συγγραμμάτων."

Τι να πω δεν ξέρω, πως θα διαβάσουμε και με την βιβλιοθήκη να δανείζει λίγες μέρες? Ας μας τα έδιναν με την υποχρέωση να τα επιστρέψουμε. 'Εστω μια παράταση στον δανεισμό απο την βιβλιοθήκη.

Αποσυνδεδεμένος dimkok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 03:50:03 μμ »
Τελικά ισχύει το eudoxos βγάζει το παρακάτω μήνυμα αν και οι δηλώσεις αρχίζουν από 22 Οκτωβρίου:

"Σύμφωνα με τα στοιχεία του Ιδρύματός σας, είστε ήδη κάτοχος κάποιου πτυχίου Πανεπιστημίου ή Τ.Ε.Ι. Βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας δεν επιτρέπεται να προβείτε σε νέα δήλωση συγγραμμάτων."

Τι να πω δεν ξέρω, πως θα διαβάσουμε και με την βιβλιοθήκη να δανείζει λίγες μέρες? Ας μας τα έδιναν με την υποχρέωση να τα επιστρέψουμε. 'Εστω μια παράταση στον δανεισμό απο την βιβλιοθήκη.


αυτό το μήνυμα το βγάζει όταν πας να κάνεις νεα δήλωση ή όταν κάνεις είσοδο στο σύστημα;

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 08:55:04 μμ »
Τώρα το είδα και έμεινα...Τι να πω;Ευτυχώς για τρία χρόνια πρόλαβα και πήρα κανονικά.
Πάντως ρε παιδιά είμαι στο τσακ να τικάρω το κουτάκι και να κάνω ψευδή δήλωση!!!! ;D
Αλλά από την άλλη φοβάμαι μη διοριστώ (!!!!) και έχω κωλυμα διορισμού εξαιτίας της ψευδούς αυτής δήλωσης σε περίπτωση που με πιάσουν!!!!!!
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος refresh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 02:02:33 μμ »
φωτοτυπιες παιδιά, δεν γίνεται αλλιώς....  :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 337
Σύνολο: 341

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.