*

Αποστολέας Θέμα: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06  (Αναγνώστηκε 346138 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria28

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1820 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:41:34 πμ »
καλημέρα κι από μένα και καλό μήνα!!από τη δευτεροβάθμια που δούλεψα 2 χρόνια έχω τις καλύτερες εντυπώσεις κι αναμνήσεις,ήμουν προφανώς τυχερή που έπεσα σε καλά οργανωμένα σχολεία με καλά παιδιά(τη μία χρονιά σε νησί και την άλλη επαρχία).στην πρωτοβάθμια μπορείς να δουλέψεις με τα παιδιά αλλά έχεις άλλα "σπασίματα" με κάποιους δασκάλους...φαντάζομαι θα έχετε ανάλογες εμπειρίες όσοι έχετε δουλέψει στην πρωτοβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:56 »

Αποσυνδεδεμένος val_06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1821 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:46:13 πμ »
Καλημέρα και καλό μήνα!

Περιμένουμε όλοι νέο επεισόδιο από το Γιάννη, δε νομίζω οτι περιμένει πιστώσεις, ίσως από τη μαυρίλα έχει πέσει σε writer's block...αν και ελπίζω για το αντίθετο.

Στη δική μου περιοχή έχω δουλέψει σε όλες τις βαθμίδες. Δημοτικό- λάτρεία αλλά πονοκέφαλος. Γυμνάσιο- εφιάλτης. Όσο καλοί και συνεργάσιμοι κ αν ήταν οι συνάδελφοι, τα παιδιά δεν παλεύονταν. οΎτε αποβολές καταλάβαιναν ούτε τιποτα. Στο λύκειο ήταν πιο συνειδητοποιημένα, αλλά ήταν με τις ώρες τους. Και ειδικά η Γ Λυκείου ήταν (99%) αδιάφοροι, ακόμα και αυτοί που θα έδιναν ειδικό μάθημα...

Δεν έχ καταλήξει στο τι προτιμώ, νομίζω τα μικρά στο δημοτικό, που δεν έχουν μπει ακόμα για τα καλάστην εφηβεία. Γιατί και εγώ ακόμα στην εφηβεία είμαι  :P και δε λειτουργεί καλά το σχήμα!

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1822 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:39:53 πμ »
Καλημερα και καλο μηνα κι απο μενα..Παιδια μιας και εθεσα το αρχικο ερωτημα για τις βαθμιδες μπορω να πω οτι με κατατοπισατε πληρως!! :D Ψηφιζω Δ' και Ε' ταξεις,προσωπικα σιχαινομαι να διδασκω μικρα παιδακια δλδ δεν αντεχω
τα τραγουδακια και το πιπι το παπι.Δεν το εχω καθολου μαλλον..Γι αυτο και παντα στα ιδιαιτερα επαιρνα μεγαλα παιδια
κι ας ειχαν μικροτερη προοπτικη σχετικα με το βαθος χρονου.Η ΣΤ' παλι δεν παλευεται τα παιδια ειναι στο μεταιχμιο μεταξυ
παιδικοτητας και εφηβειας και εχουν φλιπαρει.Περυσι εφτασα στο Unit 3 απο Οκτωβριο μεχρι Ιουνιο.Τρατζικ..

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1823 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:40:16 μμ »
Καλημέρα κι από μένα!!! Έχω δουλέψει μόνο στην Αβάθμια και ομολογώ πως μου αρέσει!Θα ήθελα βέβαια να αποκτήσω και την εμπειρία της Δευτεροβάθμιας κάποια στιγμή!Δεν νομίζω όμως πως θα είμαι στις προσλήψεις που θα γίνουν στο άμεσο μέλλον στην Δευτεροβάθμια οπότε μάλλον για Αβάθμια με κόβω αν τελικά καλέσουν φέτος!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:56 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1824 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:44:41 μμ »
Α, εγώ, Ladylav, ψηφίζω Α' Δημοτικού!!!!! Αν και νιώθω σα νηπιαγωγός και η ανταπόκριση των γονιών στο ΠΕΑΠ δεν είναι και η πιο ικανοποιητική, ...... μ'αρέσει!!!!!!! Με αναζωογονεί, μου δίνει δύναμη, με τρελαίνει!!! Ίσως να παίζει ρόλο ότι έχω παιδιά σ'αυτήν την ηλικία. :-\ Who knows..... Ας δουλέψουμε φέτος και ας είναι οπουδήποτε..... :(

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1825 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:52:36 μμ »
Ο Χριστός!!!!!!!!!!!Κυρία κακά, κυρία τσίσια....η πιο ψυχοφθόρα τάξη όλα πρέπει να γίνονται με τρόπο μαγικό, να παίζεις θέατρο για να τους κρατήσεις την προσοχή.Βέβαια γίνεσαι παιδί κι εμένα με αναζωογονεί αυτό αλλά μετά δεν μπορώ να μιλήσω για την υπόλοιπη μέρα ;)
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1826 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 01:29:57 μμ »
Βρε catwoman o Γιάννης είναι το πτηνό..ο ανερχόμενος σεναριογράφος των τούρκικων σήριαλ εις την Αγγλική γλώσσα!!
Αλήθεια Γιάννη...πότε περιμένουμε νέο επεισόδιο?Περιμένεις κι' εσύ τις πιστώσεις? ;)
Καλό μήνα και από μένα παιδιά κι εκεί στην Σαλόνικα φάτε μιά μπουγάτσα για μένα!

Καλημέρα και καλό μήνα!

Περιμένουμε όλοι νέο επεισόδιο από το Γιάννη, δε νομίζω οτι περιμένει πιστώσεις, ίσως από τη μαυρίλα έχει πέσει σε writer's block...αν και ελπίζω για το αντίθετο.

Στη δική μου περιοχή έχω δουλέψει σε όλες τις βαθμίδες. Δημοτικό- λάτρεία αλλά πονοκέφαλος. Γυμνάσιο- εφιάλτης. Όσο καλοί και συνεργάσιμοι κ αν ήταν οι συνάδελφοι, τα παιδιά δεν παλεύονταν. οΎτε αποβολές καταλάβαιναν ούτε τιποτα. Στο λύκειο ήταν πιο συνειδητοποιημένα, αλλά ήταν με τις ώρες τους. Και ειδικά η Γ Λυκείου ήταν (99%) αδιάφοροι, ακόμα και αυτοί που θα έδιναν ειδικό μάθημα...

Δεν έχ καταλήξει στο τι προτιμώ, νομίζω τα μικρά στο δημοτικό, που δεν έχουν μπει ακόμα για τα καλάστην εφηβεία. Γιατί και εγώ ακόμα στην εφηβεία είμαι  :P και δε λειτουργεί καλά το σχήμα!

Βάι βάι βάι ωρέ, τόσο μεγάλη αγωνία για τις περιπέτειες του Αρβανίτ παshά, και των Ωχόμπιτ?  ;D ;D ;D
Καλά δε τα μάθατε οτι διώχνουν και συλλαμβάνουν "αντιφρονούντες"? Τί θέλετε, να καταλήξω σε καμιά λίστα Τραγκάρτ.... εεεεεεε, Λαγκάρτ κι εγώ?  ;D ;D ;D
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1827 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 02:35:16 μμ »
Κλεοπατρα, τρεχει το μικρο τουαλετα, κρατιεται δεν κρατιεται, γυρναει πισω, κυρια κυρια δεν μπορω να ξεκουμπωσω το κουμπι! ξεκουμπωνω το κουμπι, ξανατρεχει, ξαναγυρναει πισω, κυρια κυρια δεν ανοιγει το φερμουαρ. Καλα Γιαννη μου παμε μαζι να σε βοηθησω..
Επιστρεφει τελικα στην ταξη και μου ζηταει να του δεσω τα κορδονια. Εχετε δεσει μουσκεμενα κορδονια?

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1828 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 02:38:32 μμ »
Αφού το ζητήσατε...  :P

Γλέντι είχαν οι αφεντάδες στο τουρκικό στρατόπεδο. Έξω από τη σκηνή του πασά, ο ψυχρός καθαρός χειμωνιάτικος αέρας και τα βλοσυρά βλέμματα των γενίτσαρων που φυλούσαν σκοπιά με τα χέρια πάντα έτοιμα στα γιαταγάνια και στις αλεβάρδες, έρχονταν σε αντίθεση με τα τουμπερλέκια που ακούγονταν από μέσα, το εύθυμο κλίμα που επικρατούσε, καθώς και με τους καπνούς από τους αργιλέδες και τη ζέστη από τις πολυάριθμες σόμπες που ζέσταιναν τους πασάδες, τους βεζύριδες και τους αγάδες που μοιράζονταν τη χαρά.
Μόνο ο ο αρχηγός των Γενίτσαρων φαινόταν να μη συμμετέχει στο γενικότερο εύθυμο κλίμα. Καθισμένος σε μια γωνιά, αγέλαστος και βλοσυρός, χωρίς να έχει καν αγγίξει το φαγητό του, φαινόταν σαν ένα ξένο σώμα που είχε παρεισφρήσει  μέσα στη σκηνή.
-«Ωρέ αγά, γιατί είσαι έτσι βλοσυρός? Γιατί δε τρώς τίποτα, εσύ που σε άλλα γλέντια δε σε προλαβαίνουνε οι υπηρέτες? Βάι, γιατί δε πίνεις και δε γλεντάς?», ρώτησε ο Κουλαϊ βεζίρης, ανάμεσα σε μπουκιές από καπνιστή στρουθοκάμηλο, που είχαν φέρει ειδικά για τη περίσταση από τη Πόλη.
-«Βεζίρη μου, οι Γκιαούρηδες κουνιούνται. Μαζεύονται και στο Μουτσουν-τεφτέρ, και προσπαθούν να αντιδράσουν. Τους κράζει και η άλλη η φωνακλού, που δεν έχει άλλη δουλειά όλη μέρα, και ψάχνει τα βιλαέτια. Κάπου άκουσα ότι τα καθαρίζει και τα ξανακαθαρίζει, και δε μπορεί πια να πατήσει άνθρωπος εκεί μέσα από τη χλωρίνη. Πλησιάζει και η μέρα που εκλέγουνε οι Γενίτσαροι τους αρχηγούς τους, και ανησυχώ, γιατίβλέπω προβλήματα κι εκεί.»
-«Έλα μωρέ, πώς κάνεις έτσι. Αστην να τα καθαρίζει. Και τι καταλαβαίνει? Εμείς εδώ τα βιλαέτια τα μοιράσαμε, ωρε, τη δουλειά μας τη κάναμε. Και αν τραβήξει πολύ αυτή η δουλειά…. Όσο για τους Γενίτσαρους, στο τσεπάκι σου τους έχεις.»
-«Θα βάλω να κάνουνε γιουρούσι οι Γενίτσαροι, βεζύρι μου? Δε τους βλέπω και πολύ πρόθυμους πια».
-«Όχι ωρέ, έχουμε άλλα όπλα τώρα. Όποιον δε μας αρέσει, τον βάζουμε σε μια λίστα. Μετά δίνουμε τη λίστα σε παπαγάλους, κι αυτοί τη πιάνουν με το ράμφος τους, και τη πηγαίνουν σε όλο το βασίλειο του Σουλτάνου μας. Δε τα χρειαζόμαστε πια τα ασκέρια, έχουμε τις λίστες. Λίστες με βιλαέτια, που κάθονται φρόνιμα για να τα πάρουν, λίστες με ονόματα, κάνουμε τη δουλειά μας καλά».
-«Ωρέ τι λίστα είναι ετούτη?» Ρώτησε ο σκληροτράχηλος αγάς, που η αυστηρή στρατιωτική του πειθαρχία δε τον είχε συνηθίσει σε τέτοια πράγματα.
-«Είναι μια λίστα μεγάλε αγά, που λέει ονόματα γκιαούρηδων που δεν εμπιστεύονται το Σουλτάνο μας, και πήραν και κρύψανε τα έσοδα από τα βιλαέτια τους».
-«Μεταξύ μας τώρα, βεζύρι μου, είναι να τον εμπιστεύεται κανείς το Σουλτάνο? Εδώ βάζει καινούργιο χαράτσι κάθε βδομάδα.»
-«Άλλο θέμα αυτό. Αλλά εμείς στη λίστα, λέμε ότι αυτοί έχουν κάψει το Σουλτανάτο. Και μετά οι Γκιαούρηδες φωνάζουν εναντίον τους, και δε μιλάνε για ‘μας».
Το πρόσωπο του μεγαλόσωμου αγά ξανάγινε σκυθρωπό, καθώς μια σκέψη πέρασε από το μυαλό του.
-«Δε ξέρω για τις λίστες, βεζύριμ’ αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι οι Γενίτσαροι με κοιτάνε με μισό μάτι πια. Εμένα αυτοί είναι η δύναμή μου. Εσύ και ο πασάς θα φύγετε, θα πάτε σε άλλο πασαλίκι, αλλά εγώ πρέπει να κάνω κουμάντο εδώ».
-«Έλα ωρέ τζάνεμ’ και μη στεναχωριέσαι. Έτσι δεν αφήνει κανέναν ο Σουλτάνος μας. Πολλοί αγάδες αρχηγοί των Γενίτσαρων πήρανε πασαλίκια. Ούτε ο πρώτο θα ήσουν ούτε ο τελευταίος, αν τα πάς καλά». Μ’ αυτό το βεζύρης συνέχισε να ροκανίζει τη καπνιστή στρουθοκάμηλο. Κάποια στιγμή μούγκρισε, καθώς ένα από τα κόκκαλα του έκατσε στο λαιμό, αλλά ο πασάς που τον είδε, του έδωσε μια δυνατή σφαλιάρα στη πλάτη, και σύντομα συνέχισε το φαγοπότι του.
Θέλεις το εύθυμο κλίμα μέσα στη σκηνή, θέλεις η κουβέντα με το βεζύρη, ο αγάς ευθύμησε, και άρχισε να ρωτάει με ενδιαφέρον για το καινούργιο όπλο του Σουλτάνου.
-«Κι από πού πασά μου φέρνουμε τους παπαγάλους? Δεν έχει παπαγάλους το βασίλειο του Σουλτάνου μας»
-«Φέρνουμε ωρε, και από Αμερική, φέρνουμε και από Ευρώπη. Αυτοί τους φέρνουνε από Αφρική, βέβαια. Γι’ αυτό και όπου κουτσουλάνε, φυτρώνουν μπανανιές.»
-«Γι’ αυτό πασάμ’ έχει γεμίσει μπανανόδεντρα το βασίλειο? Κι εγώ έλεγα πού βρέθηκαν όλες αυτές οι μπανανιές? Κοντεύουμε ν’ αλλάξουμε όνομα, να το πούμε Μπανανία».
-«Μη τους υποτιμάς τους παπαγάλους. Μερικοί φτάνουν πολύ ψηλά. Μάλιστα, ακούω ότι στο αβγό ενός, ο Σουλτάνος μας έδωκε και πασαλίκι»
-«Βάι βάι βάι, έχει μεγάλη ψυχή ο Σουλτάνος μας. Και ξέρει ν’ ανταμοίβει τις καλές υπηρεσίες…. ψυχάρα είναι. Σπολλάτ’»
-«Σπολλάτ’» αντήχησαν οι υπόλοιποι παρευρισκόμενοι, ο καθένας κοιτάζοντας καχύποπτα τους διπλανούς του για να δεί μήπως κάποιος δε το έλεγε αρκετά δυνατά, ή δεν έδειχνε τον απαραίτητο ενθουσιασμό.


Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1829 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 02:55:30 μμ »
"Η επιστροφή"..τα σεβη μου Terry...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2012, 05:06:38 μμ από Stelios »
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1830 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 03:06:05 μμ »
Καλώς τον Γκόλουμ μας.  ;D ;D ;D
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος englishteacher06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1831 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 03:09:40 μμ »
Συγχαρητήρια Γιάννη! Είσαι φοβερός !!!!!! Πάντα τέτοια !!!! χαχαχαχαχα  ;D ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2012, 05:06:58 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1832 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 03:22:08 μμ »
Άλλη μια μέρα χωρίς νέα από το Υπουργε(λ)ίο....Πώς θα περάσει κ αυτή η εβδομάδα...

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1833 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 03:35:10 μμ »
Για zamanfou πολύ αγχωμένο σε βρίσκω.  ;D

Ναι σαι καλά englishteacher06  ;D
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161403
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.