*

Αποστολέας Θέμα: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!  (Αναγνώστηκε 11025 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NHP2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!!
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 27, 2012, 11:49:01 μμ »
Θα ηθελα να παραθεσω και τη δικη μου εμπειρια που εχει ως εξης: Δυο φορες εχω βρεθει  εκτος μονιμης κατοικιας. Τη πρωτη ο μικρος μου 2 χρονων χωρις δευτερη σκεψη ηρθε μαζι μου .Τα περασε φοβερα σε σπιτι διπλα στη θαλασσα με τεραστιο κηπο. Το αρνητικο τον επερνα μαζι μου στο σχολειο γιατι δεν ειχα που να τον αφησω . Ο μεγαλος μου ομως που πηγαινε σχολειο , αθλημα ,φροντιστηριο κλπ + οτι δεν ηθελε εμεινε σπιτι με το μπαμπα του και κατα προεκταση με τους παπουδες . Το  ιδιο σκηνικο επαναλληφθηκε και τη τριτη χρονια της αναπληρωσης. Πολλες φορες οσο καλη διαθεση κιαν εχεις  η ολη κατασταση σε κουραζει. Ουτε μπορεις να αναστατωνεις τη ζωη των παιδιων σου για 8 μηνες χωρις να ξερειςπου θα εισαι τους επομενους 8 και να ειναι μια απο εδω και μια απο κει. Και το λεω εγω που αν ημουν χωρις υποχρεωσεις θα ειχα  παει και Καστελοριζο γιατι μου αρεσει η επαρχια ...
Παντα θα ελπιζω για κατι καλυτερο......!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:15:22 »

Αποσυνδεδεμένος rac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 28, 2012, 12:10:56 πμ »
Λυπαμαι πολυ για τις αναιτιες και υπερβολικες αντιδρασεις των MARCOS και zhto29!Δεν περιμενα οτι ενα τετοιο αντικειμενο κουβεντας θα προκαλεσεi αντιπαραθεσεις σε οξεις τονους απο τους δυο συναδελφους,κριμα...δε συνεχιζω γιατι δε χωραω σε κατι τετοιο.Δεχομαι ολες τις αποψεις και μαθαινω απο αυτες,θεωρω ομως απαραιτητη συνθηκη να εκφραζονται κοσμια χωρις χαρακτηρισμους.Ευχαριστω ολους τους συναδελφους για αλλη μια φορα που ανταποκριθηκαν κι εμαθα απο τις εμπειριες τους,ειναι πολυτιμες!Εξακολουθω να θεωρω απιστευτα ψυχοφθορο το να πρεπει να χωριστει μια οικογενεια,εστω και προσωρινα χωρις να θελει.Εκφρασεις οπως το 'λεβεντακος' τις αφηνω ασχολιαστες...Καλη συνεχεια  και καλη επιτυχια σε ολους τους συναδελφους!
ΠΕ 70

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 28, 2012, 12:15:37 πμ »
Λυπαμαι πολυ για τις αναιτιες και υπερβολικες αντιδρασεις των MARCOS και zhto29!Δεν περιμενα οτι ενα τετοιο αντικειμενο κουβεντας θα προκαλεσεi αντιπαραθεσεις σε οξεις τονους απο τους δυο συναδελφους,κριμα...δε συνεχιζω γιατι δε χωραω σε κατι τετοιο.Δεχομαι ολες τις αποψεις και μαθαινω απο αυτες,θεωρω ομως απαραιτητη συνθηκη να εκφραζονται κοσμια χωρις χαρακτηρισμους.Ευχαριστω ολους τους συναδελφους για αλλη μια φορα που ανταποκριθηκαν κι εμαθα απο τις εμπειριες τους,ειναι πολυτιμες!Εξακολουθω να θεωρω απιστευτα ψυχοφθορο το να πρεπει να χωριστει μια οικογενεια,εστω και προσωρινα χωρις να θελει.Εκφρασεις οπως το 'λεβεντακος' τις αφηνω ασχολιαστες...Καλη συνεχεια  και καλη επιτυχια σε ολους τους συναδελφους!

...λεβεντακο, φωναζει η κολλητη μου το γιο της κι αυτος τρελαινεται στο γελιο...
ψυχοφθορο ναι, οχι ομως και το τελος του κοσμου...οχι για πανικο. Προσωπικη η εμπειρια απο το 2008 και still going...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 28, 2012, 12:18:31 πμ »
Δεν έχω παιδιά αλλά αυτό που ξέρω είναι πως "όποιος είναι απ' έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρει".
Αφήστε τους ανθρώπους να ανταλλάξουν τις εμπειρίες τους. Αναγνωρίστε τους το δικαίωμα στη διαφορετικότητα ως προς την αντιμετώπιση της ίδιας τους της ζωής. Τι σημασία έχει πως βλέπουν οι απ' έξω το πρόβλημα, όταν οι ίδιοι το βιώνουν αλλιώς? Δεν καταλαβαίνω γιατί οι άνθρωποι δεν μπορούν να μοιραστούν τις εμπειρίες τους χωρίς να κάνουν συγκρίσεις, κρίσεις και επικρίσεις?
Αν υποτίθεται είμαστε παιδαγωγοί, εμείς πρώτοι πρέπει να ξέρουμε πως αυτή η μέθοδος, δηλαδή της σύγκρισης, δεν είναι και τόσο αποτελεσματική για να ενθαρρύνουμε ή να υποστηρίξουμε ένα άτομο.

Ευγε!!!

Οσο σοκαρε μερικους τ'οτι γονεις εκπαιδευτικοι τολμησαν να δουν τον επικειμενη μετακομιση τους στην "ξενιτια" με στεναχωρα συναισθηματα αντι με κεφι, τοσο σοκαρε εμενα τ'οτι εκπαιδευτικοι (με ή χωρις παιδια, δεν ειναι το ζητημα) δεν αναγνωρισαν στους συναδελφους και στα παιδια τους το δικαιωμα στα συναισθηματα τους.

Ακομη κι ο ιδιος ανθρωπος μπορει ν'αντιμετωπισει διαφορετικα την ιδια κατασταση τη μια χρονιά και διαφορετικά την επομενη. Οι συναδελφοι που ειπαν τι ωραια που περασαν με τα παιδια τους στην επαρχια μπορει να μην ειχαν την ιδια αποψη αν το εκαναν φετος που ο μισθος ειναι τοσο μειωμενος ή αν εμεναν εκει περισσοτερα χρόνια. Ομοιως, οι συναδελφοι που βρηκαν την εμπειρια πολυ βασανιστικη μπορει να τη βιωναν πιο θετικά αν το ετερον ημισυ ειχε τη δυνατοτητα να τους επισκεπτεται συχνα στο νεο τοπο διαμονης. Ολα παιζουν ρολο στην ψυχολογια των γονιων και του παιδιου. (και λεω "γονιων" γιατι εκτος απο αυτον που φευγει, υπαρχει κι ο αλλος που μενει πισω - μηπως πρεπει κι αυτος ν'αντιμετωπιζει με κεφι τ'οτι θ'αποχωριστει το ετερον ημισυ και το παιδι του, αλλιως θα τον αποκαλεσουμε μιζερο κι απροσαρμοστο;)

Εξακολουθω να θεωρω απιστευτα ψυχοφθορο το να πρεπει να χωριστει μια οικογενεια,εστω και προσωρινα χωρις να θελει.

Καλυτερο ηταν οντως αντι να σε κρινει ο καθενας, να σου εδινε tips για το πώς μπορει να γινει λιγοτερο ψυχοφθορο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:15:22 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 28, 2012, 12:35:09 πμ »
Δε νομίζω ότι σας πάει κανείς με το ζόρι όμως.... είτε το έχετε δηλώσει είτε έχετε δηλώσει το Ναι σε Όλα! Επομένως το να κλαίγεται κανεις κατόπιν εορτής μάλλον αδικεί τον ίδιο.

Καταλαβαίνω βεβαίως ότι πολλοί πάνε για να ενισχύσουν οικονομικά την οικογένεια αλλά τελικά όλα καταλήγουν να είναι θέμα επιλογών : αν το παν ειναι η οικογένεια απλά ΔΕΝ πας. Αν το παν είναι η συνεισφορά στα οικονομικά της οικογένειας, πας αφού πρώτα έχεις σκεφτεί όλα τα ενδεχόμενα ( και τον αποχωρισμό των παιδιών, και τα ενοίκια, και αν σου φτάνει ο μισθός,και τα μεταφορικά και όλα ) και παίρνεις σαν -υποτιθεται - ώριμος ενήλικας μία απόφαση. την οποία μετά οφείλεις να στηρίζεις με τις πράξεις σου... αν δεν το κάνεις, κατ' εμέ , δεν ξέρεις ΕΣΥ τι θέλεις, δε σου φταίει ούτε ο τόπος , ούτε οι ανέσεις ούτε τίποτα..... Στην τελική, και στο Καστελόριζο που σε στέλνουν, να διδάξεις ΠΑΙΔΙΑ σε στέλνουν, που σημαινει ότι κι εκεί παιδιά μεγαλώνουν, όχι χόρτα!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 28, 2012, 12:38:46 πμ »
αυτο ακριβως προσπαθησαν να κανουν οσοι μιλησαν ¨αιρετικα¨ και  ¨εκτος γραμμης"  εδω - και οι μη εχοντες παιδια και οι πιο "μπαρουτοκαπνισμενοι"    : να δωσουν  "tips" για την οσο το δυνατον πιο ανωδυνη προσαρμογη στα νεα δεδομενα μιας οικογενειας...στο κατω κατω κανεις δεν πηγαινει με τη βια στον τοπο διορισμου του, τον επιλεγει και του δινει μια θεση στην αιτηση του μετα απο πολλη σκεψη συνηθως ( ο υπογραφων εξαιρειται , καλως η κακως! )

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 28, 2012, 12:43:58 πμ »
Λυπαμαι πολυ για τις αναιτιες και υπερβολικες αντιδρασεις των MARCOS και zhto29!

Δεν ηταν αναιτια ουτε υπερβολικη η αντιδραση μου. "ξενιτια" ΔΕΝ υπαρχει και μιλησα για διορθωση του τίτλου, αιτιολογ'ωντας μαλιστα.
Μαλλον υπερβολικα σκληρη ηταν η λεξη για ενα τοσο ευαισθητο ζήτημα.
Αρα δεν ημουν καθολου αγενης. Διδασκουμε και πρεπει να διδασκουμε σωστα.

Εξακολουθω να θεωρω απιστευτα ψυχοφθορο το να πρεπει να χωριστει μια οικογενεια,εστω και προσωρινα χωρις να θελει.!
Συμφωνουμε σε αυτο. Ομως, τί να γίνει? συμβαινει κι αυτο. Άλλα παιδια μεγαλωνουν χωρις πατερα ή μητερα ή και χωρις τους δυο γονεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 28, 2012, 12:45:32 πμ »
Στο Καστελόριζο έχει και χόρτα και χαμηλή βλάστηση και πρόβατα/κατσίκες  :P

Είναι θέμα επιλογής του καθενός και ως ενήλικας θα έπρεπε να τα είχε υπολογίσει όλα αυτά. Αν όχι, τότε ή λάθος επάγγελμα επέλεξε, ή δεν κάνει για γονιός, ή και τα δύο.
Αναφέρομαι φυσικά σε αυτούς που κλαίγονται και μεταφέρουν όλα τα αρνητικά στοιχεία στο παιδί τους, αντί να φανούν δυνατοί και θετικοί και να το μεταδώσουν και στο παιδί, ώστε η αλλαγή περιβάλλοντος να είναι η ομαλότερη δυνατή.

Και φυσικά δεν υπάρχει έννοια "ξενιτιά" στην ίδια χώρα. Καλώς σας τα 'χωσε ο Μάρκος (και λίγα είπε).

Τέλος, όσον αφορά την αναπλήρωση, όποιος συμπληρώνει το κουτάκι "ναι σε όλες τις περιοχές", το κάνει με γνώση συνεπειών. Μετά δεν έχει νόημα καμία κλάψα. Αν, τώρα, δεν ήξερε τις συνέπειες, τότε κακώς είναι εκπαιδευτικός (ένα ελάχιστο επίπεδο αντίληψης θα έπρεπε να υπάρχει σε κάθε εκπαιδευτικό, έστω κι αν δεν είναι.. φυσικός  8)  :P )
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος sxedia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 28, 2012, 12:47:18 πμ »
Συμφωνω απολυτα!!!

Οποιος δε θελει μακρυα, ας μη παει!!!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 28, 2012, 12:51:03 πμ »
Δημιουργήσατε θέμα από το τίποτα! Δεν κατακρίναμε κανένα συνάδελφο (αναφέρθηκε κανένα προσωπικό στοιχείο και δεν το είδα;  ) αλλά συμπεριφορές. (Κάποιοι- όπως ειπώθηκε- όπου κι αν πάνε, ακόμα και δίπλα στο σπίτι τους, θα γκρινιάζουν και θα μιζεριάζουν. Αυτό κατακρίναμε και καυτηριάσαμε)Εξάλλου, αν δείτε στις προηγούμενες σελίδες, γράψαμε και είπαμε την προσωπική μας εμπειρία. Προσωπικά, παρουσίασα την εμπειρία μου, όπως την έζησα και νομίζω ότι ήταν αισιόδοξη και καθησυχαστική για κάποιο συνάδελφο, που θα φύγει. Και για μένα η οικογένεια είναι ιερότατη και δεν είδα το νησί ως ευκαιρία να ζήσω "φοιτητική" ζωή! Δεν πήγα όμως και στο μέτωπο!!! Τέλος πάντων. Πάντα ζητώ συγνώμη, όταν νιώθω ότι θίγω κάποιον ή κάνω λάθος. Αυτή τη φορά δε νιώθω καθόλου έτσι. Κι όπως είπε ο Stelios, αφήστε και κάτι να πέσει κάτω, μη στέκεστε με το δίκανο στη γωνία!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 28, 2012, 12:58:20 πμ »
Δημιουργήσατε θέμα από το τίποτα! Δεν κατακρίναμε κανένα συνάδελφο (αναφέρθηκε κανένα προσωπικό στοιχείο και δεν το είδα;  ) αλλά συμπεριφορές. (Κάποιοι- όπως ειπώθηκε- όπου κι αν πάνε, ακόμα και δίπλα στο σπίτι τους, θα γκρινιάζουν και θα μιζεριάζουν. Αυτό κατακρίναμε και καυτηριάσαμε)Εξάλλου, αν δείτε στις προηγούμενες σελίδες, γράψαμε και είπαμε την προσωπική μας εμπειρία. Προσωπικά, παρουσίασα την εμπειρία μου, όπως την έζησα και νομίζω ότι ήταν αισιόδοξη και καθησυχαστική για κάποιο συνάδελφο, που θα φύγει. Και για μένα η οικογένεια είναι ιερότατη και δεν είδα το νησί ως ευκαιρία να ζήσω "φοιτητική" ζωή! Δεν πήγα όμως και στο μέτωπο!!! Τέλος πάντων. Πάντα ζητώ συγνώμη, όταν νιώθω ότι θίγω κάποιον ή κάνω λάθος. Αυτή τη φορά δε νιώθω καθόλου έτσι. Κι όπως είπε ο Stelios, αφήστε και κάτι να πέσει κάτω, μη στέκεστε με το δίκανο στη γωνία!

Εμένα ο θετικός τρόπος αντιμετώπισης που προτάθηκε από πολλούς με έκανε πιο αισιόδοξο. Εκεί που σκεφτόμουν να αρνηθώ τον μόνιμο διορισμό μου , που θα έρθει μετά από 2 χρόνια,  :P  σκέφτηκα πως είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να γνωρίσω πολλά απόμακρα μέρη στην Ελλάδα μαζι με την οικογένειά μου...
Θα κάνει καλό και στα 2 παιδιά μου...
Θέλω να διοριστώ και πάλι...  :)

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 28, 2012, 01:37:38 πμ »
Τα παντα ειναι και θεμα συγκυριων οπως ειπε και συναδελφος πιο πανω.Αν υπηρχε σε μενα η δυνατοτητα να δει η μικρη τον πατερα και τον αδελφο της πριν τα Χριστουγεννα θα ενιωθε πιο καλα.Επελεξα το επαγγελμα που κανω απο αγαπη γι αυτο αφου με βαση το βαθμο εισαγωγης περνουσα οπου ηθελα στη δεσμη μου.Περιμενα 16 χρονια να διοριστω με ΑΣΕΠ και τωρα που διοριστηκα μετα απο τοσα χρόνια οι αποσπασεις του κλαδου μου με σταγονομετρο, να ειμαι 10 μηνες μακρια τους με 800 ευρω.Ποσο θετικα να το δω οταν νιωθω την αδικια να με πληγωνει;Υπαρχουν ατομα που λογω διασυνδεσεων ειναι στον αφρο και καποιοι αλλοι παιδευονται χρονια.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 28, 2012, 02:13:06 πμ »
Είχα συνάδελφο που ήταν στο νησί με τα μικρά παιδάκια της. Η ίδια πολύ αισιόδοξος και θετικός άνθρωπος, δε μιλούσε άσχημα ή αρνητικά για το μέρος που βρέθηκε, μακριά από το σπίτι και τον άντρα της. Ίσα-ίσα που έλεγε συνέχεια στα παιδιά της τι ωραία που μπορούν και παίζουν έξω συνέχεια, σε τι ωραίο μέρος βρίσκονται, κτλ.... Τα παιδάκια της ήταν πολύ χαρούμενα παιδιά γενικά, έπαιζαν με τα υπόλοιπα παιδάκια, κτλ... Όμως, υπήρχαν αρκετές στιγμές που όχι απλώς ζητούσαν τον πατέρα τους αλλά έκλαιγαν για ώρες, φώναζαν, έλεγαν πως ο μπαμπάς τους τους εγκατέλειψε παρόλο που του μιλούσαν στο τηλέφωνο και γενικά αναστατώνονταν πάρα πολύ.... Στο τέλος της έλεγαν "επιτέλους μαμά, φεύγουμε από εδώ! Πάμε σπίτι μας, στο μπαμπά!!"...Παρόλο που νομίζω ότι γενικά πέρασαν αρκετά καλά αλλά ζορίστηκαν και πολύ!
Δεν έχω παιδιά αλλά καταλαβαίνω την αγωνία των γονιών και για το ποιο μέρος να δηλώσουν αλλά και για το πώς θα το πάρει το παιδί τους!!! Γιατί πάνω απ'όλα είναι γονείς και μετά εκπαιδευτικοί!! Είναι πολύ λογικό να ανησυχούν!
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 29, 2012, 12:22:49 πμ »
Την περσινή χρονιά βρέθηκα με το γιόκα μου 11 μηνών τότε στη Ρόδο! Στην αρχή είχα πέσει σε μαύρη κατάθλιψη που άφησα πίσω τον άντρα μου και όλη μας την οικογένεια και ο μικρός ήταν μες στη γκρίνια και τη μίρλα. Σιγά σιγά γνωρίστηκα με τους συναδέλφους εκεί και κάναμε φοβερή παρέα - οργώσαμε όλη τη Ρόδο, τι πανηγύρια, τι εκδρομές, τι μπάνια τα πάντα κάναμε και ο μικρός έγιε η μασκότ του συλλόγου και όλου του σχολείου. Με παρακαλάγανε να τον φέρω στις γιορτές.
 Βέβαια δεν ήταν εύκολα, καθλολου θα έλεγα. Ο μικρός έχει δεθεί πάνω μου και θέλει χρόνο να συνηθίσει πάλι - ούτε τον μπαμπά του δε γνώριζε όταν γυρνάγαμε. Τα εισιτήρια ήταν γυρω στα 250 ευρώ και δεν μπορούσαμ να βλεπόμαστε συχνά. Δυσκολίες υπήρχαν πολλές άλλά ήταν κι αυτή μια εμπειρία. Φέτος ευτυχώς πήρα απόσπαση του χρόνου αν δεν πάρω θα πάμε Λέρο που έχω οργανική...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161862
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 503
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 104
Σύνολο: 104

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.