*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 173634 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lefkos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #378 στις: Αύγουστος 31, 2021, 11:42:41 μμ »
Νεοδιόριστοι καθηγητές ίδιας ειδικότητας  διορίζονται  στο ίδιο σχολείο. Δεν υπάρχουν όμως αρκετές ώρες για να συμπληρώσουν όλοι   πλήρες ωράριο.Ποιος από αυτούς θα συμπληρώσει σε άλλο σχολείο? Με τι κριτήρια θα γίνει η επιλογή?
Αν υπάρχει εγκυκλιος για το θέμα ευπρόσδεκτη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:11 »

hgy2367

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #379 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 12:18:36 πμ »
Καλησπέρα, νεοδιόριστος ΠΕ86 σε α/θμια με διάθεση σε άλλα 3 σχολεία. Σήμερα έγινε επικοινωνία μεταξύ των διευθυντών για το πρόγραμμα μου (ποιες μέρες θα πηγαίνω σε κάθε σχολείο). Αυτό θα ισχύσει ΜΕΤΑ τον αγιασμό σωστά;
Το ρωτώ επειδή μία διευθύντρια ενός σχολείου διάθεσης, ζήτησε να πάω την επόμενη εβδομάδα την ημέρα που έχει οριστεί να πηγαίνω εκεί κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό, σημειωτέον ότι η συγκεκριμένη διευθύντρια ήδη έχει δείξει μια τάση για να μου αναθέσει εργασίες που δικαιωματικά δε θα πρέπει να κάνω (συμπληρώνω ωράριο εκεί). Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #380 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 07:08:01 πμ »
η απόφαση διάθεσης μιλά για ημέρες διάθεσης, άρα ποιος αγιασμός...
από την ημερομηνία απόφασης (και τη συνεννόηση) πας κάθε μέρα στο σχολείο που ορίζεται (μέχρι λήξη διδακτικού ή ό,τι λέει η απόφαση ή όποια άλλη βγει)

hgy2367

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #381 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 11:59:39 μμ »
η απόφαση διάθεσης μιλά για ημέρες διάθεσης, άρα ποιος αγιασμός...
από την ημερομηνία απόφασης (και τη συνεννόηση) πας κάθε μέρα στο σχολείο που ορίζεται (μέχρι λήξη διδακτικού ή ό,τι λέει η απόφαση ή όποια άλλη βγει)
Η απόφαση διάθεσης δεν έχει βγει ακόμη, βγαίνει από τη διεύθυνση σε δεύτερο χρόνο, και από την εμπειρία μου ως αναπληρωτής, ποτέ δεν αναφερόταν σε ημέρες διάθεσης αλλά σε ώρες συμπλήρωσης ωραρίου. Εφόσον δεν ξεκίνησαν τα μαθήματα τι είδους διάθεση να υπάρχει τώρα;
Επίσης, δεν έχεις ακούσει ότι όταν λήξουν τα μαθήματα (όχι το σχολικό έτος), ο εκπ/κός επιστρέφει στη σχολική μονάδα που ανήκει οργανικά (στην περίπτωση μου προσωρινά;)
Η συνεννόηση των διευθυντών έπρεπε να γίνει, για να βγει εγκαίρως το ωρολόγιο πρόγραμμα των σχολείων, αλλά ως εκεί, κατά τη γνώμη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2021, 12:11:34 πμ από hgy2367 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:11 »

Αποσυνδεδεμένος talkinghead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #382 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 12:32:08 πμ »
Η απόφαση διάθεσης δεν έχει βγει ακόμη, βγαίνει από τη διεύθυνση σε δεύτερο χρόνο, και από την εμπειρία μου ως αναπληρωτής, ποτέ δεν αναφερόταν σε ημέρες διάθεσης αλλά σε ώρες συμπλήρωσης ωραρίου. Εφόσον δεν ξεκίνησαν τα μαθήματα τι είδους διάθεση να υπάρχει τώρα;
Επίσης, δεν έχεις ακούσει ότι όταν λήξουν τα μαθήματα (όχι το σχολικό έτος), ο εκπ/κός επιστρέφει στη σχολική μονάδα που ανήκει οργανικά (στην περίπτωση μου προσωρινά;)
Η συνεννόηση των διευθυντών έπρεπε να γίνει, για να βγει εγκαίρως το ωρολόγιο πρόγραμμα των σχολείων, αλλά ως εκεί, κατά τη γνώμη μου.

Συμφωνώ απόλυτα. Είμαι σε πέντε σχολεία, έκανα ανάληψη υπηρεσίας σε όλα , κυριως γιατί ήθελα να κόψω κίνηση και από εκεί και πέρα μέχρι τον αγιασμό θα με βλέπει μόνο το σχολειο τοποθέτησης.
 

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #383 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 12:35:52 πμ »
Η απόφαση διάθεσης δεν έχει βγει ακόμη, βγαίνει από τη διεύθυνση σε δεύτερο χρόνο, και από την εμπειρία μου ως αναπληρωτής, ποτέ δεν αναφερόταν σε ημέρες διάθεσης αλλά σε ώρες συμπλήρωσης ωραρίου. Εφόσον δεν ξεκίνησαν τα μαθήματα τι είδους διάθεση να υπάρχει τώρα;
Επίσης, δεν έχεις ακούσει ότι όταν λήξουν τα μαθήματα (όχι το σχολικό έτος), ο εκπ/κός επιστρέφει στη σχολική μονάδα που ανήκει οργανικά (στην περίπτωση μου προσωρινά;)
Η συνεννόηση των διευθυντών έπρεπε να γίνει, για να βγει εγκαίρως το ωρολόγιο πρόγραμμα των σχολείων, αλλά ως εκεί, κατά τη γνώμη μου.
Σε κάποιες διευθύνσεις εκπαίδευσης η απόφαση διάθεσης είναι λεπτομερέστατη και ορίζει όχι μόνο τις ώρες διάθεσης αλλά  και τις ημέρες.Μσλιστα  κάποιες φορές ορίζονται ακόμα και ποιες μέρες  είναι κοινές  μεταξύ σχολείων και ποσες όσες ώρες αντιστοιχουν σε κάθε σχολείο τις κοινές ημέρες

hgy2367

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #384 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 12:58:59 πμ »
Σε κάποιες διευθύνσεις εκπαίδευσης η απόφαση διάθεσης είναι λεπτομερέστατη και ορίζει όχι μόνο τις ώρες διάθεσης αλλά  και τις ημέρες.Μσλιστα  κάποιες φορές ορίζονται ακόμα και ποιες μέρες  είναι κοινές  μεταξύ σχολείων και ποσες όσες ώρες αντιστοιχουν σε κάθε σχολείο τις κοινές ημέρες
Αν είναι τόσο αναλυτικές, τότε σίγουρα θα κάνουν λόγο και για την έναρξη της διάθεσης, θα μπορούσες να μας διαφωτίσεις από πότε γράφει η απόφαση, μήπως από την έναρξη των μαθημάτων; Έχει τύχει να δεις ημερομηνία νωρίτερα από τον αγιασμό, και αργότερη από τη λήξη των μαθημάτων;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #385 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 01:19:44 πμ »
Αν είναι τόσο αναλυτικές, τότε σίγουρα θα κάνουν λόγο και για την έναρξη της διάθεσης, θα μπορούσες να μας διαφωτίσεις από πότε γράφει η απόφαση, μήπως από την έναρξη των μαθημάτων; Έχει τύχει να δεις ημερομηνία νωρίτερα από τον αγιασμό, και αργότερη από τη λήξη των μαθημάτων;

Δυστυχώς δεν έχω  ευκαιρο κάποιο τέτοιο έγγραφο .Να πω την εμπειρία μου όμως.Μεχρι προπερσι η διάθεση ξεκινούσε κ τελείωνε με  την έναρξη και λήξη των μαθημάτων αντίστοιχα.
Πέρυσι όμως, η ισχύς της διάθεσης ξεκίνησε με την έναρξη του σχολικού ετους δλδ 1η Σεπτεμβρίου ( το θυμάμαι καλά γιατί είχα συμπληρώσει στο παρουσιολογιο του ΕΣΠΑ μεταγενέστερη ημερομηνία,συνηθισμένη από άλλες χρονιές, κ μου το γύρισαν πίσω από την Αθμια λέγοντας μου να βάλω ως ημερομηνία την 1/9).
Το τέλος της διάθεσης ήταν πέρυσι με το τέλος των μαθημάτων , υπήρχε όμως κ η δυνατότητα  εφόσον υπήρχε λόγος ο εκπαιδευτικός να πάει στο σχολείο διάθεσης (είχε έρθει επ' αυτού οδηγία από το υπουργείο)

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #386 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 06:58:15 πμ »
Η απόφαση διάθεσης δεν έχει βγει ακόμη, βγαίνει από τη διεύθυνση σε δεύτερο χρόνο, και από την εμπειρία μου ως αναπληρωτής, ποτέ δεν αναφερόταν σε ημέρες διάθεσης αλλά σε ώρες συμπλήρωσης ωραρίου. Εφόσον δεν ξεκίνησαν τα μαθήματα τι είδους διάθεση να υπάρχει τώρα;
Επίσης, δεν έχεις ακούσει ότι όταν λήξουν τα μαθήματα (όχι το σχολικό έτος), ο εκπ/κός επιστρέφει στη σχολική μονάδα που ανήκει οργανικά (στην περίπτωση μου προσωρινά;)
Η συνεννόηση των διευθυντών έπρεπε να γίνει, για να βγει εγκαίρως το ωρολόγιο πρόγραμμα των σχολείων, αλλά ως εκεί, κατά τη γνώμη μου.


εντάξει, ως αναπληρωτής τα ξέρεις όλα , εσύ κι ένας άλλος σχολιαστής... τι να σου πω ... δεν έχω ακούσει κάτι ούτε για οργανικές τοποθετήσεις , ούτε για λήξη μαθημάτων - πρώτη φορά τα ακούω... είμαστε άσχετοι. ξέρετε καλύτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2021, 07:10:08 πμ από aporias »

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 684
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #387 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 07:08:50 πμ »
Μπορεί τελικά κάποιος να πάρει απόσπαση τη δεύτερη χρονιά και να χρωστάει την οργανική;Έχει αλλάξει κάτι;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #388 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 07:34:58 πμ »
Καλησπέρα, νεοδιόριστος ΠΕ86 σε α/θμια με διάθεση σε άλλα 3 σχολεία. Σήμερα έγινε επικοινωνία μεταξύ των διευθυντών για το πρόγραμμα μου (ποιες μέρες θα πηγαίνω σε κάθε σχολείο). Αυτό θα ισχύσει ΜΕΤΑ τον αγιασμό σωστά;
Το ρωτώ επειδή μία διευθύντρια ενός σχολείου διάθεσης, ζήτησε να πάω την επόμενη εβδομάδα την ημέρα που έχει οριστεί να πηγαίνω εκεί κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό, σημειωτέον ότι η συγκεκριμένη διευθύντρια ήδη έχει δείξει μια τάση για να μου αναθέσει εργασίες που δικαιωματικά δε θα πρέπει να κάνω (συμπληρώνω ωράριο εκεί). Ευχαριστώ
Μέχρι να υπάρξει επίσημη διαθεση, πηγαίνεις μόνο στο σχολείο οργανικής. Πολλές φορές τα σχολεία διάθεσης αλλάζουν. Εμείς τόσα χρόνια που είμαστε σε πέντε σχολεία (μόνιμοι) αυτό κανουμε

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #389 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 07:43:45 πμ »
Μέχρι να υπάρξει επίσημη διαθεση, πηγαίνεις μόνο στο σχολείο οργανικής. Πολλές φορές τα σχολεία διάθεσης αλλάζουν. Εμείς τόσα χρόνια που είμαστε σε πέντε σχολεία (μόνιμοι) αυτό κανουμε

για διαφώτισέ μας κι εσύ , τους άσχετους : τι σημαίνει επίσημη διάθεση, δεν ισχύει από την ημερομηνία πράξης του πυσπε/πυσδε (την επομένη δηλαδή) αλλά όποτε σου κοινοποιηθεί; με κούριερ ή δικαστικό επιμελητή ; έχεις παρατηρήσει ότι τις πράξεις συμβουλίων με απόφαση τοποθέτησης διευθυντή εκπαιδευσης τις ανακοινώνουν και στις ιστοσελίδες και παραπέμπουμε στις πράξεις ανάληψης  (εκτός αν ανήκετε σε ειδικότητες ή περιπτώσεις που δε σας θέλουν μέσα στα πόδια τους, το κατανοώ ). δηλαδή αν αλλάζουν οι διαθέσεις ανά δίμηνο , δεν πας μέχρι να κατασταλάξουν, αχαχαχα. τι μαθαίνουμε πρωί πρωί

Αποσυνδεδεμένος Apes.02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #390 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 07:55:04 πμ »
Αν οι διευθύνσεις  βγάλουν κενά για β΄φάση τοποθετήσεων σε λειτουργικά κενά οι νεοδιόριστοι έχουν δικαίωμα να δηλώσουν για να αλλάξουν σχολείο τοποθέτησηε;

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #391 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 11:01:22 πμ »
για διαφώτισέ μας κι εσύ , τους άσχετους : τι σημαίνει επίσημη διάθεση, δεν ισχύει από την ημερομηνία πράξης του πυσπε/πυσδε (την επομένη δηλαδή) αλλά όποτε σου κοινοποιηθεί; με κούριερ ή δικαστικό επιμελητή ; έχεις παρατηρήσει ότι τις πράξεις συμβουλίων με απόφαση τοποθέτησης διευθυντή εκπαιδευσης τις ανακοινώνουν και στις ιστοσελίδες και παραπέμπουμε στις πράξεις ανάληψης  (εκτός αν ανήκετε σε ειδικότητες ή περιπτώσεις που δε σας θέλουν μέσα στα πόδια τους, το κατανοώ ). δηλαδή αν αλλάζουν οι διαθέσεις ανά δίμηνο , δεν πας μέχρι να κατασταλάξουν, αχαχαχα. τι μαθαίνουμε πρωί πρωί

Εγω εχω την εξής απορία; Γιατι εχεις τοσο θυμό οταν απαντάς; Φιλικά στο λεω.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.