*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 175339 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1729
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #714 στις: Αύγουστος 21, 2023, 01:38:09 μμ »
ενα χρησιμο (σημερινο) αρχειο απο δδε αιτωλοακαρνανιας σχετικα με τις τοποθετησεις νεοδιοριστων
http://www.dide.ait.sch.gr/attachments/article/4749/%CE%94%CE%99%CE%91%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%A3%CE%99%CE%91_%CE%A4%CE%9F%CE%A0%CE%9F%CE%98%CE%95%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%97%CE%A3_%CE%9D%CE%95%CE%9F%CE%94%CE%99%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%A9%CE%9D.odt

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:38:59 »

Αποσυνδεδεμένος Adwnis K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #715 στις: Αύγουστος 21, 2023, 02:38:31 μμ »
Από αυτό προκύπτει ότι η εντοπιότητα δίνει 2 μόρια. Σε κάποια άρθρα αναφέρονται 4 μόρια.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1729
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #716 στις: Αύγουστος 21, 2023, 03:01:47 μμ »
Από αυτό προκύπτει ότι η εντοπιότητα δίνει 2 μόρια. Σε κάποια άρθρα αναφέρονται 4 μόρια.
εχεις δικιο εχουν κανει λαθος και δεν προσεξα και γω που ανεβασα το αρχειο. Ειναι 4 τα μορια. Σκεψου οτι ειναι σημερινο το εγγραφο στην ιστοσελιδα τους. Μαλλον το κανανε αντιγραφη απο μια εκπαιδευτικη ιστοσελιδα που το εχει ετσι ακριβως. Τα αλλα ομως που γραφουν ειναι σωστα με βαση τα δικα μου ψαξιματα τουλαχιστον και μεχρι να βρεθει κι αλλο λαθος..

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #717 στις: Αύγουστος 21, 2023, 09:46:26 μμ »
ΠΩΣ ΜΕΤΡΑΝΕ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΩΣ ΜΟΡΙΑ ΜΟΝΙΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΣΟΥ!

Απο τη στιγμη που θα διοριστει ενας αναπληρωτης τα μορια που απεκτησε ως αναπληρωτης μετρανε με διαφορετικο τροπο απο οτι μετρουσαν ως αναπληρωτης!

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ: Καθε ετος προυπηρεσιας πολλαπλασιαζεται επι 2,5 , Οταν λεμε καθε ετος εννοουμε καθε 12 μηνες!

Παραδειγμα: Τη στιγμη που διοριστηκες και εχεις κανει ως αναπληρωτης 6 ετη θα παρεις 6.(2.5)= 15 μορια!

Αν ειχες 5 ετη και 3 μηνες θα  παρεις (63/12).2.5 μορια!

ΜΟΡΙΑ ΔΥΣΜΕΝΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ:

Καθε σχολειο που υπηρετεις εχει τα δικα του μορια!

Ο υπολογισμος ειναι (ΜΗΝΕΣ/12).( ΜΟΡΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ)

Παραδειγμα: Υπηρετησες σε ενα σχολειο που ειχε 6 μορια για διαστημα 10 μηνων θα παρεις απο αυτο το σχολειο (10/12).6=60/12=5 μορια

Αν για παραδειγμα εχεις 6 μηνες και 16 μερες πιανεται 7 μηνες στον παραπανω υπολογισμο αν εχεις πχ 6 μηνες και 12 μερες πιανεται 6 μηνες στον παραπανω υπολογισμο.

Δηλαδη αν εχεις απο 15 μερες και πανω παιρνεις και τον αλλο μηνα!

Προσοχη αν εχεις υπηρετηση σε ενα σχολειο λιγοτερο απο 15 μερες δεν παιρνεις μορια δυσμενων συνθηκων αλλα η προυπηρεσια πιανεται! Αυτο συμβαινει κυριως απο ωρομισθιες απο παλιες ενισχυτικες!

Ετσι υπολογιζεις τα μορια δυσμενων απο το καθε σχολειο και στο τελος τα προσθετεις ολα και βρισκεις ολα τα μορια δυσμενων συνθηκων!

Επιπλεον απο την προυπηρεσια που ειπαμε παραπανω μοριοδοτουνται τα εξης:

ΓΑΜΟΣ: 4 ΜΟΡΙΑ ΧΗΡΕΙΑ 4 ΜΟΡΙΑ

1 ΠΑΙΔΙ 4 ΜΟΡΙΑ

2 ΠΑΙΔΙΑ 8 ΜΟΡΙΑ

3 ΠΑΙΔΙΑ 14 ΜΟΡΙΑ

4 ΠΑΙΔΙΑ  21 ΜΟΡΙΑ 5 ΠΑΙΔΙΑ 28 Κ.Τ.Λ

ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ 4 ΜΟΡΙΑ

ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ 4 ΜΟΡΙΑ

ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ 2 ΜΟΡΙΑ (ΓΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗ)

Βεβαια οι ειδικες κατηγοριες σε οτι αφορα την υγεία εξεταζονται ξεχωριστα! Και εχουν προτεραιοτητα ανεξαρτητα απο τα μορια που εχουν!

Τα 2 μορια της πρωτης προτιμησης ισχυουν μονο για μεταθεση ολα τα αλλα ισχυουν και για αποκτηση οργανικης και για μεταθεση!

Τα τελικα μορια ειναι:

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ +ΜΟΡΙΑ ΔΥΣΜΕΝΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ+ΓΑΜΟΣ+ΠΑΙΔΙΑ+ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ+ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

ΠΟΤΕ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΔΥΣΜΕΝΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΑΝ ΟΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ

Αν ο νεοδιοριστος υπηρετησε ως αναπληρωτης απο το 2014-2015 ΕΩΣ 29-01-2019 ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΙΑ=11 ΜΟΡΙΑ

Η ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΙΒ=12 ΜΟΡΙΑ ΤΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΟΡΙΑ!

ΔΥΣΜΕΝΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ!

Παραδειγμα: Εστω ενας αναπληρωτης υπηρετησε το 2016-2017 σε ενα σχολειο κατηγοριας ΙΒ=12 για 10 μηνες!

Θα παρει (10/12).12=10 και διπλασιαζονται αρα 20 μορια!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΟ 29-01-2019 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΙ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΔΕΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΟΥΝ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΥ!

Τα ΙΓ=14 μορια δεν τα διπλασιαζει κανενας μονιμος που τα υπηρετησε ως αναπληρωτης!

Εγιναν Σεπτεμβριο 2018 και η διαταξη διπλασιασμου καταργηθηκε 29-01-2019! Βεβαια αν διοριστεις σε δυσπροσιτο με 10,11,12,14 μορια στη διετια  εννοείται συνεχόμενη διετία σε δυσπρόσιτα τα διπλασιαζεις  σε 40,44,48,56 αντιστοιχα και για καθε χρονο μετα την υποχρεωτικη διετια παλι τα διπλασιαζεις! Αν στη διετία υπηρετήσεις σαν προσωρινή τοποθέτηση το πρώτο χρόνο σε δυσπροσιτο και το δεύτερο πάρεις οργανική σε μη δυσπρόσιτο δεν διπλασιαζεις καμία χρόνια παίρνεις μόνο τα μόρια του σχολείου. Θελει για αρχή συνεχόμενη διετία σε δυσπροσιτο για να τα πάρεις δίπλα τα μορια μετά το τρίτο χρόνο κανονικά τα διπλασιαζεις κάθε χρονο αν πας σε δυσπροσιτο!  Στη περιπτωση που υπηρετησεις ως νεοδιοριστος σε δυο σχολεια παιρνεις τα μορια σου αναλογικα με τα μορια καθε σχολειου!

Ετσι υπολογιζονται τα μορια που απεκτησες ως αναπληρωτης απο τη στιγμη που διοριστηκες και θα διεκδικησεις οργανικη και μετα τυχον μεταθεση αλλα και τα μορια αφοτου διοριστεις με τη μεγαλη ευκαιρια να τα διπλασιασεις σαν μονιμος αφου σαν αναπληρωτης δεν ισχυει πια  ο διπλασιασμος απο 29/01/2019 καταργηθηκε!

Μεταπτυχιακα-διδακτορικα-υπολογιστες-σεμιναρια- ξενες γλωσσες ΔΕΝ ΜΟΡΙΟΔΟΤΟΥΝΤΑΙ!

Αφορμη για αυτη την αναρτηση μου εδωσαν οι πολλες ερωτησεις που δεχτηκα για αυτο το θεμα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:38:59 »

Αποσυνδεδεμένος walt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #718 στις: Αύγουστος 24, 2023, 05:50:13 μμ »
Καλησπέρα,

Είμαι νεοδιόριστος 2023 και στην περιοχή διορισμού μου διοριστήκαμε 2 άτομα της ειδικότητας μου.

Μας δόθηκαν 2 λειτουργικά κενά για τοποθέτηση, η συνάδελφος προηγείτο στα κοινωνικά κριτήρια, οπότε τοποθετήθηκε στο σχολείο πρώτης επιλογής της, κι εγώ στο σχολείο δεύτερης επιλογής μου.

Η συνάδελφος όμως θα πάρει άδεια ανατροφής άμεσα και μάλλον μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους, οπότε η ερώτηση μου είναι η εξής:

Μπορώ να διεκδικήσω να αλλάξει η τοποθέτηση μου και να πάω στο κενό της, και αν ναι χρειάζεται κάποια αίτηση στο ΠΥΣΔΕ ή στη δευτεροβάθμια;

Ευχαριστώ πολύ.


Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1729
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #719 στις: Αύγουστος 24, 2023, 09:08:12 μμ »
Καλησπέρα,

Είμαι νεοδιόριστος 2023 και στην περιοχή διορισμού μου διοριστήκαμε 2 άτομα της ειδικότητας μου.

Μας δόθηκαν 2 λειτουργικά κενά για τοποθέτηση, η συνάδελφος προηγείτο στα κοινωνικά κριτήρια, οπότε τοποθετήθηκε στο σχολείο πρώτης επιλογής της, κι εγώ στο σχολείο δεύτερης επιλογής μου.

Η συνάδελφος όμως θα πάρει άδεια ανατροφής άμεσα και μάλλον μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους, οπότε η ερώτηση μου είναι η εξής:

Μπορώ να διεκδικήσω να αλλάξει η τοποθέτηση μου και να πάω στο κενό της, και αν ναι χρειάζεται κάποια αίτηση στο ΠΥΣΔΕ ή στη δευτεροβάθμια;

Ευχαριστώ πολύ.
arxika να σου πω σιδεροκεφαλος/η καθως επισης οτι μπορει ισως να ακουσεις την διαδικασια "βελτιωση θεσης", ομως δεν υφισταται επισημως τετοια διαιδκασια για τα λειτουργικα κενα παρα μονο για τις οργανικες διαδικασιες του απριλιου. Το μονο που μπορεις να κανεις αφοτου φυγει με αδεια η συναδελφος, ειναι η καταθεση αιτηση απόσπασης . Θα την υποβαλλεις στο πρωτοκολλο της δδε και θα γραψεις "υποψη πυσδε". Εκεινη την εποχη θεωρω πως  θα εγκριθει η αιτηση αποσπασης, πλην ομως αυτη θα εκετελεστει μολις ερθει αναπληρωτης για το δικο σου σχολειο. Αλλωστε ειναι και αντιδεοντολγικο για το σχολειο αρχικης σου τοποθετησης να γινει αλλιως.
Επιπλεον να ενημερωσεις τους αιρετους αυτες τις μερες ωστε να το θεσουν στο συμβουλιο με την πρωτη ευκαιρια. Δεν τα ξεχνουν αυτα
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2023, 09:18:42 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #720 στις: Αύγουστος 24, 2023, 11:26:42 μμ »
Καλησπέρα σε ολ@! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξης κι όποι@ έχει ερμηνεία,καλοδεχουμενη:
Φίλη διορίστηκε τώρα κ ήταν πρώτη σε μόρια μεταξύ όλων της ειδικότητας, στην περιοχή διορισμού. Δύο συνάδελφοι έχουν παιδιά όμως,οπότε προηγήθηκαν στην τοποθέτηση. Το περίεργο όμως είναι πως  άλλος συνάδελφος, χωρίς κανένα κοινωνικό κριτήριο κ με 20 μόρια πιο κάτω από την φίλη, τοποθετήθηκε στην 2η επιλογή της. Οπότε στην φίλη, έκατσε η 3η επιλογή της.
Πως συνέβη αυτο; Μεταξύ τους είναι ίσα στα κοινωνικά κι η φίλη προηγειται κατά 20 μόρια. Γιατί δεν τοποθετήθηκε η φίλη στην 2η επιλογή της, ως εκείνη με τα περισσότερα μορια; Να κάνει ένσταση;
Ευχαριστώ και καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #721 στις: Αύγουστος 24, 2023, 11:28:51 μμ »
Να σημειώσω πως ο συνάδελφος που τοποθετήθηκε στην 2η επιλογή της φίλης,δεν ανήκει σε ειδική κατηγορία, ούτε υπάρχει κάτι που να δικαιολογεί την κίνηση αυτή (μίλησε η φίλη μαζί του).

Αποσυνδεδεμένος MariaGrahm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #722 στις: Αύγουστος 24, 2023, 11:30:15 μμ »
Καλησπέρα σε ολ@! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξης κι όποι@ έχει ερμηνεία,καλοδεχουμενη:
Φίλη διορίστηκε τώρα κ ήταν πρώτη σε μόρια μεταξύ όλων της ειδικότητας, στην περιοχή διορισμού. Δύο συνάδελφοι έχουν παιδιά όμως,οπότε προηγήθηκαν στην τοποθέτηση. Το περίεργο όμως είναι πως  άλλος συνάδελφος, χωρίς κανένα κοινωνικό κριτήριο κ με 20 μόρια πιο κάτω από την φίλη, τοποθετήθηκε στην 2η επιλογή της. Οπότε στην φίλη, έκατσε η 3η επιλογή της.
Πως συνέβη αυτο; Μεταξύ τους είναι ίσα στα κοινωνικά κι η φίλη προηγειται κατά 20 μόρια. Γιατί δεν τοποθετήθηκε η φίλη στην 2η επιλογή της, ως εκείνη με τα περισσότερα μορια; Να κάνει ένσταση;
Ευχαριστώ και καλή συνέχεια!
Μήπως είναι θέμα εντοπιότητας ή συνυπηρέτησης; Νομίζω η σειρά στον πίνακα ΑΣΕΠ έρχεται μετά από αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #723 στις: Αύγουστος 24, 2023, 11:34:22 μμ »
Όχι, δεν παίζει κάτι τέτοιο.. Ευχαριστώ πάντως!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #724 στις: Αύγουστος 25, 2023, 12:38:22 πμ »
Όχι, δεν παίζει κάτι τέτοιο.. Ευχαριστώ πάντως!
Ίσως ο άλλος εκπαιδευτικός να είχε περισσότερη προϋπηρεσία.

Ο g.t έχει γράψει αναλυτικά για το πώς γίνεται η τοποθέτηση όταν οι εκπαιδευτικοί έχουν ακριβώς ίδια κοινωνικά κριτήρια. Δες εδώ:
https://www.pde.gr/index.php?topic=37331.msg1200558#msg1200558

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #725 στις: Αύγουστος 25, 2023, 12:47:20 πμ »
Τα είδα αυτά,ευχαριστώ..Δεν έχει περισσότερη προϋπηρεσία, όχι. Ούτε έχει υπηρετήσει δυσμενως.. Θα δούμε αυριο,ευχαριστώ κ πάλι..

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #726 στις: Αύγουστος 25, 2023, 01:41:19 πμ »
Τα είδα αυτά,ευχαριστώ..Δεν έχει περισσότερη προϋπηρεσία, όχι. Ούτε έχει υπηρετήσει δυσμενως.. Θα δούμε αυριο,ευχαριστώ κ πάλι..
Αν είναι έτσι τα πράγματα, ας κάνει μια ένσταση ή ας ρωτήσει εγγράφως με ποιο κριτήριο έγιναν οι τοποθετήσεις τους.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #727 στις: Αύγουστος 25, 2023, 02:04:13 πμ »
Έτσι θα γίνει,ναι. Ευχαριστώ πολύ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 364
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.