*

Αποστολέας Θέμα: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!  (Αναγνώστηκε 11020 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Με παιδια στην ξενιτια!!
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 25, 2012, 01:31:57 μμ »
Συμφωνώ !

υ.γ. Ωραια φωτογραφία  ;) Χιος, πατριδα μου!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Με παιδια στην ξενιτια!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:48:19 »

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Με παιδια στην ξενιτια!!
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 25, 2012, 06:32:35 μμ »
Στη περιπτωση που εισαι διορισμενος ομως τι κανεις ;Χαλας την οικογενεια σου.Τετοιες μερες σκεφτομαι γιατι περιμενα 16 χρόνια να διοριστω με 8ωρα διαβασματος για τον ΑΣΕΠ και να βολοδερνω στα νησια με το ενα η αλλο παιδι μη ξεροντας καθε χρονο που θα γραψω τα παιδια ,τα οποια καθως μεγαλωνουν δε θελουν να σε ακολουθησουν.Και οσο και να προσπαθω να περασουν καλα καθε φορα που βγαινουν οι αποσπασεις σπαραζουν.Τι δε κανω καλα;Εκτος ισως απο την επιλογη να σπουδασω αυτο που αγαπαω;

Αποσυνδεδεμένος rac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με παιδια στην ξενιτια!!
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 25, 2012, 07:51:52 μμ »
Συμφωνω,δεν ξερω αν αξιζει ολο αυτο ακομη και μπροστα στην προοπτικη του διορισμου.Τα χρηματα ειναι ελαχιστα και το ψυχικο κοστος μεγαλο.Οσο καλα κι αν τα καταφερεις να περασεις,δεν παυεις να αναγκαζεις ενα παιδι να αποχωριστει τον πατερα του,σαν να διαλυεται ενα παζλ...κι ο ενας χρονος παλευεται,ομως με τα τωρινα δεδομενα ο ενας χρονος δεν υπαρχει!
ΠΕ 70

Αποσυνδεδεμένος NHP2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!!
    • Προφίλ
Απ: Με παιδια στην ξενιτια!!
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 26, 2012, 10:47:14 μμ »
Οσοξ αφορα την αναπληρωση νομιζω οτι δεν αζιζει να χωριζεις την οικογενεια σου σε δυο κομματια. Αν ομως εγω ηξερα οτι θα διοριζομουν στην επαρχια εχω ολη τη καλη διαθεση να μετακομισω οικογενειακως
. Η ζωη στην επαρχια εχει αλλη ποιοτητα και για τα παιδια ειναι πιστευω οτι καλυτερο...
Παντα θα ελπιζω για κατι καλυτερο......!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Με παιδια στην ξενιτια!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:48:19 »

Αποσυνδεδεμένος kouts

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με παιδια στην ξενιτια!!
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 27, 2012, 08:47:20 μμ »
Εγώ πάντως 2 χρόνια στην επαρχία δεν είχα πρόβλημα με το παιδί-είναι βέβαια μικρό και δεν του κακοφάνηκε. Αν φροντίσεις να του δώσεις ερεθίσματα ( παιδότοπους και παιδικές χαρές), όλα πάνε καλά.

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Με παιδια στην ξενιτια!!
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 27, 2012, 09:06:30 μμ »
μήπως μερικές φορές διογκόνουμε κάποιες καταστάσεις ενώ τα πράγματα είναι πιο απλά?νομίζω πως στην αρχή θα είναι λίγο δύσκολα αλλά σιγά σιγά όλα θα πάρουν το δρόμο τους, και όλα θα τα θυμώμαστε αργότερα σαν μια γλυκιά ανάμνηση!!!!!!!!
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Με παιδια στην ξενιτια!!
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 27, 2012, 09:11:36 μμ »
την χρονια που περασε νοικιασα μια γκαρσονιερα σε μια καθηγητρια απο ενα νησι του Αιγαιου. ειχε ενα μικρο αγορι 4 χρονων. Το παιδι καθε φορα που αποχωριζονταν τον πατερα του , παρουσιαζε σημαδια καταθλιψης και κωλικους με διαρροια. Επισης αρρωσταινε καθε εβδομαδα σχεδον ειτε απο ιωσεις , ειτε κρυολογηματα...σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο την περυσινη χρονια...η μητερα προσπαθουσε μονη αλλα πολλες φορες την εβλεπα σε μεγαλη πιεση.... οχι, μερικες φορες τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα...

Αποσυνδεδεμένος Γιώτα4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Με παιδια στην ξενιτια!!
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 27, 2012, 09:22:43 μμ »
Συνάδελφοι θα σας μεταφέρω τις δικές μου σκέψεις μια και φέτος θα ζήσω για πρώτη φορά το δίλημμα: μόνη ή με παιδιά; Μετά από πολύ προβληματισμό αποφασίσαμε με τον άντρα μου να μείνουν τα παιδιά (4) στο σπίτι με τον πατέρα τους, στο χώρο τους, τα σχολεία τους, τους φίλους τους. Σκέφτηκα ότι έτσι κι αλλιώς θα βιώσουν έναν αποχωρισμό (της μαμάς), δεν χρειάζεται να ζήσουν και άλλους. Βέβαια, ο superman που θα μείνει πίσω θα δυσκολευτεί αλλά θα τα καταφέρει. Νομίζω ότι εγώ θα δυσκολευτώ ψυχολογικά και συναισθηματικά και ο άντρας μου θα αντιμετωπίσει δυσκολίες καθημερινότητας. Προσπαθούμε να το δούμε σαν πρόκληση για τη δυναμική της οικογένειας και να μετριάσουμε τις δυσκολίες. Αυτά......
Ας μην αφήνουμε τα μικρά και ασήμαντα να μας χαλάνε τα μεγάλα και τα σημαντικά

Αποσυνδεδεμένος rac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με παιδια στην ξενιτια!!
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 27, 2012, 09:42:16 μμ »
Δεν ξερω συναδελφοι...η αληθεια ειναι οτι ολα μπορουμε να τα καταφερουμε με καλη διαθεση κι αισιοδοξια αλλα καποια πραγματα καποιες φορες σε πιεζουν πολυ!Καλη επιτυχια και δυναμη σε ολους τους γονεις που αναγκαζονται να βιωσουν εστω και προσωρινο χωρισμο της οικογενειας!Δυστυχως οι ιθυνοντες εκτος απο την τσεπη,παιζουν και με τα νευρα μας!!!
ΠΕ 70

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Με παιδια στην ξενιτια!!
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 27, 2012, 09:51:20 μμ »
Eλατε, υπερβολικοι ! Άκου "ξενιτιά"?  Ξενιτιά ειναι η διαμονή σε άλλη χώρα, μακρια απο την πατρίδα, οι ξενες χωρες, η αλλοδαπή. Ειστε "αλλοδαποί"?  Συνέλθετε....
Ο τιτλος να αλλαξει ετσι κι αλλιως.Διοτι δε μιλαμε για μακρια απο την πατριδα (ακου ξενιτιά!!!) αλλα για παιδια που απο αναγκη πρεπει να ζησουν ενα μικρο διαστημα χωρις τους δυο γονεις.
Ειστε και εκπαιδευτικοι και διδασκετε κιολας !!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2012, 09:57:55 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος rac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 27, 2012, 10:08:09 μμ »
Το 'ξενιτια' ουτως η αλλως εχει χιουμοριστικη και μεταφορικη σημασια...θεωρω την αντιδραση σου υπερβολικη και το τελευταιο σου σχολιο αγενες και αδικο.
ΠΕ 70

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Με παιδια στην ξενιτια!!
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 27, 2012, 10:17:37 μμ »
Eλατε, υπερβολικοι ! Άκου "ξενιτιά"?  Ξενιτιά ειναι η διαμονή σε άλλη χώρα, μακρια απο την πατρίδα, οι ξενες χωρες, η αλλοδαπή. Ειστε "αλλοδαποί"?  Συνέλθετε....
Ο τιτλος να αλλαξει ετσι κι αλλιως.Διοτι δε μιλαμε για μακρια απο την πατριδα (ακου ξενιτιά!!!) αλλα για παιδια που απο αναγκη πρεπει να ζησουν ενα μικρο διαστημα χωρις τους δυο γονεις.
Ειστε και εκπαιδευτικοι και διδασκετε κιολας !!!!

δε θα μπορουσα να μη συμφωνησω μεχρι κεραιας... 8)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 27, 2012, 10:20:14 μμ »
καιτοι αρχηγός μονογονεϊκής οικογένειας δε θα αναφερθώ στη δική μου περίπτωση γιατί ειναι εντελώς άλλη υπόθεση, έτσι δεν έχω να παραθέσω τη δική μου εμπειρία επ΄αυτού. Θα παραθέσω μόνο την εμπειρία όσων βλέπω μπροστά μου στη διεύθυνση που εργάζομαι :

όσες μητέρες (γιατί οι μητέρες συνήθως τραβάνε το κάρο ) έρχονται με τα παιδιά τους και με θετική διάθεση περνάνε καλά. Μαθαίνουν μέσα απο την εμπειρία, ανοιγουν τους ορίζοντές τους, ενίοτε χαλαρώνουν κιόλας αφήνοντας τα παιδιά να χαρούν τις αλάνες και την πλατεία, επιτρέποντας στα παιδιά να λερωθούν , να νιώσουν τη γη και τη θάλασσα, να ειναι παιδιά.

 Όσες πάλι κουβαλάνε μιζέρια, φόβο και ενδεχομένως αποστροφή για το μέρος διορισμού τους ( πολλές φορές συναντώ τη νοοτροπια "έλα μωρέ, επαρχία βλάχοι ειναι !!  - και τα "παίρνω" γιατί και γω Αθηναία ειμαι κατά βάση αλλά δεν κρίνω τον άλλο σε σχέση με το ποσο μακριά απο το Κολωνάκι μένει ) όχι μόνο δεν περνάνε καλά αλλά χρησμοποιούν και τα παιδιά τους για να "χτίσουν" επάνω τους τη δική τους μιζέρια.  Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει με τις περισσοτερες περιπτώσεις με τις οποίες εγώ ήρθα σε επαφή.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Μάρκο -δεν ειναι ξενητιά η Ελλάδα. Μια όμορφη περιπέτεια ειναι !!!  Με τις δυσκολίες και τις αναποδιές της αλλά και με τα πεσκεσάκια στο δάσκαλο, το φοιτητικό περιβάλλον και την παρέα ειδικά μεταξύ νέων ηλικιακά  συλλόγων.  Όλα, μάλλον θέμα οπτικής ειναι τελικά!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 27, 2012, 10:21:38 μμ »
καιτοι αρχηγός μονογονεϊκής οικογένειας δε θα αναφερθώ στη δική μου περίπτωση γιατί ειναι εντελώς άλλη υπόθεση, έτσι δεν έχω να παραθέσω τη δική μου εμπειρία επ΄αυτού. Θα παραθέσω μόνο την εμπειρία όσων βλέπω μπροστά μου στη διεύθυνση που εργάζομαι :

όσες μητέρες (γιατί οι μητέρες συνήθως τραβάνε το κάρο ) έρχονται με τα παιδιά τους και με θετική διάθεση περνάνε καλά. Μαθαίνουν μέσα απο την εμπειρία, ανοιγουν τους ορίζοντές τους, ενίοτε χαλαρώνουν κιόλας αφήνοντας τα παιδιά να χαρούν τις αλάνες και την πλατεία, επιτρέποντας στα παιδιά να λερωθούν , να νιώσουν τη γη και τη θάλασσα, να ειναι παιδιά.

 Όσες πάλι κουβαλάνε μιζέρια, φόβο και ενδεχομένως αποστροφή για το μέρος διορισμού τους ( πολλές φορές συναντώ τη νοοτροπια "έλα μωρέ, επαρχία βλάχοι ειναι !!  - και τα "παίρνω" γιατί και γω Αθηναία ειμαι κατά βάση αλλά δεν κρίνω τον άλλο σε σχέση με το ποσο μακριά απο το Κολωνάκι μένει ) όχι μόνο δεν περνάνε καλά αλλά χρησμοποιούν και τα παιδιά τους για να "χτίσουν" επάνω τους τη δική τους μιζέρια.  Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει με τις περισσοτερες περιπτώσεις με τις οποίες εγώ ήρθα σε επαφή.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Μάρκο -δεν ειναι ξενητιά η Ελλάδα. Μια όμορφη περιπέτεια ειναι !!!  Με τις δυσκολίες και τις αναποδιές της αλλά και με τα πεσκεσάκια στο δάσκαλο, το φοιτητικό περιβάλλον και την παρέα ειδικά μεταξύ νέων ηλικιακά  συλλόγων.  Όλα, μάλλον θέμα οπτικής ειναι τελικά!

...και ξανα ισχυει το προηγουμενο μηνυμα ...  :P :P :P :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161773
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.