*

Αποστολέας Θέμα: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων 2012-2013  (Αναγνώστηκε 92255 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 10:21:50 μμ »
Πέρσι προσελήφθησαν συνολικά 18 γεωπόνοι-δασολόγοι αναπληρωτές. Θες να μας θυμίσεις πόσοι προσελήφθησαν από την ειδικοτητά σου;
Σίγουρα περισσότεροι από 18, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί οι αναθέσεις των ΠΕ1702 αντιστοιχούν σε πολλές ειδικότητες στα σχολεία και υπάρχουν κενά.
Η αντιπαράθεση μεταξύ μας (εννοώ μεταξύ των ειδικοτήτων) δεν οδηγεί πουθενά. Μακάρι να έπαιρναν και 200 γεωπόνους. Όλοι πρέπει να παλεύουμε για όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:39:32 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:41:54 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 11:17:58 μμ »
Δεν ξέρω τι απάντησαν στο Θανάση από το υπουργείο, αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι θέλανε να τελειώνουν με τις ειδικότητες που είχαν ήδη καλέσει όλους τους διοριστέους του ΑΣΕΠ. Οι Ηλεκτρολόγοι και οι Μηχανολόγοι του Πολυτεχνείου ήταν αρχικά 12 από ΑΣΕΠ και 8 από τον ενιαίο πίνακα διορισμών. Κλήθηκαν 6+4 το 2009, 3+2 το 2010 και 3+2 το 2011. Τώρα αποφάσισαν να πάρουν τα ρέστα για να τελειώσουν με τους ΠΕ12.04 και ΠΕ12.05, ενώ οι ΠΕ17.02 και ΠΕ17.03 έχουν αρκετούς αδιόριστους διοριστέους.

Φυσικά αν υπήρχε η πολιτική βούληση και έκαναν παραπάνω διορισμούς μπορεί να τελείωναν και διοριστέους άλλων ειδικοτήτων. Είπαμε, όμως, φέτος ασχολήθηκαν μόνο με τα ρέστα και έφτασαν στο σημείο να διορίζουν μόνο 24μηνο και ειδικές κατηγορίες. Περιμένω να δω τι θα γίνει με τις 51 πιστώσεις των διορισμών που απέμειναν!

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 11:51:52 μμ »
Και εγω το ιδιο περιμενω Λαζαρε................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3429
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 01:56:59 πμ »
Το ΤΕΕ κάνει τέτοιο πράγμα; Εγώ έχω την εντύπωση ότι δεν ασχολείται καν. Αν πίεσε πέρυσι και κατάφερε αυτή την τρομερή αναλογία για τους απόφοιτους πολυτεχνείου, τότε σίγουρα μπορούμε να πούμε ότι κάτι φταίει με τη δύναμή του. Δεν ξέρω περισσότερα για να σου πω. Απλά λέω τι βλέπω. Για μένα καλό θα είναι να υπάρχει μια αναλογία στις προσλήψεις, μόνιμων και αναπληρωτών, που δεν υπάρχει. Έχεις καμιά πληροφορία γι αυτό που λες για το ΤΕΕ;

Ναι εχω πληροφορια...τα 3 τελευταια χρονια πιεζουν...απορω πως δεν το ηξερες....ειναι γνωστο πια οτι κυνηγανε να παρουν πληρως τις αναθεσεις θεωρια τουλαχιστον(κατι το οποιο παιζει να γινει σε βαθος 2ετιας με 3 ετιας)....το θεμα ειναι οχι να λεμε γιατι πηρανε εμας κα ιοχι τους υπολοιπους ..αλλα να παλεψουμε ολοι πια για να παρουν οσους περισσοτερους μπορουν..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:39:07 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:41:54 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 02:38:57 πμ »
Σίγουρα περισσότεροι από 18, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί οι αναθέσεις των ΠΕ1702 αντιστοιχούν σε πολλές ειδικότητες στα σχολεία και υπάρχουν κενά.
Η αντιπαράθεση μεταξύ μας (εννοώ μεταξύ των ειδικοτήτων) δεν οδηγεί πουθενά. Μακάρι να έπαιρναν και 200 γεωπόνους. Όλοι πρέπει να παλεύουμε για όλους.

Oi γεωπόνοι πέρυσι που δίδασκαν τεχνολογία ήταν ελάχιστοι. Και αυτό διότι λόγω υπεράριθμων μονίμων ηλεκτρολόγων, αναγκάστηκαν να αποσπάσουν σε γενικά γυμνάσια ηλεκτρολόγους στο μάθημα Τεχνολογίας προκειμένου να έχουν ώρες. Επομένως ελάχιστες θέσεις έμειναν κενές για γεωπόνους αναπληρωτές. Το μάθημα της Τεχνολογίας ανήκει σε όλους αυτούς τους κλάδους, που περιφραστικά τους λένε τεχνολόγους. Απο κοινού όλοι οι Τεχνολόγοι που έχουν Α ανάθεση το μάθημα πρέπει να παλέψουν ώστε να το κρατήσουν στις 2 τάξεις του Γυμνασίου, να το ενισχύσουν, να κάνουν επιμορφώσεις και σεμινάρια και όχι ο καθένας να κοιτάει την πάρτι του και να λέει σε εμένα ανήκει μόνο και όχι σε άλλους.
Κλείνω την παρένθεση
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:37:47 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 09:00:55 πμ »

Συμφωνώ. Ή μπορούσε απλά το υπουργείο με μία εγκύκλιο να ξεκαθαρίσει τη μοιρασιά στις Α αναθέσεις της τεχνολογίας. Αλλά όπως φαίνεται κάποιους βολεύει αυτή η φλου κατάσταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:37:11 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 09:09:38 πμ »
Στο θέμα μας. Μόλις πήρα τηλ στο 2103443425. Σήμερα θα ανακοινωθούν προσλήψεις αναπληρωτών β/θμιας σε κάποιες ειδικότητες, όχι τεχνικές πάντως. Μου είπε "Υποθέτω ότι στο προσεχές διάστημα θα καλέσουν και από τις δικές σας ειδικότητες". Επέμεινα να μου πει περίπου χρονικό διάστημα, αλλά τίποτα. Ρώτησα την ερχόμενη εβδομάδα; Τέλος του μήνα; Αρχές του επόμενου; Καμία απάντηση. "Αν γνώριζα κάτι θα σας έλεγα" μου είπε χαρακτηριστικά η υπάλληλος.
Καλό σαβ/κο σε όλους!!! Καλή τοποθέτηση για τους τυχερούς σημερινούς προσληφθέντες.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 09:24:38 πμ »
Ναι εχω πληροφορια...τα 3 τελευταια χρονια πιεζουν...απορω πως δεν το ηξερες....ειναι γνωστο πια οτι κυνηγανε να παρουν πληρως τις αναθεσεις θεωρια τουλαχιστον(κατι το οποιο παιζει να γινει σε βαθος 2ετιας με 3 ετιας)....το θεμα ειναι οχι να λεμε γιατι πηρανε εμας κα ιοχι τους υπολοιπους ..αλλα να παλεψουμε ολοι πια για να παρουν οσους περισσοτερους μπορουν..
Αν κοιτάξεις πάντως τις προσλήψεις αναπληρωτών των 2 τελευταίων ετών στις τεχνικές ειδικότητες του πολυτεχνείου με αυτές που έχουν τις ίδιες αναθέσεις μαθημάτων, θα δεις την τρελή αναλογία που υπάρχει. Για τη θεωρία δεν γνωρίζω κάτι, εμένα μια φορά που με είχαν καλέσει εργαστήρια μου είχαν δώσει. Μακάρι να διορίζει όσους πιο πολλούς γίνεται κάθε φορά. Και καλό θα είναι να υπάρχει μια οδηγία για το πως θα γίνονται οι προσλήψεις και να τηρείται μια αναλογία στις ειδικότητες με τις ίδιες αναθέσεις μαθημάτων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:41:31 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:06:46 πμ »
Solareng έχω αναφερθεί και παλαιότερα στο θέμα. Κάνεις το λάθος να επικεντρώνεσαι στους ΠΕ1702 ενώ η αναλογία χαλάει από αλλού.
Υπάρχει ειδικότητα τεχνική που σου (μας) κλέβει τις ώρες απροκάλυπτα. Μπορείς να ασχοληθείς λίγο και να το ψάξεις… είναι η ΠΕ18.18 (οι λεγόμενοι οχηματίες)…
Στη Βόρεια Ελλάδα (που είναι και η σχολή τους) κάνουν θραύση. Πχ πέρυσι στο Κιλκίς δεν πήραν ούτε έναν μηχανολόγο και πήραν 6 (!!!) οχηματίες. Μα πόσα τμήματα οχημάτων έχουν πια στο Κιλκίς??? Σίγουρα έκαναν και μαθήματα β ανάθεσης (ώρες μας δηλαδή)…
Επίσης θα παρατηρήσεις ότι ο περσινός πίνακάς τους εξαντλήθηκε πλήρως (78 άτομα σ αυτόν) και έπαιρναν έπειτα και από τον πίνακα Γ.
Τέρμα πια η καραμέλα με τους ΠΕ1702 που στο κάτω κάτω είναι και καθηγητική σχολή…
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:50:43 πμ »
Solareng έχω αναφερθεί και παλαιότερα στο θέμα. Κάνεις το λάθος να επικεντρώνεσαι στους ΠΕ1702 ενώ η αναλογία χαλάει από αλλού.
Υπάρχει ειδικότητα τεχνική που σου (μας) κλέβει τις ώρες απροκάλυπτα. Μπορείς να ασχοληθείς λίγο και να το ψάξεις… είναι η ΠΕ18.18 (οι λεγόμενοι οχηματίες)…
Στη Βόρεια Ελλάδα (που είναι και η σχολή τους) κάνουν θραύση. Πχ πέρυσι στο Κιλκίς δεν πήραν ούτε έναν μηχανολόγο και πήραν 6 (!!!) οχηματίες. Μα πόσα τμήματα οχημάτων έχουν πια στο Κιλκίς??? Σίγουρα έκαναν και μαθήματα β ανάθεσης (ώρες μας δηλαδή)…
Επίσης θα παρατηρήσεις ότι ο περσινός πίνακάς τους εξαντλήθηκε πλήρως (78 άτομα σ αυτόν) και έπαιρναν έπειτα και από τον πίνακα Γ.
Τέρμα πια η καραμέλα με τους ΠΕ1702 που στο κάτω κάτω είναι και καθηγητική σχολή…
Δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα στους ΠΕ1702. Αναφέρθηκα γενικά. Για τους ΠΕ18.18 έχω γράψει και εγώ που πέρυσι είχαν το καλύτερο ποσοστό προσλήψεων και συμφωνώ μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 11:17:38 πμ »
Αν ήθελαν έναν μπούσουλα (σύμφωνα με τις αιτήσεις των ενδιαφερομένων), αυτός θα ήταν:
Για κάθε 100 προσλήψεις
67 ΠΕ1702
17 ΠΕ1204
11 ΠΕ1818
05 ΠΕ1712 και ΠΕ1832
πράγμα που παλιότερα λίγο ή πολύ κρατούσαν...

(φαίνεται ξεκάθαρα πως επωφελούνται οι ΠΕ1818 σε βάρος όλων...)
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:17:47 μμ »
Καλησπερα και απο εμενα.
Εχει δικιο ο porcupinetree, αλλου πρεπει να επικεντρωσεις την προσοχη σου.Περσι μονο η Β' Πελλας δηλωσε οτι θελει 6 οχηματιες ΠΕ18.18.............ποσο μεγαλο ειναι πια αυτο το σχολειο???Και δεν ζητουσε ουτε εναν μηχανολογο, ουτε ΠΕ 17.02, ουτε ΠΕ 12.04.Σας λεει αυτο κατι????Παρομοιο φαινομενο επικρατει στα περισσοτερα σχολεια της βορειας Ελλαδας.
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:29:51 μμ »
Για να δούμε τι θα γίνει με τους 12.04, όπως επίσης και με τους 2 επιλαχόντες του ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος Alpennas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • http://users.sch.gr/alpennas
    • Προφίλ
    • ALPENgine - Εκπαιδευτική Ιστοσελίδα
Απ: A' Φάση Τεχνικών Ειδικοτήτων
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:11:28 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,
μετά λύπης μου παρακολουθώ τις κόντρες των συναδέλφων ΠΕ17.02 για τους ΠΕ12 και τώρα μπήκαν στο παιχνίδι και οι ΠΕ18.18 οχηματίες όπως μας λένε.
Πράγματι, η Υ.Α. 118842 μπορείτε να την κατεβάσετε πατώντας τον παρακάτω σύνδεσμο
(http://1epas-kalam.thess.sch.gr/files/ya118842_anath_math_170908.pdf)
αναφέρει ότι τα μαθήματα ειδικότητας Οχημάτων σαν Α' ανάθεση έχουν και οι "Οχηματίες" και οι ΠΕ17.02 όπως και άλλοι φυσικά.
Προσωπικά μου έχει τύχει να είμαι σε εργαστηριακό μάθημα (ΜΕΚ Ι & Συστήματα ΑΥτοκινήτου ΙΙ) σαν δεύτερος με μόνιμο ΠΕ17.02 αλλά και με αναπληρωτή ΠΕ17.02, οι οποίοι κάθονταν σε μιά μεριά στο εργαστήριο και έπιναν καφέ λέγοντας μου ότι δεν έχουν ιδέα από διαφορικά περιορισμένης ολίσθησης, Συστήματα ψεκασμού και ότι δεν μπορούν να με βοηθήσουν στο μάθημα.
Αν δηλαδή όλη η ιστορία και η γκρίνια γίνεται γιατί πρέπει να δουλέψει κάποια ειδικότητα σε βάρος κάποιας άλλης τότε μόνο μπορώ να το καταλάβω, διαφορετικά συνάδελφος που είναι απλά διακοσμητικό στοιχείο σε εργαστήριο γιατί το υπουργείο του έδωσε την δυνατότητα να μπορεί να μπαίνει σε αυτό δεν έχει νόημα.
Πιστεύω ότι δεν είναι όλοι οι συνάδελφοι έτσι και δεν σκέφτονται όλοι με αυτόν τον τρόπο,αλλά προσωπικά δεν πρόκειται να το επιτρέψω να συμβεί ξανά σε βάρος εμένα (της ειδικότητας μας ΠΕ18.18) πόσο μάλλον σε βάρος του τμήματος που γίνεται το μάθημα.
Φυσικά ούτε λόγος για το ποια ειδικότητα παίρνει τις θεωρίες σε ειδικότητα Οχημάτων, Νο1 οι ΠΕ17.02 και αν περισσέψει τίποτα αφού εξαντλήσουν το ωράριο τους τότε δίνουν ότι περισσέψει στους Οχηματίες.

Τα ποσοστά που έγραψε ο porcupinetree για κάθε 100 προσλήψεις με ποια λογική βγαίνουν, και γιατί επωφελούνται οι ΠΕ18.18 έχοντας μόνο 11% σε σχέση με τους ΠΕ17 που κατέχουν το 67% ??
 
Ακόμα κάτι για τις προσλήψεις της περασμένης χρονιάς (όποιος θέλει μπορεί να το ελέγξει)
Α φάση Τεχνικών ειδικοτήτων 
ΠΕ17.02--->55 προσλήψεις
ΠΕ18.18--->21 προσλήψεις
Β φάση Τεχνικών ειδικοτήτων 
ΠΕ17.02--->ο προσλήψεις
ΠΕ18.18--->23 προσλήψεις
Γ φάση Τεχνικών ειδικοτήτων 
ΠΕ17.02--->13 προσλήψεις
ΠΕ18.18--->2 προσλήψεις
Δ φάση Τεχνικών ειδικοτήτων 
ΠΕ17.02--->15 προσλήψεις
ΠΕ18.18--->6 προσλήψεις
Ε φάση Τεχνικών ειδικοτήτων 
ΠΕ17.02--->1 πρόσληψη
ΠΕ18.18--->1 πρόσληψη
Α φάση Σιβιτανίδιος 
ΠΕ17.02--->3 προσλήψεις
ΠΕ18.18--->1 πρόσληψη
Β φάση Σιβιτανίδιος 
ΠΕ17.02--->0 προσλήψεις
ΠΕ18.18--->1 πρόσληψη

ΣΥΝΟΛΟ Σχ. Ετους 2011-2012
ΠΕ17.02--->87 προσλήψεις
ΠΕ18.18--->55 προσλήψεις

Βέβαια δεν φταίει κανείς που στον πίνακα αναπληρωτών ΠΕ17 είναι σύνολο 254 άτομα ενώ στους ΠΕ18.18 μόνο 71. 

Τελικά νομίζω ότι τις δύσκολες ώρες που περνάμε όλοι καλό θα ήταν να είμαστε όλοι ενωμένοι για το καλό της τεχνικής εκπαίδευσης και του μέλλοντος μας, να πιέζουμε για να μπορούμε να έχουμε όσο πιο νωρίς προσλήψεις και όσο το δυνατόν μεγαλύτερο αριθμό προσλήψεων.

Κλείνω εδώ το θέμα, απλά κατέθεσα από την δική μου πλευρά την προσωπική μου εμπειρία και πραγματικότητα όσον αφορά τις περσινές προσλήψεις.
Εύχομαι το καλύτερο για όλους μας. Καλή δύναμη 
     
ΠΕ18.18 Τεχνολόγος Οχημάτων

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 709
Σύνολο: 715

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.