*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 174844 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #392 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 01:20:31 μμ »
για διαφώτισέ μας κι εσύ , τους άσχετους : τι σημαίνει επίσημη διάθεση, δεν ισχύει από την ημερομηνία πράξης του πυσπε/πυσδε (την επομένη δηλαδή) αλλά όποτε σου κοινοποιηθεί; με κούριερ ή δικαστικό επιμελητή ; έχεις παρατηρήσει ότι τις πράξεις συμβουλίων με απόφαση τοποθέτησης διευθυντή εκπαιδευσης τις ανακοινώνουν και στις ιστοσελίδες και παραπέμπουμε στις πράξεις ανάληψης  (εκτός αν ανήκετε σε ειδικότητες ή περιπτώσεις που δε σας θέλουν μέσα στα πόδια τους, το κατανοώ ). δηλαδή αν αλλάζουν οι διαθέσεις ανά δίμηνο , δεν πας μέχρι να κατασταλάξουν, αχαχαχα. τι μαθαίνουμε πρωί πρωί
Να σε διαφωτίσω λοιπόν. Σου κοινοποιείται στα σχολεία κάθε χρόνο η πράξη του πυσπε/ πυσδε σε ποια αλλασχολεία συμπληρώνεις ωραριο. Το έγγραφο αυτό έχει μια ημερομηνία και από εκείνη την ημερομηνία και μετά παίρνεις και αναλονικα τα μόρια των υπολοίπων σχολείων ( αν είναι διαφορετικά από αυτό της πρώτης σου τοποθέτησης) και όχι από την ημερομηνία ανάληψης, αν αυτή προηγηθεί. Το ξέρω σίγουρα γιατί μια χρόνια την πάτησα και πήγαινα πριν τον αγιασμό σε ένα σχολείο που μου το είχαν δώσει με προφορική ανάθεση, ενώ η συνεδρίαση που επικύρωσε τις διαθέσεις είχε ημερομηνία μετά τις 15/9 και έτσι έχασα την αναλογία μορίων για εκείνο το μήνα. Προφορικη εντολή δεν υφίσταται, μόνο γραπτή.
Και φέτος μέχρι στιγμής πάω μόνο στην οργανική μου, αν και ξέρω ποια είναι τα υπόλοιπα σχολεία μου. Με τους άλλους, για ο,τι χρειαστούν μέσω τηλεφώνου. Εμάς δεν έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα και ούτε πέρσι και πρόπερσι τα ανάρτησαν, πιθανόν για να μπορούν να τα τροποποιουν μεχρι την τελευταία στιγμή.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2021, 01:38:53 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:14:36 »

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #393 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 03:05:16 μμ »
Εγω εχω την εξής απορία; Γιατι εχεις τοσο θυμό οταν απαντάς; Φιλικά στο λεω.

έχεις πλάκα, βαριέμαι να εξηγήσω όσο βαριέσαι να διαβάσεις ΟΛΕΣ τις απαντήσεις του νήματος

Να σε διαφωτίσω λοιπόν. Σου κοινοποιείται στα σχολεία κάθε χρόνο η πράξη του πυσπε/ πυσδε σε ποια αλλασχολεία συμπληρώνεις ωραριο. Το έγγραφο αυτό έχει μια ημερομηνία και από εκείνη την ημερομηνία και μετά παίρνεις και αναλονικα τα μόρια των υπολοίπων σχολείων ( αν είναι διαφορετικά από αυτό της πρώτης σου τοποθέτησης) και όχι από την ημερομηνία ανάληψης, αν αυτή προηγηθεί. Το ξέρω σίγουρα γιατί μια χρόνια την πάτησα και πήγαινα πριν τον αγιασμό σε ένα σχολείο που μου το είχαν δώσει με προφορική ανάθεση...

δεν "διαφωτίζεις" γιατί ΔΕΝ διαβάζεις ΤΙ απάντησα (μιλάω ξεκάθαρα για απόφαση). Οπότε τα λοιπά που λες είναι περιττά , δεν πειράζει έμαθες. Αν υπάρχει αυτό που λέω παραπάνω , έχει φτάσει στα σχολεία και σε περιμένουν. Προφορικά λες μόνο εσύ στο σχόλιό σου, ουδέποτε αναφέρθηκα σε προφορική εντολή που δεν ισχύει πουθενά. Ή να διαβάζετε καλύτερα αυτά στα οποία απαντάτε ή να είστε πιο σαφείς σε όσα λέτε και γράφετε. ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ φορές εδώ μέσα ρωτάμε και ξαναρωτάμε για διευκρινίσεις. Δηλαδή υπάρχει κανείς που προφορικά του τηλεφωνούν πήγαινε εκεί και δεν βλέπει απόφαση ; Πώς κάνετε ανάληψη υπηρεσίας; Και χωρίς ανάληψη πώς παρουσιάζεστε;


Και φέτος μέχρι στιγμής πάω μόνο στην οργανική μου, αν και ξέρω ποια είναι τα υπόλοιπα σχολεία μου. Με τους άλλους, για ο,τι χρειαστούν μέσω τηλεφώνου. Εμάς δεν έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα και ούτε πέρσι και πρόπερσι τα ανάρτησαν, πιθανόν για να μπορούν να τα τροποποιουν μεχρι την τελευταία στιγμή.

Καταλαβαίνεις ότι δεν βγάζουν νόημα όσα γράφεις;;;; ΑΝ ΔΕΝ έχεις απόφαση , ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ άλλα σχολεία (πιθανά και ίσως και αν ... ποιος σου έχει πει και τα αναφέρεις;;;; ). Οπότε κάθεσαι όπου είσαι. Τι συζητάμε ; Σοβαρευτείτε
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2021, 03:07:35 μμ από aporias »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #394 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 03:42:23 μμ »
Αρπαζεσαι χωρίς λόγο. Σε κάποια σχολεία οι διευθυντές ξέρουν ποιος θα τους ερθει μεσω της διεύθυνσης χωρίς να έχει αναρτηθεί τίποτα επισημο και απαιτουν απο συναδέλφους να παρουσιαζονται στα σχολεια τους. Δεν γινονται παντου ολα by the book (όχι τωρα, χρόνια ολοκληρα)...

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #395 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 04:00:40 μμ »
Αρπαζεσαι χωρίς λόγο. Σε κάποια σχολεία οι διευθυντές ξέρουν ποιος θα τους ερθει μεσω της διεύθυνσης χωρίς να έχει αναρτηθεί τίποτα επισημο και απαιτουν απο συναδέλφους να παρουσιαζονται στα σχολεια τους. Δεν γινονται παντου ολα by the book (όχι τωρα, χρόνια ολοκληρα)...

δεν αρπάζομαι - καθόλου μάλιστα, το διασκεδάζω κιόλας- αλλά είναι από τα λίγα που δεν μπορεί να απαιτήσει σε καμία βάση. απαιτούν και παίρνουν πολλά άλλα τρελά. απορώ σε ποια διεύθυνση (έχω περάσει από άπειρες μεγάλες και μικρές)  γίνονται αυτά και ειδοποιούν πχ οι διευθυντές. εμείς ξέραμε λιγότερα, όταν διοριστήκαμε και δεν είχαμε και αυτό εδώ να ρωτάμε, αλλά χωρίς απόφαση πού πας :)

* edit: δες με σε άλλο νήμα , να καταλάβεις πώς γράφω , όταν αρπάζομαι ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2021, 04:06:55 μμ από aporias »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:14:36 »

hgy2367

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #396 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 11:19:08 μμ »
Καλησπέρα, λοιπόν ψάχνοντας στο διαδίκτυο, βρέθηκα σε αυτό το άρθρο, το οποίο διαβάζοντας το, με βάση την προσωπική μου αντιληπτική ικανότητά, το ερμηνεύω ότι επαληθεύει του ισχυρισμούς μου. Είναι επίσημη απάντηση του υφ. Παιδείας και σχετικά πρόσφατη με αναφορά σε σχετικούς νόμους κ εδάφια.
https://www.esos.gr/arthra/74073/yf-paideias-ti-ishyei-gia-orario-ton-ekpaideytikon
Λοιπόν σε κάποιο σημείο αναφέρει:
"Oι εκπαιδευτικοί των σχολείων της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης παραμένουν υποχρεωτικά στο σχολείο τους στις εργάσιμες ημέρες, πέρα από τις ώρες διδασκαλίας, όχι όμως πέρα από έξι (6) ώρες την ημέρα ή τριάντα (30) ώρες την εβδομάδα", "στο σχολείο τους", τί εννοεί ο ποιητής, η ερμηνεία μου είναι "καταρχίν το σχολείο τοποθέτησης, αν υπάρχει διάθεση να το δούμε παρακάτω".
Πιο κάτω αναφέρει: "Επιπροσθέτως, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 25 του ν. 4203/13 (Α’235) του στοιχείου ββ’ της υποπερίπτωσης α’ της περίπτωσης 6 , όπως αυτή έχει τροποποιηθεί με την περίπτωση α’ της παρ. 5 του άρθρου 33 του ν. 4386/2016 (Α’ 83), το άρθρο 46 του ν. 4415/2016 (Α’ 159) και την παρ.8 του άρθρου 10 του ν. 4452/2017 (Α’17), oι εκπαιδευτικοί που δεν συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους διδακτικό ωράριο μπορούν, μεταξύ άλλων, να απασχολούνται μέχρι και της συμπληρώσεως αυτού....".
....."Η απασχόληση για τη συμπλήρωση του υποχρεωτικού διδακτικού ωραρίου των εκπαιδευτικών καθορίζεται με απόφαση του οικείου Διευθυντή Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, η οποία εκδίδεται ύστερα από γνώμη του οικείου ΠΥΣΠΕ/ ΠΥΣΔΕ"......
......Η απόφαση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης περί συμπλήρωσης του υποχρεωτικού ωραρίου των εκπαιδευτικών εγκρίνεται με απόφαση του οικείου Περιφερειακού Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Με ευθύνη των οικείων Διευθυντών Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης η ανωτέρω διαδικασία ανάθεσης και έγκρισης για τη συμπλήρωση του υποχρεωτικού διδακτικού ωραρίου των εκπαιδευτικών ολοκληρώνεται υποχρεωτικά εντός του Σεπτεμβρίου εκάστου διδακτικού έτους.....<----Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ- η ερμηνεία μου.
......Η ανάθεση συμπλήρωσης διδακτικού ωραρίου για κάλυψη διδακτικών αναγκών γίνεται με ευθύνη των οικείων Διευθυντών Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις......

Λοιπόν, η ερμηνεία μου από τα παραπάνω: μιλάμε ξεκάθαρα για συμπλήρωση αποκλειστικά διδακτικού ωραρίου, ούτε ημέρες ούτε τίποτα άλλο. Και μάλιστα, η προσωπική μου αυστηρή ερμηνεία είναι ότι αν π.χ. επιθυμεί κάποιος δ/ντης που ανήκει οργανικά/έχει τοποθετηθεί, ο υπό διάθεση εκπ/κός (φανταστείτε την εξαιρετική περίπτωση 2 συστεγαζόμενων σχολείων), έχει το δικαίωμα από το νόμο να λέει στον εκπ/κό, 'συμπλήρωσε τις ώρες σου στο διπλανό σχολείο, αλλά στο ενδιάμεσο κενό σου σε θέλω εδώ".
Επίσης, αν κάποιος δ/ντής στο σχολείο που συμπληρώνει ο εκπ/κός του ανακοινώσει εξωδιδακτικές εργασίες πχ ενημέρωση ιστολογίου ή καταχώριση απουσιών/υπεύθυνος τμήματος, αυτό είναι παράνομο, το μόνο που ο νόμος καλύπτει είναι γραμματειακή υποστήριξη, με μείωση φυσικά στο διδακτικό ωράριο.
Πριν αγιασμό/μετά την λήξη των μαθημάτων/εθνικές εορτές/παρελάσεις στην οργανική (η δική μου ερμηνεία)

Για αυτό και αν μπείτε στις περισσότερες αποφάσεις διευθύνσεων, πχ στην δική μου, θα δείτε απόφαση ΠΥΣΠΕ που μιλάει αποκλειστικά για ώρες και σχολείο τοποθέτησης και σχολεία συμπλήρωσης ωραρίου.Μα θα πει κάποιος (π.χ. η συνάδελφος ΠΕ06 που απάντησε πιο πάνω), εγώ έχω απόφαση που μιλάει για ημέρες, ή γράφει πριν την ορκωμοσία. Αυτό κατά τη γνώμη μου δεν είναι σωστό, αλλά συνέβη λόγω άλλων παραγόντων π.χ. για οδοιπορικά ή λόγω συμβατότητας με προϋποθέσεις έργου ΕΣΠΑ.

ΥΓ. όσον αφορά άτομα που "φωνάζουν", χρησιμοποιούν ειρωνικές/μειωτικές εκφράσεις (π.χ τι να μας πείτε και εσείς οι αναπληρωτές εμάς του παλιούς κλπ), υπεροπτικές συμπεριφορές για να ενισχύσουν την άποψη τους (επειδή δεν μπορούν να αναφερθούν σε παραδείγματά π.χ. νόμους, αποφάσεις διευθύνσεων αναρτημένες κλπ. : δε "μασάω"....
Το ζήτημα είναι να μην παραπληροφορούμε, και να παγιώνονται καταχρηστικές συμπεριφορές διευθυντών. Μπορεί και να κάνω λάθος, μην ερμηνεύω ορθά, αλλά Θέλω να παραθέσουν  τη"νομοθεσία" όσοι υποστηρίζουν το αντίθετο. 

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2021, 02:23:13 πμ από hgy2367 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #397 στις: Σεπτέμβριος 04, 2021, 04:43:03 μμ »
Πες μου σε ποιο σχολειο εισαι να μην το δηλώσω ποτε aporias χεχε.Ειμαι αρκετά μεγάλη σε ηλικία για τοξικές συμπεριφορές.Ας επανέλθουμε όμως στο topic και ας αφήσουμε το ad hominem......
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #398 στις: Σεπτέμβριος 04, 2021, 09:32:29 μμ »
Πού μπορούμε να δούμε τις αρνήσεις διορισμού ανά περιοχή;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2241
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #399 στις: Σεπτέμβριος 04, 2021, 10:11:10 μμ »
Πού μπορούμε να δούμε τις αρνήσεις διορισμού ανά περιοχή;

Δεν μπορείς. Δεν έχουν βγεί κάπου.

hgy2367

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #400 στις: Σεπτέμβριος 04, 2021, 11:06:02 μμ »
Δεν μπορείς. Δεν έχουν βγεί κάπου.
Υπάρχει ένας τρόπος, μέσω της "Εις άτοπον απαγωγή". Δηλαδή, να μπαίνεις σε μια-μια τις διευθύνσεις των διορισμών της ειδικότητας σου, και να βλέπεις στις ανακοινώσεις, τις τοποθετήσεις των νεοδιόριστων. Να κάνεις σύγκριση με το φεκ των διορισμών, και αν δεν υπάρχει κάποιο όνομα στις τοποθετήσεις, πάει να πει ότι αρνήθηκε τον διορισμό.
Καταλαβαίνεις ότι η διαδικασία είναι πολύ χρονοβόρα, και μόνο αν"καίγεσαι" για κάποιον συγκεκριμένο προσωπικό λόγο, αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2241
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #401 στις: Σεπτέμβριος 04, 2021, 11:24:01 μμ »
Υπάρχει ένας τρόπος, μέσω της "Εις άτοπον απαγωγή". Δηλαδή, να μπαίνεις σε μια-μια τις διευθύνσεις των διορισμών της ειδικότητας σου, και να βλέπεις στις ανακοινώσεις, τις τοποθετήσεις των νεοδιόριστων. Να κάνεις σύγκριση με το φεκ των διορισμών, και αν δεν υπάρχει κάποιο όνομα στις τοποθετήσεις, πάει να πει ότι αρνήθηκε τον διορισμό.
Καταλαβαίνεις ότι η διαδικασία είναι πολύ χρονοβόρα, και μόνο αν"καίγεσαι" για κάποιον συγκεκριμένο προσωπικό λόγο, αξίζει.

Προφανώς η συνάδελφος δεν εννοεί για μια και μόνο περιοχή αλλά γενικά για όλες. Ούτε ο τρόπος που λες όμως λειτουργεί γιατί αν κάποιος είναι στο ΦΕΚ αλλά όχι στις τοποθετήσεις δεν σημαίνει ότι είναι άρνηση διορισμού. Μπορεί πχ να διορίστηκε και να πήρε άδεια κατευθείαν.

Αποσυνδεδεμένος Apes.02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #402 στις: Σεπτέμβριος 05, 2021, 11:33:27 πμ »
Πού μπορούμε να δούμε τις αρνήσεις διορισμού ανά περιοχή;
   
Οι αρνήσεις διορισμού θα είναι ελάχιστες.Δεν είχε κανείς λόγο να δηλώσει περιοχές στις οποίες δεν ήταν διατεθειμένος να πάει και να χάσει, αρνούμενος τον διορισμό ,τη δυνατότητα να πάει αναπληρωτής.Υπάρχουν κάποιοι (και μάλιστα πολύ ψηλά στον πίνακα) που δεν διορίστηκαν ενώ μπορούσαν, και προτίμησαν να πάνε αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #403 στις: Σεπτέμβριος 05, 2021, 11:54:18 πμ »
https://docs.google.com/document/d/1eFMbBEy6yQTOMThcNjjsmoqoHiktUkgi/edit#
Εδώ το ΠΥΣΔΕ Ρεθύμνου γράφει αναλυτικά για τον καθέναν αν αιτήθηκε άδεια ή δεν αποδέχτηκε διορισμό. Αλλά νομίζω ότι δεν το κάνουν όλα τα ΠΥΣΔΕ αυτό

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #404 στις: Σεπτέμβριος 05, 2021, 01:17:40 μμ »
Ευχαριστώ όλες & όλους για τις απαντήσεις σας!!!

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #405 στις: Οκτώβριος 05, 2021, 12:17:58 μμ »
Δεν μπορείς. Δεν έχουν βγεί κάπου.

Καλημέρα
Απορία...
Αν γνωρίζεις (ή γνωρίζει κάποιος άλλος)
Υπάρχουν από εμπειρία ή γνώση μέσω συναδέλφων πολλές απορρίψεις τοποθετήσεων...?
επίσης πόσο συμφέρει ΑΜΩ μακριά από μόνιμη κατοικία και ποιο είναι το μέγιστο ποσό (και ελάχιστο) που μπορεί να πάρει κάποιος ΑΜΩ...?
Αλλάζει από Α Βαθμια και Β Βαθμια...?
ή είναι ενιαίο...?
Ρωτώ γιατί έχω φίλες και φίλους που πέρυσι (και λόγω Covid) αρνήθηκαν και φέτος μου είπαν ότι θα αρνηθούν...
 ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159434
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 308

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.