*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση  (Αναγνώστηκε 342900 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος odysseas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • "Ψαρεύοντας έρχεται η θάλασσα."
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #1708 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 07:01:01 πμ »
Επειδή συμμετείχα κι εγώ στη συζήτηση, λέγοντας την άποψη μου, θέλω να διευκρινίσω ότι το σχόλιο μου δεν αφορούσε απαραίτητα τα αμέσως προηγούμενα μηνύματα αλλά ήταν ένα γενικό σχόλιο για κάτι που συμβαίνει.
Άλλο είναι το "αναλαμβάνω τις ευθύνες μου", δηλαδή θα πάω εκεί που επέλεξα να πάω και άλλο να κρίνω τα κακώς κείμενα που φυσικά μπορεί (και πρέπει) ο καθένας να το κάνει. Διότι το να γκρινιάζω επειδή θα πάω εκεί που επέλεξα, δεν έχει κανένα νόημα.
Μάρκο, αυτό ήθελα να πω κι εγώ. Αν και αρκετοί, που είναι πολύ ψηλά στον πίνακα, είναι και στην πρώτη φάση και κοντά στα σπίτια τους και δικαίως.

Αρκετοί απ' τους αρκετούς που είναι πολύ ψηλά στον πίνακα είναι αδίκως εκεί, δυστυχώς.
"Χαράξου κάπου με οποιονδήποτε τρόπο και μετά πάλι σβήσου με γενναιοδωρία …"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:58:11 »

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #1709 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 08:08:14 πμ »
Άμα δεν ήθελε να πάει στην άλλη άκρη της Ελλάδας ας μην τη δήλωνε.
Επίσης άμα δεν ήθελε να πάει στην άλλη άκρη της Ελλάδας ας έλεγε όχι όταν καλούσαν.

Στη ζωή δεν είναι όλα ασπρό ή μαύρο.

Επίσης το να διαθέτουμε και κομματάκι συναισθηματικής νοημοσύνης δε βλάπτει...

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #1710 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 09:11:45 πμ »
Εντάξει ρε παιδιά, πάτε στου διαόλου το κέρατο, εμένα δε με χαλάει. Σάμπως σε εμένα θα γκρινιάζετε?
Μου θυμίσατε κάτι Αθηναίους συμφοιτητές μου στο Ηράκλειο,όπου σπούδασα. Το πρώτο μήνα λύσαξαν στη μιζέρια.
Και πως είναι έτσι εδώ! Και δεν έχει εκείνο και δεν έχει το άλλο και στην Αθήνα έτσι και στην Αθήνα αλλιώς κτλ κτλ κτλ.
Ε τους περίλαβα κι εγώ  μια φορά και τους είπα :
Κοιτάξτε να δείτε, δική σας επιλογή ήταν το Ηράκλειο, δε σας έφεραν με το ζόρι και κανείς δε σας παρακαλάει να μείνετε.Αφού δε σας αρέσει μαζέψτετα και στο σπιτάκι σας. Δε θα μας πρήξετε εδώ μέχρι να πάρουμε πτυχίο με τη μουρμούρα σας.
Ε και προφανώς μετά σταμάτησαν να μας ζαλίζουν το κεφάλι με τη μίρλα τους.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #1711 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 09:48:33 πμ »
Στη ζωή δεν είναι όλα ασπρό ή μαύρο.


Aκριβως επειδη δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο πρεπει να ειμαστε ετοιμοι να αποδεχτουμε και να αντιμετωπισουμε με ψυχραιμια και λογικη την καθε κατασταση που μας παρουσιαζεται.
Εννοειται πως οι καταστασεις μας κανουν πιο σκληρους, μας αλλαζουν με τροπο βιαιο, αλλα μας προετοιμαζουν για τα δυσκολα στη ζωη....

Παρακαλω ομως να λαβει τελος αυτη η συζήτηση γυρω απο τη "γρίνα" τοποθετησης.

* αφορμη μόνο σταθηκε το μηνυμα που εκανα παραθεση και καμια σχεση δεν εχει προσωπικά με τη συναδελφισσα, που ετσι κι αλλιως εκφραζει δικαιως τη στάση και τις ανησυχίες ολων οσοι βρισκονται σε αυτη τη θέση.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:58:11 »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #1712 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 12:00:06 μμ »
Ρε σκορπιέ,αφού σου είναι δύσκολο να τα κάνεις όλα αυτά, μην πας. Δε σε παρακαλέσανε να πας.
Στην αίτηση αναπληρωτών έβαλες και αυτήν την περιοχή ή το κουτάκι και ήξερες ότι η μετακίνησή σου εκεί συνεπάγεται μια Α ταλαιπωρία.
Αν δεν μπορείς να την αντέξεις,κάτι που είναι ανθρώπινο, μην πας. Άσε τη θέση για κάποιον που δε θα βρει τόσο δύσκολη την όλη διαδικασία.
Στο μεταξύ σκέφτομαι πόσοι συνάδελφοι περίμεναν με λαχτάρα να κληθούν και απογοητεύτηκαν.

Kάντα εσύ όλα αυτά για 800 ευρώ, με οικογένεια πίσω και δάνεια, με μπαμπά να σου δανείζει διαρκώς (άφραγκος πλέον κι αυτός), με άγχος να προλάβεις σε 2 μέρες να μετακομίσεις στην άλλη άκρη της Ελλάδας, να πάρεις μαζί παιδιά, σκυλιά, γατιά, μάνα ή πεθερά, βιβλία, ρούχα, αμάξι κτλ-κτλ-κτλ, και πες την μας μετά για διαμαρτυρία. Επιλογή μας??? Σου φαίνεται να έχουμε πλέον πολλές????

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #1713 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 12:10:55 μμ »
Εγώ ήμουν τυχερή ΚΑΙ φέτος και ήρθα σπίτι μου..Το καλοκαίρι δούλευα στην Πρέβεζα..Όπου και έμεινα απλήρωτη για 2 μήνες..Εργασιακός μεσαίωνας...Δούλευα γιατί είχα ανάγκη τα χρήματα..κατέληξα να τρώω πάλι του μπαμπά. Πολλοί συνάδελφοι είναι στη δική μου μοίρα. Και από την ανεργία, προτιμάνε το κουτάκι. Μην ωραιοποιούμε όμως καταστάσεις. Εάν το κουτάκι ήταν τόσο εύκολο δεν θα προσπερνούσε το σύστημα τόσον κόσμο φέτος. Φτάσαμε να νιώθουμε προνομιούχοι για τα 800 ευρώ..Σαφώς μπροστά στο ολότελα καλύτερο και αυτό..όμως όποιος λέει ότι τα πάντα είναι συνειδητή επιλογή του, τότε είναι εκτός πραγματικότητας. Αυτά από εμένα και καλή τοποθέτηση σε όλους τους συναδέλφους! Ειδικά σε όσους εξορίστηκαν και φέτος!!!

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #1714 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 12:18:21 μμ »
Και κάτι τελευταίο..Σχετικά με τα παιδιά..γιατί κάποιοι λέτε άκυρα πράγματα. Κολλητή μου πέρυσι έφυγε με το κουτάκι. Έπρεπε να φύγει. Αντρας άνεργος. Έτρεχε στα μεροκάματα. Από φτωχές οικογένειες και οι δυο. Κάποιος έπρεπε να φέρει χρήματα έστω και λίγα σπίτι..Έφυγε με το κουτάκι. Το πιτσιρίκι πίσω να σπαράζει..έμεινε με τον μπαμπά του και τη μια γιαγιά..Δεν έχω γίνει μάνα ακόμη αλλά το θέαμα ενός μικρού να τρέχει πίσω από μια μάνα με βαλίτσα και να φωνάζει "Μη μ'αφήνεις"εμένα με διέλυσε. :'( Πείτε με ευαίσθητη. Η ανεργία και η φτώχεια δεν αφήνουν πολλά περιθώρια για "συνειδητές επιλογές". Καλή σας μέρα.

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #1715 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 02:52:42 μμ »
Όπως ξαναείπα, τα πάντα στη ζωή μας έχουν ένα τίμημα.
Τίμημα πληρώνεις και όταν πας, πληρώνεις και όταν δεν πας.
Το θέμα είναι πιο τίμημα διαλέγεις να πληρώσεις.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #1716 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 02:56:19 μμ »
Με τέτοιους μισθούς το τίμημα να πας μακριά δεν βγαίνει οικονομικώς!

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #1717 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 04:13:19 μμ »
Καλημέρα!Μας είπαν να δηλωσουμε όλα τα σχολεία της περιοχής όπου προσληφθήκαμε, καθότι ακόμα επανεξετάζονται ενστάσεις και γίνονται τοποθετήσεις διαθεσιτών.Εκτός από μία διοικητικό η οποία ήταν αγενής, οι υπόλοιποι υπάλληλοι(συνάδελφοι) ήταν ευγενέστατοι, με κατανόηση και χιούμορ.Πέρασα πολύ όμορφα στη Δευτεροβάθμια και πείραζα τους υπαλλήλους που με εξυπηρετούσαν, χαιρέτησα και τον προϊστάμενο(παραξενεύτηκε μάλλον), είχα κέφια το πρωί, μου άλλαξε η διάθεση....
Σημειωτέον ότι ανησύχησα με την επισήμανση που μας έκαναν ότι σε περίπτωση που περισσεύουμε θα μας διαθέσει το ΠΥΣΔΕ ανά το νομό....(αρχίζει και γίνεται νόμος η απόσπαση αναπληρωτών, μας βλέπω του χρόνου να δηλώνουμε περιφέρειες αντί νομούς..)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #1718 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 04:15:14 μμ »
Τουλάχιστον adigoni δεν είχες αυτά που είχες την περσινή χρονιά! Καλό ξεκίνημα!

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #1719 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 04:17:36 μμ »
πες μας ρε Αντιγονη και το νομο,σταυρολεξο για δυνατους λυτες μας το αφηνεις.Επισης,αν εχει αλλα κενα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #1720 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 04:18:06 μμ »
Ετοιμαζόμουν να απαντήσω σε ορισμένους που έχουν κούρβουλα για μυαλό ενώ ταυτοχρόνως  δεν έχουν παιδιά (και ευτυχώς για τα έρημα), αλλά διαπίστωσα ότι είναι άκαρπο και περιττό. Απλώς, εκπλήσσομαι πώς ορισμένοι εδώ μέσα διατείνονται ότι είναι και παιδαγωγοί. ::)

Μάρκο, έχεις δίκιο για το ότι η κουβέντα τράβηξε λίγο παραπάνω, αλλά ξέρεις πολύ καλά ότι μερικές φορές είναι ανθρωπίνως αδύνατον να μην απαντήσεις σε τόσο προκλητικές και εξοργιστικές τοποθετήσεις.

Αντιγόνη, καλό κουράγιο. :)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2012-Α φάση
« Απάντηση #1721 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 04:19:00 μμ »
Εκ παραδρομής... :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2012, 04:35:30 μμ από karxarias29 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 674
Σύνολο: 675

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.