*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πελοποννήσου)  (Αναγνώστηκε 27790 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ίσως για να προσελκύσουν κόσμο..και νομίζω ότι το κατάφεραν γιατί στο τηλ. μου είπαν ότι οι αιτήσεις φτάνουν τις 200...
Δεν αμφέβαλλα ότι θα το κατάφερναν. Η Μεσσηνία είναι ένας απομακρυσμένος νομός και οι κάτοικοι έχουν πολλά λεφτά. Δε θα ήταν εύκολο για κάποιον ντόπιο να πηγαινοέρχεται σε άλλη πόλη για μεταπτυχιακό. (Πού άλλωστε; η κοντινότερη είναι η Τρίπολη). Απεναντίας άνοιξαν το μαγαζάκι τους και τα λεφτά τους μένουν στον τόπο τους...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ίσως για να προσελκύσουν κόσμο..και νομίζω ότι το κατάφεραν γιατί στο τηλ. μου είπαν ότι οι αιτήσεις φτάνουν τις 200...
Δεν αμφέβαλλα ότι θα το κατάφερναν. Η Μεσσηνία είναι ένας απομακρυσμένος νομός και οι κάτοικοι έχουν πολλά λεφτά. Δε θα ήταν εύκολο για κάποιον ντόπιο να πηγαινοέρχεται σε άλλη πόλη για μεταπτυχιακό. (Πού άλλωστε; η κοντινότερη είναι η Τρίπολη). Απεναντίας άνοιξαν το μαγαζάκι τους και τα λεφτά τους μένουν στον τόπο τους...
Τα παραπάνω τα λέω χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν και χωρίς παρεξήγηση εννοείται...Απλώς κατά τη γνώμη μου αν δεν μπορεί να κρατιέται ένα επίπεδο είναι κρίμα να ανοίγουν σχολές(και μάλιστα σχολές των οποίων οι πτυχιούχοι ήδη μαστίζονται από την ανεργία). Είναι άδικο για όσους τελείωσαν τις αντίστοιχες σχολές σε σοβαρά πανεπιστήμια να ισοπεδώνονται έτσι... Το ύψος των διδάκτρων του συγκεκριμένου μάστερ δεδομένης της παρούσας οικονομικής συγκυρίας, το αφήνω στη δική σας κρίση...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος xolitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχει στείλει κανείς άλλος τα χαρτιά του? Αρχίσατε διάβασμα??


καλησπερα εγω τα εχω στειλει τα χαρτια μ και εχω αρχισει διαβασμα αλλα η υλη ειναι μικρη και βατη

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
τι ωρα και μερα ειναι οι εξετασεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Είναι τη Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου αλλά δεν ξέρω ώρα..θα πάρω στη γραμματεία να ρωτήσω. Έστειλες κι εσύ τα χαρτιά σου?? Να μαζευόμαστε πολλοί για συμπαράσταση!

Αποσυνδεδεμένος iro_12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση από: smet link=to :o :opic=26435.msg588757#msg588757 date=1344973481
Δεν νομίζω να ειναι 3 ώρες στην ελλαδα τα μεταπτυχιακά. Το δικό μου ήταν 2 φορές την εβδομάδα 9 ώρες
Και όχι μόνο! Τα μαθηματα ειναι 3-4 κάθε εξάμηνο και 3ωρης διαρκειας το καθένα. Επίσης πολύωρες πρακτικές σε φορείς και σχολικά λαίσια της ειδικής αγωγή και εννοείται εργασία και γραπτή εξέταση κάθε μαθήματος στο τέλος του εξαμήνου. Απορώ από πότε τμήματα Φιλολογίας, Ιστορίας κλπ μπορούν να διοργανώνουν μεταπτυχιακά προγράμματα στην ειδική αγωγή; Ποιοι ειναι οι διδάσκοντες των παιδαγωγικών, επισκέπτες καθηγητές, εξωτερικοί συνεργάτες ΠΔ 407; Προφανώς για να πήρε έγκριση, οι υπεύθυνοι θα παρουσίασαν ένα ικανοποιητικό και επαρκές πρόγραμμα σπουδών.Μήπως όμως να σκεφτειτε πρακτικά και ουσιώδη ζητήματα; Ή  δε σας ενδιαφέρει, απλώς σας ενδιαφέρει να πάρετε ένα μεταπτυχιακό στα χέρια σας;

Αποσυνδεδεμένος xolitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εγω αγνοω ολα τα κακεντρεχη σχολια κ θα απαντησω μονο στο οτι οι εξετασεις ειναι τη Δευτερα 17 και ωρα 12. Η εξεταση ειναι τριωρη και θα διενεργηθει στις αιθουσες διδασκαλιας του πανεπιστημιου..Καλο βραδυ

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πήρα τηλ σήμερα στη γραμματεία και μου είπαν ότι οι αιτήσεις έχουν φτάσει τις 300.....  :-\

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδια χωρις να θελω να αποθαρρυνω κανεναν πιστευω πως 5.000 ειναι μεγαλο ρισκο για τις εποχες που ζουμε. Αλλωστε οπως παει το πραγμα και με την αυξηση του ωραριου των μονιμων ισως του χρονου να μην χρειαστει καθολου αναπληρωτες.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Συμφωνώ ότι ένας ανασταλτικός παράγοντας είναι τα χρήματα. 5.000 + έξοδα Ιταλίας + έξοδα μετακινήσεων πελλοπόνησο ε φτάνει την διετία μέχρι και 8.000 ευρώ και βάλε. Και το θέμα είναι ότι διαρκεί και 2 χρόνια και άντε να ξέρεις τι θα γίνει σε 2 χρόνια. Θα προτιμούσα να ήταν 1 έτος.

Τέλοσπάτων προτιμώ να δωσω σε ένα μαστερ που έχει χαμηλότερα δίδακτρα

Αποσυνδεδεμένος ga

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους, μόλις μου τηλεφώνησαν από την γραμματεία για το μεταπτυχιακό και μου είπαν να μην πάω στις εξετάσεις, ενώ είχαν δεχτεί κανονικά τον φάκελό μου, επειδή τώρα λέει μαζεύτηκαν πολλοί και αποφάσισαν τελικά να μην δεχτούν φακέλους με πτυχίο κάτω από 6!

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους, μόλις μου τηλεφώνησαν από την γραμματεία για το μεταπτυχιακό και μου είπαν να μην πάω στις εξετάσεις, ενώ είχαν δεχτεί κανονικά τον φάκελό μου, επειδή τώρα λέει μαζεύτηκαν πολλοί και αποφάσισαν τελικά να μην δεχτούν φακέλους με πτυχίο κάτω από 6!
Απαράδεκτοι...
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος ga

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Οχι τίποτα άλλο, αγόρασα και τα βιβλία και διάβαζα τόσο καιρό....

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους, μόλις μου τηλεφώνησαν από την γραμματεία για το μεταπτυχιακό και μου είπαν να μην πάω στις εξετάσεις, ενώ είχαν δεχτεί κανονικά τον φάκελό μου, επειδή τώρα λέει μαζεύτηκαν πολλοί και αποφάσισαν τελικά να μην δεχτούν φακέλους με πτυχίο κάτω από 6!

Μα αφού ούτως η άλλως ήταν μέσα στις προϋποθέσεις να έχει κανείς τουλάχιστον 6 βαθμό πτυχίου

''Οι υποψήφιοι οφείλουν να υποβάλουν τα κάτωθι δικαιολογητικά:
1.Αίτηση συμμετοχής στο ΔΙ.Π.Μ.Σ.
2.Επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου ή πτυχίων Α.Ε.Ι. ή Τ.Ε.Ι. της ημεδαπής ή αντίστοιχων τμημάτων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής. Εάν ο τίτλος σπουδών έχει αποκτηθεί στην αλλοδαπή, απαιτείται πιστοποιητικό αναγνώρισης από τον Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.).
3.Πιστοποιητικό σπουδών με αναλυτική βαθμολογία προπτυχιακών μαθημάτων, στο οποίο να αναγράφεται και ο βαθμός του πτυχίου, που πρέπει να είναι τουλάχιστον έξι (6). ...''
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2012, 10:44:54 πμ από loella »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161787
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 432
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.