*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 174921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #616 στις: Ιούλιος 05, 2022, 09:10:29 μμ »
Αν κάποιος ο ίδιος έχει ποσοστό αναπηρίας 50%  μοριοδοτείται κατά την τοποθέτηση; προσωρινή και οργανική; 
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:26:48 »

Αποσυνδεδεμένος Σπυρίδων ΠΕ03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την ομορφιά της πορείας κόντρα σε θύελλα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #617 στις: Ιούλιος 06, 2022, 01:28:14 μμ »
Μοριοδοτηση ποσοστου αναπηριας δεν υπαρχει.

Προηγουνται ομως όσοι ανήκουν σε "ειδική κατηγορία" , δηλαδη οσοι υπάγονται στις διατάξεις των περιπτώσεων α και γ της παρ.1 του άρθρου 13 του ΠΔ 50/96 (ανεξαρτητα απο ποσοστο αναπηριας).
Πάνω απ΄τα κάστρα υπάρχουν τ΄άστρα.
Πάνω στα κάστρα υπάρχει μια γλάστρα.
Κάτω απ΄ τα κάστρα ντυμένος στα άσπρα,
μου πέφτει η γλάστρα και βλέπω τ΄άστρα.

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #618 στις: Ιούλιος 06, 2022, 05:32:04 μμ »
Νομίζω πως αυτό ισχύει στις οριστικές αλλά όχι στις προσωρινές τοποθετήσεις.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1700
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #619 στις: Ιούλιος 06, 2022, 05:59:59 μμ »
Νομίζω πως αυτό ισχύει στις οριστικές αλλά όχι στις προσωρινές τοποθετήσεις.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ισχυει και για τις προσωρινες δηλ για τα λειτουργικά κενά όπως αναφερεται στην τελευταια σελιδα της 137644/Ε1/3-9-2015 που ειναι η πιο SOS εγκυκλιος που χρησιμοποιουν ολα τα πυσδε ανα την ελλάδα για τις τοποθετησεις σε οργανικα και λειτουργικα κενα ( ειδικά για τις προσωρινες-λειτουργικες τοποθετησεις ειναι η βασικη εγκύκλιος )

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:26:48 »

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #620 στις: Ιούλιος 06, 2022, 07:00:20 μμ »
Για να αιτηθω αποσπαση απο ΣΜΕΑΕ σε Γενθκη απαιτειται να εχω υπηρετησει 5ετια?

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #621 στις: Ιούλιος 07, 2022, 08:29:39 πμ »
Ισχυει και για τις προσωρινες δηλ για τα λειτουργικά κενά όπως αναφερεται στην τελευταια σελιδα της 137644/Ε1/3-9-2015 που ειναι η πιο SOS εγκυκλιος που χρησιμοποιουν ολα τα πυσδε ανα την ελλάδα για τις τοποθετησεις σε οργανικα και λειτουργικα κενα ( ειδικά για τις προσωρινες-λειτουργικες τοποθετησεις ειναι η βασικη εγκύκλιος )
@mts.ag μας δίνεις λίγο τα φώτα σου...

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος popins

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #622 στις: Ιούλιος 07, 2022, 01:27:50 μμ »
Υπεράριθμος νεοδιόριστος (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό) και παλιός μόνιμος ζητούν απόσπαση για το ίδιο νησί. Ποιος προηγείται; Ο υπεραριθμος ή συγκρίνονται με βάση τα μόριά τους; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1700
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #623 στις: Ιούλιος 07, 2022, 02:13:36 μμ »
Υπεράριθμος νεοδιόριστος (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό) και παλιός μόνιμος ζητούν απόσπαση για το ίδιο νησί. Ποιος προηγείται; Ο υπεραριθμος ή συγκρίνονται με βάση τα μόριά τους; Ευχαριστώ!
το ερώτημα αυτό, που αφορά τις τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά του νεου σχολ. ετους (σεπτέμβρης), απαντιέται στην τελευταια σελιδα της 137644/Ε1/3-9-2015 (ειναι η εγκυκλιος που χρησιμοποιουν ολα τα πυσδε ανα την ελλάδα για τις τοποθετησεις σε λειτουργικα κενα) δηλ θα συγκριθούν όλοι μαζι : λειτουργικά υπεράριθμοι δηλ παλιοι μονιμοι που δεν συμπληρώνουν ωράριο στην οργανική τους + νεοδιόριστοι + αποσπασμένοι που τυχόν ήρθαν από αλλα πυσδε,  στην κατηγορία «αποσπάσμενοι εντός πυσδε ή από αλλα πυσδε», αλλά με τα μόρια των αποσπάσεων (αναγράφονται στην εγκύκλιο των αποσπάσεων) που είναι σε σημαντικό βαθμό διαφορετικά από τα μόρια των μεταθέσεων.
Σε κάποια πύσδε είτε από αβλεψία είτε εκ του πονηρού (είναι μπελάς να καθησουν να επαναυπολογισουν μορια αποσπασεων τη στιγμη που τα μορια μεταθεσεων τα εχουν ετοιμα) χρησιμοποιουν τα μορια μεταθεσεων γεγονός παράνομο

Αποσυνδεδεμένος larisa79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #624 στις: Ιούλιος 07, 2022, 02:28:59 μμ »
το ερώτημα αυτό, που αφορά τις τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά του νεου σχολ. ετους (σεπτέμβρης), απαντιέται στην τελευταια σελιδα της 137644/Ε1/3-9-2015 (ειναι η εγκυκλιος που χρησιμοποιουν ολα τα πυσδε ανα την ελλάδα για τις τοποθετησεις σε λειτουργικα κενα) δηλ θα συγκριθούν όλοι μαζι : λειτουργικά υπεράριθμοι δηλ παλιοι μονιμοι που δεν συμπληρώνουν ωράριο στην οργανική τους + νεοδιόριστοι + αποσπασμένοι που τυχόν ήρθαν από αλλα πυσδε,  στην κατηγορία «αποσπάσμενοι εντός πυσδε ή από αλλα πυσδε», αλλά με τα μόρια των αποσπάσεων (αναγράφονται στην εγκύκλιο των αποσπάσεων) που είναι σε σημαντικό βαθμό διαφορετικά από τα μόρια των μεταθέσεων.
Σε κάποια πύσδε είτε από αβλεψία είτε εκ του πονηρού (είναι μπελάς να καθησουν να επαναυπολογισουν μορια αποσπασεων τη στιγμη που τα μορια μεταθεσεων τα εχουν ετοιμα) χρησιμοποιουν τα μορια μεταθεσεων γεγονός παράνομο
Έχω την εντύπωση ότι αυτοί που χρωστάνε ωράριο γιατί δε συμπληρώνουν στο σχολείο τους, δε μπαίνουν στο ίδιο πλαίσιο με τα μόρια αποσπασεων, αλλά μεταθέσεων.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1700
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #625 στις: Ιούλιος 07, 2022, 02:47:51 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι αυτοί που χρωστάνε ωράριο γιατί δε συμπληρώνουν στο σχολείο τους, δε μπαίνουν στο ίδιο πλαίσιο με τα μόρια αποσπασεων, αλλά μεταθέσεων.
κοίταξε το κάθε πυσδε εντος αυγούστου ή και αρχες σεπτεμβρη θα αναρτησει στην ιστοσελ του πίνακα με λειτουργικά κενα και ταυτόχρονα θα καλέσει όλους τους εκπαιδευτικούς να καταθέσουν αίτηση να τοποθετηθούν στα λειτουργικά κενα είτε ως λειτουργικά υπεράριθμοι είτε ως εκπαιδευτικοί που βρίσκονται στη διαθεση του πύσδε είτε ως αποσπασμένοι.
Λειτουργικα υπεράριθμος -βάσει του πδ 50/96 όπως άλλαξε με το πδ 100/97- είναι ο εκπαιδευτικός που ενω εχει οργανική σε ένα σχολείο παρόλα αυτά δε συμπληρώνει το ωράριο του με μαθήματα Α-Β ΑΝΑΘΕΣΗΣ ή και β ειδικότητας. Και όταν λέμε δε συμπληρώνει ωράριο εννοώ ακόμα και αν καλύπτει στο σχολείο του 19/20 ωρες δηλ ακόμα και για αυτη την 1 ωρα που δεν καλυπτει θεωρείται λειτουργικά υπεραριθμος.

Οι λειτουργικά υπεράριθμοι οντως προηγουνται έναντι όλων των άλλων να συμπληρώσουν πρώτοι ωραριο με τα μορια των ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ τους. Οι μονοι που προηγουνται στις τοποθετησεις εναντι αυτών είναι οι ειδικές κατηγορίες.
Επομενοι που παιρνουν σειρά -μετά τους λειτουργ υπεράριθμους- είναι οσοι βρισκονται στην ΔΙΑΘΕΣΗ πυσδε που και αυτοι θα συγκριθουν μεταξύ τους με τα μόρια των μεταθεσεων.

Οι επόμενοι για τοποθέτηση είναι οι αποσπαμενοι εντος και εκτος πυσδε (δηλ οσοι ηρθαν με αποσπαση απο αλλα πυσδε) και οι οποίοι συγκρίνονται ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ μεταξυ τους αλλά με τα μορια των ΑΠΟΣΠΑΣΕΩΝ .
Αν κάποιος καθηγητης ειναι λειτουργικα υπεράριθμος δε δεσμευεται να κατσει στην οργανικη του και να παει να συμπληρωσει ωραριο σε ενα κοντινο σχολειο. Μπορει να ζητησει απόσπαση σε ενα πιο μακρινο σχολειο(που ειναι σε αλλη ομαδα της ιδιας δδε) γιατι ειναι πιο κοντά στο σπιτι του. Τοτε ομως δε θα αντιμετωπιστει απο το πυσδε με τα μορια μεταθεσεων ως λειτουργικα υπεραριθμος αλλα με τα μορια των αποσπασεων εφοσον αιτηθηκε απόσπαση, συγκρινόμενος με τους υπόλοιπους που αιτούνται απόσπαση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2022, 02:50:30 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος NAKOR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #626 στις: Αύγουστος 26, 2022, 11:50:33 πμ »
Καλησπέρα !! Έχω μια ιδιαίτερη ερώτηση ! Έχω έναν χρόνο εργαστεί σε ιδιωτικό για έναν χρόνο ! Φέτος διοριστηκα και αν και δε μετρησε η προϋπηρεσία αυτή για τον ΑΣΕΠ θα ήθελα να ξέρω αν μετράει για του χρόνου στα μόρια της Πειραϊκής τοποθέτησης !!

Αποσυνδεδεμένος NAKOR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #627 στις: Αύγουστος 26, 2022, 11:51:25 πμ »
Οριστικής τοποθέτησης ;D

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #628 στις: Αύγουστος 26, 2022, 05:20:25 μμ »
Καλησπέρα !! Έχω μια ιδιαίτερη ερώτηση ! Έχω έναν χρόνο εργαστεί σε ιδιωτικό για έναν χρόνο ! Φέτος διοριστηκα και αν και δε μετρησε η προϋπηρεσία αυτή για τον ΑΣΕΠ θα ήθελα να ξέρω αν μετράει για του χρόνου στα μόρια της Πειραϊκής τοποθέτησης !!
Αν είχες διοριστηριο από το ιδιωτικό, θα σου αναγνωριστεί. Αν ήσουν απλά με σύμβαση/ πρόσληψη, δεν αναγνωριζεται

Αποσυνδεδεμένος agkounti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #629 στις: Αύγουστος 30, 2022, 10:16:10 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση ( δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νημα) για την προσωρινή τοποθετηση νεοδιοριστου... σε μια σχολική μονάδα τοποθετείται νεοδιοριστος και ένας αποσπασμένος εκτός πυσπε. Στην πιθανότητα που κάποιος δεν χρειάζεται στο σχολείο, ποιος κρίνεται υπεραριθμος;  Δεν μπορώ να βρω στα θέματα κάποια απάντηση ή ίσως δεν έψαξα σωστά. (ΠΕ70) Ευχαριστώ πολύ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 246
Σύνολο: 246

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.