*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 766830 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sostak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #406 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 01:31:04 μμ »
Σύμφωνα με την σημερινή ενημέρωση του Δ.Μπράτη αναφορικά με τις μεταθέσεις του 2013, "3. Καταργείται ο διπλασιασμός των μορίων που ίσχυε για την τρίτη και τέταρτη χρονιά, για τους διορισθέντες από το 2010 και μετά.
 
Είναι αυτονόητο, όμως, ότι για τη φετινή χρονιά θα ισχύσει ο διπλασιασμός των μορίων για τους διορισθέντες του 2010, αφού οι συνάδελφοι προγραμμάτισαν τη μετάθεσή τους με βάση τον ισχύοντα Νόμο Ν.4038/12. Αυτό, εξάλλου, θα προβλέπεται και στην εγκύκλιο των μεταθέσεων, όπως διαβεβαιώνει το τμήμα μεταθέσεων του Υπ. Παιδείας".


Το ζήτημα επομένως του διπλασιασμού των μορίων της 3ης χρονιάς για τους διορισθέντες του 2010 θεωρείται λήξαν!! Προσωπικά μάλιστα αισθάνομαι απόλυτα δικαιωμένος για την ερμηνεία των επίμαχων διατάξεων του νομοσχεδιού αλλά και για τις προβλέψεις που είχα κάνει στη σελίδα 22 του θέματος αυτού. (Ο Μπράτης φαίνεται να έχει αντιγράψει ακόμα και την ορολογία που χρησιμοποίησα.. ;))

Μήπως όμως έφτασε επιτέλους η ώρα να αφήσουμε τις ατέρμονες αντιπαραθέσεις περί δικαίου και αδίκου, ηθικού και ανήθικου, Ηρακλειάς και Νίσυρου (παρεπιπτόντως, είναι ειλικρινά αξιοθαύμαστο το κουράγιο συναδέρφων να προχωρούν σε τόσο λεπτομερείς μελέτες περιπτώσεων για εκπαιδευτικούς στα εν λόγω νησιά στις 2 τα ξημερώματα..) και να εστιάσουμε σε πληροφόρηση ουσίας για το θέμα που μας απασχολεί;

Π.χ. : Πόσες οργανικές θέσεις υπολογίζεται ότι θα ανοίξουν φέτος με βάση τις μέχρι τώρα συνταξιοδοτήσεις; Σε σχέση με πέρυσι οι βάσεις  για μετάθεσεις ανά ειδικότητα  στα μεγάλα αστικά κέντρα (και όχι μόνο) αναμένεται να ανέβουν ή να πέσουν; Θα επηρεαστούν οι φετινές μεταθέσεις (γιατί για του χρόνου το θεωρώ δεδομένο δυστυχώς) από τη θρυλούμενη αύξηση του ωραρίου και τις περαιτέρω συγχωνεύσεις σχολικών μονάδων;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:38:05 »

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #407 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 01:41:17 μμ »
τρεις σοβαροι παραγοντες
1. συγχωνευση σχολειων
2. αυξηση ωραρίου
3. μειωση διορισμων

δυσκολοι και δυσοιωνοι γενικως


Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #408 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 01:57:03 μμ »
Υπατία, καθόλου υποκριτική δεν είναι. Επειδή όπως εξήγησα το θέμα δε με "καίει" άμεσα (έχω 8 χρόνια υπηρεσίας σε δυσπρόσιτο και πάμπολλα μόρια, ώστε να μη με "απειλεί" κανένας διορισμένος από το 2010 και μετά -οι οποίοι παρεμπιπτόντως στην ειδικότητά μου είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του χεριού) μπορώ να βλέπω το όλο ζήτημα πιο αποστασιοποιημένα.

Ναι, αν όντως κάποιοι στερήθηκαν τη μετάθεση λόγω της υποχρεωτικής διετίας αυτό συνιστά αδικία. Όπως αν κάποιοι στερήθηκαν τη μετάθεση για το σπίτι τους λόγω της υποχρεωτικούς διετούς παραμονής στον τόπο όπου είχαν μετατεθεί την περασμένη χρονιά. Επιλύεται όμως μια αδικία αν απλά τη μετακυλήσουμε σε άλλους; Όταν ο διπλασιασμός δίνεται σε όλους τους διορισθέντες του 2010 ως αποκατάσταση της αδικίας για όσους έχασαν τη μετάθεση, προκύπτει αβίαστα το ερώτημα: και η αδικία σε βάρος των διορισθέντων προηγούμενων ετών, που υπηρετούν στην ίδια σχολική μονάδα με τους νεοδιόριστους συναδέλφους τους και φέτος θα μοριοδοτηθούν κατά το ήμισυ σε σχέση με αυτούς, με ποιον τρόπο θα αποκατασταθεί; Με ποιον τρόπο θα αποζημιωθεί ο συνάδελφος που δε θα μετατεθεί φέτος, επειδή ο νεοδιόριστος του 2010 θα τον "προσπεράσει" ένεκα διπλών μορίων;

Λύση δεν είμαι σε θέση να προτείνω -υπουργός δεν είμαι- μακάρι αν κάποιος έχασε τη μετάθεσή λόγω των φαεινών εμπνεύσεων της Διαμαντοπούλου να γινόταν να την πάρει αναδρομικά. Σε καμία περίπτωση όμως δε θεωρώ πρόσφορη μια λύση όπως αυτή που στρέφεται εναντίον συναδέλφων και δημιουργεί κατά αυτόν τον τρόπο νέες ανισότητες.

Θα ήθελα να κλείσω με ένα παράδειγμα που αφορά κι εμένα προσωπικά. Ο λόγος που συνετέλεσε τα μέγιστα να μην έχω πάρει μετάθεση όλα αυτά τα χρόνια ήταν οι αθρόοι διορισμοί πολύτεκνων στην πόλη μου και όχι μόνο. Οι διορισμένοι πολύτεκνοι με το νόμο Γιαννάκου τα τελευταία χρόνια στην ειδικότητά μου ήταν υπερδιπλάσιοι από τους διοριστέους μέσω ΑΣΕΠ, και συνετέλεσαν ώστε να παγώσουν οι μεταθέσεις σε πολλές περιοχές -στην ειδικότητά μου πάντα. Το 2010 που καταργήθηκε η μοριοδότηση της οργανικής για αποσπάσεις σε φορείς τόλμησα να πω σε αποσπασμένο στην Κ.Υ. του Υπουργείο συνάδελφο της ειδικότητάς μου που κλαιγόταν για τα μόρια παραμεθορίου που στο εξής θα έχανε, ότι καλώς καταργήθηκε ο συγκεκριμένος νόμος γιατί αποτελούσε κατάφωρη αδικία για όσους υπηρετούσαμε πραγματικά τη θέση μας. Και έλαβα την απάντηση "αφού το Υπουργείο καθυστερεί τη μετάθεσή μου με τόσους πολύτεκνους που έχει διορίσει, τουλάχιστον ας με αφήσει να πάρω αλλιώς τα μόρια!" Δηλαδή ως αποκατάσταση της αδικίας που έχει υποστεί ο ίδιος, θεωρούσε λογικό και δίκαιο να πάρει πλασματικά μόρια και να αδικήσει άλλους με τη σειρά του! Βγάλε συμπέρασμα... 

Αποσυνδεδεμένος ΟΡΑΤΙΟΣ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #409 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 02:32:30 μμ »
   Άνοιξες ένα πολύ ωραίο θέμα αναφέροντας το προσωπικό σου παράδειγμα.Αυτό ελάχιστα θίγεται πλέον,όπως και το ευρύτερο ζήτημα των ειδικών κατηγοριών που έχουν επικινδύνως αυξήθεί...Γιατί δηλαδή ο πολύτεκνος να δικαιούται απόσπαση από την πρώτη χρονιά διορισμού;Όταν υπέβαλε αίτηση διορισμού,γνώριζε προς τα πού ενδεχομένως να κινούσε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:38:05 »

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #410 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 03:36:12 μμ »
Για να τα βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά... Γράφεις
Υπατία, καθόλου υποκριτική δεν είναι. Επειδή όπως εξήγησα το θέμα δε με "καίει" άμεσα (έχω 8 χρόνια υπηρεσίας σε δυσπρόσιτο και πάμπολλα μόρια, ώστε να μη με "απειλεί" κανένας διορισμένος από το 2010 και μετά -οι οποίοι παρεμπιπτόντως στην ειδικότητά μου είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του χεριού) μπορώ να βλέπω το όλο ζήτημα πιο αποστασιοποιημένα.

Εδώ έχουμε επίκληση αντικειμενικότητας -ούτε καν ...σολομώντειας όμως, όπως θα δούμε παρακάτω- λόγω μη εμπλοκής.
Λοιπόν, όλα, εν δυνάμει, αφορούν όλους. Κι αυτόν που καίγεται "όμορφα" αυτή τη στιγμή και τον επόμενο που θα καεί όταν έρθει η σειρά του... Γι αυτό και παίρνεις θέση. Και καλά κάνεις... Αλλά επίσης ΟΠΟΙΟΥ ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΓΟΥΝΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΒΟΣ ΟΥΤΕ ΑΔΙΚΟΣ...

Ναι, αν όντως κάποιοι στερήθηκαν τη μετάθεση λόγω της υποχρεωτικής διετίας αυτό συνιστά αδικία. Όπως αν κάποιοι στερήθηκαν τη μετάθεση για το σπίτι τους λόγω της υποχρεωτικούς διετούς παραμονής στον τόπο όπου είχαν μετατεθεί την περασμένη χρονιά.
Εδώ δέχεσαι το άδικον του πράγματος. Σπεύδεις όμως να το εξισώσεις με άλλο άδικο-είναι γνωστή μέθοδος νομιμοποίησης του άδικου....

Επιλύεται όμως μια αδικία αν απλά τη μετακυλήσουμε σε άλλους;
Απάντηση: Όχι.

ΟΜΩΣ, ας προσπαθήσουμε να σκεφτούμε αν είναι ΑΔΙΚΙΑ πράγματι...
Ας πάρουμε τις δυο κατηγορίες συναδέλφων: Διορισμένοι του 2010 και διορισμένοι πριν το 2010.
Ερώτηση 1η:
Δόθηκαν μεταθέσεις στους διορισμένους πριν το 2010 κατά το έτος 2011 που δικαιωματικά (λόγω μορίων) ανήκαν στους διορισμένους του 2010;
Απάντηση: ναι
Ερώτηση 2η
Δόθηκαν σε διορισμένους πριν το 2010, αποσπάσεις  που δικαιωματικά ανήκαν στους διορισμένους του 2010, ΑΝ ο νόμος δεν τους καθήλωνε στο μέρος που είναι με το να μην υποβάλουν ΚΑΝ αίτηση ελπίζοντας στην πολυπόθητη μετάθεση λόγω διπλασιασμού;
Απάντηση:
Ναι.
και η αδικία σε βάρος των διορισθέντων προηγούμενων ετών, που υπηρετούν στην ίδια σχολική μονάδα με τους νεοδιόριστους συναδέλφους τους και φέτος θα μοριοδοτηθούν κατά το ήμισυ σε σχέση με αυτούς, με ποιον τρόπο θα αποκατασταθεί; Με ποιον τρόπο θα αποζημιωθεί ο συνάδελφος που δε θα μετατεθεί φέτος, επειδή ο νεοδιόριστος του 2010 θα τον "προσπεράσει" ένεκα διπλών μορίων;
Λίγο προσοχή δεν βλάπτει...
Η μοριοδότηση έχει γίνει ΗΔΗ για την ΜΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ. Δεν δικαιούσαι αίτησης, πάρε αυτό το "αντιστάθμισμα". Την ίδια στιγμή, αυτοί που λες τώρα ότι γίνεται αδικία εις βάρος τους, ΜΙΑ ΧΑΡΑ αίτηση μπορούσαν να κάνουν και απ΄την κατηγορία τους, ΠΗΡΑΝ μετάθεση  ΣΤΗ ΘΕΣΗ μας ακριβώς τόσοι όσοι από εμάς δεν πήραν; ΠΟΥ ΑΔΙΚΕΙΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ;
Να το πω πιο απλά...Πήραν μια φορά τις θέσεις από την ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΕΠΑΝΩ ΜΑΣ
Και σκούζουν να τις πάρουν και ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ... ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΟ ΔΙΗΝΕΚΕΣ.

Λύση δεν είμαι σε θέση να προτείνω -υπουργός δεν είμαι- μακάρι αν κάποιος έχασε τη μετάθεσή λόγω των φαεινών εμπνεύσεων της Διαμαντοπούλου να γινόταν να την πάρει αναδρομικά. Σε καμία περίπτωση όμως δε θεωρώ πρόσφορη μια λύση όπως αυτή που στρέφεται εναντίον συναδέλφων και δημιουργεί κατά αυτόν τον τρόπο νέες ανισότητες.
Κατ΄αρχάς λύση δεν προτείνουν μόνο οι υπουργοί... Και κατά δεύτερον προτείνεις, λύση πως δεν προτείνεις... Με τη μορφή αρνητικής πρότασης. ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΘΟΥΝ οι του 2010... Ή έστω να μοριοδοτηθούν όλοι (που είναι ένα και το αυτό...,διότι δεν αίρει κατ΄ουδένα τρόπο την αδικία κατά των του 2010). Κατά τρίτον. Ευχαριστούμε για τις ευχές και τα "μακάρι" αλλά αυτά δεν θα πάρουμε διότι αυτά ούτε τρώγονται ούτε κανένα πρόβλημα λύνουν. Μου θυμίζουν τα βλέμματα συμπάθειας των παλαιότερων συναδέλφων όταν πρωτοδιορίστηκα που έλεγαν "τι λες βρε παιδί μου,τσ τσ, φοβερό!" Και μου ευχόντουσαν καλή τύχη και καλό κουράγιο!
ΕΛΕΟΣ πια! Δεν καταλάβατε ακόμη ότι θα μας λιανίσουν όλους μαζί με τέτοιες νοοτροπίες;
Επομένως....
Που είναι η αδικία για τους υπόλοιπους, αν οι του 2010, έναντι αυτών που έχασαν, ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΣΜΑ που ο νόμος προέβλεπε γι αυτούς έστω και σε ΕΛΠΙΔΑ;

Να πω και κάτι ακόμα...
Τους νεοδιόριστους, ΜΑΣ ΛΙΑΝΙΣΑΝ ΕΠΙΤΟΥΤΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ, και οικονομικά για δυο λόγους:
1ος
Για να μη διαμαρτυρηθούμε όλοι παρέα...Διαίρει και βασίλευε...
( αλλά να τα βάζετε όπως τώρα με τα "μόρια" και να στρέφεστε εναντίον μας όπως οι παλιοί στο στρατό ενάντια στους νέους)
2ον
Πιο εύκολο και αποτελεσματικό είναι ότι αντιδραστικό περάσεις στους πιο νέους, γιατί έχει και διάρκεια...

Υ. Γ.
Η τελευταία παράγραφος του κειμένου σου συνάδελφε είναι ενδεικτική ότι σε πολλά επίπεδα και για μια ακόμη φορά έχει διαποτίσει την ψυχή μας η πολιτική αυτή... Του διαίρει και βασίλευε.

Ο ΣΩΖΩΝ ΕΑΥΤΟΝ ΛΟΙΠΟΝ ΣΩΘΗΤΩ. ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ ΟΛΟΙ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΜΑΣ, αφού ΑΝΕΠΑΙΣΘΗΤΩΣ φτάσαμε να προσκυνάμε τέτοιες λογικές.

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ







« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2012, 04:12:32 μμ από Υπατία »

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #411 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 04:13:55 μμ »
Μικρότερα μηνύματα, καλυτερα διαβαζονται. Εξάλλου δεν ειναι σκοπός να πεισουμε τον αλλον, αλλα να μάθουμε τον συλλογισμό του ή ακόμα καλύτερα την πληροφορία του.

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #412 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 04:18:07 μμ »
Μικρότερα μηνύματα, καλυτερα διαβαζονται. Εξάλλου δεν ειναι σκοπός να πεισουμε τον αλλον, αλλα να μάθουμε τον συλλογισμό του ή ακόμα καλύτερα την πληροφορία του.

Στην εποχή του φαστ φουντ πως αλλιώς... Μόνο που θα μας μείνει στο τέλος μόνο το φάστ...

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #413 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 04:48:50 μμ »
Παράθεση
Που είναι η αδικία για τους υπόλοιπους, αν οι του 2010, έναντι αυτών που έχασαν, ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΣΜΑ που ο νόμος προέβλεπε γι αυτούς έστω και σε ΕΛΠΙΔΑ;

Πιστεύω ότι η αδικία σε βάρος των παλιότερων διορισθέντων (κυρίως του 2009), και ιδιαίτερα σε βάρος όσων χάσουν τη μετάθεση λόγω των διπλών μορίων είναι κατανοητή. Ας μην μπαίνουμε σε διαδικασία να εξηγούμε τα αυτονόητα, είναι σαν να υποτιμάμε τη νοημοσύνη μας.

Παράθεση
Την ίδια στιγμή, αυτοί που λες τώρα ότι γίνεται αδικία εις βάρος τους, ΜΙΑ ΧΑΡΑ αίτηση μπορούσαν να κάνουν και απ΄την κατηγορία τους, ΠΗΡΑΝ μετάθεση  ΣΤΗ ΘΕΣΗ μας ακριβώς τόσοι όσοι από εμάς δεν πήραν; ΠΟΥ ΑΔΙΚΕΙΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ;

Θεωρείς ότι με ποσοστό ικανοποίησης των μεταθέσεων 8,4% το 2011, όλοι οι υπόλοιποι (πλην υμών) έκαναν μια χαρά αίτηση, πήραν μετάθεση και μάλιστα σε βάρος σας;; Τότε γιατί τόσοι συνάδελφοι που διορίστηκαν το 2009 -και πιο πριν- είναι ακόμα στο σχολείο μου; Ή μήπως δεν είναι και στο δικό σου; Κάποιοι θα χάσουν τη μετάθεση γιατί θα υποσκελιστούν από τα διπλά μόρια. Αυτοί τι θα λάβουν ως αντιστάθμισμα;; Ή, κάποιοι της "σειράς τους" μπορεί και να επωφελήθηκαν όντως από τη διετία, οπότε ας αδικηθούν οι υπόλοιποι να "πατσίσουμε"....  Ωραία "συμψηφιστική" λογική...

Παράθεση
Και κατά δεύτερον προτείνεις, λύση πως δεν προτείνεις... Με τη μορφή αρνητικής πρότασης. ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΘΟΥΝ οι του 2010... Ή έστω να μοριοδοτηθούν όλοι (που είναι ένα και το αυτό...,διότι δεν αίρει κατ΄ουδένα τρόπο την αδικία κατά των του 2010).

Αλήθεια, πότε είπα να μοριοδοτηθούμε όλοι με τα διπλά; Διάβασε παραπάνω και την απάντηση που έγραψα στο συνάδελφο svouras. Θεωρώ άδικη τη ρύθμιση τελεία και παύλα, όχι "ναι μεν θεωρώ άδικο το διπλασιασμό αλλά αν  είναι να επωφεληθώ κι εγώ αλλάζει το πράγμα". Όσο για την προτεινόμενη λύση, δεν είδα κι εγώ τη δικιά σου για τους παλιότερους που θα αδικηθούν, πέρα από την άποψή σου ότι αυτό αξίζουν.

Για να κλείσω, να διευκρινίσω ότι υπηρετώ ακόμα στον τόπο διορισμού μου κι έχω βαθμό Ε και όχι Γ ή Β. Οπότε τα περί παλαιότητας και στρατού ολίγον άστοχα.

ΥΓ 1. Με την τελευταία παράγραφο του προηγούμενου μηνύματος άλλο ήθελα να θίξω πέραν του "διαίρει και βασίλευε". Ελπίζω να έγινε κατανοητό.

ΥΓ 2. Μάλλον δεν έχει νόημα να το συνεχίζουμε γιατί βλέπω ότι η συζήτηση παίρνει μορφή προσωπικής αντιπαράθεσης και δε θα το ήθελα.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #414 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 04:49:19 μμ »
Εμείς θα είμαστε το φουντ του συστήματος.....Διχασμένοι και θυμωμένοι

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #415 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 04:57:30 μμ »
Αξιοθαύμαστη είναι και αφύπνιση της μαθηματικής λογικής διορισμένων συναδέλφων του 2010 που ενώ έχουν να γράψουν στο pde από το διορισμό τους, ξαφνικά με τη λογική του φαστ, μέσα από κατεβατά posts προβάλλουν συμψηφιστικά επιχειρήματα υπερ του άδικου διπλασιασμού μορίων μεταθέσεων.

Τις αδικίες από του διορισμούς πολυτέκνων που χρόνια τώρα έχουν καθηλώσει συναδέλφους σε νησιά και λαγκάδια των ετών 2004-09 τις έχει αντιφληφθεί κανείς ?

Θέμα χρόνου είναι κατά το Πάσχα που θα ανακοινωθούν οι μεταθέσεις, να το αντιληφθούν και οι νεότεροι συνάδελφοι του 2010 που θα μείνουν με τα μόρια στο χέρι και οργανική σε νησιά και λαγκάδια.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2012, 05:07:28 μμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #416 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 05:34:03 μμ »
Ζητώ ταπεινά συγνώμη αγαπητέ συνάδελφε Knaison, επειδή λόγω ανεπίτρεπτης αποχής μου από τα ιντερνετικά μου καθήκοντα δεν πήρα χαμπάρι εδώ στα σύνορα ότι σε είχε χρίσει πορτιέρη το pde!

Τα σέβη μου επί τη ευκαιρία...για την αναβάθμισή Σας...

Προς τους διαχειριστάς.

Πού καταθέτω τον οβολό και την αίτηση ανανέωσης συμμετοχής;












Αποσυνδεδεμένος vasw99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #417 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 05:37:34 μμ »
Αναρωτιέμαι,διαρκώς,άν έχει αντιληφθεί κανείς ότι για δύο χρόνια(που κάποιοι ούτε καν έχουν υπηρετήσει ένα στην παραμεθόριο) ο σχετικός νόμος απέκλεισε τους διορισθέντες του 2010 όχι μόνο από τις μεταθέσεις αλλά και από τις αποσπάσεις. Μήπως,λοιπόν,κάποιοι διορισμένοι παλαιότερα τότε ωφελήθηκαν; Εγώ,τουλάχιστον,και φαντάζομαι κι άλλοι καλύπτω κενό εδώ και δύο χρόνια αποσπασμένου με μόρια λιγότερα από τα δικά μου. Επίσης,οι ίδιοι συνάδελφοι ωφελήθηκαν και φέτος,αφού μην ξεχνάμε ότι η απόφαση για την αίτηση μετάθεσης ή απόσπασης πάρθηκε για όλους μας με άλλα δεδομένα στην αρχή της χρονιάς. Αυτό συνιστά αδικία και κανείς δεν μπορεί ,νομίζω,να το αμφισβητήσει...

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #418 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 06:00:12 μμ »
Vasw99, καλή μου, δεν αμφισβητούν αυτό τουλάχιστον φωναχτά... Ψελλίζουν, μετά από πίεση μας,ότι έχουμε ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ δίκιο αλλά δεν είναι και υπουργοί για να μας το δώσουν...

ΤΗ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΤΕΡΗΣΑΝΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗ ΔΩΣΟΥΝ ΠΙΣΩ, ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΜΑΣ ΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΑ...

Κάτι ακόμη για τους συμψηφισμούς... Δε με αφορά αυτή η λογική.
Όμως είτε θα βρεθεί λύση να αρθούν όλες οι συνέπειες του άδικου νόμου που εφαρμόστηκε ΜΟΝΟ σε μας, είτε να εφαρμοστεί και ως προς το δεύτερο κομμάτι του, δηλ τη μοριοδότησή μας, που ήταν το "γλυκάκι" μετά το πικρό ποτήρι. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να έχετε θέση μόνο για τη μοριοδότηση και να μη ΜΙΛΑΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ που ήδη εφαρμόστηκε επάνω μας, τρις όπως ωραιότατα περιγράφει η Vasw99.


Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #419 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 06:07:16 μμ »
Πραγματικά πόσοι από εσάς που δεν είχατε δικαίωμα για μετάθεση....τελικά αν καταθέτατε τα χαρτιά σας θα παίρνατε μετάθεση;;;

το πραγματικό θέμα είναι η εφαρμοζόμενη πολιτική που κλείνει σχολεία, δημιουργει 30αρια τμηματα, καταργεί ειδικότητες στα επαλ και η coming soon αυξηση του ωραριου

και τριπλά να σας δώσει τα μόρια των 2010 και μετά....και τριψηφια να γίνουν τα μόρια όλων....μετάθεση δεν έχει!!

κατά τα αλλα, αναλωθείτε σε διαδικτυακό ξεκατανιασμα ποιος την εχει μεγαλύτερη...την αδικία στα μορια του

το θεαμα ειναι τουλαχιστον κουραστικο και απορω με την εκπληξη πολλων ...λες και σημερα ανακαλυψαν οτι ζουν στην Ελλαδα, όταν εν μια νυκτι

α)  αλλαξε το συστημα διορισμου....πρωτα εφαρμοφη ΑΣΕΠ και καταργηση επετηριδας...υστερα επιασε κορόιδα όσους ετρεχαν ακομα και ωρομισθιους στα συνορα για να βγαλουν το πολυποθητο 24μηνο

β) δεν εβαλαν το κουτακι στην αιτηση αναπληρωτων και τωρα στη μεση της χρονιας αναθεωρουν και προβλεπουν τελικα να προσμετράται η προϋπηρεσια....μετα θα εχουμε ανατροπες στους πινακες και ακομα δεν εχω ακουσει γκρινιες...περι δικαιοσυνης...ασχετο που με την αυξηση ωραριου ζητημα ειναι ποσοι θα δουλευουν ως αναπληρωτες.... 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159884
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.