*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 177224 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #224 στις: Αύγουστος 04, 2014, 01:14:08 μμ »
Εμένα μου είπαν ότι θα τοποθετηθώ το Σεπτέμβριο. Λογικά σε λειτουργικό κενό πριν τους αναπληρωτές. Δεν ξερω όμως τι γίνεται με τους αποσπασμένους που και αυτοί τοποθετούνται σε λειτουργικά κενά. Θα τοποθετηθούμε μαζί τους ή μετά από αυτούς; Δυστυχώς οι υπάλληλοι στην πρωτοβάθμια δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι γνωρίζουν.
Και εγω αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι θα γινουν κοντα με τις αποσπασεις... τελευταια εβδομαδα Αυγουστου.

Το θεμα ειναι το εξης.... οι νεοδιοριστοι εχουν λειτουργικη τοποθετηση.
Αυτο δε σημαινει απαραιτητα οτι θα τοποθετηθουν σε λειτουργικο κενο... γιατι πχ στο ΠΥΣΠΕ ΚΥΚΛΑΔΩΝ υπάρχουν ηδη παρα πολλα οργανικα κενα (και λειτουργικα βεβαια).

Αρα το ερωτημα μου ειναι: εφοσον υπαρχουν ΚΑΙ οργανικα κενα, αυτα ποιοι θα τα καλυψουν?
Μιλαω παντα για λειτουργικη-προσωρινη τοποθετηση σε οργανικο κενο.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:20:47 »

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #225 στις: Αύγουστος 04, 2014, 02:49:31 μμ »
Και στη δική μου πρωτοβάθμια έχει πολλά οργανικά κενα που δεν καλύφθηκαν με τις μεταθέσεις. Μου είπαν ότι αυτά θα παρουσιαστούν ως λειτουργικά μαζί με όποια άλλα προκύψουν. Αν δηλώσεις κενό που είναι ΚΑΙ οργανικό γιατί να μην τοποθετηθείς εκεί; Το θέμα είναι να υπάρχει όταν έρθει η σειρά σου να τοποθετηθείς.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #226 στις: Αύγουστος 04, 2014, 02:56:04 μμ »
Και στη δική μου πρωτοβάθμια έχει πολλά οργανικά κενα που δεν καλύφθηκαν με τις μεταθέσεις. Μου είπαν ότι αυτά θα παρουσιαστούν ως λειτουργικά μαζί με όποια άλλα προκύψουν. Αν δηλώσεις κενό που είναι ΚΑΙ οργανικό γιατί να μην τοποθετηθείς εκεί; Το θέμα είναι να υπάρχει όταν έρθει η σειρά σου να τοποθετηθείς.
Αυτο ακριβως ειναι το θεμα... οτι μετα και τις μεταθεσεις υπαρχουν ακομα πολλα οργανικα κενα.
Ας παρουσιαστουν και ως λειτουργικα κενα... η ουσια ειναι να δωθουν ολα τα κενα ωστε ο νεοδιοριστος να παλεψει για ενα σχολειο οσο το δυνατον πιο κοντα στην οικογενεια του.
Μακαρι παντως να ισχυσει αυτο που σου ειπαν...

Φανταζεσαι να εξαφανισουν κατα το δοκουν τα περισσοτερα κενα.... να αφησουν την αγονη γραμμη για τους νεοδιοριστους... και οταν κληθουν οι αναπληρωτες ως δια μαγειας να ξαναεμφανιστουν??

Θα γινει χαμος!

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #227 στις: Αύγουστος 05, 2014, 11:48:32 μμ »
Καλησπέρα... θελω τη βοηθεια σας....

Η γυναικα μου ειναι νεοδιοριστη και βγαινει σε αδεια εγκυμοσυνης τον Οκτωβριο.
Επειδη για ευνοητους λογους δε σκοπευουμε να τρεχουμε στα νησια για ενα μηνα το Σεπτεμβριο, θα ενημερωσουμε το ΠΥΣΠΕ και θα στειλουμε τα σχετικα χαρτια γιατρου.

Υπαρχει περιπτωση το ΠΥΣΠΕ να αρνηθει να την τοποθετησει (υπαρχουν παρα πολλα κενα) και να την αφησει στη διαθεση?
Κανονικα δεν πρεπει να της δωσουν σχολειο ασχετως αν δεν παρουσιαστει το Σεπτέμβριο?

Οποιος ξερει ας μας βοηθησει γιατι τις επομενες μερες θα ενημερωσουμε την Αθμια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:20:47 »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #228 στις: Αύγουστος 07, 2014, 11:54:13 πμ »
Να αρνηθεί να την τοποθετήσει; Όχι βέβαια!
Ακόμη κι αν δεν υπάρχουν αρκετά οργανικά και μείνει στη διάθεση, τέλη Αυγούστου θα τοποθετηθεί σε λειτουργικό κενό.
Το ότι θα έχει προγραμματίσει οποιουδήποτε είδους άδεια είναι άσχετο.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #229 στις: Αύγουστος 21, 2014, 12:19:22 μμ »
Γνωριζει κανεις αν εχουν τοποθετηθει σε καποιο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ νεοδιοριστοι?

Στο δικο μας ΠΥΣΠΕ υπαρχουν πανω απο 100 κενα (οργανικα & λειτουργικα - μετα και απο τις μεταθεσεις) και μονο 9 νεοδιοριστοι!
Εγιναν οι μεταθεσεις, οι βελτιωσεις, οι οριστικες τοποθετησεις κλπ κλπ...

Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο δεν κανουν τις τοποθετησεις κ των νεοδιοριστων του Φεβρουαριου, αφου μαλιστα προηγουνται κ των αποσπασεων....
Παλι τελευταια στιγμη περιμενουν για να τρεχουμε απο νησι σε νησι?
 

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #230 στις: Αύγουστος 21, 2014, 12:39:06 μμ »
Josua εγώ χθες πήρα τηλέφωνο στην πρωτοβάθμια και μου είπαν την άλλη εβδομάδα θα καλέσουν να δηλώσουμε σχολεία. Πιθανώς 1η Σεπτεμβρίου θα ξέρουμε...όπως τα λες...τελευταία στιγμή!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2014, 10:42:55 μμ από LIAV »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #231 στις: Αύγουστος 22, 2014, 06:53:04 μμ »
Joshua εγώ χθες πήρα τηλέφωνο στην πρωτοβάθμια και μου είπαν την άλλη εβδομάδα θα καλέσουν να δηλώσουμε σχολεία. Πιθανώς 1η Σεπτεμβρίου θα ξέρουμε...όπως τα λες...τελευταία στιγμή!
ελεος δηλαδη... εδω και ενα μηνα εχουν τελειωσεις με μεταθεσεις, βελτιωσεις, οριστικες τοποθετησεις κλπ.... κ πρεπει να φτασει στο παρα ενα παλι...

Να υποθεσω οτι οι νεοδιοριστοι του Φεβρουαριου προηγουνται στις τοποθετησεις τοσο των αναπληρωτων οσο και των αποσπασμενων....??

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #232 στις: Αύγουστος 22, 2014, 07:05:42 μμ »
Από ότι κατάλαβα, ναι προηγούνται... Θα τοποθετηθούν μαζί με αυτούς που πήραν μετάταξη...κάτι τέτοιο είδα στο σάιτ μιας πρωτοβάθμιας.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #233 στις: Αύγουστος 25, 2014, 12:03:30 μμ »
Από ότι κατάλαβα, ναι προηγούνται... Θα τοποθετηθούν μαζί με αυτούς που πήραν μετάταξη...κάτι τέτοιο είδα στο σάιτ μιας πρωτοβάθμιας.
Λογικα δεν πρεπει να προηγουνται γιατι οι φετινοι νεοδιοριστοι λογιζονται στους διορισμους 2013-2014, διοριστηκαν πριν 6 μηνες και ειναι ηδη στη διαθεση.

Απ'οσο γνωριζω λοιπον, οσοι ειναι στη διαθεση προηγουνται στην τοποθετηση των αποσπασμενων.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #234 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:42:11 μμ »
Επειδη σε λιγες μερες θα γινουν οι τοποθετησεις των φετινων νεοδιοριστων, επαναφερω το ερωτημα και οποιος ξερει ας βοηθησει...

Μπορει ενα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ να εξαφανισει προσφατως δημοσιευμενα κενα, και για τις τοποθετησεις νεοδιοριστων να εμφανισει "κατα το δοκουν" κενα προς επιλογη ?

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #235 στις: Αύγουστος 26, 2014, 10:48:22 πμ »
Από ότι είδα κάποιες πρωτοβάθμιες έχουν ήδη τοποθετήσει τους νεοδιόριστους του Φεβρουαρίου (π.χ. Η πρωτοβάθμια Πειραιά ). Γιατί κάποιες άλλες καθυστερούν τόσο;

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #236 στις: Αύγουστος 26, 2014, 11:12:03 πμ »
Από ότι είδα κάποιες πρωτοβάθμιες έχουν ήδη τοποθετήσει τους νεοδιόριστους του Φεβρουαρίου (π.χ. Η πρωτοβάθμια Πειραιά ). Γιατί κάποιες άλλες καθυστερούν τόσο;
εγω αυτο που πιστευω ειναι οτι για διαχειριστικους λογους θελουν να τοποθετησουν μαζι νεοδιοριστους, αποσπασμενους και αναπληρωτες....

το θεμα ειναι να τηρηθει η σειρα τοποθετησης.... κ να μην προηγηθουν π.χ. οι αναπληρωτες των νεοδιοριστων...

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #237 στις: Αύγουστος 27, 2014, 08:09:31 μμ »
εγω αυτο που πιστευω ειναι οτι για διαχειριστικους λογους θελουν να τοποθετησουν μαζι νεοδιοριστους, αποσπασμενους και αναπληρωτες....

το θεμα ειναι να τηρηθει η σειρα τοποθετησης.... κ να μην προηγηθουν π.χ. οι αναπληρωτες των νεοδιοριστων...
Josua αυτο μας είπαν κι εμας στην Πρωτοβαθμια.Οτι περιμένουν πρωτα αποσπάσεις κ μετα ακολουθούν οι νεοδιόριστοι κ οι αναπληρωτες στο τελος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160914
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 768
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 762
Σύνολο: 772

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.