*

Αποστολέας Θέμα: Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012  (Αναγνώστηκε 39557 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012"
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 25, 2012, 01:46:50 πμ »
Η Γ Ευρυτανιας δν αποκλειεται ποτε.γενικοτερα η στερια δν μπορει να αποκλειστει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012"
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 25, 2012, 01:48:34 πμ »
Κι όμως στο μικρό νησάκι που είμαι εγώ δυο χρόνια σας πληροφορώ ότι βγαίνω περισσότερο απ' ότι βγαίνω στην αχανή Αθήνα! Και πιο φτηνά είναι και στάνταρ θα βρεις παρέα και μέσα σε 5' έχεις επιστρέψει στο σπίτι σου!

Καλά, αυτό είναι σίγουρο. Η Αθήνα δεν παλεύεται. Θυμάμαι ότι προσπαθούσαμε να κανονίσουμε έναν ρημαδοκαφέ ο ένας από Παγκράτι, ο άλλος από Ιλίσια, ο άλλος από Ν Σμύρνη και ο άλλος από Καρέα και τελικά αποφασίσαμε να το αφήσουμε, γιατί θέλαμε να πιούμε καφέ σε αυτή και όχι στην άλλη ζωή! ::)

Zhto, σε αυτό έχεις ένα δίκιο. Όμως, πχ η περιοχή που ενδιαφέρει εμένα φέτος δεν έκανε μεταθέσεις. Άρα, δε μιλάμε με το αν, μιλάμε με γεγονότα.  Και το ... γεγονότο  :P θα ήταν ότι θα μέναμε στη Δ Χίου.
Αλλά, εσύ το βλέπεις υπό το πρίσμα του ... νέου και πατρός, ενώ εγώ από την πλευρά της γραός και της μητρός! ;)

Άσε που θα με μαδήσει και ο Μάρκος τώρα που λέω για την περιοχή του! ;D

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012"
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 25, 2012, 01:51:31 πμ »

στις ελαχιστες μεταθεσεις λοιπον, θα απαντησουμε με ευελιξια... εσυ ας πουμε μπορεις να κουβαλησεις στη Λημνο πχ τα "παρελκομενα" και να περασετε μια ...5ετια ας πουμε ηρεμα και οικογενειακα. εχει ο Θεος απο δουλειες!

Αξιοθαύμαστη η προσαρμοστικότητα και η αισιοδοξία σου. Μπράβο, μας δίνεις κουράγιο! :) :-*

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012"
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 25, 2012, 01:53:20 πμ »
Η Αθήνα δεν παλεύεται. Θυμάμαι ότι προσπαθούσαμε να κανονίσουμε έναν ρημαδοκαφέ ο ένας από Παγκράτι, ο άλλος από Ιλίσια, ο άλλος από Ν Σμύρνη και ο άλλος από Καρέα και τελικά αποφασίσαμε να το αφήσουμε, γιατί θέλαμε να πιούμε καφέ σε αυτή και όχι στην άλλη ζωή! ::)
Εντάξει μην ανησυχείς, τώρα που θα ξενιτευτείς είναι σίγουρο πως στις διακοπές θα βλέπεις όλους τους φίλους γιατί θα είσαι αιτία και αφορμή να μαζευτείτε ;)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: "Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012"
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 25, 2012, 01:55:43 πμ »
Κι όμως στο μικρό νησάκι που είμαι εγώ δυο χρόνια σας πληροφορώ ότι βγαίνω περισσότερο απ' ότι βγαίνω στην αχανή Αθήνα! Και πιο φτηνά είναι και στάνταρ θα βρεις παρέα και μέσα σε 5' έχεις επιστρέψει στο σπίτι σου!

Καλά, αυτό είναι σίγουρο. Η Αθήνα δεν παλεύεται. Θυμάμαι ότι προσπαθούσαμε να κανονίσουμε έναν ρημαδοκαφέ ο ένας από Παγκράτι, ο άλλος από Ιλίσια, ο άλλος από Ν Σμύρνη και ο άλλος από Καρέα και τελικά αποφασίσαμε να το αφήσουμε, γιατί θέλαμε να πιούμε καφέ σε αυτή και όχι στην άλλη ζωή! ::)

Zhto, σε αυτό έχεις ένα δίκιο. Όμως, πχ η περιοχή που ενδιαφέρει εμένα φέτος δεν έκανε μεταθέσεις. Άρα, δε μιλάμε με το αν, μιλάμε με γεγονότα.  Και το ... γεγονότο  :P θα ήταν ότι θα μέναμε στη Δ Χίου.
Αλλά, εσύ το βλέπεις υπό το πρίσμα του ... νέου και πατρός, ενώ εγώ από την πλευρά της γραός και της μητρός! ;)

Άσε που θα με μαδήσει και ο Μάρκος τώρα που λέω για την περιοχή του! ;D

...μη με λες &$@@...ες  τωρα...γεγονοτο ΘΑ ειναι εφοσον ισχυσει το Μαρτη του 2015...και μην ξεχνας τον "Επιταφιο",κεφ.39 , τελευταια παραγραφο: "...μη προκαμνειν τοις μελλουσιν αλγεινοις και ες αυτοις ελθουσι μη φαινεσθαι χειρους των αει καμνοντων" ( ή καπως ετσι...)...δεν μπορειι κοτζαμ χρυσους αιων να εκανε λαθος...
εν κατακλειδι, ΚΑΙ ως γραυς ΚΑΙ ως μητηρ, θα κανεις τη σωστη επιλογη , ειμαι σιγουρος και  θα πας στη Λημνο!


Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012"
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 25, 2012, 02:02:00 πμ »
Ωχ, επίκληση στην αυθεντία και όχι απλώς σε μια, αλλά ΣΤΗΝ αυθεντία. Τώρα με αφαλόκοψες! Respect, πάω πάσο, μετανοώ γονυπετής πάραυτα, και θα μπω στο σωστό δρόμο της αισιοδοξίας και της... Λήμνου! ;D

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: "Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012"
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 25, 2012, 02:03:50 πμ »
Ωχ, επίκληση στην αυθεντία και όχι απλώς σε μια, αλλά ΣΤΗΝ αυθεντία. Τώρα με αφαλόκοψες! Respect, πάω πάσο, μετανοώ γονυπετής πάραυτα, και θα μπω στο σωστό δρόμο της αισιοδοξίας και της... Λήμνου! ;D

ετσι τεκνον μου... ημουν τοσο καλος στην εκθεση και την πειθω και δεν το ξερα ε!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012"
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 25, 2012, 02:16:08 πμ »
Αλίμονο! ;D

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: "Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012"
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 25, 2012, 02:22:58 πμ »
κι οπως λεει κι η Σκαρλετ ο Χαρα "after all, tomorrow is another day ..."

χαιρετε

Αποσυνδεδεμένος Ναστια

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012"
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 25, 2012, 10:21:17 πμ »
το παίρνω πίσω και αυξάνω την κλίμακα για να μην σου πω την αφήνω ανοιχτή και την κάνω από 22 έως εκεί που τραβάει η ψυχή του καθένα :D
Είμαστε ΟΚ τώρα?
Άντε, καλά τώρα, συμφωνώ. :)

Βρε zhto μου, πολύ λογική η σκέψη σου, αλλά...αλλά αυτό το σενάριο που αναφέρεις είναι το "καλό". Πες , λοιπόν, ότι βάζουμε όλοι τη Δ Χίου που είναι τα Ψαρά και παίρνουμε το ωραιότατο ( δε θυμάμαι τι έχει, 11αρι νομίζω) και τελειώσαμε και τη 2ετία. Αν όμως, ξεμείνουμε εκεί λόγω των ελάχιστων μεταθέσεων τι κάνουμε τότε, φίλτατε; :-\

...με τα  "αν"  δε γραφτηκε ποτε η ιστορια, στο εχω ματαπει...



Θα κρατήσω λοιπόν την τελευταία σου "ρήση" , zhto 29,
θα σταυροκοπηθώ και...
με ένα μακροβούτι θα κολυμπήσω ως την αντίπερα όχθη! ;) ;)

Πόσο δύσκολο πια είναι να ζήσει κανείς σ'ένα ελληνικό νησί είτε αυτό λέγεται Αστυπάλαια ή Αμοργός?  8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: "Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012"
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 25, 2012, 10:33:32 πμ »
το παίρνω πίσω και αυξάνω την κλίμακα για να μην σου πω την αφήνω ανοιχτή και την κάνω από 22 έως εκεί που τραβάει η ψυχή του καθένα :D
Είμαστε ΟΚ τώρα?
Άντε, καλά τώρα, συμφωνώ. :)

Βρε zhto μου, πολύ λογική η σκέψη σου, αλλά...αλλά αυτό το σενάριο που αναφέρεις είναι το "καλό". Πες , λοιπόν, ότι βάζουμε όλοι τη Δ Χίου που είναι τα Ψαρά και παίρνουμε το ωραιότατο ( δε θυμάμαι τι έχει, 11αρι νομίζω) και τελειώσαμε και τη 2ετία. Αν όμως, ξεμείνουμε εκεί λόγω των ελάχιστων μεταθέσεων τι κάνουμε τότε, φίλτατε; :-\

...με τα  "αν"  δε γραφτηκε ποτε η ιστορια, στο εχω ματαπει...



Θα κρατήσω λοιπόν την τελευταία σου "ρήση" , zhto 29,
θα σταυροκοπηθώ και...
με ένα μακροβούτι θα κολυμπήσω ως την αντίπερα όχθη! ;) ;)

Πόσο δύσκολο πια είναι να ζήσει κανείς σ'ένα ελληνικό νησί είτε αυτό λέγεται Αστυπάλαια ή Αμοργός?  8) 8) 8)

...ειναι οσο δυσκολο "πρεπει" στην αρχη, κι οσο ωραιο "επιβαλλεται" στην πορεια!
κι αν εισαι στα ηρωικα Αγραφα- λεμε τωρα- μακροβουτι θα κανεις στα πουρναρια και στις κεφαλογραβιερες!!!

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: "Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012"
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 25, 2012, 11:43:12 πμ »
Συνάδελφοι καλή τοποθέτηση και πολλή δύναμη σας εύχομαι...
Μετά από 8 (μπαίνω στα 9) χρόνια στο Ιόνιο, να σας επισημάνω τα εξής:
Τα νησιά πλην της φυσικής ομορφιάς έχουν -δυστυχώς- κυρίως μειονεκτήματα. Απαριθμώ όσα πρόχειρα μου έρχονται στο μυαλό μήπως και βοηθήσω τη σκέψη σας:
- Αραιή (εως ανύπαρκτη λόγω κακοκαιριών) τον χειμώνα ακτοπλοϊκή σύνδεση
- Πολύ ακριβά εισιτήρια στα καράβια κι αν έχεις μετά και οδική διαδρομή για επιστροφή στο σπίτι σου, ο μισθός δε φτάνει ούτε για 2 ταξίδια το μήνα
- ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ ΒΕΝΖΙΝΗ!!! Μην το υποτιμήσετε - μετά το ενοίκιο θα είναι το νούμερο 2 έξοδό σας, αφήστε που μπορεί να τρέχετε από σχολείο σε σχολείο για συμπλήρωση στα πιο απίθανα οδικά δίκτυα.
- Τα σπίτια που νοικιάζονται στην πλειοψηφία τους δεν είναι σπίτια, αλλά ενοικιαζόμενα δωμάτια του καλοκαιριού, δηλ. ένας χώρος τύπου στούντιο με κουζίνα - κρεβάτι - τουαλέτα στην παράταξη! Τα ενοικιαστήρια θα έλεγα πως έχουν πέσει λίγο. Τέτοια καταλύμματα κοστίζουν γύρω στα 200-250 το μηνα, ΟΜΩΣ για θέρμανση έχουν συνήθως μόνο A/C και τον χειμώνα σε νησί έχει απίστευτη υγρασία. Τα σπίτια αυτά είναι διαθέσιμα από αρχές σεπτέμβρη - με το που φεύγουν οι τουρίστες- μέχρι 30/6.  Καλοριφέρ, σπίτι της προκοπής, ενικίαση για όλο τον χρόνο εννοείται πως ανεβάζουν την τιμή τυο ενοικίου.
- Ειδική σημείωση: ΥΓΡΑΣΙΑ! Προσοχή, ετοιμαστείτε για μουχλα στους τοίχους το χειμώνα μετά από τις (ατέλειωτες) βροχές, ρούχα στις ντουλάπες και τα συρτάρια να μυρίζουν ανελέητα (εμένα μου έχουν καταστραφεί κιόλας ορισμένα τα πρώτα χρόνια που δεν ήξερα πώς να το αντιμετωπίσω).
- Ακρίβεια στις τιμές σουπερ μάρκετ και μαναβικής: οι ντόπιοι τα βολεύουν και με τον κήπο τους.
- Η ζωή έξω στις πρωτεύουσες των μεγάλων νησιών κινείται κυρίως από τους εκπαιδευτικούς (όσους οικονομικά μπορούν ακόμα να βγαίνουν). Καλό να μπορείς να βγαίνεις και να βρίσκεις την παρέα σου ακόμα και χωρίς συνεννόηση, αλλά πολύ βαρετό να βλέπεις τους ίδιους και τους ίδιους κάθε μέρα (επί χρόνια). Αφήστε που το κουτσομπολιό οργιάζει...
- Νοσοκομεία - περίθαλψη σε επίπεδα τριτου κόσμου (καλά, αυτό πάει να γίνει κανόνας παντού).

Και για να πάμε στα δικά μας:
- Τα σχολεία στα νησιά δεν έχουν, συνήθως, τις πιο καλές υποδομές. Συχνά κατηγοριοποιούνται άτυπα στη συνείδηση του κόσμου σε "καλά" και "κακά"
- Οι γονείς δεν πολυενδιαφέρονται για την εκπαίδευση και τα παιδιά δε θεωρούν προτεραιότητα το σχολείο
- Τα σχολεία στις πρωτεύουσες των νομών δεν δίνυν πάντα πολλά μόρια! Να είσαι σε νησί και να παίρνεις μόνο 3 μόρια το χρόνο;

Σας εξέθεσα ορισμένα αρνητικά που συνάντησα εγώ, πιο πολύ γι' αυτούς που έχουν παιδάκια και πρέπει να σκέφτονται για όλη την οικογένεια. Το ό,τι είμαι ακόμα εδώ υποδηλώνει - πέρα από τους αντικειμενικούς λόγους που με καθηλώνουν στο νησί- ότι η κατάσταση συνηθίζεται και η φύση, η θάλασσα, καλοί συνάδελφοι και η επαφή με τους μαθητές (βρίσκονται μερα - νύχτα έξω), γλυκαίνουν τις δυσκολίες.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: "Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012"
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 25, 2012, 11:45:54 πμ »
Οπως προαναφερθηκε τα νησια ειναι καλα για καποιους ειτε χωρις υποχρεωσεις ειτε χωρις δεσμους ειτε χωρις αναγκη για θεληση κι αναγκη για επιμορφωση κλπ, ισως περισσοτερο λοιπον για τους νεοτερους.

Ας αφησουμε τους ρομαντισμους λοιπον γιατι καλα τα 2 πρωτα χρονια αλλα μετα τι γινεται. Ποιος πραγματικα νομιζει οτι θα παρει μεταθεση, αυτές πεθαναν εδω και δυο χρονια.

Λυπαμαι που ακουγομαι τοσο απαισιοδοξη αλλα το εχω ζησει το σεναριο. Δε πα να εχεις 100 μορια... αν δεν δωσουν μεταθεση στο μερος που θελεις, δε θα πας. Ξερω πολλους που κλεινουν δεκαετια. Μπορεί να μην καναν το παν-δεν ζητησαν αποσπασεις κλπ, μπορεί να βαλτώσαν. Μετα απο καποια χρονια μιζεριαζεις. Στα νησια επισης, τη μια χρονια μπορεί να εισαι στο ενα, την αλλη στο αλλο και οι μετακομισεις δεν ειναι ευκολες ουτε φτηνες. Φτηνοτερος το ποτο στο καφε-μπαρ, ακριβοτερο το σουπερμαρκετ και ο μαναβης. Τα σπιτια επισης δεν ειναι ιδιαιτερα φθηνα, ακομα και στα πολύ μικτα νησια Λειψοι, αγαθονησι.Ακομα κι η ιδεα οτι μπορεις να φυγεις απο καπου (στερια) κι ας μην το κανεις συχνα, σε κανει πιο κεφατο.

Ολα αυτά τα λεει καποιος που επελεξε να διοριστεί σε νησι δυσπροσιτο για να εχει μαλιστα και την οργανικη του θεση (ετσι γινοταν παλιοτερα) και να μην τον τρέχουν εδω κι εκει αλλα εχει κουραστει πια.

Ευχομαι να αποφασισεις συμφωνα με το τι σου ταιριάζει περισσοτερο.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Περιοχές προτίμησης για μόνιμο διορισμό Φιλολόγων 2012"
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 25, 2012, 11:57:51 πμ »
@tzhna είπες όσα δεν είπα εγώ και θα ήθελα να πω..
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160984
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 614
Σύνολο: 637

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.