*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 766387 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1246 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 12:22:49 πμ »
Να ρωτήσω κάτι: Ακόμη δεν μου έχει σταλεί η αίτηση μετάθεσης για να την ελέγξω και να την υπογράψω. Επειδή είμαι με απόσπαση περιμένω να μου σταλεί ταχυδρομικώς. Εως πότε να περιμένω και να τους τηλεφωνήσω; Υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα που αν περάσει θα έχω προβλημα; Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:44:40 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1247 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 12:26:12 πμ »
την αιτηση πρέπει να την παραλάβετε και να την υπογράψετε ως 16/2.
Στις 18/2 οι διευθύνσεις είναι υποχρεωμένες να αναρτήσουν πίνακες με μόρια.
Ενστάσεις τρέχουν ως 22/2

Μετά το σύστημα κλειδώνει  και όποιες αλλαγές γίνονται μόνο απο το υπουργείο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1248 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 09:26:52 πμ »
ευχαριστουμε θερμα την bitch για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας δινει.

θα ήθελα να ρωτησω με ποια σειρά τοποθετουνται

γίνονται πρώτα οι μεταθέσεις μαζι με τις οριστικές τοποθέτήσεις και κατόπιν σε άλλη ημερομηνία βγαίνουν οι βελτιώσεις; ; ;
 ή όλες μαζι ταυτοχρόνως βελτιωσεις, μεταθέσεις  και οριστικές τοποθετήσεις ; ; ; 
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1249 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 09:47:46 πμ »


θα ήθελα να ρωτησω με ποια σειρά τοποθετουνται

γίνονται πρώτα οι μεταθέσεις μαζι με τις οριστικές τοποθέτήσεις και κατόπιν σε άλλη ημερομηνία βγαίνουν οι βελτιώσεις; ; ;
 ή όλες μαζι ταυτοχρόνως βελτιωσεις, μεταθέσεις  και οριστικές τοποθετήσεις ; ; ; 
ευχαριστώ

Όταν με το καλό βγουν οι μεταθέσεις υπολογίζονται και ανακοινώνονται οι οργανικές θέσεις από το κάθε ΠΥΣΔΕ. Τότε καλούνται όσοι είναι σε διάθεση (και είχαν κάνει αίτηση για οριστική τοποθέτηση), όσοι ήρθαν στο ΠΥΣΔΕ με μετάθεση (και άρα δεν έχουν οργανική θέση ακόμα) καθώς και όσοι έκαναν αίτηση για βελτίωση να δηλώσουν συγκεκριμένα τις θέσεις που θέλουν να τοποθετηθούν με τη σειρά της επιλογής τους. Οι αιτούντες βελτίωση δεν είναι υποχρεωμένοι να καταθέσουν τέτοια αίτηση είτε γιατί άλλαξαν γνώμη εντωμεταξύ, είτε γιατί δε τους αρέσουν τα κενά....
Όλοι οι παραπάνω συγκρίνονται μεταξύ τους με βάση τα μόριά τους και ανακοινώνονται τα αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:44:40 »

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Χ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1250 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 10:56:20 πμ »
Μία ερώτηση στην bitch.Υπάρχει περίπτωση κεντρικά να αλλάξουν τα μόρια ενός εκπαιδευτικού;
Αν νιώθεις ικανός να δίνεις χωρίς να περιμένεις πληρωμή και να παίρνεις δίχως να νιώθεις υποχρέωση,τότε μπορείς να δίνεις ή όχι,να παίρνεις ή όχι,αλλά ποτέ δεν θα μείνεις χρεωμένος.Και το πιο σημαντικό:ποτέ κανένας δεν θα σου αφήσει αξεπλήρωτο χρέος γιατί κανένας δεν θα σου χρωστάει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1251 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 07:16:32 μμ »
Μία ερώτηση στην bitch.Υπάρχει περίπτωση κεντρικά να αλλάξουν τα μόρια ενός εκπαιδευτικού;


βεβαίως!! Στο υπουργείο στέλνουμε αμφισβητουμενες περιπτώσεις όπως πχ θεμελίωσης δικαιώματος μετάθεσης (αν δλδ έχουν υπηρετήσει τον έναν χρόνο που απαιτείται διότι μπορει για κάποιον που δεν γνωρίζει αυτό να φαίνεται αυτονόητο αλλά υπάρχουν πολλά λάθη στις διατυπώσεις των τοποθετηρίων/αποσπαστηρίων) Πχ, οι νεοδιόριστοι του 2007 πήραν απόσπαση ως υπεράριθμοι - με θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης. Ωστόσο, υπάρχουν κοινοποιητήρια της απόφασης - που υπάρχουν μέσα στα προσωπικά μητρώα - που αναφέρουν "αποσπαστήκατε με αίτησή σας "  (προφανώς λόγω κεκτημένης ταχύτητας). Έτσι, αν και γνωρίζουμε ότι ανήκουν στην περίπτωση της υπεραριθμίας, οφείλουμε να το στείλουμε υπουργειο, να βρουν την ΥΑ , να πιστοποιήσουν ότι το όνομά τους ειναι μέσα στην εν λόγω ΥΑ και να πιστοποιηθεί ότι με τον τρόπο αυτό έχουν "υπηρετήσει" την οργανική τους και άρα μπορούν να υποβάλλουν αίτηση μετάθεσης, αλλιώς θεωρειται ότι δεν την έχουν υπηρετήσει.

Μια άλλη περίπτωση που στέλνουμε αρκετά συχνά ειναι για την συνυπηρέτηση. Όταν κάποιος προσκομίζει ένσημα ικα του/της συζύγου και απο αυτά λείπουν κάποια διαστήματα που δεν καλύπτονται απο βεβαιώσεις ΟΑΕΔ, το ζήτημα πηγαίνει υπουργείο για να αποφανθούν σχετικά ( συνήθως το ζητημα ειναι ξεκάθαρο αλλά οι εκπαιδευτικοί επιμένουν να τα στείλουμε οπότε, τα στέλνουμε απο "υπηρεσιακό καθήκον"όπως λέγεται).

Συχνά επίσης στέλνουμε τις λεγόμενες "άγνωστες ειδικές κατηγορίες" - περιπτώσεις δλδ ασθενών που δεν ανήκουν επισημα στις απο το αρ.13 του ΠΔ50/96 κατηγορίες, αλλά επιθυμουν να κριθούν ως ειδικές κατηγορίες παρόλα αυτά. Συνήθως αυτές οι κατηγορίες δεν έχουν καμία τύχη στο υπουργείο διότι το ΚΥΣΔΕ δεν ειναι γιατροί να κρίνουν τι ειναι σοβαρό και τι όχι και φυσικά, αν κρινουν πχ κάποιον με αυχενικό σύνδρομο ως ειδική κατηγορία θα πρέπει έτσι να κρινουν και΄ολους τους υπόλοιπους -δημιουργείται δλδ δεδικασμένο - και φυσικά αυτό αποφεύγεται ( καλώς)!

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Χ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1252 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 10:11:26 μμ »
Ευχαριστώ Πολύ!!!
Αν νιώθεις ικανός να δίνεις χωρίς να περιμένεις πληρωμή και να παίρνεις δίχως να νιώθεις υποχρέωση,τότε μπορείς να δίνεις ή όχι,να παίρνεις ή όχι,αλλά ποτέ δεν θα μείνεις χρεωμένος.Και το πιο σημαντικό:ποτέ κανένας δεν θα σου αφήσει αξεπλήρωτο χρέος γιατί κανένας δεν θα σου χρωστάει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος ria A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1253 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 05:17:24 μμ »
θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση , είμαι καινούριο μέλος και για αυτό συγχωρέστε με για τυχόν λάθη. Έχω οργανική σε ένα σχολείο όμορου νομού με τον δικό μου, το οποίο απέχει μόλις 30 χλμ από το σπίτι μου.Έχω κάνει άιτηση μετάθεσης αλλά σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την ανακαλέσω.Αξίζει  τελικά να χάσω την οργανική μου και να μπω μέσα στο νομό μου για να είμαι στη διάθεση; Γνωρίζω επίσης ότι στο νομό μου υπάρχουν ήδη 20 άτομα στη διάθεση οπότε μάλλον το θεωρώ αδύνατο να πάρω οργανική. Από την άλλη λέτε το κύμα συνταξιοδοτήσεων φέτος να είναι τόσο μεγάλο και να υπάρξουν τόσα κενά;

Αποσυνδεδεμένος ethnaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1254 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 05:42:44 μμ »
θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση , είμαι καινούριο μέλος και για αυτό συγχωρέστε με για τυχόν λάθη. Έχω οργανική σε ένα σχολείο όμορου νομού με τον δικό μου, το οποίο απέχει μόλις 30 χλμ από το σπίτι μου.Έχω κάνει άιτηση μετάθεσης αλλά σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την ανακαλέσω.Αξίζει  τελικά να χάσω την οργανική μου και να μπω μέσα στο νομό μου για να είμαι στη διάθεση; Γνωρίζω επίσης ότι στο νομό μου υπάρχουν ήδη 20 άτομα στη διάθεση οπότε μάλλον το θεωρώ αδύνατο να πάρω οργανική. Από την άλλη λέτε το κύμα συνταξιοδοτήσεων φέτος να είναι τόσο μεγάλο και να υπάρξουν τόσα κενά;
Αν υπαρχουν 20 ατομα με διάθεση δεν πρόκειται να πάρεις μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος ria A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1255 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 06:21:04 μμ »
Και εγώ έτσι νομίζω ..Από την άλλη όμως τώρα πού όλος ο νομός έγινε μια περιοχή μετάθεσης δεν ξέρω πώς θα συμπεριφερθεί.Λέτε τα άτομα ,που ανήκαν στην παλιά Α περιοχή και έμειναν στη διάθεση ,να τα στείλουν στα περίχωρα;

Αποσυνδεδεμένος ria A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1256 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 06:27:11 μμ »
να σας θυμίσω και το περσινό παράδειγμα της Πιερίας;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1257 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 06:48:27 μμ »
Κι εγώ θεωρώ ότι περιοχή με 20 άτομα στην διάθεση δεν πρόκειται ν' ανοίξει. Αν ανοίξει, τότε κάτι άλλο συμβαίνει. Π.χ. μπορεί να δοθούν κενά που δεν υπάρχουν πραγματικά, κλπ. Όσο γι' αυτούς που είναι σε διάθεση και πάρουν οργανική κάπου μακριά, με την ενοποίηση των περιοχών: Δεν είναι και υποχρεωμένοι να πάνε εκεί, εφ΄ όσον έχουν ήδη ξεχρεώσει όντες στην διάθεση. Οπότε, αφού πάρουν την οργανική, παίρνουν κάλλιστα και μια εσωτερική απόσπαση!!!!!! Όσο για την Πιερία; Αναρωτιέμαι φέτος πού θα κάτσει η μπίλια!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1258 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 07:01:19 μμ »
θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση , είμαι καινούριο μέλος και για αυτό συγχωρέστε με για τυχόν λάθη. Έχω οργανική σε ένα σχολείο όμορου νομού με τον δικό μου, το οποίο απέχει μόλις 30 χλμ από το σπίτι μου.Έχω κάνει άιτηση μετάθεσης αλλά σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την ανακαλέσω.Αξίζει  τελικά να χάσω την οργανική μου και να μπω μέσα στο νομό μου για να είμαι στη διάθεση; Γνωρίζω επίσης ότι στο νομό μου υπάρχουν ήδη 20 άτομα στη διάθεση οπότε μάλλον το θεωρώ αδύνατο να πάρω οργανική. Από την άλλη λέτε το κύμα συνταξιοδοτήσεων φέτος να είναι τόσο μεγάλο και να υπάρξουν τόσα κενά;
τα κενά των φετινών συνταξιοδοτήσεων θα δοθούν ως οργανικά σε ένα χρόνο όχι φέτος, φέτος θα δοθούν ως λειτουργικά.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1259 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 09:14:25 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 04:07:33 μμ από glory3 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159832
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 345

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.