*

Αποστολέας Θέμα: Τάξεις αγγλικών  (Αναγνώστηκε 39584 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 04:10:51 μμ »
Έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να διδάξεις άμεσα phonics σε ένα παιδί 11 χρονών!δηλαδή τι θα κάνεις?θα γράφεις phonetic transcription δίπλα από κάθε λέξη?Μπορείς να γράφεις δίπλα την προφορά στα ελληνικά!(το ξέρω ότι στη σχολή μας έλεγαν να μην το κάνουμε αλλά πίστεψε με είναι ένας ενδεδειγμένος τρόπος για να μάθουν τα βασικά της ανάγνωσης!)
 Όλα τα βιβλία για A senior ξεκινούν από τα βασικά και αναπαράγουν όλα όσα έχουν διδαχθεί τα παιδιά στις δυο junior τάξεις!Από τους αριθμούς και τα χρώματα μέχρι το ρήμα be και το a/an!Θέλει λίγη δουλίτσα στην αρχή μέχρι να αντιληφθεί ότι στα Αγγλικά οι λέξεις δεν διαβάζονται όπως γράφονται αλλά με επιμονή και αρκετά ακουστικά ερεθίσματα θα το συνηθίσει!!!Ωστόσο ψάξε κιόλας μήπως υπάρχει κάποια μαθησιακή διαταραχή και ενημέρωσε μας!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:49:24 »

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 04:14:46 μμ »
για να μην ανοιξω άλλο θέμα, τι γίνεται με τα πτυχια αγγλικων?
εξακολουθουν να ειναι¨"στην κορυφη" Cambridge and Michigan?για lower βασικα.γιατι ακούω και από παιδιά γνωστών για εξετασεις Β1 ,Β2 κτλ.ποιο απο ολα χρειαζεται πραγματικα να δωσει ενα παιδι?(ασχετα απο το τι κανουν τα φροντιστηρια)
Και πως δινει ενα παιδι που κανει ιδιαιτερα?ποιος κανει την αιτηση?

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 11:46:13 μμ »
Τα δυο που ανέφερες είναι ακόμα στην κορυφή αν και νομίζω ότι το Cambridge το προτιμούν ολοένα και λιγότεροι!
Έχουν βγει βέβαια και άλλα πιστοποιητικά τα οποία είναι αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ όπως το ESB, City and Guilds, το κρατικό και άλλα!Θεωρώ ότι το ECCE δείχνει ένα καλό επίπεδο και προσωπικά το προτείνω στους μαθητές μου, αν έχω βέβαια αμφιβολίες για τις επιδόσεις τους προτείνω και κάποιο άλλο όπως το ESB ή το κρατικό που θεωρούνται και κατά τη γνώμη μου είναι πιο εύκολα!
Για όλα τα πτυχία μπορείς να κάνεις εσύ τα χαρτιά τους ή και οι ίδιοι οι μαθητές,δεν είναι αναγκαία η μεσολάβηση κάποιου φροντιστηρίου!Να παρακολουθείς τις σελίδες στο διαδίκτυο και θα ενημερώνεσαι για τα πάντα! Αν έχεις facebook γίνε μέλος του group https://www.facebook.com/groups/212484332104984/
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 11:54:39 μμ »
Επισης υπαρχει το edexcel και το edi.Στην πολη μου ''κινουνται'' πολυ.Δεν ξερω τι γινεται αλλου, αλλα εδω παρα πολλοι μαθητες τα προτιμουν.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:49:24 »

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 11:56:54 μμ »
Έχεις δίκιο!Και εγώ τα έχω ακούσει αλλά δεν τα έχω δουλέψει ποτέ γι αυτό δεν τα ανέφερα!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 02:16:22 πμ »
ευχαριστώ παιδιά!δηλαδή αν καταλαβα καλά παμε:
a,b junior και μετα΄a,b,c,d senior και τελος lower. να παραλειψω την pre lower.
Ειναι αρκετά δυνατή η μαθητρια μου.Τωρα κανουμε το here we go 1 αλλα μεχρι τον Γεναρη θα εχουμε τελειωσει--μπορει και πιο πριν.οπότε θα την παω κατευθειαν σε b senior.
Πιστευτε οτι του χρονου θα βγει c και  d μαζι ή ειναι υπερβολη?θα ειναι 1η γυμνασιου του χρονου.

εγώ δεν θα την παρέλειπα. Ίσως θα έκανα μόνο λεξιλόγιο και θα έκανα γραμματική της επόμενης τάξης αν έβλεπα οτι τα ξέρει τόσο καλά. Yπάρχουν τόσο ωραίες εκφράσεις στα βιβλία της Pre-Lower. Όσο για την c και d στην θέση σου δεν θα έλεγα στους γονείς οτι θα κάνουμε δύο τάξεις σε μια γιατί μετά μπορεί να μην έβγαινε. Θα τους έλεγα απλά οτι θα προχωρήσουμε όσο πιο γρήγορα μπορεί το παιδί.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 02:24:36 πμ »
Έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να διδάξεις άμεσα phonics σε ένα παιδί 11 χρονών!δηλαδή τι θα κάνεις?θα γράφεις phonetic transcription δίπλα από κάθε λέξη?Μπορείς να γράφεις δίπλα την προφορά στα ελληνικά!(το ξέρω ότι στη σχολή μας έλεγαν να μην το κάνουμε αλλά πίστεψε με είναι ένας ενδεδειγμένος τρόπος για να μάθουν τα βασικά της ανάγνωσης!)
 Όλα τα βιβλία για A senior ξεκινούν από τα βασικά και αναπαράγουν όλα όσα έχουν διδαχθεί τα παιδιά στις δυο junior τάξεις!Από τους αριθμούς και τα χρώματα μέχρι το ρήμα be και το a/an!Θέλει λίγη δουλίτσα στην αρχή μέχρι να αντιληφθεί ότι στα Αγγλικά οι λέξεις δεν διαβάζονται όπως γράφονται αλλά με επιμονή και αρκετά ακουστικά ερεθίσματα θα το συνηθίσει!!!Ωστόσο ψάξε κιόλας μήπως υπάρχει κάποια μαθησιακή διαταραχή και ενημέρωσε μας!

Όταν λέει phonics η Danae νομίζω οτι εννοεί κάτι τέτοιο http://www.youtube.com/watch?v=saF3-f0XWAY και πιστεύω οτι θα μπορούσε να βοηθήσει. Επίσης γιατί να γράφεις την προφορά στα ελληνικά; Μα δεν προφέρεται η λέξη όπως θα την πρόφερε ένας έλληνας. Προφέρεται με την σωστή προφορά που μπορεί να την βρεί το παιδί σε όποιο online λεξικό την πληκτρολογήσει.

Αποσυνδεδεμένος Nafsika_A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 01:21:50 πμ »
Πιστεύετε ότι μαθητής(στ' δημοτικού) που έχει κάνει b class( Action B-Macmillan αρκετά απαιτητικό βιβλίο γι αυτό το επίπεδο κατά τη γνώμη μου) μπορεί να προχωρήσει στη D class? Είναι πολύ καλός μαθητής και τα βιβλία της C class μου φαίνονται βατά γι αυτόν. Η' θα ήταν καλύτερο ένα βιβλίο της C class  με εξτρα υλικό?

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 02:17:42 μμ »
Πιστεύετε ότι μαθητής(στ' δημοτικού) που έχει κάνει b class( Action B-Macmillan αρκετά απαιτητικό βιβλίο γι αυτό το επίπεδο κατά τη γνώμη μου) μπορεί να προχωρήσει στη D class? Είναι πολύ καλός μαθητής και τα βιβλία της C class μου φαίνονται βατά γι αυτόν. Η' θα ήταν καλύτερο ένα βιβλίο της C class  με εξτρα υλικό?

Θα πρότεινα να μην παραλείψεις τη C. Γιατί δεν κοιτάς κάτι από την Express που είναι για δυνατούς μαθητές; Και αν δεις ότι και αυτά του φαίνονται παιχνιδάκι, προχωράς πιο γρήγορα με την ύλη και μετά μπορείς να του κάνεις D & E μαζί σε μια χρονιά ή και να παραλείψεις την Ε.

Αποσυνδεδεμένος Nafsika_A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 11:35:50 πμ »
Πιστεύετε ότι μαθητής(στ' δημοτικού) που έχει κάνει b class( Action B-Macmillan αρκετά απαιτητικό βιβλίο γι αυτό το επίπεδο κατά τη γνώμη μου) μπορεί να προχωρήσει στη D class? Είναι πολύ καλός μαθητής και τα βιβλία της C class μου φαίνονται βατά γι αυτόν. Η' θα ήταν καλύτερο ένα βιβλίο της C class  με εξτρα υλικό?

Θα πρότεινα να μην παραλείψεις τη C. Γιατί δεν κοιτάς κάτι από την Express που είναι για δυνατούς μαθητές; Και αν δεις ότι και αυτά του φαίνονται παιχνιδάκι, προχωράς πιο γρήγορα με την ύλη και μετά μπορείς να του κάνεις D & E μαζί σε μια χρονιά ή και να παραλείψεις την Ε.

Κι εγώ σκεφτόμουν τα Access από Express η αλήθεια είναι..σ' ευχαριστώ!! :)

Αποσυνδεδεμένος kkelly52

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 05:21:12 μμ »
μια ερωτηση παιδια... για ταξη b senior ποσες ωρες την εβδομαδα προτεινετε????

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 07:47:19 μμ »
μια ερωτηση παιδια... για ταξη b senior ποσες ωρες την εβδομαδα προτεινετε????

Εγώ θα έκανα 3 ώρες, σπασμένες σε 2 φορές της μιάμισης ώρας.

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 11:25:04 μμ »
Το έχω κάνει και σε 2 ώρες με μαθητή που πετούσε!!!Και βγήκε πολύ άνετα!Με coursebook,wrkbook και grammar όλα κανονικά!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος kkelly52

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 03:48:28 μμ »
Κι εγω για 3 ελεγα αλλα η μητερα επιμενει για 2 λογω οικονομικων δυσκολιων... Ισως την πεισω για 2μιση...θα δειξει..το παιδι ειναι σχετικα καλος μαθητης, αρκετα πανω απο το μετριο... και θα κανουμε το spark 2....Ελπιζω να βγει ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 777
Σύνολο: 795

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.