*

Αποστολέας Θέμα: Β΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2012  (Αναγνώστηκε 385493 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2012
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 12:52:50 μμ »
 Nαι.. το διάβασα.. αυτό το υποστηρίζει ο υφυπουργός για να καλύψει τις παρανομίες με τη β΄ ανάθεση.. είναι το επιχείρημα όσων θέλουν να προωθήσουν τη β ανάθεση ή να την υποστηρίξουν.. Καλό θα είναι να είμαστε προσεκτικοί εμείς σε όσα γράφουμε ... ας μην αναμεταδίδουμε τις χαζομάρες τους.. αλλά ας υποστηρίξουμε τα εργασιακά μας δικαιώματα.. Τελειώσαμε τη Φιλοσοφική και κ πρέπει να διδάσκουμε την Ιστορία.. Εγώ διδάκτηκα αγγλική φιλολογία, πρέπει να διδάσκω αγγλικά; Επιπλέον ο υφυπουργός στη βουλή δεν μίλησε μόνο για αυτό που επανέλαβες εσύ.. είπε επίσης ότι η β ανάθεση εφαρμόστηκε για απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας που δεν πρέπει να προσλαμβάνεται ένας καθηγητής επειδή υπάρχει κενό κάποιων ωρών.. άλλο αυτό και άλλο να διδάσκεται η ιστορία αποκλειστικά από άλλες ειδικότητες επειδή δεν μπορούν να καλύψουν το ωράριο τους.. Ας μην δίνουμε λοιπόν τροφή στους ένθερμους υποστηρικτές της β΄ανάθεσης.. Δεν μπορώ να ξεχάσω ότι πέρσι δεν εργαζόμουν και δεν είχα μισθό.. δεν μπορώ να ξεχάσω ότι κάποιοι πέρσι αμείβονταν εις βάρος μου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:30:19 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Β΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2012
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 01:05:23 μμ »
Δεν μπορώ να ξεχάσω ότι πέρσι δεν εργαζόμουν και δεν είχα μισθό.. δεν μπορώ να ξεχάσω ότι κάποιοι πέρσι αμείβονταν εις βάρος μου...

δε θα μπω στο τριπάκι της αντιπαράθεσης ωστόσο έχω μία και μόνη απορία :
προκειμένου εσύ και ο κάθε εσύ να μη μείνετε άνεργοι ειναι σωστοτερο κάποιοι να πληρώνονται ολόκληρο μισθό και να διδάσκουν 5, 7, 12 ώρες αντί για τις υποχρεωτικές 21; Ειδικά μάλιστα όταν οι β' αναθέσεις είναι νομοθετικά κατοχυρωμένες και ορίζεται σαφώς πως ο μόνιμος ΠΡΩΤΑ συμπληρώνει το ωράριό του με Α και Β αναθέσεις και ΜΕΤΑ το υπουργείο προβαινει σε προσλήψεις αναπληρωτών;

Δε θέλω να μου απαντήσεις γιατί το νήμα έχει άλλο θέμα και θα ειναι ατέρμονη η συζήτηση. Απλά την απορία μου εκφράζω.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2012
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 02:01:16 μμ »
Δεν μπορώ να ξεχάσω ότι πέρσι δεν εργαζόμουν και δεν είχα μισθό.. δεν μπορώ να ξεχάσω ότι κάποιοι πέρσι αμείβονταν εις βάρος μου...

δε θα μπω στο τριπάκι της αντιπαράθεσης ωστόσο έχω μία και μόνη απορία :
προκειμένου εσύ και ο κάθε εσύ να μη μείνετε άνεργοι ειναι σωστοτερο κάποιοι να πληρώνονται ολόκληρο μισθό και να διδάσκουν 5, 7, 12 ώρες αντί για τις υποχρεωτικές 21; Ειδικά μάλιστα όταν οι β' αναθέσεις είναι νομοθετικά κατοχυρωμένες και ορίζεται σαφώς πως ο μόνιμος ΠΡΩΤΑ συμπληρώνει το ωράριό του με Α και Β αναθέσεις και ΜΕΤΑ το υπουργείο προβαινει σε προσλήψεις αναπληρωτών;

Δε θέλω να μου απαντήσεις γιατί το νήμα έχει άλλο θέμα και θα ειναι ατέρμονη η συζήτηση. Απλά την απορία μου εκφράζω.

Αγαπημένη bitch, που είσαι τόσο πολύτιμο μέλος του forum και μοιράζεσαι πάντα με  χαρά τις γνώσεις σου μαζί μας (εμένα προσωπικά με έχεις βοηθήσει και σε ευχαριστώ) θα ήθελα να πω κι εγώ μια κουβέντα γι αυτό το πονεμένο θέμα...
Έχεις δίκιο δεδομένης της παρούσας οικονομικής συγκυρίας ότι εφόσον καλώς η κακώς οι β αναθέσεις είναι κατοχυρωμένες δεν μπορούν οι μόνιμοι να κάθονται και το κράτος να πληρώνει αναπληρωτές. Συμφωνώ.
 Όμως, audiatur et altera pars.
 Είμαι μόνιμη ΠΕ02 και μάλιστα με ειδικότητα ιστορικού. Από όσα σχολεία έχω περάσει ως τώρα δεν είχα σχεδόν ποτέ την ευκαιρία να διδάξω ιστορία (την οποία σπούδασα,στην οποία εξετάστηκα τόσες φορές +τον ΑΣΕΠ που μόνο όποιος την έχει εξεταστεί εκεί καταλαβαίνει τι σημαίνει...) καθώς σχεδόν πάντα ο διευθυντής πίεζε να δοθεί στους εκάστοτε συναδέλφους ΠΕ05 ή ΠΕ07 (σε ΠΕ06 δε μου έχει τύχει ακόμη). Και ρωτάω γιατί;;; δεν υπάρχει συνάδελφος που να ανήκει σε σχολείο και εθιμοτυπικά κάθε χρόνο να του παίρνουν το μάθημα α ανάθεσής του τόσο συστηματικά όσο συμβαίνει στους ΠΕ02 με την ιστορία. Και στην τελική το θέμα είναι μόνο τα κουκιά; ή το συμφέρον των μαθητών και το καλό της εκπαίδευσης;;; να προσθέσω ότι η ιστορία εφόσον βέβαια διδάσκεται σωστά είναι από τα λίγα μαθήματα που μπορούν να διαμορφώσουν πολιτικές συνειδήσεις ---> τη μόνη ελπίδα να σωθούμε μια μέρα.
 Επιπλέον, εδώ θίγεται το ζήτημα των επαγγελματικών δικαιωμάτων ενός ολόκληρου κλάδου. Γιατί; Η θεσμοθέτηση αυτής της β ανάθεσης έγινε για καθαρά πρακτικούς λόγους, αυτό είναι κοινό μυστικό. Και ναι, οι ΠΕ02 ποτέ δεν αντιδράσαμε σοβαρά (και η ευθύνη αυτή μας βαραίνει βεβαίως). Γιατί να μη δουλέψει λοιπόν ο GERMANOS και ο κάθε GERMANOS  σε αυτό που σπούδασε και δικαιούται και γιατί να μην έχει ήδη διοριστεί στην τελική; (αν δεν ίσχυαν οι β αναθέσεις ιστορίας τα κενά για θέσεις ΠΕ02 θα διπλασιάζονταν !)
 Πολλοί θα πουν βέβαια "μα, κάναμε 1-2 μαθήματα ιστορίας στο παν/μιο". Με την ίδια λογική κάποιος φιλόλογος έκανε στο πανεπιστήμιο μαθήματα γαλλικών/γερμανικών ή αγγλικών. Τι σημαίνει αυτό; ότι θα έπρεπε να πάρει αυτές τις ώρες για να συμπληρώσει στο ίδιο σχολείο; (γιατί και οι ΠΕ02 μπορεί να πηγαίνουν σε 2 σχολεία). Πολλοί μάλιστα έχουμε άριστη γνώση/επάρκεια σε ξένες γλώσσες, θα μπορούσαμε να έχουμε ανοίξει φροντιστήρια, να διδάσκουμε τη γλώσσα και οι μαθητές μας να παίρνουν διπλώματα ή να εισάγονται σε ξένες φιλολογίες. "Το proficiency-sorbonne κλπ. δεν ισοδυναμεί με πτυχίο ξένης φιλολογίας" Μα και βέβαια όχι! Αν είναι δυνατόν η σπουδή μιας φιλολογίας να εξισώνεται με ένα πτυχίο που παίρνει κι ένας 16χρονος! Σε επίπεδο σπουδών η απόσταση είναι ασύλληπτη!!! Στην πράξη όμως, τι διαφέρει ρε παιδιά;;; τι παραπάνω μαθαίνει π.χ. στα γαλλικά ή στα γερμανικά έτσι που είναι ήδη διαμορφωμένο το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δυστυχώς το τονίζω αυτό, δεν εννοώ οτιδήποτε άλλο, μη με παρεξηγήσετε, ούτε υποτίμησα ποτέ στη ζωή μου τις συγκεκριμένες ειδικότητες προς Θεού ένας μαθητής γυμνασίου στο σχολείο που δεν το μαθαίνει στο φροντιστήριο;;;Με αυτή τη λογική γιατί να μην πάρουν και οι ΠΕ02 β ανάθεση τις ξένες γλώσσες;;;
 Δεν τα λέω αυτά για να σπείρω ζιζάνια ούτε για να τσακωθούμε προς Θεού (μισώ τους τσακωμούς όσο λίγα πράγματα) απλώς, για να απαντήσω: δε νομιμοποιείται η καταπάτηση επαγγελματικών δικαιωμάτων των φιλολόγων (γιατί περί αυτού πρόκειται στην πράξη, λυπάμαι) από το ότι κάποιες ειδικότητες δε συμπληρώνουν ωράριο. Κι αν όντως δε "συμπληρώνουν" γιατί κάθε χρόνο τοοοσοι αναπληρωτές ξενόγλωσσοι;;;γιατί κάποιοι άλλοι παίρνουν ιστορία, είναι η απάντηση. Εκεί δε χρεώνεται το κράτος;;; γιατί σε τελική ανάλυση να πληρώνει αναπληρωτές σε ειδικότητες που είναι παντού υπεράριθμες και όχι σε εκείνες που έχουν πραγματικά κενά;
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2012
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 02:07:53 μμ »
Υπάρχουν τόσα ωραία θέματα περί Β' Αναθέσεων που μπορείτε να απευθυνθείτε ;D

Π.χ. το Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών

Παρακαλώ βρείτε ένα άλλο θέμα για να συζητήσετε τα περί Β' Ανάθεσης μαθημάτων.

Ευχαριστώ.

ΥΓ Τα μηνύματα που αρμόζουν στο ανωτέρω θέμα θα μεταφερθούν σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:30:19 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2012
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 02:10:23 μμ »
οκ stelio  έχεις δίκιο.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Β΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2012
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 02:10:54 μμ »
gio66 το θέμα του παρόντος νήματος είναι εντελώς διαφορετικό και οφείλουμε να το σεβαστούμε. Θα σου απαντήσω με π.μ.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Β΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2012
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 02:54:19 μμ »
μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν 1000 κενά φιλολόγων επιπλέον φέτος.
αλλά, απ΄ότι ξέρω και από μόνιμους συναδέρφους,  πιέζουν οι διευθυντές για β αναθέσεις και υπερωρίες γιατί από τα κεντρικά τους έχουν βάλει το μαχαίρι στο λαιμό και τους λένε να μην περιμένουν καθηγητές.

παρ΄όλα αυτά τόσα κενά δεν μπορούν να καλυφθούν με υπερωρίες.
πιστεύω ότι θα πάρουν τουλάχιστον άλλα 600-700 άτομα πέραν των 600 που πήραν. το πότε, άγνωστο....

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Β΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2012
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 04:00:17 μμ »
Αισιοδοξία συνακόλουθοι/ες της β φάσης. Οι νεοδιόριστοι παρουσιάζονται Δευτέρα με Τετάρτη μαζί με τους αναπληρωτές της α φάσης και αυτό που γνωρίζω είναι ότι οι πολύτεκνοι και πολλοί απο τους νεοδιόριστους θα πάρουν το 9 μηνο της άδειας ανατροφής (10 γνωρίζω εγώ μόνο), οπότε τα κενά θα αυξηθούν. Υπομονή και δύναμη...

Αποσυνδεδεμένος south_of_here

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2012
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 04:02:41 μμ »
Η απορία μου είναι η εξής: εμείς που θέλουμε 450 με 500 ακόμα κλήσεις για να είμαστε μέσα να ελπίζουμε ή να ψάχνουμε για άλλη δουλειά;; Θα φτάσει τις 1100 κλήσεις φέτος ή τζάμπα περιμένουμε;  :-\ :-\
Άλλος ένας Υπουργός που νοιάζεται μόνο για περικοπές... να τον χαιρόμαστε!

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Β΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2012
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 04:07:31 μμ »
Πάρε όποιο δρόμο, όποια κορφή, ρώτα όποιο δέντρο θέλεις... :Dαυτό δε μπορεί κανείς να το απαντήσει με σιγουριά!

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Β΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2012
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 04:10:12 μμ »
Αν ισχυσει η αυξηση του ωραρίου των μονίμων ,ξεχάστε την αναπλήρωση στο εξής. Δε θα υπάρξει άλλη φάση για φέτος και δε θα υπάρξει ούτε μια του χρόνου. Τα ψευτοδιλήμματα τελείωσαν. Ή θα ξεκινήσει γενικός ξεσηκωμός όλων ανεξαιρέτως και γενική πολυήμερη απεργία ή θα μας φάει όλους το μαύρο σκοτάδι.

Αποσυνδεδεμένος south_of_here

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2012
« Απάντηση #207 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 04:11:54 μμ »
Τι απεργία να κάνουμε εμείς οι άνεργοι; Από τι να απέχουμε;  :(
Άλλος ένας Υπουργός που νοιάζεται μόνο για περικοπές... να τον χαιρόμαστε!

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Β΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2012
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 04:13:40 μμ »
Μπορείτε όμως να συμμετέχετε στις πορείες και στις όποιες παράλληλες δράσεις. Ο αγώνας είναι κοινός και ενιαίος. Εγώ που είμαι μόνιμος νιώθω την ίδια αβεβαιότητα με τον αναπληρωτή.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2012, 04:21:04 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β΄Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2012
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 04:15:33 μμ »
Τι απεργία να κάνουμε εμείς οι άνεργοι; Από τι να απέχουμε;  :(
Μπορείτε όμως να συμμετέχετε στις πορείες και στις όποιες παράλληλες δράσεις. Ο αγώνας είναι κοινός και ενιαίος. Εγώ που είμαι μόνιμος νιώθω την ίδια αβεβαιότητα με τον αναπληρωτή.
+1000
Έχει ο Θεός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159865
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 408

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.