*

Αποστολέας Θέμα: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 108711 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #294 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 10:48:52 πμ »
Φρούτα γράφετε και μου θυμήσατε το εξής. Είχα ένα ιδιαίτερο και οι άνθρωποι δυστυχώς έμεναν σε ένα συνοικισμό δύσβατο εκτός πόλεως. Ήταν γνωστοί από άλλο μου μάθημα και με είχαν εκτίμηση. Φανταστείτε, είχαν κανονίσει να έρχονται και να με παραλαμβάνουν από ένα διπλανό χωριό, που είχα άλλο ιδιαίτερο, και μάλιστα το βράδυ με γύριζαν στο ίδιο χωριό όπου βέβαια είχε συγκοινωνία για να φύγω.  Φυσικά έφτανα σπίτι μεσάνυχτα. Ταλαιπωρία αλλά οι άνθρωποι με πλήρωναν και μου έδιναν φρούτα, ψάρια(είχαν μαγαζί με ψάρια) και ο, τι αλλο φανταστείτε. Δεν έφτανε η μεταφορά μόνο αλλά και οι πράξεις τους. Περίμεναν να με δουν να ανέβω στο αστικό για να μην μένω μόνη στη στάση λόγω νύχτας. Τι άνθρωποι!!! Νομίζω ότι κάτι παρόμοια περιστατικά συνάδελφοι μας παροτρύνουν να συνεχίζουμε να ασκούμε το έργο μας.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:22:51 »

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #295 στις: Οκτώβριος 28, 2017, 11:51:54 πμ »
Έλεγα ότι πλέον τα είχα δει κι ακούσει  όλα. Τελικά όσο  ζούμε,μαθαίνουμε αν και κάποια πράγματα μακρι να μην τα μαθαίναμε ποτέ. :P

Πήγα σε ένα μάθημα  χτες,να συνεννοηθούμε για να ξεκινήσουμε. Να μην τα πολυλογώ,ενήλικας για Proficiency, με άρχισε στα παζάρια για τα χρήματα αν και δεν του ειπα πολλά χρήματα,γιατι ήθελε,λέει αρκετές ώρες τη βδομάδα. Μου ζήτησε να κάνουμε με κάτω από 10€ την ώρα, να του φέρνω εγω βιβλία και σημειώσεις,να έχει ευέλικτες ώρες και μέρες-γιατι εγω,προφανώς,άλλη δουλειά κι άλλες δουλειές δεν έχω να κανω και μπορώ να τρέχω όποτε θέλει ο κάθε μαθητής:/-κι όταν του ειπα ότι όλα αυτά δε γίνονται,γύρισε με υφάκι και μου λέει: "Έλα μωρε, κάνε την καλύτερη τιμή,τώρα σιγά,Αγγλικα είναι, δεν είναι κάποια δύσκολη γλώσσα να ζητάς περισσότερα". Αυτό,για να δούμε λίγο οι ΠΕ06 ποσό έχουμε επιτρέψει την απαξίωση κι ευτελισμό μας,μπας και ξυπνήσουμε επιτέλους.

Έχω βαρεθεί να εξηγώ τα αυτονόητα στον κάθε ανόητο με υφάκι που πιστεύει ότι θα κάνει ιδιαίτερα με τιμές πείνας επειδή έτσι θέλει και πιστεύει ότι μόνο αυτό που θέλει αυτός μετράει!!:/ Και ναι,ξερω ότι είναι δύσκολη η κατάσταση,και ναι,είμαι πάντα πρόθυμη να κανω υποχωρήσεις και να συζητήσω τιμές αν και μισώ να κάτσω να παζαρευω το 1-2€. Αυτό που με εκνευρίζει αφάνταστα όμως είναι η απαξίωση κι οι απαιτήσεις που παρατηρώ τελευταία. Αν απαιτείς πράγματα,να είσαι έτοιμος και να τα πληρώσεις. Δε δουλέυουμε τζάμπα,ούτε για ψυχικό κι ούτε είναι λογικό να απαιτείς να επωμιστω εγω έξοδα εις βάρος μου. :/
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #296 στις: Οκτώβριος 28, 2017, 02:03:40 μμ »
Ωραίος ο τύπος!!!Αν κρατήθηκες και δεν τον έβρισες μπράβο σου...

Αποσυνδεδεμένος Jam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #297 στις: Οκτώβριος 28, 2017, 05:16:49 μμ »
Αυτό με τα αγγλικά δεν υπάρχει...:)

Σε έναν ανόητο κάποτε είχα απαντήσει "αφού είναι τόσο εύκολα γιατί εσύ σε αυτή τη γλώσσα την οποία υποστηρίζεις οτι γνωρίζεις καλά, μπορείς μόνο παραγγείλεις καφέ και αυτό με τη βοήθεια πιθηκο-νοημάτων;"...κ εννοείται δεν απάντησε κάτι. Βλακώδης απάντηση σε βλακωειδέστατη έπαρση. Τα παραπάνω λόγια είναι περιττά κ ούτε θα τα καταλάβουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:22:51 »

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #298 στις: Οκτώβριος 29, 2017, 09:00:19 πμ »
Giotoules,δεν τον έβρισα,αν και με πολύ μεγάλο κόπο,καθώς βγήκα να πάω,ενώ έχω γρίπη κι ένιωθα άρρωστη. Πήγα γιατι ήταν πολύ κοντά, ακούστηκε πολύ ενθουσιασμένος στο τηλέφωνο κι είχα ανάγκη το μάθημα!  :(

Jam...η απόλυτη παράνοια,δεν είναι; Αυτή η απαξίωση...Δεν παρεξηγώ την άγνοια,αλλά όταν δεν ξέρεις κατι κι έχεις κι άποψη επι του θέματος, ε,με τσαντίζει αφάνταστα!! Και το χειρότερο είναι αυτό,ότι και να εξηγήσεις,σπαταλας λόγια κι ανάσες,δεν καταλαβαίνουν κατι τέτοιοι.

Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #299 στις: Οκτώβριος 29, 2017, 11:43:50 μμ »
Γενικά η εποχή είναι για πολλά παζάρια και για πολλά νεύρα επίσης... Προσωπικά δεν κάθομαι να πείσω κανέναν για το οτιδήποτε, γιατί έρχονται μέσω γνωστών και θεωρώ αυτονόητο ότι έχω συστηθεί λόγω της ποιότητας της δουλειάς μου.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #300 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 09:25:04 πμ »
Γενικά η εποχή είναι για πολλά παζάρια και για πολλά νεύρα επίσης... Προσωπικά δεν κάθομαι να πείσω κανέναν για το οτιδήποτε, γιατί έρχονται μέσω γνωστών και θεωρώ αυτονόητο ότι έχω συστηθεί λόγω της ποιότητας της δουλειάς μου.

Εδώ σε θέλω,και το συγκεκριμένο μάθημα συστημένο μου ήρθε,υποτίθεται, του έδωσε το τηλέφωνο μου η δική μου παλιά καθηγήτρια Αγγλικων-συνταξιούχος χρόνια τώρα-και σαφώς του είχε πει ποια και τι καθηγήτρια είμαι. Και πάλι είχε τις ανόητες απαιτήσεις που ήδη ανέφερα. :(

Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #301 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 09:52:54 πμ »
Η οικονομική κρίση είχε επίδραση στις τιμές των ιδιαίτερων, στις μειώσεις μισθών, στο τσεκούρωμα των συντάξεων, στην έλλειψη διορισμών στην εκπαίδευση, είχε επίδραση για όλους.... ΕΚΤΟΣ από τους βολευτές και τους υπουργούς...

για αυτούς, η οικονομική κρίση δεν είχε καμία επίδραση, εξακολουθούν να τσεπώνουν τους παχυλούς μισθούς τους, στην υγειά των κορόιδων (δηλαδή όλων ημών)......

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #302 στις: Νοέμβριος 04, 2017, 10:29:05 μμ »
Ξέχασες να γράψεις και τους γιατρούς. Δεν έχουν μειώσει καθόλου τις τιμές τους οι περισσότεροι και δεν δίνουν και απόδειξη >:(

Αποσυνδεδεμένος nefeli999

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #303 στις: Αύγουστος 11, 2019, 12:23:57 μμ »
Καλησπέρα. Δεδομένου ότι μαθήματα πανελληνίων θα γίνονται 7 ώρες στο σχολείο όπως ΑΕΠΠ, πόσες ώρες θα κάνετε ιδιαίτερα Γ Λυκείου;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #304 στις: Αύγουστος 11, 2019, 07:55:04 μμ »
σε ποιά κατ/νση αναφέρεσαι?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος nefeli999

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #305 στις: Αύγουστος 12, 2019, 10:08:18 πμ »
Οικονομίας και πληροφορικής. Το μάθημα της ΑΕΠΠ από 2 ώρες θα γίνεται 7 στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #306 στις: Μάρτιος 10, 2020, 02:05:49 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα. Μια γρήγορη ερώτηση. Πως είναι η ζήτηση για ιδιαίτερα Αγγλικών? Ειδικά τώρα λόγω του ιού? Εννοώ έχετε ιδιαίτερα για TOEIC, IELTS, General English κτλ? Εμένα τα πράγματα δεν είναι ρόδινα, παρόλες τις αγγελίες μέσω Internet...

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #307 στις: Απρίλιος 25, 2020, 09:53:11 μμ »
Μια μέρα μετά τον ρετροιό... Τι λέτε συνάδελφοι 'ιδιαιτεράδες'? Σε επιλογή ιδιαίτερο ή φροντιστήριο ανέκαθεν είχαμε το μειονέκτημα της έλλειψης εκτεταμένης διαφήμισης πχ στην τηλεόραση. Πλέον θεωρώ πως έχουμε ένα πλεονέκτημα, την χαμηλότερη πιθανότητα μόλυνσης του εκάστοτε μαθητή σε σχέση με το να πήγαινε σε κάποιο φροντιστήριο με δεκάδες συμμαθητές, άλλους καθηγητές, γραμματείς, καθαρίστριες, υπεύθυνους κέντρου κτλ. Τι λέτε? Ισχύει άραγε?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.