*

Αποστολέας Θέμα: Συνυπηρέτηση  (Αναγνώστηκε 51083 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΗΠΗΡΕΤΗΣΗ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 09:27:37 πμ »
Μπορείς να ζητήσεις απόσπαση και αφού ο σύζυγος υπηρετεί σε σώμα ασφαλείας θα την πάρεις. Οι αποσπάσεις γι'αυτό το λόγο γίνονται πέραν του αριθμού των "προγραμματισμένων" αποσπάσεων και κατά προτεραιότητα. Δεν ξέρω να σου πω αν μπορείς να αποσπαστείς χωρίς να υπηρετήσεις την οργανική σου, από την πρώτη χρονιά δηλαδή., Οι νεοδιόριστοι έχουν το δικαίωμα να κάνυν αίτηση απόσπασης για πολύ σοβαρούς λόγους (υγείας νομίζω). Έστω και έτσι όμως, μια χρονιά είναι...Θα περάσει!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνυπηρέτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:02:37 »

Αποσυνδεδεμένος tuniv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 11:49:34 πμ »
Για συζύγους δικαστικών λειτουργούν ισχύει το ίδιο για τις αποσπάσεις ; Υπάρχει παρόμοια  ρύθμιση για τις μεταθέσεις ή μόνο για τις αποσπάσεις;

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 12:03:03 μμ »
Σε εξαιρετικές περιπτώσεις για την αντιμετώπιση σοβαρότατων αναγκών, όπως βαριές και
ανίατες ασθένειες, συνυπηρέτηση συζύγων και εξαιρετικά σοβαροί οικογενειακοί λόγοι, είναι δυνατή η
απόσπαση εκπαιδευτικών σε άλλο νομό με απόφαση του ΥΠ.Ε.Π.Θ. ύστερα από αιτιολογημένη γνώμη
του Κ.Υ.Σ.Π.Ε. (άρθρο 16, Περίπτωση Γ', παρ. 5 του ν. 1566/85). Στις αποσπάσεις αυτές υπολογίζονται
ως μονάδες μετάθεσης οι προβλεπόμενες για τη σχολική μονάδα στην οποία αποσπάται ο εκπαιδευτικός
και προκειμένου για απόσπαση σε υπηρεσία (εκτός των υπηρεσιών του ΥΠ.Ε.Π.Θ. και τον Ο.Ε.Ε.Κ.) οι
προβλεπόμενες μονάδες για την πλησιέστερη σχολική μονάδα.
Οι εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που είναι σύζυγοι μελών Δ.Ε.Π.
Πανεπιστημίων ή Ε.Π. Α.Τ.Ε.Ι. μπορούν με αίτησή τους να αποσπώνται κατά προτεραιότητα και για
όσο χρόνο υπηρετεί το μέλος Δ.Ε.Π. ή Ε.Π., σε σχολικές μονάδες του ΠΥΣΠΕ ή ΠΥΣΔΕ του νομού
όπου είναι η έδρα του Τμήματος ή Παραρτήματος του ΑΕΙ στο οποίο υπηρετεί ο/η σύζυγός τους.
(άρθρο 4, παρ. 5 του Ν. 3687/08).
Επιτρέπεται να αποσπώνται, κατά παρέκκλιση των ισχυουσών διατάξεων, τακτικοί υπάλληλοι που
κατέχουν οργανικές θέσεις και είναι σύζυγοι στρατιωτικών των Ενόπλων Δυνάμεων, ένστολου
προσωπικού της Ελληνικής Αστυνομίας, του Πυροσβεστικού και Λιμενικού Σώματος (άρθρο 21 του Ν.
2946/01).

Από τα παραπάνω δε φαίνεται να αποσπώνται κατά προτεραιότητα σύζυγοι δικαστικών λειτουργών. Και φυσικά μιλάμε μόνο για απόσπαση, δεν ισχύει μετάθεση λόγω συνυπηρέτησης

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 02:14:50 μμ »
Τελικά δεν είσαι υποχρεωμένη να υπηρετήσεις ούτε την πρώτη σου τοποθέτηση όταν με το καλό διοριστείς. Μπορείς να κάνεις αμέσως αίτηση για απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνυπηρέτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:02:37 »

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 08:24:09 πμ »
Τελικά δεν είσαι υποχρεωμένη να υπηρετήσεις ούτε την πρώτη σου τοποθέτηση όταν με το καλό διοριστείς. Μπορείς να κάνεις αμέσως αίτηση για απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης.
Ναι, αλλά δεν θα πάρεις ποτέ μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 09:10:04 πμ »
Σωστά, αλλά εφόσον θα αποσπάσαι συνέχεια μικρό το κακό. Ίσως κάποτε συμπέσει να πάτε μαζι με το συζυγο στο μέρος όπου θα διοριστείς-με μετάθεση και του ίδιου-, οπότε θα την "ξεχρεώσεις" τότε την οργανική σου.

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Συνυπηρέτηση εκπαιδευτικού με δημόσιο υπαλληλο
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 05:59:12 μμ »
Αν καποιος ειναι εκπαιδευτικος, και ο/η συζυγος ειναι δημοσιος υπαλληλος, και υπηρετούν σε διαφορετικές περιοχές,  υπαρχει καποια νομοθετικη ρυθμιση για τον ένα ή τον άλλον, ώστε να μετακινηθεί ο ένας προς τον άλλον και να είναι μαζι?

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση εκπαιδευτικού με δημόσιο υπαλληλο
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 06:37:53 μμ »
από όσο ξέρω δεν υπάρχει κάτι παραπάνω από τα μόρια συνυπηρέτησης και τη περιοχή συνυπηρέτησης που δηλώνεις στην αίτηση μετάθεσης ή στις αποσπάσεις.
Το ίδιο ισχύει και για τον δημόσιο υπάλληλο (μή εκπαιδευτικό) σύζυγο.

Βέβαια, ανάλογα με τη θέση δημοσίου υπαλλήλου που κατέχει ο/η σύζυγος που δεν είναι εκπαιδευτικός, παίζει ανάλογα ρόλο και ο γάμος.

σύζυγος π.χ. δικαστικος ή σύζυγος στρατιωτικος = σαφώς καλύτερη τύχη στις μεταθέσεις/αποσπάσεις από τους υπόλοιπους δημ. υπαλλήλους. ;D
σύζυγος στο υπουργείου οικονομικών (εφοριακοί) υγείας (διοικητικοί νοσοκομείων κτλ) = μπορείς να τους ακολουθήσεις ευκολότερα αλλά για να σε ακολουθήσουν θέλει κόπο (και πολλές φορές και ...."τρόπο"... ;) :( )

Αυτά από την εμπειρία μου...
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος regi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση εκπαιδευτικού με δημόσιο υπαλληλο
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 03:54:54 μμ »
καλησπερα εγω εδωσα πρώτη φορά ασεπ κ περιμένω αποτελέσματα. ειμαι παντρεμενη με στρατιωτικο κ έχω παιδάκι 2,5 ετων.ερωτηση:θα πρέπει να κάνω πρωτα την οργανική όπου με στείλουν κ μετά να γίνει συνηπηρέτηση;ακουσα κ κάτι για άδεια μητρότητασ ισχύει;
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΣΙΩΠΗ ΣΟΥ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση εκπαιδευτικού με δημόσιο υπαλληλο
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 04:03:31 μμ »
Δες το θέμα για την άδεια ανατροφής.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση εκπαιδευτικού με δημόσιο υπαλληλο
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 05:04:04 μμ »
καλησπερα εγω εδωσα πρώτη φορά ασεπ κ περιμένω αποτελέσματα. ειμαι παντρεμενη με στρατιωτικο κ έχω παιδάκι 2,5 ετων.ερωτηση:θα πρέπει να κάνω πρωτα την οργανική όπου με στείλουν κ μετά να γίνει συνηπηρέτηση;ακουσα κ κάτι για άδεια μητρότητασ ισχύει;

     επειδή είμαι ακριβώς στην ίδια μοίρα με εσένα, αλλά με μεγαλύτερο παιδί (6 ετών), έμαθα οτι ισχύει το εξής: Στον δημόσιο φορέα, "τραβάει" τον άλλον αυτός που είναι αρχαιότερος και αναλόγως με την υπηρεσία στην οποία είναι. Αυτό δηλαδή που σου έγραψαν και παραπάνω.
     Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την άδεια ανατροφής που λέει η ritalamp, ωστόσο σε παρακαλώ οτι μάθεις, γράψε το και σε εμάς γιατί σίγουρα μας ενδιαφέρει και εμάς άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση εκπαιδευτικού με δημόσιο υπαλληλο
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 08:32:40 μμ »
εφόσον ο συζυγος ειναι στρατιωτικός τον ακολουθείς με αποσπάσεις κατά προτεραιότητα.
όμως αν σου βγει οργανική θα τη χρωστάς. πρέπει δηλαδή να την κάνεις κάποτε για α πάρεις μετάθεση.
αν πάρεις άδεια ανατροφής θεωρείται ότι υπηρετείς την οργανική σου και μπορείς μετά να ζητήσεις μετάθεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2009, 08:38:31 μμ από ioanol »

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση εκπαιδευτικού με δημόσιο υπαλληλο
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 11:16:32 μμ »
Συνυπηρέτηση μπορεί να πάρει κάποιος απ τον 2ο χρόνο διορισμού , δηλαδή με ελάχιστα μόρια ... παιδια, γάμος , 1 χρόνος υπηρεσίας?
ξέρετε σε ποιο νόμο προβλέπονται οι μεταθέσεις των εκπαιδευτικών??
και κατι άλλο..τα μόρια του αναπληρωτή π.χ. σε δυσπρόσιτο μετράνε ή όλα αρχίζουν από την πρώτη χρονιά του διορισμού??

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση εκπαιδευτικού με δημόσιο υπαλληλο
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 07:34:38 πμ »
Συνυπηρέτηση μπορεί να πάρει κάποιος απ τον 2ο χρόνο διορισμού , δηλαδή με ελάχιστα μόρια ... παιδια, γάμος , 1 χρόνος υπηρεσίας?
ξέρετε σε ποιο νόμο προβλέπονται οι μεταθέσεις των εκπαιδευτικών??
και κατι άλλο..τα μόρια του αναπληρωτή π.χ. σε δυσπρόσιτο μετράνε ή όλα αρχίζουν από την πρώτη χρονιά του διορισμού??

συνυπηρέτηση μπορείς να πάρειςκαι από τον πρώτο χρονο διορισμού. τουλάχιστον αυτό έκανε μια φίλη μου. μόλις παρουσιάστηκε έκανε τα χαρτιά για συνυπηρέτηση.
τα μόρια του αναπληρωτή μετρανε από  τον πρώτο χρόνο του διορισμού. δεν μετράνε όμως όπως στη λίστα των αναπληρωτων.
εαν υπηρέτησες σε ένα σχολείο που δίνει α μόρια για χ μήνες παίρνεις
α*χ/12.
το δυσπρόσιτο υπολογίζεται με τον ίδιο τρόπο, δεν παίρνεις διπλά μόρια.
για το νόμο των μεταθέσεων δεν γνωρίζω.
ελπίζω να βοήθησα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159781
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 600
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 581
Σύνολο: 590

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.