*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 770076 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2884 στις: Ιούνιος 14, 2013, 12:41:06 πμ »
το ξέρω, αλλά κάπου διάβασα υπόδειξη να λάβουν υπόψη και τις πιθανές συνταξιοδοτήσεις, αλλά δε θυμάμαι πού. Αν υπολογίζουν ότι από την Α θεσσαλονίκης ή Δ Αθήνας θα πάρουν σύνταξη 20 μαθηματικοί , έχουν περιθώριο για μετάθεση σε αυτές τις περιοχές, εφόσον υπάρχει και βούληση.

Δεν πρέπει, όμως, αυτό να γίνεται επιλεκτικά. Και δεν νομίζω καμία Διεύθυνση στις πολυπληθείς ειδικότητες να έχει περισσότερες συνταξιοδοτήσεις από τη μεγαλύτερη σε αριθμό εκπαιδευτικών Διεύθυνση, την Α' Αθήνας, όπου όμως δεν μετατέθηκε κανένας ΠΕ02 ή ΠΕ06.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:39:28 »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2885 στις: Ιούνιος 14, 2013, 12:46:15 πμ »
το ξέρω, αλλά κάπου διάβασα υπόδειξη να λάβουν υπόψη και τις πιθανές συνταξιοδοτήσεις, αλλά δε θυμάμαι πού. Αν υπολογίζουν ότι από την Α θεσσαλονίκης ή Δ Αθήνας θα πάρουν σύνταξη 20 μαθηματικοί , έχουν περιθώριο για μετάθεση σε αυτές τις περιοχές, εφόσον υπάρχει και βούληση.

Δεν πρέπει, όμως, αυτό να γίνεται επιλεκτικά. Και δεν νομίζω καμία Διεύθυνση στις πολυπληθείς ειδικότητες να έχει περισσότερες συνταξιοδοτήσεις από τη μεγαλύτερη σε αριθμό εκπαιδευτικών Διεύθυνση, την Α' Αθήνας, όπου όμως δεν μετατέθηκε κανένας ΠΕ02 ή ΠΕ06.
ούτε εγώ το δικαιολογώ, αλλά σκέφτομαι ότι τουλάχιστον αυτοί μάλλον δεν κινδυνεύουν να βγουν υπεράριθμοι, όπως θα συμβεί σε άλλες διευθύνσεις.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2886 στις: Ιούνιος 14, 2013, 12:50:38 πμ »

το ξέρω, αλλά κάπου διάβασα υπόδειξη να λάβουν υπόψη και τις πιθανές συνταξιοδοτήσεις, αλλά δε θυμάμαι πού. Αν υπολογίζουν ότι από την Α θεσσαλονίκης ή Δ Αθήνας θα πάρουν σύνταξη 20 μαθηματικοί , έχουν περιθώριο για μετάθεση σε αυτές τις περιοχές, εφόσον υπάρχει και βούληση.
Αυτό με την Πιερία και τη Μεσσηνία δεν είναι λίγο επικίνδυνο, για τους υπεράριθμους που θα βγουν μετά τις τοποθετήσεις; μπορεί δηλαδή να βρεθούν σε χειρότερο μέρος από αυτό που ήρθαν;
στις εκτιμήσεις ΠΥΣΔΕ, αυτό αφορά όμως λειτουργικά κενά, δηλαδή κάθε ΠΥΣΔΕ λέει έχω χ στη διάθεση και ψ υπεράριθμους και ω με οργανική που δεν συμπληρώνουν, ξέρω ότι θα μου φύγουν με σύνταξη τόσοι κοκ άρα τελικά μου δίνει η ειδικότητα κενό ή πλεόνασμα, νομίζω αυτή είναι η λογική.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2887 στις: Ιούνιος 14, 2013, 01:28:15 πμ »
το ξέρω, αλλά κάπου διάβασα υπόδειξη να λάβουν υπόψη και τις πιθανές συνταξιοδοτήσεις, αλλά δε θυμάμαι πού. Αν υπολογίζουν ότι από την Α θεσσαλονίκης ή Δ Αθήνας θα πάρουν σύνταξη 20 μαθηματικοί , έχουν περιθώριο για μετάθεση σε αυτές τις περιοχές, εφόσον υπάρχει και βούληση.

Δεν πρέπει, όμως, αυτό να γίνεται επιλεκτικά. Και δεν νομίζω καμία Διεύθυνση στις πολυπληθείς ειδικότητες να έχει περισσότερες συνταξιοδοτήσεις από τη μεγαλύτερη σε αριθμό εκπαιδευτικών Διεύθυνση, την Α' Αθήνας, όπου όμως δεν μετατέθηκε κανένας ΠΕ02 ή ΠΕ06.
+++++++i rest my case!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:39:28 »

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2888 στις: Ιούνιος 14, 2013, 10:00:53 πμ »
http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%AF%CE%B1
ήτανε που οι μεταθέσεις θα γινονταν αποκλειστικά σε οργανικά κενά
κατά το αποφασίζομεν και διατάσσομεν πάντα
του χρόνου να ευχεστε να είστε λίγο πιο μπροστά απο κάποιο βύσμά και όχι να υπαρξουν πολλές συνταξιοδοτήσεις
και κάτι τελευταίο πού εξαφανίστηκαν ξαφνικά οι φιλόλογοι;;; τιποτα δεν κινήθηκε στη Μακεδονία απο αλλα πυσδε
μετά τους πληροφορικούς και τους γυμναστες θα πλεονάζουν και οι φιλολογοι.....

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2889 στις: Ιούνιος 14, 2013, 10:17:44 πμ »
Αν ήθελαν διαφάνεια, θα έβγαζαν τον αριθμό ατόμων ανά ειδικότητα που θέλει ο κάθε νομός, πριν ακόμη γίνουν οι αιτήσεις για μετάθεση. Αν η Ημαθεία ήθελε 5 μαθηματικούς, θα έπαιρνε τους 5 πρώτους που έκαναν αίτηση για μετάθεση εκεί και όσους ακόμη χρειαζόταν μετά τη μετακίνηση κάποιων μαθηματικών από την Ημαθία προς άλλους νομούς.
Σε αυτό το πρόγραμμα του υπουργείου, που βγάζει τις μεταθέσεις τι βάζουν ως δεδομένα; ότι θέλω ο Α.Χ. να πάει στην Ημαθία και Α.Ψ. στη Μεσσηνία και έτσι γίνονται οι μετακινήσεις και για τους υπόλοιπους; Το σύστημα με τις πανελλαδικές είναι εφαρμόσιμο και στις μεταθέσεις και μάλιστα να ξέρεις πριν κάνεις αίτηση που έχει κενά (ή που θα ζητήσουν κενά)

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2890 στις: Ιούνιος 14, 2013, 10:26:21 πμ »
Αληθεια οι φιλολογοι,που ηταν ο κλαδος που θα ειχε καποια κινηση στις μεταθεσεις κ στον οποιο το υπουργειο αντιμετωπιζε προβλημα γιατι ειχε κενα,πριν την αυξηση,τι εγινε;;;;;ξαφνικα μετα την αυξηση ολα τα κενα καλυφθηκαν;;;;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2891 στις: Ιούνιος 14, 2013, 10:42:54 πμ »

το ξέρω, αλλά κάπου διάβασα υπόδειξη να λάβουν υπόψη και τις πιθανές συνταξιοδοτήσεις, αλλά δε θυμάμαι πού. Αν υπολογίζουν ότι από την Α θεσσαλονίκης ή Δ Αθήνας θα πάρουν σύνταξη 20 μαθηματικοί , έχουν περιθώριο για μετάθεση σε αυτές τις περιοχές, εφόσον υπάρχει και βούληση.
Αυτό με την Πιερία και τη Μεσσηνία δεν είναι λίγο επικίνδυνο, για τους υπεράριθμους που θα βγουν μετά τις τοποθετήσεις; μπορεί δηλαδή να βρεθούν σε χειρότερο μέρος από αυτό που ήρθαν;
Απ' όσο ξέρω τόσο στη Μεσσηνία όσο και στην Πιερία, ο σχεδιασμός είναι ότι θα καλυφθούν όλοι.

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2892 στις: Ιούνιος 14, 2013, 10:58:40 πμ »
Εντάξει βρε παιδιά... Για την Μεσσηνία το καταλαβαίνω (ιδιαίτερη πατρίδα Πρωθυπουργού, βλ. διορισμοί "μουσείο ακρόπολης" κ.α. πολλά)... Με την Πιερία πέρυσι? Ποιός κράταγε από κει? Με τους χιλιάδες ΠΕ11 που διορίστηκαν μέσω του "Ολυμπιακή παιδεία"... Ποιός μερίμνησε? Ο Ολύμπιος Δίας? Με τους εκατοντάδες ΠΕ03-ΠΕ04 που με σεμινάρια διορίστηκαν ως ΠΕ19-20 ποιός μερίμνησε? Ο Μπιλ Γκέϊτσς?... και τώρα χρησιμοποιούν και την 1η ειδικότητα (με τις ευλογίες του Υπουργείου που τους την ξανα-αποδίδει) για να μην πάρουν πόδι με τις υποχρεωτικές μεταθέσεις ως ΠΕ19... Για όλα αυτά ποιός μερίμνησε? Έχουν τοπωνύμιο όλα αυτά τα έκτροπα?
Αυτό που λες φίλε μου alexandr75math είναι μια μεγάλη αλήθεια. Τα λαμογια απλά πάντα επιβιώνουν. Απλά μαζί τους σώζονται και κάποιοι από μας. Όσο για τους ΠΕ19-20 όντως ίσως τελικά επωφελούνται από τη χρήση του 2ου πτυχίου τους. Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι από αυτούς δεν έχουν καν 2ο πτυχίο. Έχουν μόνο ένα (φυσικού, μαθηματικού κλπ). Το άλλο είναι αυτό που τους δόθηκε από τον έλληνα ξάδερφο του Μπιλ Γκέιτς.

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2893 στις: Ιούνιος 14, 2013, 11:15:51 πμ »
Τελικά ποιος είναι αυτός που πήρε μετάθεση αλλά δεν περιλαμβάνεται στη λίστα όσων ζήτησαν μετάθεση; Πείτε το όνομα, για να το ελέγξουμε όλοι μαζί, δε βλέπω το λόγο για τον οποίο πρέπει να τον προστατέψουμε. Ή αν πρόκειται για λάθος τουλάχιστον να το εξακριβώσουμε. Ή δώστε άλλου είδους στοιχεία για να εντοπίσουμε μόνοι μας ποιος είναι
Πάντως και μέλος του δικού μας ΠΥΣΔΕ είπε ότι παρόλο που το πλαν (συγγνώμη χάλασε η αλλαγή γλώσσας) και το ΠΥΣΔΕ είχαν βγάλει δύο πλεονάσματα σε μία ειδικότητα τελικά δόθηκε μετάθεση σε αυτή. Από εβδομάδα που θα συνεδριάσει το ΠΥΣΔΕ θα δουν τι θα κάνουν με τη νέα άφιξη...............

Αποσυνδεδεμένος LITHIUM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2894 στις: Ιούνιος 14, 2013, 11:46:54 πμ »
Ποια οργανικά κενά και κουραφέξαλα.
Το ΠΥΣΔΕ Φλώρινας δεν έβγαλε κενά για χημικούς και όμως δυό χημικοί πήραν μετάθεση εκεί.
Και το γελοίο είναι ότι υπάρχουν δύο χημικοί στο ΠΥΣΔΕ Φλώρινας στην διάθεση εδώ και χρόνια.
Αθάνατα βύσματα.

Αποσυνδεδεμένος barbayannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Κράτα το σόου μαιμού...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2895 στις: Ιούνιος 14, 2013, 12:25:31 μμ »
Τελικά ποιος είναι αυτός που πήρε μετάθεση αλλά δεν περιλαμβάνεται στη λίστα όσων ζήτησαν μετάθεση; Πείτε το όνομα, για να το ελέγξουμε όλοι μαζί, δε βλέπω το λόγο για τον οποίο πρέπει να τον προστατέψουμε. Ή αν πρόκειται για λάθος τουλάχιστον να το εξακριβώσουμε. Ή δώστε άλλου είδους στοιχεία για να εντοπίσουμε μόνοι μας ποιος είναι
Πάντως και μέλος του δικού μας ΠΥΣΔΕ είπε ότι παρόλο που το πλαν (συγγνώμη χάλασε η αλλαγή γλώσσας) και το ΠΥΣΔΕ είχαν βγάλει δύο πλεονάσματα σε μία ειδικότητα τελικά δόθηκε μετάθεση σε αυτή. Από εβδομάδα που θα συνεδριάσει το ΠΥΣΔΕ θα δουν τι θα κάνουν με τη νέα άφιξη...............

Επειδή παρακολουθώ το opengov είχα δει στο υπουργείο Παιδείας πριν από 2 μήνες κάποιον που πήρε μετάθεση για την επόμενη σχολική χρονιά επειδή έγινε δεκτή η ένστασή του (πολύ αργά φυσικά) από πέρυσι...Ναι ύπάρχουν και τέτοια  ???

Αποσυνδεδεμένος Cryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2896 στις: Ιούνιος 14, 2013, 02:20:20 μμ »
Μπορεί κάποιος συνάδερφος να μου λύσει μια απορία.Όταν χάνεται μια οργανική θέση στο σχολείο ποιός φεύγει:ο τελευταίος τοποθετηθείς συνάδερφος ή αυτός που έχει τα λιγότερα μόρια ακόμα κι αν έχει περισσότερα χρόνια υπηρεσίας και περισσότερα χρόνια στο σχολείο από τον άλλο;

Αποσυνδεδεμένος deus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2897 στις: Ιούνιος 14, 2013, 02:22:51 μμ »
Φεύγει ο τελευταίος τοποθετηθείς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160938
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 599
Σύνολο: 626

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.