*

Αποστολέας Θέμα: Συνυπηρέτηση  (Αναγνώστηκε 50996 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος uga

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Συνυπηρέτηση
« στις: Αύγουστος 13, 2007, 02:20:52 πμ »
Ας πούμε ότι διορίζομαι σε έναν νομό όπου εργάζεται η σύζυγός μου ως ιδιωτικός υπάλληλος στην Α΄ περιοχή. Για τη σειρά τοποθέτησης εγώ δικαιούμαι μόρια, αν έχω διοριστεί στη Β΄ περιοχή; Δηλαδή: η συνυπηρέτηση ισχύει για όλον τον νομό ή μόνο για τη συγκεκριμένη περιοχή; Γιατί, αν ισχύει το δεύτερο, κάποιος μπορεί για 5-10 χλμ να χάσει τα μόρια συνυπηρέτησης, να μένει στο ίδιο σπίτι με τη γυναίκα του, αλλά να μη θεωρείται ότι συνυπηρετούν!
Καλό καλοκαίρι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνυπηρέτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:41:11 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 13, 2007, 02:54:18 πμ »
Μάλλον δεν ισχύει για όλον τον νομό...

4. Συνυπηρέτηση
1. Οι μονάδες συνυπηρέτησης υπολογίζονται μόνο για την περιοχή μετάθεσης (μία) όπου υπηρετεί οργανικά (όχι με απόσπαση) ή εργάζεται ο/η σύζυγος και όχι για όλο το νομό. Επίσης μονάδες συνυπηρέτησης υπολογίζονται και για τις μεταθέσεις από σχολείο σε σχολείο του ιδίου δήμου ή κοινότητας, εφόσον ο/η σύζυγος εργάζεται  ή υπηρετεί σ' αυτόν.


http://www.ypepth.gr/docs/egk_metath_ekpaid_06_07_061026.doc




Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 14, 2007, 02:13:18 πμ »
Λοιπόν να ρωτήσω κάτι εγώ;;.. Σε περιπτωση που θέλουν να συνυπηρετήσουν ζευγάρι (παντρεμενο) εκπαιδευτικων, ποιος "τραβάει" ποιον (στην περίπτωση που ο ένας πιάνει τα μόρια της ζητούμενης περιοχής και ο άλλος όχι).. έχω ακούσει για αυτόν που έχει μεγαλύτερη προϋπηρεσία από τους δύο, αλλά ισχύει;; :-\ Ε;;;;;..
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 14, 2007, 03:34:34 πμ »
Ο σύζυγος που έχει οργανική θέση σ'έναν νομό΄"τραβάει" τη σύζυγο με απόσπαση στο νομό της οργανικής του (κι ας έχει λίγα μόρια η σύζυγος). Για να μετατεθεί η κυρία στο νομό του άνδρα της πρέπει να έχει πιάσει τη βάση των μορίων μετάθεσης της συγκεκριμένης περιοχής του  νομού.
Η απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης γίνεται πάντα, η μετάθεση εξαρτάται από τα μόρια που έχει αυτός που τη ζητά.
Ψάξτε λίγο το θέμα συνυπηρέτηση αναφορικά προς τον δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα. Νομίζω πως συνυπηρέτηση νοείται μόνο αν και οι δύο είναι στο Δημόσιο ή σε ΔΕΚΟ, αλλά καλύτερα δείτε το... ???
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2007, 04:34:01 πμ από GEMINI 3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνυπηρέτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:41:11 »

Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 14, 2007, 09:58:49 πμ »
Παιδιά, καλημέρα! Η συνυπηρέτηση ισχύει ακόμα και αν ο/η σύζυγος εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα.


Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 14, 2007, 10:09:32 πμ »
Daniel, δεν "τραβάει" τον άλλον εκείνος με την περισσότερη προϋπηρεσία αλλά εκείνος που συγκεντρώνει τα απαιτούμενα μόρια για μετάθεση στην περιοχή. Ό,τι άλλο, ρώτα.

ΥΓ: Ο σύζυγος μου τελειώνει και αυτός ΑΣΚΤ του χρόνου το καλοκαίρι. Εσύ που τελείωσες;

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 14, 2007, 12:14:31 μμ »
Σ' ευχαριστώ kristi.ljus.. Τέλειωσα την ΑΣΚΤ της Αθήνας στο εργαστήρι του Ψυχοπαίδη.. Αν θες στείλε pm με το όνομα του άντρα σου, πιθανόν να τον γνωρίζω.. ;)
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 15, 2007, 01:09:49 μμ »
Είμαι εκπαιδευτικός.
Ζήτησα απόσπαση στην Δευτεροβάθμια Διεύθυνση Θεσσαλονίκης, λόγω εργασίας της συζύγου μου στον δημόσιο τομέα.
Η αίτηση μου δεν έγινε δεκτή...

Η συνυπηρέτηση δεν βοηθά τόσο στην απόσπαση.... άλλα παίζουν τον ρόλο τους...

Πάμε τώρα για το αντίστροφο. Η σύζυγος μου εργάζεται μόλις 3 μήνες στον δημόσιο τομέα. Μπορεί να ζητήσει απόσπαση για την δική μου περιοχή; Στους εκπαιδευτικούς όπως ξέρουμε δεν τίθεται θέμα, από τη στιγμή που διορίζεσαι έχεις δικαίωμα απόσπασης. Στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα, γνωρίζει κανείς τι γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Συνυπηρέτηση εκπαιδευτικών..Τι ισχύει;;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 12:43:16 πμ »
Ξέρει κανείς τι παίζει με τη συνυπηρέτηση;;
Με τι κριτήρια μετατίθεται ζευγάρι εκπαιδευτικών; Πρέπει και οι δύο να "πιάνουν" τα μόρια της περιοχής προτίμησης ή αρκεί να τα πιάνει μόνο ο ένας, και ποιός;...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας..   ;)
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση εκπαιδευτικών..Τι ισχύει;;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 03:31:55 πμ »
Τίποτα, κανένας ρε παιδιά;;  :'(
Δεν ξέρει κανένας τίποτα γι' αυτά που ρωτάω;;  :-\
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Συνυπηρέτηση εκπαιδευτικών..Τι ισχύει;;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 08:27:28 πμ »
Αν το έβαζες στην σωστή κατηγορία, ίσως να λάμβανες απαντήσεις. Ή ακόμα καλύτερα αν έψαχνες για ήδη υπάρχον θέμα που σίγουρα υπάρχει...

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση εκπαιδευτικών..Τι ισχύει;;
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 07:27:36 μμ »
Dr Michael το έβαλα και στους "Μόνιμους" και στην "κοινότητα του PDE" για να έχω καλύτερη..τύχη υποτίθεται.. ;)
Και αφού κοίταξα σε παλιότερα θέματα όπως λες για συνυπηρέτηση εκπαιδευτικών, και δε βρήκα απαντήσεις σε αυτό που ρωτάω.. :-\
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση εκπαιδευτικών..Τι ισχύει;;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 10:16:15 μμ »
5. Παράγραφος 14: Συμπληρώνεται μόνο αν και οι δύο σύζυγοι είναι εκπαιδευτικοί της Β/θμιας Εκπαίδευσης, έχουν υποβάλει και οι δύο αίτηση μετάθεσης και θέλουν να συνεξετασθούν οι αιτήσεις τους  με την έννοια ότι επιθυμούν να μετατεθούν και οι δύο ή να μη μετατεθεί κανένας. Αν οι εκπαιδευτικοί επιθυμούν συνεξέταση μόνο για την ίδια περιοχή μετάθεσης συμπληρώνεται η περίπτωση (1) του εντύπου και για συνεξέταση στον ίδιο νομό (μόνο όμως για περιοχές του νομού που έχουν ζητήσει) συμπληρώνεται  η περίπτωση (2) . Ειδικά για την Αττική η συνεξέταση στο νομό περιλαμβάνει όλες τις περιοχές που αναγράφονται στο έντυπο στην περίπτωση (3), οπότε συμπληρώνεται το αντίστοιχο κουτάκι. Τονίζεται ιδιαίτερα ότι αν ο ένας από τους δύο συζύγους δεν συγκεντρώνει τις απαραίτητες μονάδες μετάθεσης δε μετατίθεται κανένας από τους συζύγους έστω και αν ο άλλος συγκεντρώνει τις απαραίτητες για μετάθεση μονάδες. Διευκρινίζεται ότι η συνεξέταση με τη συνυπηρέτηση δεν πρέπει να συγχέονται, καθότι κατά τη συνυπηρέτηση οι εκπαιδευτικοί ζητούν να μετατεθούν σε περιοχή όπου ήδη εργάζεται ο/η σύζυγος και λαμβάνουν και τις σχετικές μονάδες συνυπηρέτησης, οπότε δεν θα πρέπει να συμπληρώνεται η παράγραφος.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση εκπαιδευτικών..Τι ισχύει;;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 11:47:58 πμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ ioanna89, αυτό έψαχνα..  :D
Πες μου όμως τι είναι αυτό που έστειλες, εγκύκλιος, προεδρικό διάταγμα και ποιό;  ;)
Thanks again!!.. ;D
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 320
Σύνολο: 328

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.