*

Αποστολέας Θέμα: Μη δωρεάν συγγράμματα σε φοιτητές από κατατακτήριες  (Αναγνώστηκε 46425 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 07:06:48 μμ »
τραγικα πραγματα...φωτοτυπιες, κλαψιμο σε παλιοτερους, απο κανα γνωστο κ βλεπουμε...
ευτυχως στη δικη μου σχολη μερικα βγαινουν απο σημειωσεις καθηγητων...οχι ολα ομως...
Ας βιαστουμε να τελειωσουμε γιατι αυτοι οπου να ναι θα μας βαλουν διδακτρα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 03:39:36 μμ »
Επειδή τις φωτοτυπίες δες τις πολυγουστάρω-συγχωρείστε μου την πεζοδρομική έκφραση- υπάρχει και η εξής λύση:μαζευόμαστε οι κατατακτηριούχοι και ερχόμαστε σε επαφή με τον εκδότη του βιβλίου που θέλουμε, λέμε ότι είμαστε φοιτητές και αυτός μας το στέλνει με ως 40% έκπτωση.Αυτό το κάναμε πέρσι σε κάποιο μάθημα, και μας ήρθε αρκετά οικονομικά.Φυσικά, αν δεν μπορούμε να το αντέξουμε οικονομικά ούτε αυτό, τι να κάνουμε θα καταφύγουμε σε δανεισμό, φωτοτυπίες κλπ...
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος refresh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 02:47:05 μμ »
συμφωνώ είναι άλθιο να διαβάζεις σε φωτοτυπία! εγώ σκέψου έδωσα πανελλήνιες γι αυτό τον λόγο ακριβώς, για να δικαιούμε βιβλία, πάσο κτλ. και είναι η πρώτη χρόνια που εφαρμόζεται αυτός ο @@@@νόμος και δεν μπορώ να το πάρω λόγω του ότι έχω ήδη ένα πτυχίο...

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μη δωρεάν συγγράμματα σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 06:46:34 μμ »
Έγγραφη απάντηση του υπουργού Παιδείας Κ. Αρβανιτόπουλου σχετικά με την παροχή συγγραμμάτων σε φοιτητές δεύτερου πτυχίου

Σύμφωνα με την παρ.10 του άρθ.80 του ν. 4009/2011 (ΦΕΚ, τ.Α' 195,5-9-11) απο το ακαδημαϊκό έτος 2012-2013 δεν χορηγούνται δωρεάν έντυπα διδακτικά συγγράμματα σε φοιτητές που παρακολουθούν πρόγραμμα σπουδών για τη λήψη δεύτερου πτυχίου.
Με την/ αριθ. Φ.12/93262/Β3/13-8-2012 (ΦΕΚ 2377/T.B72012) κοινή υπουργική απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού, η οποία τίθεται σε εφαρμογή από το τρέχον ακαδημαϊκό έτος, προβλέπεται ο εμπλουτισμός των ακαδημαϊκών βιβλιοθηκών με διδακτικά βιβλία και παράλληλα καθορίζεται η υποχρέωση τους να προβαίνουν σε μακροχρόνιο δανεισμό συγγραμμάτων από τον οποίο θα επωφελούνται, κατά προτεραιότητα, εκείνες οι κατηγορίες φοιτητών που δεν έχουν το δικαίωμα δωρεάν παραλαβής τους.
Επιπλέον, οι εκπαιδευτικές ανάγκες τους είναι δυνατόν να καλύπτονται και από τις παραδόσεις-σημειώσεις των μαθημάτων τις οποίες, σύμφωνα με τη διάταξη της παρ. 4 του άρθρου 37 του Ν. 4009/2011, οι διδάσκοντες υποχρεούνται να αναρτούν στο διαδίκτυο.

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΡΒΑΝΙΤΟΠΟΥΛΟΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:50:32 μμ »
Ως προς το πάσο, όταν είσαι με κατατακτήριες δε δικαιούσαι για τους παραπάνω λόγους.Όταν είσαι με πανελλήνιες το παίρνεις κανονικά, δηλαδή το έπαιρνες μέχρι πέρσι πριν εφαρμοστεί το σύστημα με την ηλεκτρονική καταχώρηση.Τυπικά στην ηλεκτρονική καταχώρηση τικάρεις μια δήλωση ότι "δεν είμαι κάτοχος άλλου πτυχίου ΑΕΙ ή ΤΕΙ" το οποίο αντιστοιχεί σε υπεύθυνη δήλωση με όλες τις κυρώσεις σε περίπτωση ψευδούς δήλωσης (φυλάκιση έως 2 έτη, απαγόρευση διορισμού στο δημόσιο κλπ).Το σύστημα δεν έχει τρόπο να τσεκάρει αν εσύ λες την αλήθεια γιατί δεν υπάρχει μια ενιαία βάση με καταχωρημένα όλα τα ονόματα των πτυχιούχων- το περιγράφω χοντρά-χοντρά!
Στη δική μου την περίπτωση, επειδή προέρχομαι από φιλοσοφική ΑΠΘ και ξαναπέρασα φιλοσοφική ΑΠΘ στη γραμματεί του τμήματός μου φαίνεται πως έχω ήδη ένα πτυχίο γιατί έχουν ενιαίο λογισμικό και έτσι αν έκανα αίτηση για πάσο και ας πούμε "κατά λάθος" τίκαρα τη δήλωση περί 2ου πτυχίου, στον έλεγχο που θα έκανε η γραμματεία θα έβρισκε το λάθος και δεν θα προχωρούσε την αίτησή μου για πάσο, όπως μου εξήγησαν από τη γραμματεία.Τώρα αν θα κινούσαν διαδικασίες ποινικής δίωξης περί ψευδούς δήλωσης, επιφυλλάσσομαι αν και μου φαίνεται ακραίο.
Στην περίπτωση τώρα γνωστής μου που κάνει και αυτή 2ο πτυχίο αλλά σε άλλη, άσχετη με το 1ο της πτυχίο, σχολή της χορηγήθηκε πάσο αφού εν αγνοία της όπως ισχυρίζεται τσέκαρε το κουτάκι.Βέβαια από το φόβο της όταν διαπίστωσε κατόπιν εορτής το παράνομο του πράγματος δεν χρησιμοποίησε το πάσο ούτε για αστείο και το καταχώνιασε σε ένα συρτάρι.Φέτος εννοείται δε θα κάνει αίτηση......
αυτό που λες έχω ακουσει ότι το έχουν κάνει αρκετοί...αλλα με το να το παρεις κ να μην το χρησιμοποιεις είσαι καλυμμένος;
πως μπορούν να ανακαλύψουν οτι εισαι απο κατατακτηριες αφου πλεον για την αποκτηση του πασο δεν εμπλεκεται η σχολη (αν θυμαμαι καλα)...
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μη δωρεάν συγγράμματα σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 01:36:28 μμ »
Η σχολή εμπλέκεται γιατί αυτή κάνει τον τελικό έλεγχο των στοιχείων που στέλνονται για την έκδοση του πάσο.Με λίγα λόγια ο έλεγχος ξεκινά και σταματά στην γραμματεία του τμήματος, ασχέτως αν η εκτύπωση και η παραλαβή γίνεται σε άσχετο ως προς το χώρο του πανεπιστημίου τόπο...

Φέτος το σύστημα άλλαξε για ακόμα μια φορά, ίσως προς το σωστότερο, εφόσον πλέον αίτηση για δελτίο ακαδημαϊκής ταυτότητας μπορούν/πρέπει να κάνουν όλοι όσοι φέρουν αυτην την ιδιότητα, ασχέτως αν βρίσκονται στο 1ο, 2ο, κλπ πτυχίο, σε μτπχκ ή διδακτορική διαδικασία.Απλώς η ταυτότητούλα αυτή-μέγεθος πιστωτικής- αν απυθύνεται σε ήδη πτυχιούχους δεν αναγράφει επάνω "ισχύς μειωμένου εισιτηρίου" και επομένως ο κάτοχός της δεν μπορεί να την χρησιμοποιήσει για εκπτώσεις στα μμμ κλπ παρά μόνο ως αποδεικτικό της ακαδημαϊκής του ιδιότητας...
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μη δικαίωμα δωρεάν συγγραμμάτων σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 02:02:11 μμ »
Έδωσα το Δεκέμβριο του 2011 κατατακτήριες  στο Ιστορικό- αρχαιολογικό Αθήνας.Πέρασα. Δώσαμε 45 άτομα από ΑΕΙ και πήρε 10. Δεν είχα κανένα γνωστό.Μου αναγνώρισαν τα 3 μαθήματα των εξετάσεων που έδωσα. Η κατάταξη έγινε στο γ εξάμηνο.Τα αποτελέσματα βγήκαν 1η Φεβρουαρίου.Το Δ εξάμηνο (Ιούνιος 2012) πήρα κανονικά τα βιβλία από τον Εύδοξο.8 βιβλία.

Πώς γίνεται να πήρες βιβλία πέρυσι τον Ιούνιο; Δεν ίσχυε και τότε το μέτρο του μη δικαιώματος;

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Μη δωρεάν συγγράμματα σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 07, 2013, 03:43:29 πμ »
οχι, δεν ισχυε. απο αυτο το σχ ετος ξεκινησε. Κ γω το ιδιο. Το μονο πλεον που επιτρεπεται ειναι να βαλεις για ανταλλαγη οσα βιβλια προλαβες να παρεις, μηπως κ ετσι παρεις κανενα καινουριο

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έδωσα το Δεκέμβριο του 2011 κατατακτήριες  στο Ιστορικό- αρχαιολογικό Αθήνας.Πέρασα. Δώσαμε 45 άτομα από ΑΕΙ και πήρε 10. Δεν είχα κανένα γνωστό.Μου αναγνώρισαν τα 3 μαθήματα των εξετάσεων που έδωσα. Η κατάταξη έγινε στο γ εξάμηνο.Τα αποτελέσματα βγήκαν 1η Φεβρουαρίου.Το Δ εξάμηνο (Ιούνιος 2012) πήρα κανονικά τα βιβλία από τον Εύδοξο.8 βιβλία.

Πώς γίνεται να πήρες βιβλία πέρυσι τον Ιούνιο; Δεν ίσχυε και τότε το μέτρο του μη δικαιώματος;

Καλημέρα.Επειδή κι εγώ είμαι από Κατατακτήριες θα σας παραθέσω την εμπειρία μου.
Μέχρι και το εαρινό εξάμηνο 2012 κανονικά δήλωσα και πήρα εγχειρίδια από το σύστημα Εύδοξος,όμως έως εκεί.
Από Οκτώβρη 2012 δεν δικαιούμαι πια.. Προφανώς με την έναρξη του χειμερινού εξαμήνου 2012 δεν ισχύει πια!

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μη δωρεάν συγγράμματα σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 07, 2013, 12:04:15 μμ »
Ναι, έτσι ακριβώς είναι.
Μέχρι και πέρυσι στο εαρινό έδιναν, αλλά από το ακαδημαϊκό έτος 2012-2013 δεν δίνουν πλέον.

Το ωραίο είναι ότι πέρυσι που γραφτήκαμε η γραμματεία μας έλεγε ότι δεν δικαιούμαστε και όταν το μάθαμε είχε περάσει η προθεσμία!
Άρα και τη μοναδική φορά που μπορούσα να πάρω τα έχασα!
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Μη δωρεάν συγγράμματα σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 10, 2016, 11:30:04 μμ »
Την Παρασκευή ψηφίστηκε ότι πλέον και οι φοιτητές που κάνουν δεύτερο πτυχίο δικαιούνται δωρεάν συγγράμματα. Γνωρίζει κανείς από πότε ισχύει καθώς ο Εύδοξος κλείνει σήμερα;

 Δωρεάν έντυπα διδακτικά συγγράμματα θα χορηγούνται σε φοιτητές που παρακολουθούν πρόγραμμα σπουδών για τη λήψη δεύτερου πτυχίου. Αυτό προβλέπει διάταξη που περιλαμβάνεται στο ψηφισθέν νομοσχέδιο του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Σημειώνουμε ότι με τη νομοθεσία που ίσχυε δεν χορηγούνταν δωρεάν έντυπα διδακτικά συγγράμματα στην πιο πάνω κατηγορία φοιτητών γεγονός που είχε φθάσει και στη Βουλή καθώς αρκετοί Βουλευτές είχαν θέσει το ζήτημα στις εκάστοτε πολιτικές ηγεσίες του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Η εν λόγω διάταξη αναφέρει ότι στο άρθρο 37 του ν. 4009/2011 (Α΄195) προστίθεται παράγραφος 6 ως εξής : «6.α) Στους φοιτητές που παρακολουθούν πρόγραμμα σπουδών για τη λήψη δεύτερου πτυχίου χορηγούνται δωρεάν έντυπα διδακτικά συγγράμματα . β) Από της δημοσιεύσεως του παρόντος καταργείται κάθε αντίθετη γενική ή ειδική διάταξη, καθώς και η διάταξη της περίπτωση  αα΄ της παρ. 10 του άρθρου 80 του ν. 4009/2011 (Α΄195).


(Πηγή: Alfavita)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2016, 11:35:16 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Μη δωρεάν συγγράμματα σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 11, 2016, 03:20:49 πμ »
Δυστυχώς δεν ισχύει ακόμη. Μίλησα την παρασκευή με τον Εύδοξο και ο υπουργός έκανε την πρόταση αυτή, αλλά πρέπει να ψηφιστεί από τη Βουλή για να έχει ισχύ. Μέχρι την παρασκευή, δεν είχε ψηφιστεί. Εφόσον ψηφιστεί, θα ισχύει κανονικά μου είπαν. Επειδή πρόκειται για πρόσφατη πρόταση, πιστεύω δεν προλαβαιναμε να πάρουμε τα βιβλία σε αυτή τη δήλωση αλλά από την επόμενη δήλωση λογικά θα ισχύει ☺.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Μη δωρεάν συγγράμματα σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 12, 2016, 01:49:15 πμ »
Ψηφίστηκε την Παρασκευή. Μου κάνει εντύπωση που σου είπαν ότι ήταν απλή πρόταση. Σήμερα δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ.

http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2016/%CE%9D.4386.pdf
(Αρθρο 65 δες).
Από:
http://xenesglosses.eu/2016/05/dimosieutike-se-fek-o-nomos-gia-tin-ere/
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2016, 01:51:35 πμ από Foufoutos »
stuDYING...!

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Μη δωρεάν συγγράμματα σε φοιτητές από κατατακτήριες
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 12, 2016, 12:43:41 μμ »
Μακάρι παιδιά να δίνονται σ όλους βιβλία.Εγώ πέρασα σε δεύτερη σχολή με πανελλήνιες και συνεπώς τα δικαιούμαι κανονικά.Έχει φοβερά βιβλία που αξίζουν και δεν μπορούμε να τα αγοράσουμε.Επιτέλους κάτι ορθό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159830
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.