*

Αποστολέας Θέμα: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 108797 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #126 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 06:17:30 μμ »
Οτι και ναναι στειλτην Οψυχολογικος πολεμος κανουμε δεν κανουμε πες της δεν πληρωνετε. Εξηγησε της πως εσυ αυτο δεν το κανεις για πλακα αλλα για να βγαλεις τα προς το ζην. Εγω θα λεγα ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑ
Χαχα αστεία τα λες. Τελικά την έκοψα. Το σκεφτόμουν 2 ώρες (μου τη σύστησε και γνωστή) αλλά τελικά σκέφτηκα ακριβώς αυτό και της το είπα ήρεμα. Να ήταν για 1000 το μήνα οκ αλλά έτσι μπα
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:06:28 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #127 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 08:59:59 μμ »
@Truth

Καλά έκανες. Και λεφτά δε θα έβγαζες, και δε θα μπορούσες αυτές τις ώρες να τις δώσεις σε άλλο καινούργιο μαθητή.

Είχα παρόμοια περίπτωση σαν τη δική σου αλλά σε version μαμάς! Άντεξα 1,5 χρόνο - με τα βίας όμως -  γιατί τη μία δεν ήθελα να αφήσω τα παιδιά, την άλλη δεν ήθελα να τους παρατήσω σύξυλους στα μέσα της χρονιάς να ψάχνουν για καθηγήτρια. Και λεφτά δεν έβγαλα, μη σου πω ότι μπήκα και 'μέσα' μπήκα, και το πρόγραμμά μου χάλαγα, και ψυχοφθώρο ήταν το όλο σκηνικό κάθε μα κάθε βδομάδα. Φέτος έπαιρνε το Σεπτέμβρη για να συνεχίσουμε και δε σήκωνα το τηλ!  :-X


Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #128 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 10:43:06 μμ »
Χαχα αστεία τα λες. Τελικά την έκοψα. Το σκεφτόμουν 2 ώρες (μου τη σύστησε και γνωστή) αλλά τελικά σκέφτηκα ακριβώς αυτό και της το είπα ήρεμα. Να ήταν για 1000 το μήνα οκ αλλά έτσι μπα
Τουλάχιστον σε πλήρωσε;;

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #129 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 10:47:27 μμ »
Τουλάχιστον σε πλήρωσε;;
Τις 2 ώρες; ΌΧΙ! Ίσως δεν το σκέφτηκε ή ίσως να πήρε κυριολεκτικά αυτό που της είπα να κατασταλάξει στο πρόγραμμά της και στο τι θέλει και να τα πούμε μετά τις γιορτές (για να μην της πω "δε θέλω να σε ξαναδώ", της είπα αυτό αλλά μάλλον δεν κατάλαβε πόσο κακή εντύπωση μου έκανε) :)
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:06:28 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #130 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 09:21:57 πμ »
υστερα έχουμε να κανουμε με τους γονεις που δεν καταλαβαινουν!  :o
 Βλεπουμε και τους ,μορφωμενους και μαλιστα συναδελφους !! ( καπου ειπωθηκε πως ειναι φιλολογος)
Ειναι στον ανθρωπο τελικά και οχι θεμα μορφωσης. 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2014, 09:29:20 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #131 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 10:52:06 πμ »
Καλά την έκανες, μόνο που θα έπρεπε, κατ' εμέ, στα ίσα να της πεις πως έτσι δεν μπορείτε να συνεργαστείτε. Οι ενήλικες είναι πολύ δύσκολη περίπτωση. Κι εγώ στα ιδιαίτερα τα είχα αυτά. Είχα σχεδόν ίδια περίπτωση, μόνο που τότε δε μιλούσα εύκολα και την κράτησα καιρό αφήνοντας να με εκνευρίζει, να μου χαλάει το πρόγραμμα και να ακυρώνει το μάθημα κυριολεκτικά 5 λεπτά πριν ξεκινήσουμε. Καθόλου τυπική σε πληρωμές αλλά ό,τι μου χρωστούσε της το ζήτησα αφού πέρασε καιρός και δεν είδα κίνηση από αυτήν. Φυσικά, πριν σταματήσουμε της είπα πως έτσι δεν μπορώ να δουλέψω κι ούτε αυτή έχει να κερδίσει κάτι κάνοντας μάθημα όποτε να 'ναι και χωρίς να προετοιμάζεται.
Βέβαια, είχα κι ενήλικη μαθήτρια που κάναμε μάθημα 3 χρόνια μια χαρά δίχως προβλήματα. Αλλά, γενικά, προτιμούσα παιδιά κι απέφευγα τους ενήλικες, όχι γιατί δε μου αρέσει να διδάσκω σε αυτούς (το αντίθετο μάλιστα) αλλά γιατί μαζί τους δεν είσαι σίγουρος για το πρόγραμμά σου και μπορεί ανά πάσα στιγμή να μείνεις χωρίς ιδιαίτερα.

Ρεγγίνα Φιλίππου

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #132 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 11:26:23 πμ »
Απο μαθητες ενηλικες ειχα τη χειροτερη εμπειρια.Αναβολες ή το χειροτερο που επαθα....μου την επεσαν και δεν ηξερα τι να κανω....εξαφανιστηκα φυσικα....και δεν ζητησα να πληρωθω το τελευταιο μαθημα....Ευτυχως ειχα συμφωνησει περιπου αυθημερον πληρωμες.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2014, 11:31:44 πμ από Ρεγγίνα Φιλίππου »

Αποσυνδεδεμένος panagiotis_ar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #133 στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 01:17:57 μμ »
Καλησπέρα και από μένα.. Έχω 1 ιδιαίτερο, μου το έδωσε και με σύστησε καθηγητής μου από το φροντ. που πήγαινα,ο 2ος μαθ/κος που είχαμε.. 8 χρόνια πριν! Πραγματικά δεν το περίμενα! Βλέπω ότι πράγματι είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα, δύσκολα οι γνωστοί σε προωθούν πραγματικά.. ό,τι κάνουμε από μόνοι μας... χαρτάκια, κάρτες, διαφημίσεις, μπλα-μπλα...! Είμαι ελαφρώς απογοητευμένος αλλά η πράξη του αυτή με έκανε να νιώσω κάπως καλά.. ότι κάποιος με θυμήθηκε ρε παιδί μου, και με εμπιστεύτηκε φυσικά μιας και αυτός με ''εσπρωξε'' να πάρω το μάθημα!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #134 στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 02:51:47 μμ »
Καλησπέρα και από μένα.. Έχω 1 ιδιαίτερο, μου το έδωσε και με σύστησε καθηγητής μου από το φροντ. που πήγαινα,ο 2ος μαθ/κος που είχαμε.. 8 χρόνια πριν! Πραγματικά δεν το περίμενα! Βλέπω ότι πράγματι είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα, δύσκολα οι γνωστοί σε προωθούν πραγματικά.. ό,τι κάνουμε από μόνοι μας... χαρτάκια, κάρτες, διαφημίσεις, μπλα-μπλα...! Είμαι ελαφρώς απογοητευμένος αλλά η πράξη του αυτή με έκανε να νιώσω κάπως καλά.. ότι κάποιος με θυμήθηκε ρε παιδί μου, και με εμπιστεύτηκε φυσικά μιας και αυτός με ''εσπρωξε'' να πάρω το μάθημα!

Έχω ακούσει από πολλούς καθηγητές ότι πλέον δύσκολα/σπάνια τους βρίσκουν μαθητές μέσω γνωστών. Τη στιγμή που παλιότερα δε βάζανε καν αγγελίες και βρίσκανε όλα τα μαθήματά τους από τις συστάσεις. Προσωπικά νομίζω πως έχει να κάνει και η κρίση λίγο  με αυτό. Πολλοί είμαστε κλεισμένοι στα 'καβούκια' μας και περνάμε το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας μιλώντας για τη δουλειά/ ανεργία, για την κρίση και τα οικονομικά προβλήματα και ανησυχούμε και δεν πολυασχολούμαστε πλέον με τους άλλους του στυλ "α ενδιαφέρεσαι για μαθήματα.. έχετε βρει καθηγητή, αν όχι ξέρω έναν πολύ καλό να σου προτείνω.."

Αλλά και πάλι μπορεί να κάνω και λάθος, είναι πάντως μία σκέψη κι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #135 στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 03:16:32 μμ »
σημερινό incident, νέο τηλέφωνο για Business English (με απαίτηση φυσικά να ξέρω τα πάντα
για segmentation, positioning, product mix, Porter's 5 Forces, etc), και όταν λέω 11 ευρώ ανά ώρα (ενώ ήδη η αγγελία έγραφε τιμή), μου λέει μισό λεπτό να γράψω το όνομα σας και το τηλέφωνο σας (θα πάρει του Αγίου Ποτέ μάλλον), γιατί δεν πάνε άραγε σε ένα ωραίο φροντιστήριο, μαζί με άλλα 5-6 άτομα, δικές τους βενζίνες, προκαταβολή διδάκτρων για όλο τον μήνα, αν λείψουν πληρώνουν κανονικά, εγγραφή (κανά 50ρι), συν φυσικά υποχρεωτική αγορά βιβλίων?

Αποσυνδεδεμένος panagiotis_ar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #136 στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 04:12:50 μμ »
Έχω κολλήσει χαρτιά (μισή κόλλα Α4 του στυλ: μαθ/κος παραδίδει ιδιαίτερα μαθήματα ...) σε μαγαζιά γνωστών και όχι, στα πιο πολλά έχω αφήσει και κάρτες, έχουν πάρει κάποιοι, βλέπω λείπουν, ασχολούμαι με παραδ. χορούς και αθλητισμό και γνωρίζοντας άτομα φυσικά λέμε με τι ασχολούμαστε, ό,τι μαθήματα έχω πάρει στο παρελθόν εκ του αποτελέσματος τα πήγαμε καλά (πχ τον Αύγουστο έκανα μαθήματα στατιστικής σε φοιτητές και πέρασαν όλοι με >6 βαθμούς..) κι όμως 1 ιδιαίτερο τώρα... θεωρείτε ότι πρέπει να κάνω κάτι ακόμα ή απλά υπομονή???

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #137 στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 06:04:05 μμ »
Εγώ αν και φέτος ξεκίνησα πρώτη φορά να δουλεύω με ιδιαίτερα και σε φροντιστήριο παράλληλα, μπορώ να πω πως όλα τα μαθήματά που έχω είναι μέσω γνωστών.. και κάρτες εχω μοιράσει, και χαρτάκια έχω κολλήσει και παρόλο που βλέπω ότι εχουν πάρει κάρτες και χαρτάκια από σημεία που περνάω καθημερινά, δεν έχουν πάρει τηλ ούτε για να ρωτήσουν.. τις τρώνε? δε μπορώ να καταλάβω. ???

Αποσυνδεδεμένος panagiotis_ar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #138 στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 06:27:30 μμ »
miki έτσι φαίνεται.. τους αρέσει να τρώνε κάρτες.. δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.. σιγά-σιγά θα κοιτάξω και για άλλη δουλειά, άσχετη με την εκπαίδευση... δεν πάει άλλο. 1 μάθημα δε με βγάζει πουθενά οικονομικά, ακόμα κι αν μένεις στο πατρικό σου...

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 467
Σύνολο: 474

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.